Eski Kitaplarım - Eskiden günümüze kitaplar  

Go Back   Eski Kitaplarım - Eskiden günümüze kitaplar > Eski Edebiyat > Düz Yazılar > Sizin Yazılarınız

Seçenekler
Alt 02-01-2013   #1
Ben fakir

User ID: 18646
Tecrübe Puanı: 57389080
Ben fakir Süper ÜyeBen fakir Süper ÜyeBen fakir Süper ÜyeBen fakir Süper ÜyeBen fakir Süper ÜyeBen fakir Süper ÜyeBen fakir Süper ÜyeBen fakir Süper ÜyeBen fakir Süper ÜyeBen fakir Süper ÜyeBen fakir Süper Üye
Standart Haliç'de Esrarengiz Patlama

Haliç’te esrarengiz patlama

2 Mart 1949 günü akşama doğru Haliç, peşi peşine üç büyük patlamayla sarsıldı. Patlamalar tüm İstanbul’u ayağa kaldırdı. Azerbaycan Fatihi adıyla tanınan Nuri Paşa’nın (Killigil) Sütlüce’de bulunan, resmen “madeni eşya fabrikası” olarak beyan edilen, fakat aslında “silah ve mühimmat fabrikası” olduğu bilinen yerde olmuştu patlamalar.

İlk patlama kimyahanede olmuştu. Sonradan cephane deposuna sıçrayan ateş, mermilerin patlamasına yol açmış, ertesi gün bile duman ve patlamalar devam etmişti. Barut kokusu, Galata köprüsünden hissedilmekteydi. Fabrika çevresi, kordon altına alındı. İçişleri Bakanı, Ankara’dan gelerek tahkikatla bizzat ilgilendi.

Kimdi bu “Nuri Paşa”?..

İttihat ve Terakki’nin “Enver, Cemal, Talat” üçlüsünden Enver Paşa’nın kardeşiydi. Orduda yaptığı çeşitli görevlerden sonra, 1918 yılında Kafkasya’da Ermenilerin yaptığı katliam ve Azerbaycan’ı işgal etmeleri üzerine “Kafkas İslâm Ordusu” adı verilen ordunun başında Kafkasya’ya girerek Azerbaycan’ı Rus ve İngilizlerce desteklenen Ermeni işgalinden kurtardı. 1918 yılında tüm cephelerde geri çekilmekte olan Osmanlı Orduları arasında ileri harekât yapan tek ordu idi. Mütareke sonrası dağıldı.

Nuri Paşa da ağabeyi Enver Paşa ve arkadaşları gibi ülkeyi terk ederek Almanya’ya gitti ve uzun yıllar orada yaşadı.

1938 yılında yurda dönen Nuri Killigil, İstanbul’un Zeytinburnu semtinde kok kömürü ticareti yapan bir şirketi satın alıp burasını madeni eşya fabrikasına dönüştürdü. Bu fabrikada matara, gaz maskesi, tabanca ve mermi üretimine başladı.

Nuri Paşa’nın 1941 yılında Ankara’daki Alman Büyükelçisi ünlü Franz von Papen ile ilişkiye geçtiği ve Rusya’ya karşı Türkistan halkının desteğinin Almanlardan yana kullanılmasına yardımcı olduğu söylenir.

Kendinin Kafkasya’daki şöhreti ve ağabeyi Enver Paşa’nın da Orta Asya halkları üzerindeki etki ve itibarını göz önüne aldığımızda, bu iddiaların doğru olabileceğini pekala düşünebiliriz.

Daha sonra Killigil fabrikasını genişleterek Sütlüce’ye taşıdı, yeni motor ve makinelerle havan ve havan mermisi üretimine de başladı. Bir süre sonra fabrikanın silah üretmeyeceğini beyan etti fakat üretim gizlice devam etti.
1944 senesi sonuna doğru savaşın Almanya tarafından kaybedildiği anlaşıldığında İsmet İnönü ve Türkiye Cumhuriyeti hükümeti Almanya'yı destekleyenlere karşı sert tedbirler almaya başladı.
Bir süre sonra, 1948 yılında Arap-İsrail savaşı patlak verdi. Nuri Paşa, silah satış anlaşması yapmak üzere Mısır’a gitti. Buradan çok miktarda silah ve cephane siparişi aldı.
Bu anlaşmanın sevinci içinde yurda döndü. Ertesi gün fabrikaya gitti. Kısa süre sonra korkunç patlamalar peşpeşe geldi. Türkiye’de kurulan ilk silah ve cephane fabrikası, içinde bulunan herkesle birlikte havaya uçtu. Cesetleri paramparça oldu. Aralarında Nuri Killigil'in de bulunduğu 27 kişi bu patlamada hayatlarını kaybettiler. Nuri Paşa’nın parçası bile bulunamadı ve boş tabutla defnedildi. Patlamanın kimler tarafından gerçekleştirildiği ise meçhul kaldı. Olayın siyasi bir sabotaj olduğu da iddia edilmekteydi. Fabrikada idari işlerde çalışan Yahudi asıllı kişilerin hiç birinin o gün işe gitmedikleri söylentisi yayıldı. 18 Mart’ta olay Meclis’te konu edilirken, bazı milletvekillerinin "hadise ört bas edilmeye çalışılıyor" demeleri, bu ihtimali gözden uzak tutmadıklarını gösteriyor. 23 Mart’ta başbakan, mecliste açıklamalarda bulundu. Bu açıklamanın arkasından yapılan kapalı celsede ne konuşulduğunu ise hiç kimse bilmiyordu. Bilinen şey, müzakerelerin olayla ilgili olduğuydu.
Olayın üstündeki esrar perdesi bugün hâlâ aydınlanmamıştır ve yakın tarihimizin açıklama bekleyen konulardandır.

Killigil tabancası

Bu fabrikadan geriye kalan tek şey, burada tasarlanan yeni bir tabanca modelidir. Bu ürün, Nuri Killigil tarafından sınırlı sayıda üretilmiş 9 mm çapında yarı otomatik tabancadır. Zamanının ötesinde bir tasarıma sahiptir. Mükemmel durumda saklanmış bir örneği İstanbul Harbiye Askeri Müzesi'nde bulunabilir. Mirasçısı tarafından müzeye bağışlanmış ve özel kutusunda ilk günkü gibi saklanmaktadır. Yedek şarjörü ve harbisi ile beraber görülebilir.

Ben fakir isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 02-01-2013   #2
bull

bull - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 308
Tecrübe Puanı: 182231401
bull Süper Üyebull Süper Üyebull Süper Üyebull Süper Üyebull Süper Üyebull Süper Üyebull Süper Üyebull Süper Üyebull Süper Üyebull Süper Üyebull Süper Üye

Kaleminize sağlık...

Ben de Nuri (Killigil) Paşa'nın fabrikasında sınırlı sayıda üretilen tabancasının görselini paylaşayım...

bull isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 02-01-2013   #3
mismis

mismis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 16478
Tecrübe Puanı: 185987443
mismis Süper Üyemismis Süper Üyemismis Süper Üyemismis Süper Üyemismis Süper Üyemismis Süper Üyemismis Süper Üyemismis Süper Üyemismis Süper Üyemismis Süper Üyemismis Süper Üye

Ben de malum fabrikanın patlamadan sonraki halini paylaşayım

[Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL]

mismis isimli Üye şuanda  online konumundadır

Alt 02-01-2013   #4
Ben fakir

Ben fakir Süper ÜyeBen fakir Süper ÜyeBen fakir Süper ÜyeBen fakir Süper ÜyeBen fakir Süper ÜyeBen fakir Süper ÜyeBen fakir Süper ÜyeBen fakir Süper ÜyeBen fakir Süper ÜyeBen fakir Süper ÜyeBen fakir Süper Üye

Teşekkürler ederim.

Bende de görsel malzeme var ama bende cevher yok, hâlâ öğrenemedim şu aleti kullanmayı...

Alt 02-01-2013   #5
bull

bull - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 308
Tecrübe Puanı: 182231401
bull Süper Üyebull Süper Üyebull Süper Üyebull Süper Üyebull Süper Üyebull Süper Üyebull Süper Üyebull Süper Üyebull Süper Üyebull Süper Üyebull Süper Üye

Sayın "Ben Fakir",
mesajlara resim eklemek çok kolay aslında.
25Temmuz [Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL]taranmış bir görselin nasıl ekleneceği ayrıntısıyla anlatmıştı.

Ancak internet ortamında var olan bir görseli eklemek çok daha kolay. Tek yapmanız gereken mesajla beraber kullanmak istediğiniz görsele sağ tuşla tıklayıp RESİM KONUMUNU KOPYALA demeniz. ardından forum mesajına gelip, aşağıdaki görselde yer alan sarı manzara düğmeciğine tıklamanız.

Tıpkı şurada tarif edildiği gibi:

bull isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 02-01-2013   #6
Ben fakir

Çok teşekkür ediyorum.

Bundan sonra daha rahat haberleşmek mümkün olabilecek.

Sağ olun...

Alt 02-09-2013   #7
börklücemustafa

User ID: 907
Tecrübe Puanı: 214748372
börklücemustafa Süper Üyebörklücemustafa Süper Üyebörklücemustafa Süper Üyebörklücemustafa Süper Üyebörklücemustafa Süper Üyebörklücemustafa Süper Üyebörklücemustafa Süper Üyebörklücemustafa Süper Üyebörklücemustafa Süper Üyebörklücemustafa Süper Üyebörklücemustafa Süper Üye

Uğur Mumcu'nun 'Kırkların Cadı Kazanı' adlı kitabını okuyorum. Dönemi, dönemim atmosferini çok güzel anlatıyor. Nuri Paşa, Nuri Paşa'nın emelleri, bu kitapta etraflıca ele alınmış, okunmasını şiddetle öneririm. Bir de gazeteciliğin nasıl bir şey olduğunu kitabı okuyunca daha iyi gördüm. Toprağın bol olsun Uğur Mumcu.

börklücemustafa isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 1 hafta önce   #8
wolfestein

User ID: 13430
Tecrübe Puanı: 8
wolfestein Yeni Üye

Tabancada güzelmiş.

wolfestein isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 1 hafta önce   #9
ulucak

User ID: 21309
Tecrübe Puanı: 21474844
ulucak Süper Üyeulucak Süper Üyeulucak Süper Üyeulucak Süper Üyeulucak Süper Üyeulucak Süper Üyeulucak Süper Üyeulucak Süper Üyeulucak Süper Üyeulucak Süper Üyeulucak Süper Üye

Aselsan mühendislerimizin ve birçok kimya fabrikamızın başına gelen; faili malum olan ama meçhul görünen şeyler. gören göz, düşünen beyin, sebep sonuç ilişkisi fail ve failleri ele veriyor.Aynı çete bu günde suikast ve sabotajlarına devam ediyor. bazen bizzat bazense maşaları eliyle....

ulucak isimli Üye şuanda  online konumundadır

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler