Eski Kitaplarım - Eskiden günümüze kitaplar  

Eskikitaplarim.com'a destek olmak için, aşağıdaki paketlerden birini seçebilirsiniz.

50 TL Destek Paketi

100 TL Destek Paketi

150 TL Destek Paketi

Go Back   Eski Kitaplarım - Eskiden günümüze kitaplar > Eski Kitaplarım Genel Bölüm > Düzenlenecek - Taranacak Kitaplar Bölümü > Kitap Tarayanın Takım Sandığı

Seçenekler
Alt 12-26-2012   #41
secretdream

secretdream - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 232
Tecrübe Puanı: 74142866
secretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üye

1-"Yalnızca metin ve resim"
2-"Sayfa görüntüsü üstünde metin"

bu iki seçenekte de ocr'lı metin (okuması yapılmış metin) görünüyor oluşturulan pdf dosyasında...eğer okuma(ocr) hatalarını düzeltmiyorsak bu iki seçenek dışındakileri seçerek kayıt yapmak daha iyi..

Yaşamak Hayatın Tek Amacıdır
..Hangi dünyayı kurtarmak istiyorsunuz? Kendi projeksiyonunuzun dünyasını mı? Onu kendiniz kurtarın. Benim dünyamı mı? Benim dünyamı bana gösterin de ben onun icabına bakayım. Kendimden ayrı, kurtarıp kurtarmamakta özgür olduğum bir dünyadan haberim yok. Tüm dünyanın sizden kurtarılmaya ihtiyacı varken dünyayı kurtarmak sizin ne işinize? Sahneden çıkın ve görün bakalım kurtarılacak bir şey kalmış mı?
secretdream isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 02-28-2013   #42
ykiriktas

User ID: 16589
Tecrübe Puanı: 0
ykiriktas Yeni Üye

Arkadaşlar,formda finereaderla taranmış görünüm olarak resim formatında görünür ancak içinde arama yapılabilir kitaplara rastladım. bu nasıl yapılır?

ykiriktas isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 02-28-2013   #43
Ka-fa_1500

Ka-fa_1500 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 2214
Tecrübe Puanı: 102738479
Ka-fa_1500 isimli üye Tecrübe puanını kapatmıştır.

Alıntı:
ykiriktas Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Arkadaşlar,formda finereaderla taranmış görünüm olarak resim formatında görünür ancak içinde arama yapılabilir kitaplara rastladım. bu nasıl yapılır?
Çok kolay.

PDF'miz Finereader'de "sayfa görüntüsü altında metin" olarak kaydedilirse dediğiniz gibi olur.

Bu başlık altındaki 26. mesajda biraz anlatmaya çalışmıştım.

Daha fazla bilgi için aynı mesajda Finereader'in Türkçe kullanım kılavuzunun linki de var.

Ka-fa_1500 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 03-05-2013   #44
ykiriktas

User ID: 16589
Tecrübe Puanı: 0
ykiriktas Yeni Üye

Arkadaşlar Saadedin Nuzhet Ergun'un Türk Şairlerini taramak istiyorum. Ama boyut A4den büyük malum. Fotokopi Makinasında tarama yamaya çalıştım ama A4 boyutunun üstüne çıkamadım Finereaderle.... Ben mi yapaöadım yardım edin lütfen (Makina Toshiba e-studio 163)

ykiriktas isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 03-07-2013   #45
secretdream

secretdream - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 232
Tecrübe Puanı: 74142866
secretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üye

Fine Reader --> tara butonuna bastığınızda, "kağıt ayarlarından "tüm tarama alanı"nı seçtiniz mi?

Yaşamak Hayatın Tek Amacıdır
..Hangi dünyayı kurtarmak istiyorsunuz? Kendi projeksiyonunuzun dünyasını mı? Onu kendiniz kurtarın. Benim dünyamı mı? Benim dünyamı bana gösterin de ben onun icabına bakayım. Kendimden ayrı, kurtarıp kurtarmamakta özgür olduğum bir dünyadan haberim yok. Tüm dünyanın sizden kurtarılmaya ihtiyacı varken dünyayı kurtarmak sizin ne işinize? Sahneden çıkın ve görün bakalım kurtarılacak bir şey kalmış mı?
secretdream isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 03-07-2013   #46
mursa

mursa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 335
Tecrübe Puanı: 155714291
mursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üye

Toshiba E-Studio 163 ün tarama genişliği A3 gözüküyor. Bu durumda secretdream'in söylediği ayarı A3 yapman ve gene dediği gibi "tüm tarama alanı" nı seç demen gerekiyor...

mursa isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 04-12-2013   #47
Ka-fa_1500

Fine reader ile gri olarak taradığımız bir kitap epeyce de resim içeriyor.
Dosyayı, yazıların daha okunaklı olması için siyah/beyaz'a çevirirken,
resimlerin gri olarak kalmasını sağlamanın bir yolu var mı?

Alt 04-13-2013   #48
Ka-fa_1500

Kendim sorup kendim cevap vermişim gibi oldu ama araştırırken bir yazılıma rastladım, bahsetmesem olmaz.

Taradığımız kitabı görüntüler halinde kaydedersek "Scan Tailor" isimli programla bu işi yapabiliyoruz.

[Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL]

Video tutorial'da 10:37. dakikaya dikkat. Mode seçenekleri içinden (Black and White, Color and Grayscale, Mixed)
Mixed seçildiği zaman resim netliği korunmuş oluyor.

Aslında bu program başlıbaşına bir inceleme konusu olmayı hak ediyor.

Alt 04-14-2013   #49
spiderh

spiderh - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 6440
Tecrübe Puanı: 88341280
spiderh Süper Üyespiderh Süper Üyespiderh Süper Üyespiderh Süper Üyespiderh Süper Üyespiderh Süper Üyespiderh Süper Üyespiderh Süper Üyespiderh Süper Üyespiderh Süper Üyespiderh Süper Üye

Eğer sayfalara OCR uygulamayacaksan, bu durumda bunun bir manası olmaz. Çünkü temelde 3 tip renk modu bulunur: Renkli (Color), Siyah-Beyaz (Greyscale) ve Tek Renk (Monochrome).

Eğer "Mixed" modunu kullanırsan, bu durumda sayfalar "Greyscale" ya da "Color" olarak kaydedilir ve "Monochrome"un boyut avantajından faydalanamazsın. Sadece görüntü kalitesi düşmüş ama buna rağmen fazlaca yer kaplayan bir döküman elde etmiş olursun.

Alt 04-14-2013   #50
Ka-fa_1500

Alıntı:
spiderh Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Eğer sayfalara OCR uygulamayacaksan, bu durumda bunun bir manası olmaz. Çünkü temelde 3 tip renk modu bulunur: Renkli (Color), Siyah-Beyaz (Greyscale) ve Tek Renk (Monochrome).

Eğer "Mixed" modunu kullanırsan, bu durumda sayfalar "Greyscale" ya da "Color" olarak kaydedilir ve "Monochrome"un boyut avantajından faydalanamazsın. Sadece görüntü kalitesi düşmüş ama buna rağmen fazlaca yer kaplayan bir döküman elde etmiş olursun.
İki sayfalık bir deneme yaptım. Mixed yapılmış dosya, siyah/beyaz'dan büyük, gri'den küçük çıktı.

Burada benim amacım, metin alanlarını siyah/beyaz yaparak okunurluğunu artırmak ve resim alanlarını gri halde bırakıp ayrıntıları korumak idi.
Scan Tailor programının tüm özelliklerini ve ince ayarlarını bilmediğim halde, alınan sonuç bence iyi.

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler