Eski Kitaplarım - Eskiden günümüze kitaplar

Eski Kitaplarım - Eskiden günümüze kitaplar (http://www.eskikitaplarim.com/index.php)
-   Kültür Bakanlığı Türk Büyükleri Serisi (http://www.eskikitaplarim.com/forumdisplay.php?f=603)
-   -   Mehmet Önal - Yusuf Ziya Ortaç (http://www.eskikitaplarim.com/showthread.php?t=33013)

lerzesiz 12-23-2013 18:20

Mehmet Önal - Yusuf Ziya Ortaç

[Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL]

lerzesiz 12-23-2013 19:10

[B]Kitaptan bir alıntı;

Aşağıda kendinden bahsedilen, kimdir?[/B]

Hızla açılan kapıdan içeri girişi, hayır girişi değil, atılışı hala gözümün önündedir: Bu kadar gergin vücut, bu kadar kımıldanan insan, o gün bugündür hâlâ görmedim. Göğsü alabildiğine ileride, omuzlan gerideydi. San, uçlan az kıvrık bıyıkları vardı. Kaşlar seyrek ve altın kumralı... Saçlar da öyle... Hafif çiçek bozuğu yüzünde alayla acı karışık tuhaf bir gülümseme hiç eksik olmuyordu. Kirpiksiz gözleri bir noktada duramayan iki damla mavi ışıktı. Elinizi sıkışından anlıyordunuz, çok kuvvetliydi. Bu adam, ...................'dir.
Kuvvetli dedim. Önce bunu anlatayım size: ??.. eski bir Türk zabitidir. Harbiyede okurken, mektebin sayılı fırtınalarmdan biri, onu bahçede terslemiş. ??., ufak tefek bir genç, ama, dayatmış...
Kavga sonu, müdürün huzuruna çıkmışlar. Dev yapılı belâlının yüzü, alnından akan kanlarla kıpkırmızı..
Kumandan sormuş:
? Neyle vurdun başına?
............, telâşsız, çakasız, çocuğumsıı cevap verıniş:
? Yumruğumla...
Yaralı dev:
? Yalan efendim, diye solumuş, ya demirle vurdu, ya taşla!
Mektep müdürü, tekrar suçluya dönmüş:
? Doğru söyle, neyle vurdun?
Bu sefer ???.., bacaklarının üstünde yaylanarak, döğüşe hazır, cevap vermiş:
? Yumruğumla efendim... İsterseniz bir tane daha vurayım, patlatamazsam cezama razıyım!
?????.., izinsiz olduğu haftalar, pencerenin iki demir parmaklığını iki eliyle tutup büker, aralıktan sokağa atlarmış.
Edebiyâtımızdaki ?????.., sadece bir yazar, bir hikâyeci değildir. Ziya Gökalp?ın diliyle söyleyelim: «Yepyeni bir cereyanın ta başında bir inkılâpçı idi. O, bu cereyanın dallanarak genişlemesine, Türkçülük, halka doğruculuk, millî kültür hareketlerinin doğmasma sebep oldu».
Gökalp haklıdır. Bundan kırk dokuz yıl önce, o, Bulgar hududunda, Yakorit'te altm bıyıklı toy bir zabitken, bakınız, Ali Canip'e ne yazıyor:
«Size bîr teklifim var. Kanaatlerinize pek yakın olduğu için kabul edeceksiniz sanıyorum. Bakmız ne!»
«Sâyîmin esasını teşkil edecek noktalar pek basit: Arapça, Farsça terkiplerin hiç lüzumu yoktur'. Bunlar ancak süs içindir. Kimin gösterecek, teşhir edecek fikri yoksa onları çok kullanır.»
«Geliniz Canip Bey, edebiyatta, lisanda bir ihtilâl vücuda getirelim... Ah büyük fikir!... Sây, sebat ister!»
Bugün yazdığımız güzel, ışıklı Türkçenin rüyasını,????, tam yarım yüz yıl evvel. Balkanlarda bir sinır karakolunda görüyordu.
???i mutlaka severdiniz. Tatlı, şakacı bir mizacı vardı. Ama, onun kahkahaları kadar hıçkırağa yakın gülüş gömıedim.
Balkan Harbinde cephe cephe döğüşmüştü: Kosova'da, Yanya?da... Sonra, esir düşmüş, bir yıl Yunanistan'da kalmıştı.
Bir tek dileği vardı: Kalemiyle yaşamak... Ayda, yalnız altı lira anca yeterdi... Bu parayı bulabilecek miydi acaba?

atamkorkud 12-23-2013 19:19

Teşekkürler lerzesiz. Eline sağlık.

Hansoylu 12-23-2013 22:55

Teşekkürler...

gamsizbaykus1 03-12-2014 16:15

Büyük Yusuf Ziya Ortaç'ı kim hatırlar. Çok teşekkürler Lerzesiz. Keşke bu kitabı her liseli okusa... Kış bitmeden Ortaç'ın KIŞ TEKKESİ şiiriyle veda edelim. (Dondurucu gecelerde dolunayı sarı bir kudüme benzeten müthiş bir imgelem... Kitapta var. İlkokul Osmanlıcamla biraz bugüne yaklaştırmaya çalıştım ama ...)

KIŞ TEKKESİ

Giyer ağaçlar bir külah-ı beyaz;
Koruluklar manastırında zikreder her ağaç!
Çırpınır bazı bir inleyen niyaz;
Kumlar üzerinde vaz eder bir genç.

xxx

Karlı yollarda rüzgârın şeyhi ağlar;
Nemli gözlerle hep bakar akıbet!
Sallanır kah rüzgarın narası;
Zulmet elinde ay, eski bir kudüm!

xxx

Serviler şimdi takatsiz birer mürid;
Buzlu dallarda bir gümüşten ney;
Duyulur bazı hafiften bir gözyaşı,
Bazı bir of, bazı bir hey hey!

xxx

Takkeler giymiş ihtiyar dağlar;
Her kovuktan çıkar bir ah-ı hazin;
Gömülürken kar mezarına bahar
Ruhuna rüzgar okur ‘Yasin’.

s.cemil 04-17-2018 11:29

Teşekkür Ederim Hocam

cyrano 04-17-2018 15:31

Teşekkürler :)

İnsanların hayırlısı onlara faydalı olandır :)

Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 03:04.