Eski Kitaplarım - Eskiden günümüze kitaplar  

Eskikitaplarim.com'a destek olmak için, aşağıdaki paketlerden birini seçebilirsiniz.

50 TL Destek Paketi

100 TL Destek Paketi

150 TL Destek Paketi

Go Back   Eski Kitaplarım - Eskiden günümüze kitaplar > E-Kitaplar - Mizah Dergileri - Dergiler - Cizgi Romanlar > Gelişim Yayınları Gelişim Dizisi

Seçenekler
Alt 02-12-2015   #1
börklücemustafa

User ID: 907
Tecrübe Puanı: 214748372
börklücemustafa Süper Üyebörklücemustafa Süper Üyebörklücemustafa Süper Üyebörklücemustafa Süper Üyebörklücemustafa Süper Üyebörklücemustafa Süper Üyebörklücemustafa Süper Üyebörklücemustafa Süper Üyebörklücemustafa Süper Üyebörklücemustafa Süper Üyebörklücemustafa Süper Üye
Standart Gelişim Yayınları Gelişim Dizisi

Ercan Arıklı yönetimindeki Gelişim Yayınları'nın 1975'te başladığı Fransızların "que sais-je?" serisinin çevirileri olan Gelişim Dizisi'nin konu başlığı olarak açılmasını istiyorum.

Dizi benim saptayabildiğim kadarıyla 44 kitaptan oluşuyor. Ben bunların 10'unu taradım. Tek sayfa haline getirdim. Düzenlemeye vakit bulamıyorum. Bu nedenle kusura bakmayın. Düzenlemeyle ilgilenen arkadaş olursa sevinirim.

Elimde seriden 3 adet taranacak kitap var. Seriyi tamamlamaya destek olan arkadaş olursa sevinirim.

Aşağıya önce serideki kitap adlarını (kırmızı olanlar bende bulunanlardır) sonra seriyle dolaylı olarak ilgili Hilmi Yavuz'un bir yazısını ekliyorum.
*
*
*
1. İKTİSAT SİYASETİ (J.Biliy)
2. CİNSEL İLİŞKİLER TARİHİ (A. Morali-Daninos)
3. KESİFLER TARİHİ (H.Deschamps)
4. SİYASAL REJİMLERİ (M. Duverger)
5. BESLENME REJİMLERİ (P. Chene)
6. ULUSLARARASI PETROL SORUNLARI (D. Durand)
7. GRİP (G.H. Werner)
8. DİNLER TARİHİ (H.Rousseau)
9. BÜROKRASİ (A.Sauvy)
10. MİMARLIK TARİHİ (J-C. Moreux)
11. DİYALEKTİK (P.Foulquié)
12. BALKAN ÜLKELERİ İKTİSADI (A. Blanc)
13. TOPLUMSAL SINIFLAR (P. Laroque)
14. 1995 UYGARLI?I (J. Fourastié)
15. MADDE, ELEKTRİK, ENERJİ (G. Morand)
16. PSİKOLOJİ TARİHİ (M. Reuchlin)
17. SOSYOLOJİ TARİHİ (G. Bouthoul)
18. SOSYALİZM (G. Bourgin-P. Rimbert)
19. VİTAMİNLER (Suzanne Gallot)
20. MÜZİK TARİHİ (B.Champigneulle)
21. NÜKLEER ENERJİ (J.Gueron)
22. SİYASET SOSYOLOJİSİ (Gaston Bouthoul)
23. RESİM TARİHİ (Luc Benoıstl
24. ELEŞTİRİ KURAMLARI (J-C.Carlonı/J.-C.Fılloux)
25. DÜNYANIN SOSYAL CO?RAFYASI (Pierre George)
26. SPOR TARİHİ (Bernard Gilletl
27. GENEL KİMYA (Georges Champetier)
28. CİNSELLİK (Louis Gallıen)
29. SEÇİM SİSTEMLERİ (Jean-Marıe Cotteret/C.Emeri)
30. MARX'ÇILIK (Henri Lefebvre)
31. SÖMÜRGE İMPARATORLUKLARININ SONU (Hubert Deschamps)
32. İSTATİSTİK (Andre Vesseıeau)
33. TİYATRO TARİHİ (Robert Pignarre)
34. ANLAMBİLİM (Pierre Guiraud)
35. YARININ TARİHİ (Jean Fourastie-Claude Vimonl)
36. GERÇEKÜSTÜCÜLÜK (Yvonne Duplessis)
37. AŞK (Pierre Burney)
38. NÜFUS CO?RAFYASI (Pierre George)
39. VAROLUŞÇU FELSEFE (Paul Foulquie)
40. TEKNİKLERİN TARİHİ (Pierre Ducasse)
41. POLİS ÖRGÜTÜ (Marcel Le Clere)
42. ORTAK PAZAR (Jean-François Deniau)
43. FOTO?RAF SANATI (Jean Prinet)
44. SİYASAL TAVIRI (Alain Lancelot)
*
*
*
Himi Yavuz - Ercan Arıklı için ([Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL])
1972 yılı sonbaharı olmalı. Cem Yayınevi?nin sahibi rahmetli Oğuz Akkan?ın, Cağaloğlu?ndaki bürosunda oturuyordum. Askerden yeni dönmüştüm.

Bir süre Varlık Yayınevi?nde çalışmış, daha sonra ?Cumhuriyet? gazetesinin ?Çağdaş Yayınları?nı yönetme önerisi aldığım için, ?Varlık?taki görevimden istifa etmiştim. O sırada ne olduysa olmuş, ?Cumhuriyet?, yönetim kurulu kararına rağmen, beni bu göreve getirmekten vazgeçmişti. İşsizdim. Parasızdım. Küçük oğlum Ömer, henüz altı aylıktı...
Oğuz Akkan, bir ara, Meydan Larousse?daki ansiklopedi deneyimimi hatırlamış olmalı ki, bana, Ercan Arıklı ve Ergin Telci?nin ?Artel? adında bir yeni yayınevi kurduklarını ve ansiklopedi yayımlamaya hazırlandıklarını söyledi. Bir editöre, yabancı dil bilen (tercihan, Fransızca) bir editöre ihtiyaçları vardı. İlgilenir miydim?
Elbette ilgilenirdim. Akkan?ın telefonla Ercan Arıklı?yı aradığını ve bana randevu aldığını anımsıyorum. Artel, Harbiye?de Orduevi?nin karşısında, El Irak apartmanındaydı. Oğuz Akkan, Arıklı?nın beni beklediğini söyledi. Kalktım ve El Irak apartmanına gittim. Merdivenleri çıkarken otuz yıllık bir dostluğun başlangıcında olduğumu nerden bilecektim?
Arıklı?nın bendeki ilk izlenimi, çok iyi yetişmiş, son derece nazik genç bir işadamı olduğudur. Robert Koleji bitirdikten sonra Laussane Üniversitesi?nde okumuştu ve pekala çok daha başka bir kariyeri seçebilecek konumdayken, yayıncılığı yeğlemiş görünüyordu. O ilk konuşmadan sonra, bana hemen ertesi gün işe başlayabileceğimi söyledi;? maaşım, iki bin beş yüz lira olacaktı!
Gelişim Yayınları 1974 yılında kuruldu. Nişantaşı?nda Rumeli Caddesi?ne çıkan Zafer Sokak?la Şafak Sokak?ın kesiştiği köşede eski bir konak yavrusu (şimdi yerinde yeller esiyor!) kiralandı. Kısa zamanda, ?Devrimler ve Karşı Devrimler Ansiklopedisi? ile adını duyurdu Gelişim Yayınları. Ansiklopediyi fasiküller halinde vermeye başlamıştık ve ilk sayı, art arda yapılan ikinci, üçüncü, dördüncü.. baskılarla 200.000 satmıştı. Bayilerin kapının önüne yığılıp fasikülleri kapışmaları hâlâ gözümün önündedir.
?Devrimler ve Karşı Devrimler Ansiklopedisi?, Ercan Arıklı?nın, yayıncılık dehasının hak edilmiş başarısıdır. Başlangıçta, editör sıfatıyla ben dahil, Ercan?ın yakın arkadaşlarının (ki, çoğu ?Gelişim?in ortaklarıydılar!) bu ansiklopedinin başarısı konusunda çok ciddi kuşkularımız olduğunu itiraf ederim. ?Gelişim?in ondan sonra yaptığı ansiklopedilerin tümü (Sofra, Sağlık, Çocuk, vd. ansiklopedileri) şirkete büyük prestij sağladı. Bu arada, benim ısrarımla, Fransızların ünlü ?Que Sais?Je? dizisinin yayın hakları satın alınmış, ?Gelişim? sadece popüler ansiklopedilerle değil, aynı zamanda ciddi entelektüel bir yayınla da ağırlığını duyuracaktı.
Şafak Sokak?taki konak yavrusunda geçen on yıl içinde Ercan Arıklı?yı yakından tanıdım. Ve Arıklı?nın hem mutluluklarına hem de mutsuzluklarına tanık oldum. İki küçük oğlunun çocuk yaşta ölümleri, Ercan?da onulmaz bir acıdır. O acıyı, onunla paylaşanlardan biri oldum. İkinci evliliğini yaptığı Merve Yolaç?la yaşadığı o kısacık mutluluğu da!
1984 yılında Ercan, Gelişim Yayınları?nı Şafak Sokak?tan, Levent?te inşa edilen kendi yerine taşıdı. Bu arada yayınevi, ansiklopedi yayıncılığının yanı sıra, dergi ve kitap yayınına da yönelmiş, giderek büyümeye başlamıştı. Hıncal Uluç?un ?Erkekçe?yi, Duygu Asena?nın ?Kadınca?yı, Atilla Koryürek?in ?Bilim? dergisini çıkarmaya başlamaları bu sıralara rastlar.
Ama Ercan?ın asıl büyük başarısı Nokta dergisidir. Önce Hıfzı Topuz?un, sonra Haluk Şahin?in genel yayın yönetmenliğini yaptıkları ?Nokta?, haftalık haber dergisi yayıncılığında, abartmadan söyleyeyim, bir anıtsal başarıdır ve bu başarı, doğrudan doğruya Ercan Arıklı?ya aittir. Ben ?Nokta?nın yayın kurulundaydım. Adil Özkol, Mustafa Özyürek, Haluk Şahin, Hıncal Uluç ve Duygu Asena ile birlikte... Yayın kurulu toplantılarında Ercan?ın gazetecilik konusunda ne kadar, eski deyişle söyleyeyim, ?nüfuz?u nazar sahibi? olduğunu gördük. Dergiyi, bütün öteki işleri arasında (Haluk Şahin de ayrıldıktan sonra) genel yayın yönetmeni olarak bilfiil yönetmeye başladı.
Ercan?ın bence en önemli özelliklerinden biri, bir ?takım ruhu? inşa edebilmedeki hayret verici yeteneğidir. Aradan yıllar geçmiş olmasına rağmen, eski ?Gelişim?ciler, birbirlerine hep bağlıdırlar;? bağlı kalmışlardır. Çoğu kez bir araya gelinmese de, ?Gelişim?ciler, birbirlerini daima yakından izlemişler, dostluk ilişkilerini aksatmadan sürdürmüşlerdir. Gazetecilikte genç ve yetenekli olanları her zaman öne çıkarmış; ?Gelişim? onun yönetiminde, her anlamda bir ?Okul? olmuştur. Babıali?de, bu açıdan bakıldığında, Abdi İpekçi?den sonra ilk akla gelecek olan ad, bana göre elbet, Ercan Arıklı?dan başkası değildi. Bu yıl, mart başında Ankara?da cep telefonum çaldığında, sevgili Ercan?ın sesini duydum. O her zamanki canayakın, dost ve sevimli tavrıyla, benden ?Haftalık? için ?Portreler? yazmamı istediğinde, onu asla kıramayacağımı biliyordum. Son kez, 22 Mayıs Perşembe günü, ?Vatan?daki ofisine uğrayıp ayaküstü konuştuğumuzda, bunun onunla son görüşmemiz olduğunu nerden bilecektim?
Ercan Arıklı bizi büyük ve onulmaz acılarla baş başa bırakıp gitti. O, şimdi bir yaz denizi gibidir.

Konu börklücemustafa tarafından (02-12-2015 Saat 01:11 ) değiştirilmiştir.. Sebep: yazım hatası
börklücemustafa isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 02-12-2015   #2
25Temmuz

25Temmuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 75
Tecrübe Puanı: 214748384
25Temmuz Süper Üye25Temmuz Süper Üye25Temmuz Süper Üye25Temmuz Süper Üye25Temmuz Süper Üye25Temmuz Süper Üye25Temmuz Süper Üye25Temmuz Süper Üye25Temmuz Süper Üye25Temmuz Süper Üye25Temmuz Süper Üye

Bölümü açtım hayırlı olsun listeyi sabitledim. Bu bölüme taşınacak kitapları bildirirsen taşırız

Alt 06-03-2015   #3
sartre

sartre - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 330
Tecrübe Puanı: 26530819
sartre Süper Üyesartre Süper Üyesartre Süper Üyesartre Süper Üyesartre Süper Üyesartre Süper Üyesartre Süper Üyesartre Süper Üyesartre Süper Üyesartre Süper Üyesartre Süper Üye

bölüme ilgi azaldı sanırım, eksik kitap çok elinde olan arkadaşlar konuyu şenlendirir umarım

sartre isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Etiketler
gelişim dizisi, gelişim yayınları, que sais-je?

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler