Eski Kitaplarım - Eskiden günümüze kitaplar  

Go Back   Eski Kitaplarım - Eskiden günümüze kitaplar > Eski Edebiyat > Düz Yazılar > Sizin Yazılarınız

Eskikitaplarim.com destek üyelik tekrar açılmıştır. Destek olmak için aşağıdaki paketlerden birini seçebilirsiniz. Detaylı bilgi için: https://www.eskikitaplarim.com/showthread.php?t=56409 adresini ziyaret edebilirsiniz. Güncelleme: Sizlerin talebi üzerine en küçük destek paketi 25 TL olarak güncellenmiştir.

yildiz
25 TL
silver
50 TL
gold
100 TL
platium
150 TL

Seçenekler
Alt 03-08-2013   #1
Ben fakir

User ID: 18646
Tecrübe Puanı: 57389081
Ben fakir Süper ÜyeBen fakir Süper ÜyeBen fakir Süper ÜyeBen fakir Süper ÜyeBen fakir Süper ÜyeBen fakir Süper ÜyeBen fakir Süper ÜyeBen fakir Süper ÜyeBen fakir Süper ÜyeBen fakir Süper ÜyeBen fakir Süper Üye
Standart Cinuçen Tanrıkorur'dan "Tarla Dönüşü"

Cinuçen Tanrıkorur’dan: Tarla Dönüşü

Sabah ilk kez dinledim!.. İnanamadım!..

Akşam yemeğinden sonra tekrar dinlemek üzere tadını damağımda bıraktım sabah faslının…

Niyetim akşam kafası ile dinleyeceğim eser hakkında bir şeyler yazmaktı.

Akşam oldu, Cahit Sıtkı Tarancı’nın dediği gibi;

“Akşam olsun diyordun, işte oldu akşam!..”

Akşam oldu olmasına da, sabah olmak bilmedi!.. Bir fırtına, bir kıyamet!..

Muzaffer İlkar’ın “hüzzam”ında dediği gibi;

“Sensiz her gecenin sabahı olmayacak sanırım.”

Kırk yıla yakındır bu adada tatil yaparım; bunun son on iki yılı neredeyse tüm yılı kapsayan uzun oturumlarım oldu… O kadar ki, nüfus kütüğümü bile buraya aldırdım; böyle bir berbat hava, böyle bir fırtına görmedim!..

Hani, kimi esrarengiz olayları anlatan hikayelerde ya da havacılık ve denizcilik maceralarında anlatılan fırtınalar vardır. Kahramanlar bir ara kendilerini fırtınanın gözü denen merkez noktada bulurlar ya…

O gece biz de o fırtınanın gözü ile tanıştık işte!..

Şimşek çakması ve gök gürlemesi uzaktan hoş geliyormuş göze ve kulağa!.. Oysa fırtınanın gözü dediğim yerde kazın ayağı hiç de öyle değil!..

Devasa bir fotoğraf makinesinin flaşı çakıyor sanki; öyle ki, ikibin metre boyu ve bir o kadar da derinliği olan köyle bizim kulübe arasındaki ova nasıl aydınlanıyor, anlatamam. Sanki gündüz!.. Ve ses anında patlıyor!.. Öyle birkaç saniye sonra falan değil; ışıkla aynı anda, ve kulaklara zarar bir gürültü ile…

O kadarla kalsa, iyi!.. Bir yağmur, bir dolu!.. Önümüzde yer alan ve kışın göçebe kuşlara yataklık yapan, normal şartlarda yağan sonbahar yağmurları ile ortalama onbeş günde dolan çayır, bir gecede ve alışmadığımız kadar çok fazla doldu… Bizim kulübenin dört bir yanından geçip giden selleri seyretmek bile yeterince ürkütücü idi!..

Her şeye rağmen açtım ve dinledim o şaheseri!..

Rahmetli Cinuçen Tanrıkorur Beyefendinin bestelediği “Tarla Dönüşü” adlı o şaheseri!..

Doktor Murat Salim Tokaç’ın o sihirli parmaklarıyla okşadığı tamburundan dinledim, dinlediğime de doyamadım!..

Rahmetli usta bu eserini hangi kategoriye soktu bilmiyorum; aramam da!.. Benim için o bir senfonik şiirdir!.. Pastoral bir senfonik şiir!.. Bu sözüme kızacaklar çıkabilir!.. Çıksın, ne gam!.. Bende müzik coğrafyayla, aidiyetle falan değil, iyi ya da iyi olmayan olarak nitelendiriliyor.

Bu hissi bana, o fırtına içinde eseri dinlerken pek çok sevdiğim, o eskilerin deyimiyle “bir teşehhüt miktarı” (göz açıp kapayasıya demek oluyor) görünüp kaybolan tabiat parçası vermiş olmalı!..

Neredeyse on dakika kadar süren eser, Hüseynî makamının her türden kıvraklığı ile süslenmekle kalmamış, olanca hüznünü de içine sindirmiş.

Benim kişisel düşüncemdir: Hüseynî makamı, sessiz çığlığın makamıdır!.. Gidip de dönmeyenlerin ardından, sıkılmış bir yumrukla ağızdan çıkmasına izin verilmeyen çığlığın!..

Gidenin ardından oturuverdiğiniz sahilde, birbirinin ardı sıra kumsala tırmanan dalgacıkların sesidir Hüseynî!.. Hani gidenin ardından sizi de alıp götürmek için gelip tırmanarak ayaklarınıza dolanan, ama gücü yetmeyince çaresizce geri dönen o sessiz dalgaların!..

Özellikle Türk Beşleri diye adlandırılan ve Batı tarzında eserler yapan bestecilerimiz de eserlerinde folklorik öğelere yer vermişlerdir ama onlarda esinlenilen değil, alıntılanan melodiler vardır, adıyla sanıyla bilip dinlediğiniz melodiler…

İşte “Tarla Dönüşü” bu açıdan eşsiz denecek kadar farklı!.. Kimi notalar size uzaklardan bir takım sesler, kokular getiriyor; hayal meyal kavrayabileceğiniz esintiler… İşte bu, dediğiniz ama hangisi olduğunu çıkartamadığınız melodiler, kokular!..

Bakın ben ne kokular sezebildim kendimce: İlk bağlama tınısı (2.44), uzun havaya yol gösterme (4.01), başkaldırı (5.00), bozlak (6.30), Kalktı göç eyledi Avşar elleri (7.35), göçün akşam konuşu (8.40).

Bunlar benim kendimce yakıştırdığım algılarımdır; siz de dinleyin, belki başkalarını da siz yakalayabilirsiniz.

İki şeyi çok istedim o sayısız dinlemelerim bittiğinde:

Birincisi, Rahmetli Üstad, bu eserini bestelerken hangi geri dönmeyecek değerlerin ardından kullandı Hüseynî makamını?..

İkincisi de, Hem neyzen ve hem de tamburî olan Dr. Murat Salim Beyefendi, tamburla yaptığı bu olağanüstü icrasının üzerine bir de stüdyoda ney üflemesini yerleştirse?.. Dinleyen biz fânîler ne hallere düşeriz, bir düşünsenize!..

Ben fakir isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 12-11-2014   #2
akymaiden

User ID: 31427
Tecrübe Puanı: 47123625
akymaiden Süper Üyeakymaiden Süper Üyeakymaiden Süper Üyeakymaiden Süper Üyeakymaiden Süper Üyeakymaiden Süper Üyeakymaiden Süper Üyeakymaiden Süper Üyeakymaiden Süper Üyeakymaiden Süper Üyeakymaiden Süper Üye

Cinuçen Bey'in -rahmetullahi aleyh- Köyde Sabah diye de bilinen işbu şaheseri fakiri de çok etkilemiştir.

Dinlemeyenlerin şu yorumla başlamalarını acizane isterim:

[Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL]

akymaiden isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 12-11-2014   #3
Ben fakir

User ID: 18646
Tecrübe Puanı: 57389081
Ben fakir Süper ÜyeBen fakir Süper ÜyeBen fakir Süper ÜyeBen fakir Süper ÜyeBen fakir Süper ÜyeBen fakir Süper ÜyeBen fakir Süper ÜyeBen fakir Süper ÜyeBen fakir Süper ÜyeBen fakir Süper ÜyeBen fakir Süper Üye

Öncelikle hoş gelmişsiniz sevgili Akymaiden,

Ben uzun zamandır giremediğim için ancak bu güne imiş kısmet.

İyi ki katılmışsınız aramıza; yoksa şu güzelim musiki boynu bükük kalacaktı.

Ben fakir isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 12-11-2014   #4
medetres

medetres - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 1327
Tecrübe Puanı: 214748377
medetres Süper Üyemedetres Süper Üyemedetres Süper Üyemedetres Süper Üyemedetres Süper Üyemedetres Süper Üyemedetres Süper Üyemedetres Süper Üyemedetres Süper Üyemedetres Süper Üyemedetres Süper Üye

Dinledik ihya olduk, teşekkür ederim

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler