Eski Kitaplarım - Eskiden günümüze kitaplar  

Go Back   Eski Kitaplarım - Eskiden günümüze kitaplar > E-Kitaplar - Mizah Dergileri - Dergiler - Cizgi Romanlar > Şiir Kitapları

Seçenekler
Alt 07-05-2013   #11
m.fatih

m.fatih - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 18803
Tecrübe Puanı: 137593980
m.fatih Süper Üyem.fatih Süper Üyem.fatih Süper Üyem.fatih Süper Üyem.fatih Süper Üyem.fatih Süper Üyem.fatih Süper Üyem.fatih Süper Üyem.fatih Süper Üyem.fatih Süper Üyem.fatih Süper Üye

Alıntı:
jean marcel Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Kitap için teşekkür ederim sevgili m.fatih..

Birinci Dünya Savaşı'nda İngilizlerle Almanlar tepişirken Osmanlı Almanya tarafını seçti.Halkı savaştırmak için o dönem olağan üstü şeyler yapıldı Osmanlı derin güçleri tarafından.Bunlardan biri de şiir yazmaktı..

Gerçi Almanlar yenildi..
Bu yorumunuza anlam veremedim...

m.fatih isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 07-05-2013   #12
jean marcel

jean marcel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 1953
Tecrübe Puanı: 71265251
jean marcel Süper Üyejean marcel Süper Üyejean marcel Süper Üyejean marcel Süper Üyejean marcel Süper Üyejean marcel Süper Üyejean marcel Süper Üyejean marcel Süper Üyejean marcel Süper Üyejean marcel Süper Üyejean marcel Süper Üye

Teşekkürler..

Konu jean marcel tarafından (12-03-2014 Saat 23:53 ) değiştirilmiştir..
jean marcel isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 07-06-2013   #13
m.fatih

m.fatih Süper Üyem.fatih Süper Üyem.fatih Süper Üyem.fatih Süper Üyem.fatih Süper Üyem.fatih Süper Üyem.fatih Süper Üyem.fatih Süper Üyem.fatih Süper Üyem.fatih Süper Üyem.fatih Süper Üye

Kıymetli “jean marcel”;
Şairler hakkında söylediğiniz “dönemin siyasi, sosyal, kültürel olayları” ile ilgili olmaları ve bunları şiirlerine taşımaları özellikle Mehmet Akif için doğru bir tespittir. Çünkü Mehmet Akif, şiirlerinde toplumun sorunlarıyla bire bir ilgilenmekte. En nihayetinde yaşadığı çağın bir yıkılış devri olması savaşlar hakkında da şiirler yazmasına sebep olmuştur. Bu Akif’i bir takım sinsi planların maşası değil vatanına ve mukaddesatına değer veren bir kimse olduğunu gösterir.
İlk mesajınızdaki hava bana, Akif’in savaş amigoluğu yaptığı çağrışımını uyandırdığı için garip ve anlamsız geldi onun için zihnimde oluşan bu soru işaretini cevapta “anlam veremedim” diye açıklayarak topu size attım.
Siz paylaşımlar hakkında tartışmamızı istiyorsanız bunu pek ala yapabiliriz.
Benim bu konuda görüşüm şu şekildedir: Akif yapılan savaşlarda insanlara bir ruh aşılamıştır. Gerek son dönem Osmanlı’da gerek Türkiye Hükümeti devrinde. Bu nedenle O ve diğer bazı yazarlarımız Kurtuluş savaşımızın Manevi liderleri olarak değerlendirilirler.
Fakat o yeni yeni savaşlara her zaman karşı olmuştur. Her savaşın sonucundaki o korkunç tabloyu görmüştür. İttihat ve Terakki’nin beceriksiz subayları ülkeyi savaştan savaşa sürüklerken ya bu savaşlara “boş ver” deyip geçecek ya da bir şeyler yapacaktı.
O bir “Şair”, “Vaiz”, “İmam”, “Baytar” ve “Hatip”ti. Tüm bu özelliklerini iyi kullandı ve sonunda sessizliğe gömüldü. (ya da gömdüler demeliydim). İşte bu yüzden Safahat’ı sesiz bir yığın olarak tarif etti. Bir milletin yıkılışının öyküsü olduğu için. Allah’a şükür küllerinden yeniden doğruldu bu millet ve bu milletin İstiklalinin Marşını da yazmak Mehmed Akif’imize nasib oldu.
Allah bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın dedi ardından. Ve noktayı koydu bu dünyadaki hayatına.
Bize düşen “Rahmetle anmak” onu. Aynı zamanda anlamak, anlayabilmek.
Rahmetle anılmak, ebediyyet budur amma,
Sessiz yaşadım, kim beni, nerden bilecektir? (s.480)

Son olarak Akif Şunu istemiş Allahtan: (onunla bitirelim.)
Viranelerin yasçısı baykuşlara döndüm,
Gördüm de hazanında bu cennet gibi yurdu.
Gül devrini bilseydim onun, bülbül olurdum;
Ya Rab, beni evvel getireydin ne olurdu?...(s. 585)

Alt 07-06-2013   #14
jean marcel

jean marcel Süper Üyejean marcel Süper Üyejean marcel Süper Üyejean marcel Süper Üyejean marcel Süper Üyejean marcel Süper Üyejean marcel Süper Üyejean marcel Süper Üyejean marcel Süper Üyejean marcel Süper Üyejean marcel Süper Üye

Bu güzel kitap için teşekkür ederim..

Konu jean marcel tarafından (07-09-2013 Saat 03:42 ) değiştirilmiştir..

Alt 07-12-2013   #15
JimPhelps

JimPhelps - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 76
Tecrübe Puanı: 214748374
JimPhelps Süper ÜyeJimPhelps Süper ÜyeJimPhelps Süper ÜyeJimPhelps Süper ÜyeJimPhelps Süper ÜyeJimPhelps Süper ÜyeJimPhelps Süper ÜyeJimPhelps Süper ÜyeJimPhelps Süper ÜyeJimPhelps Süper ÜyeJimPhelps Süper Üye

Alıntı:
Aslında amacım sitede sadece kitap paylaşımı değil.Kitaplar ve yazarları hakkında da bilgi paylaşmayı sağlamaktı.Bunu denediğim üçüncü forum bu.Ancak herkes diğer forumlarda olduğu gibi derin bir sessizliği tercih ediyor.Bilgi paylaşmak çok tercih edilmiyor.Sade bir teşekkürden öteye gidemiyoruz.Bunu özelikle Mehmet Akif'in Safahat'ında denedim.Çünkü bugüne kadar hep şiir olarak gördük.Ama o dönemin siyasi,sosyal,kültürel olayları ile ilgili hiç değerlendirmedik.Burada da acaba bir değerlendiren bulabilir miyim diye beklerken..

Sanırım ben de artık sadece teşekkür etmekle yetinmeliyim.

Sayın Jean Marcel,

Ne yazık ki mesajınızı geç görmüş bulunuyorum. Anında cevap veremediğim için üzgünüm.

Kitaplar ve yazarları hakkında bilgi vermek, onların dünya görüşleri hakkında tartışmak olmayacak şey değil!

Ama ömrü hayatımda bu şekilde bilgi vermeyi ne gördüm ne de işittim. Bir kere üslup hiç hoş değil. Birinci mesajınızdaki tepişmek, savaş amigoluğu için şiir yazdırmak gibi tabirleri forumla hiç bağdaştıramadım. Bilgi vermekten çok kavga çıkartmak için adam kızdırmağa yönelik gibi geldi bana.

Her hangi bir yazarın yaşamı, sanatı ve eserleri hakkında bilgi verseniz, paylaşıp paylaşmadığınız fikirlerinizi açıklasanız da üzerinde tartışsak.

Kerameti kendinden menkul mesajlar yazıp sonrada küsmekle olmaz bu işler...

Kim okurdu kim yazardı, Bu düğümü kim çözerdi.

Koyun kurt ile gezerdi, Fikir başka başk olmasa
JimPhelps isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 07-13-2013   #16
m.fatih

Alıntı:
JimPhelps Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Sayın Jean Marcel,

Ne yazık ki mesajınızı geç görmüş bulunuyorum. Anında cevap veremediğim için üzgünüm.

Kitaplar ve yazarları hakkında bilgi vermek, onların dünya görüşleri hakkında tartışmak olmayacak şey değil!

Ama ömrü hayatımda bu şekilde bilgi vermeyi ne gördüm ne de işittim. Bir kere üslup hiç hoş değil. Birinci mesajınızdaki tepişmek, savaş amigoluğu için şiir yazdırmak gibi tabirleri forumla hiç bağdaştıramadım. Bilgi vermekten çok kavga çıkartmak için adam kızdırmağa yönelik gibi geldi bana.

Her hangi bir yazarın yaşamı, sanatı ve eserleri hakkında bilgi verseniz, paylaşıp paylaşmadığınız fikirlerinizi açıklasanız da üzerinde tartışsak.

Değerli JimPhelps, konuyla alakalı yorumunuz için teşekkürler.
Sayın Jean Marcel ile olan konuşmamız neticesinde onun küsmüş olması durumu beni derinden üzdü. Mesajlarımın böyle olumsuz bir duruma neden olması kusuru da bana ait.
Akif konusunda konuşmak isteyen herkese açık olduğumu bildirerek bu sefer Yunus?umuz la cevap vermek istiyorum:
Ben gelmedim dava için, benim işim sevi için
Dost'un evi gönüllerdir, gönüller yapmağa geldim

Alt 07-13-2013   #17
canacan

canacan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 18246
Tecrübe Puanı: 119002993
canacan Süper Üyecanacan Süper Üyecanacan Süper Üyecanacan Süper Üyecanacan Süper Üyecanacan Süper Üyecanacan Süper Üyecanacan Süper Üyecanacan Süper Üyecanacan Süper Üyecanacan Süper Üye

Alıntı:
JimPhelps Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Sayın Jean Marcel,

Mesajınız ortak akla hitap ediyor.. Teşekkürler..

canacan isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 07-13-2013   #18
jean marcel

Thank you..

Konu jean marcel tarafından (12-03-2014 Saat 23:55 ) değiştirilmiştir..

Alt 07-13-2013   #19
JimPhelps

JimPhelps - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 76
Tecrübe Puanı: 214748374
JimPhelps Süper ÜyeJimPhelps Süper ÜyeJimPhelps Süper ÜyeJimPhelps Süper ÜyeJimPhelps Süper ÜyeJimPhelps Süper ÜyeJimPhelps Süper ÜyeJimPhelps Süper ÜyeJimPhelps Süper ÜyeJimPhelps Süper ÜyeJimPhelps Süper Üye

Alıntı:
Kimselerden duymadım böyle hikmetli sözler..

Daha dikkati yazmak değil,,, düşünmekte dahi yarar var!

Haklısınız Jean Marcel,

Becerebilen için düşünmekte çok fayda var!.....

Kim okurdu kim yazardı, Bu düğümü kim çözerdi.

Koyun kurt ile gezerdi, Fikir başka başk olmasa
JimPhelps isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 12-03-2014   #20
şehitbilir

şehitbilir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 1289
Tecrübe Puanı: 89674594
şehitbilir Süper Üyeşehitbilir Süper Üyeşehitbilir Süper Üyeşehitbilir Süper Üyeşehitbilir Süper Üyeşehitbilir Süper Üyeşehitbilir Süper Üyeşehitbilir Süper Üyeşehitbilir Süper Üyeşehitbilir Süper Üyeşehitbilir Süper Üye

şiir yazmak kolay iş değil. m.fatih kardeş teşekkür ederim. emeğine sağlık mümkünse osmanlıcası varsa onuda yüklerseniz çok makbule geçer. Mehmet Akif gibi bir şaire sahip olduğumuz için ne kadar övünsek yeridir.

şehitbilir isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Etiketler
ekitap pdf indir, mehmet akif ersoy, mehmet akif ersoy - safahat (pdf), safahat (pdf)

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler