Eski Kitaplarım - Eskiden günümüze kitaplar  

Eskikitaplarim.com'a destek olmak için, aşağıdaki paketlerden birini seçebilirsiniz.

50 TL Destek Paketi

100 TL Destek Paketi

150 TL Destek Paketi

Go Back   Eski Kitaplarım - Eskiden günümüze kitaplar > E-Kitaplar - Mizah Dergileri - Dergiler - Cizgi Romanlar > Mitoloji Kitapları

Seçenekler
Alt 07-14-2018   #1
okabi

User ID: 17381
Tecrübe Puanı: 0
okabi Süper Üyeokabi Süper Üyeokabi Süper Üyeokabi Süper Üyeokabi Süper Üyeokabi Süper Üyeokabi Süper Üyeokabi Süper Üyeokabi Süper Üyeokabi Süper Üyeokabi Süper Üye
Standart Sümerce tabletler 2. Tarihsel zemindeki öyküler ve kraliyet övgüleri

[Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL]

okabi isimli Üye şuanda  online konumundadır

Alt 07-14-2018   #2
Elon Man

Elon Man - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 17722
Tecrübe Puanı: 214748373
Elon Man isimli üye Tecrübe puanını kapatmıştır.

Kitap adını ve yazar adını yazar mısınız?

Elon Man isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 07-14-2018   #3
Acem

User ID: 22343
Tecrübe Puanı: 214748371
Acem Süper ÜyeAcem Süper ÜyeAcem Süper ÜyeAcem Süper ÜyeAcem Süper ÜyeAcem Süper ÜyeAcem Süper ÜyeAcem Süper ÜyeAcem Süper ÜyeAcem Süper ÜyeAcem Süper Üye

Alıntı:
Elon Man Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Kitap adını ve yazar adını yazar mısınız?
Daha öce ben de [Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL] sormuştum Elon Man. Yazar aynıdır sanıyorum: İbrahim Mahir Demirel. Kitap? Yok aslında.

Acem isimli Üye şuanda  online konumundadır

Alt 07-15-2018   #4
okabi

User ID: 17381
Tecrübe Puanı: 0
okabi Süper Üyeokabi Süper Üyeokabi Süper Üyeokabi Süper Üyeokabi Süper Üyeokabi Süper Üyeokabi Süper Üyeokabi Süper Üyeokabi Süper Üyeokabi Süper Üyeokabi Süper Üye

Sayın Elon Man. Bu bir amatör çalışmadır, yazarı da benim. Benim için bu çalışma çeviri değil, Sümer edebiyatı üslubu nedir sorusuna yanıt bulmaktır.

Sümer edebiyatının üslubu bilinmez ama bu bilinmezlik içinde parçalar ve Sümer dini yorumlanmaya çalışılır. Parçalara baktığınızda ne anlattığı belli değildir, saçma sapan gözükür ama Sümerler ve Sümerce yok olduktan 2.000 yıl sonraya kadar insanların Sümerce öğrenip bu parçaları okuduğunu düşünürseniz bu parçaların üst düzeyde bir edebiyat eseri olduğunu, bir şeyleri anlattığını anlarsınız.

Tahmin edebileceğiniz gibi anlaşılmaz gözüken bu parçalar benzetmeler ve simgeler üzerine kuruludur ve bunlar çözülmeden parçaların anlaşılması imkansızdır. Ben bu benzetme ve simgeleştirmelerin yanıtını vermeye çalışıyorum. Bu benzetme ve simgeler birbiriyle ilişkilidir, belli bir mantığı vardır ama karmaşıktır, birkaç parçaya bakarak çözemezsiniz.

Örneklersek; bazı parçalarda ağaçtan söz edildiğini görürüz. Bunun dinsel bir simgeleştirme olduğu, gerçek bir ağaçtan söz edilmediği bellidir ama ne olduğunu çıkartamazsınız. Bir tek parçada tapınak ağaca benzetilir, burdan ağacın tapınağı simgelediğini çıkartırsınız ama iş burada kalmaz (Benzetme ve simgeler birbiriyle ilişkilidir, belli bir mantığı vardır). Tapınak neyle ilişkilidir? Tanrı ve kralla. İlk Sümer kralları rahip krallardır, tapınak aynı zamanda yönetim merkezidir. Bir Sümer kralı aynı zamanda dinsel bir önderdir. Tapınak kral ilişkisi olduğu için ağaç aynı zamanda kralı simgeler. Kraliyet övgülerinde bir krala ağaç dendiğini görebilirsiniz. Buradan bir şey daha ortaya çıkıyor, tapınaktan dolayı tanrı kral ilişkisi. Kraliyet övgülerinde bir kralın şu tanrıyım, bu tanrıyım veya şu tanrının oğluyum, bu tanrının oğluyum dediğini görebiliriz. Kral tanrı ilişkisi daha geniştir, ben yalnızca bir yönden verdim. Benzetme ve simgeleştirmeler bu tarz ilişkilerle gittikçe genişler, kendi içinde dinamizmler barındırır.

Sümerde felsefe ve soyut düşünce yoktur denilir. Doğrudur. Sümerli bir Yunanlı gibi oturup da evren nasıl ortaya çıktı, dünya nasıl ortaya çıktı, ilk insan nasıl yaratıldı diye sormaz, yanıt da aramaz. Sümer mitolojisinde evren, dünya, ilk insan nasıl yaratıldığı yoktur denilir. Doğrudur. Ama bir yaratılış öyküsü vardır ve bazı parçalarda garip cümlelerle karşılaşırsınız. Ben bunların yanıtını veriyorum. Örneğin yer gök birbirinden ayrıldı denilir. Sümerliler evrenin başlangıcında yer ve göğün bitişik olduğunu, sonradan ayrıldığını düşünür denilir. Sümer mitolojisinde evrenin yaratılışı yoktur, Sümerlilerin gördükleri bildikleri olaylar simgesel olarak anlatılır. Bir parçada tapınak yapıldığı zaman yeri göğü ayıran bir görüntü ortaya çıkardığı belirtilir. Yani bir Sümerli kendi devrinde yeri göğü bitişik olarak görüyor. Ufka baktığınızda yer gök bitişiktir. Ama bir tapınak yapıp ufka baktığınızda yer gök bitişik değildir, arada tapınak vardır. Yerin göğün ayrılması tapınak yapımını ifade eder.

Ne yapmaya çalıştığımı kısaca anlatmaya çalıştım. Soru olursa yanıtlarım.

okabi isimli Üye şuanda  online konumundadır

Alt 07-15-2018   #5
Elon Man

Elon Man - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 17722
Tecrübe Puanı: 214748373
Elon Man isimli üye Tecrübe puanını kapatmıştır.

Sayın okabi, paylaşımlarınız için teşekkür ederim. Bundan sonra bizle paylaşacağınız çalışmalarınız da, konunun başına isminizi eklerseniz sevinirim.

Sevgiler, saygılar.

Elon Man isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 07-18-2018   #6
MefistoMM

MefistoMM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 225
Tecrübe Puanı: 27395425
MefistoMM Süper ÜyeMefistoMM Süper ÜyeMefistoMM Süper ÜyeMefistoMM Süper ÜyeMefistoMM Süper ÜyeMefistoMM Süper ÜyeMefistoMM Süper ÜyeMefistoMM Süper ÜyeMefistoMM Süper ÜyeMefistoMM Süper ÜyeMefistoMM Süper Üye

Tesekkürler arkadas.Sümerlerde tarihin,arkeolojinin,edebiyat,sanatin ve bircok alanda tamilip kaldik.Ilerisi icin yeni seyler yazilacak mi bakalim.

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler