Eski Kitaplarım - Eskiden günümüze kitaplar  

Eskikitaplarim.com'a destek olmak için, aşağıdaki paketlerden birini seçebilirsiniz.

50 TL Destek Paketi

100 TL Destek Paketi

150 TL Destek Paketi

Go Back   Eski Kitaplarım - Eskiden günümüze kitaplar > E-Kitaplar - Mizah Dergileri - Dergiler - Cizgi Romanlar > Müzik-Nota-Metod-Tab kitapları

Seçenekler
Alt 10-09-2017   #1
Muscal

Muscal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 59508
Tecrübe Puanı: 0
Muscal Süper ÜyeMuscal Süper ÜyeMuscal Süper ÜyeMuscal Süper ÜyeMuscal Süper ÜyeMuscal Süper ÜyeMuscal Süper ÜyeMuscal Süper ÜyeMuscal Süper ÜyeMuscal Süper ÜyeMuscal Süper Üye
Standart Zülfü Livaneli - Besteleri - Nota Kitabı

Bestecilik dünyanın en zevkli uğraşlarından birisi. Bir odada yapayalnızken, bir enstrümanın üzerine eğilerek ezgiler oluşturmanın tadı dünyada hiçbir şeyle ölçülemez. Hele bu bestelerin kitlelere ulaştığını, yüzbinlerce kişinin hep bir ağızdan söylediğini görmek bir besteci için sevinçlerin en büyüğüdür. Ben şanslı besteciler arasında sayıyorum kendimi. Stockholm?deki yalnız yıllarımda, evimin yanındaki karlı ormanda dolaşarak oluşturduğum ?Karlı Kayın Ormanı?, Paris?te bir akşamüstü bestelediğim ?Yiğidim Aslanım Burda Yatıyor? ve bunun gibi bir çok beste hem kitlelerin yüreğinde yer tuttu, hem de dünyanın çeşitli yörelerinde çok büyük solistler tarafından ayrı dillerde okundu. Kendimi hiçbir zaman sadece yorumcu olarak görmedim: Bir ses sanatçısı değilim ben. Kendi bestelerimi, bir de müthiş geleneğimizden seçtiğim bazı deyişleri seslendiriyorum. Ne yazık ki Türkiye?de besteci ve yorumcu ayrımı pek fazla yapılmaz.

Bir bestenin kalitesi nasıl anlaşılır? Yaygınlık bu işteki tek ölçü müdür? Elbette hayır! Bir bestenin en büyük sınavı zamandır. Eğer beste yıllara dayanabiliyor, bestelendikten 20-30 yıl sonra hala söyleniyor, hele kuşaktan kuşağa aktarılıyorsa sınavı geçmiş demektir. Son yıllardaki konserlerimde, bestelerimi söyleyen gençleri görünce içimin ısındığını itiraf etmeliyim. Çünkü bu parçalar bestelendiğinde, o gençler daha doğmamıştı. Zaman içinde bu besteler benim olmaktan çıktı, halkın malı haline dönüştü. Bu da beni sevindiren bir başka gelişme.

Bu türkülerle insanlar sevindi, hüzünlendi, ağladı, nişanlandı, evlendi, ölülerini andı. Dolayısıyla ezgiler yaşamlarının bir parçası haline geldi. Babalarının ölüm yıldönümünde mezar başına gidip onun en çok sevdiği besteyi söyleyen ailelerle karşılaştım. ?Karlı Kayın Ormanı? ile aşk ilan edenleri dinledim. Sevgili Uğur Mumcu?nun çok sevdiği ?Yiğidim Aslanım Burda Yatıyor?un, onun trajik ölümüyle birlikte Uğur Mumcu ağıdı haline dönüşmesini yaşadım. ?Vurulduk Ey Halkım Unutma Bizi? şiirimin onun adıyla özdeşleşmesi onuruna tanık oldum. ?Memik Oğlan?la ağlayanları, ?Güneş Topla Benim için? ile coşanları gözledim. Zeki Müren?den Maria Farandouri?ye, Sezen Aksu?dan Joan Baez?e, İbrahim Tatlıses?ten Udo Lindenberg?e, Kibariye?den Liesbeth List?e kadar çok geniş bir solist yelpazesinden şarkılarımı dinleme mutluluğuna eriştim. İstanbul, Ankara, Bodrum, Atina, Rodos, Lizbon, Barselona müzikhollerinde şarkılarıma rastladım. Bir bestenin dağdaki çobanla, kentteki profesörü aynı duyguda birleştirmesine tanık oldum. Bu ezgilerin yaşaması, ben öldükten sonra da devam etmesi en büyük dileğim. Bir halkın türkü dağarcığına birkaç ezgi eklemek onurların en büyüğüdür.

Yıllardır, konservatuar öğrencilerinin, yabancı müzisyenlerin, müzikhollerde türkü söyleyen arkadaşların, nota istekleriyle karşılaşırım. Elinizdeki seçki, isteyen kişinin ezgileri doğru armonilerle seslendirmesine yardımcı olma amacını güdüyor.

Emeği geçenlere ve en başta kardeşim Ferhat?a teşekkür ederim.

Zülfü Livaneli
İstanbul, Ocak 1998
.

Notaları da dahil
[Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL]

Konu 25Temmuz tarafından (12-20-2017 Saat 12:42 ) değiştirilmiştir.. Sebep: Link yenilendi
Muscal isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 10-09-2017   #2
ada

User ID: 2669
Tecrübe Puanı: 145762055
ada Süper Üyeada Süper Üyeada Süper Üyeada Süper Üyeada Süper Üyeada Süper Üyeada Süper Üyeada Süper Üyeada Süper Üyeada Süper Üyeada Süper Üye
Smile Teşekkürler

Teşekkürler

ada isimli Üye şuanda  online konumundadır

Alt 10-10-2017   #3
taramaci

taramaci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 46517
Tecrübe Puanı: 214748368
taramaci Süper Üyetaramaci Süper Üyetaramaci Süper Üyetaramaci Süper Üyetaramaci Süper Üyetaramaci Süper Üyetaramaci Süper Üyetaramaci Süper Üyetaramaci Süper Üyetaramaci Süper Üyetaramaci Süper Üye

Teşekkürler Muscal ve emeği geçen herkes...

taramaci isimli Üye şuanda  online konumundadır

Alt 12-19-2017   #4
Mehmetenm

User ID: 63472
Tecrübe Puanı: 0
Mehmetenm Yeni Üye

Merhaba Muscal, linki konreol edebilir misin? Dosya yandisk'ten silinmiş.

Mehmetenm isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 12-20-2017   #5
25Temmuz

25Temmuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 75
Tecrübe Puanı: 214748384
25Temmuz Süper Üye25Temmuz Süper Üye25Temmuz Süper Üye25Temmuz Süper Üye25Temmuz Süper Üye25Temmuz Süper Üye25Temmuz Süper Üye25Temmuz Süper Üye25Temmuz Süper Üye25Temmuz Süper Üye25Temmuz Süper Üye

Alıntı:
Mehmetenm Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Merhaba Muscal, linki konreol edebilir misin? Dosya yandisk'ten silinmiş.
Link yenilenmiştir ... İyi okumalar.

Alt 10-26-2018   #6
steinbeck

steinbeck - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 1454
Tecrübe Puanı: 56322495
steinbeck Süper Üyesteinbeck Süper Üyesteinbeck Süper Üyesteinbeck Süper Üyesteinbeck Süper Üyesteinbeck Süper Üyesteinbeck Süper Üyesteinbeck Süper Üyesteinbeck Süper Üyesteinbeck Süper Üyesteinbeck Süper Üye

Çok tesekkür ederim, varolun.

steinbeck isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Etiketler
besteleri, nota kitabı, zülfü livaneli

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler