Eski Kitaplarım - Eskiden günümüze kitaplar  

Go Back   Eski Kitaplarım - Eskiden günümüze kitaplar > Eski Kitaplarım Genel Bölüm > Düzenlenecek - Taranacak Kitaplar Bölümü > Kitap Tarayanın Takım Sandığı

Seçenekler
Alt 11-05-2013   #1
spiderh

spiderh - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 6440
Tecrübe Puanı: 83583873
spiderh Süper Üyespiderh Süper Üyespiderh Süper Üyespiderh Süper Üyespiderh Süper Üyespiderh Süper Üyespiderh Süper Üyespiderh Süper Üyespiderh Süper Üyespiderh Süper Üyespiderh Süper Üye
Lightbulb Adobe Acrobat ile PDF Dosyalarında Sayfaların Kenarlarına Boşluk Ekleme ya da Çıkarma

Burada aslında kolay olan, ama Adobe Acrobat'ın yapısı nedeniyle ilk bakışta karışıkmış ya da mümkün değilmiş gibi gözüken sayfa boyutu büyütme ya da küçültme işlemlerini anlatacağım. Çok kısa ve basit olduğu için ekran görüntüsü kullanmayacağım.

(Erdemli'nin konusundan alıntıdır)

PDF dosyanızı Adobe Acrobat ile açın (Adobe Acrobat X Pro).

Sağ üst köşeden "Tools (Araçlar)" a tıklayın, sağ tarafta "Tools (Araçlar)" paneli görüntülenecektir.

Panelden "Crop (Kırp)" u seçin ve istediğiniz bir sayfa üzerinde dörtgen şeklinde seçim yapın.
Eğer sayfa kenarlarını kırpmak istiyorsanız, kırpmak istediğiniz alanı seçin.

Eğer yapmak istediğiniz kenarlara boşluk eklemekse, rastgele bir çizim yapın.

Ardından seçtiğiniz/çizdiğiniz dörtgen alana çift tıklayın.

Karşınıza "Set Page Boxes (Sayfa Kutularını Ayarla)" penceresi gelecektir.

Eğer amacınız kırpmaksa, "OK (Tamam)" butonuna tıklayın, sayfanız seçim alanınız dahilinde kırpılacaktır.
Eğer kırpma işleminin tüm sayfalara uygulanmasını istiyorsanız, sol alttaki "Page Renge (Sayfa Aralığı)" kısmında "All (Hepsi)" u seçin ve "OK (Tamam)" butonuna tıklayın. Yine aynı şekilde bu bölümden sadece istediğiniz sayfaların kırpılmasını sağlayabilirsiniz.

Eğer amacınız kenarlara boşluk eklemekse, "Set Zero (Sıfır Olarak Ayarla)" butonuna tıklayın.
Eğer standart bir sayfa boyutu belirlemek istiyorsanız, "Change Page Size (Sayfa Boyutunu Değiştir)" kısmında "Fixed Sizes (Sabit Boyutlar)" seçeneğini seçin ve yanındaki listeden standart boyutlardan birini seçin.

Eğer boyutu kendiniz belirlemek istiyorsanız, "Custom (Özel)" ı seçin ve istediğiniz boyutları girin. Örnek olarak, sayfanın önizlendiği kısmın altında sayfanızın mevcut boyut bilgisi görüntülenmektedir. Eğer kenarlara "2 cm" boşluk eklemek istiyorsak, bu değerlere "4 cm" ekleyerek değer olarak girmemiz gerekir.

Mesela sayfa boyutumuz "15 x 20 cm" olsun. Kenarlara "2 cm" eklemek istiyoruz. Bu durumda "Width (Genişlik)" kısmına "19 cm", "Height (Yükseklik)" kısmına "24 cm" değerini girmemiz gerekmekte.

Ondalık değerlerde, Türkiye'de "," kullanıldığı için virgün kullanmamız gerekmekte.

Ardından işlemin hangi sayfalara uygulanacağını belirtip "OK (Tamam)" tuşuna basmamız yeterli.

Son olarak dosyamızı kaydediyoruz. İşte hepsi bu kadar.

Konu spiderh tarafından (11-05-2013 Saat 16:47 ) değiştirilmiştir..
spiderh isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 11-05-2013   #2
mursa

mursa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 335
Tecrübe Puanı: 155714291
mursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üye

Teşekkürler spiderh çok güzel bir anlatım olmuş,
Şimdi bir kitapta denedim ve gayet başarılı oldu. Yalnız adobe XI de bahsettiğin menü Tools/pages seçeneğinden çıkıyor. Gerisi aynı.

Bu arada bir kaç şey sorayım yeri gelmişken. Diyelim ki elimizdeki pdf dosya tarama nedeniyle benim tabirimle "dansöz" gibi bir sola bir sağa kayıyor. Yani hızlı bir şekilde pdf dosyaya baktığımızda, sayfanın bir sola bir sağa yaslı olduğunu görüyoruz. (ki bilirisin internetet bu tip çok tarama mevcut..)
Aynı şekilde bunu düzeltmenin de bir yolu var mı ?

Bu arada bahsettiğin menü de bir de "remove white margins" (Beyaz kenar boşluklarını kaldır) diye bir seçenek de tiklenebiliyor. Aslında denedim ama ne yaptığını da bulamadım açıkcası...

Bir bilgin var mı ?

mursa isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 11-05-2013   #3
eskide

User ID: 19859
Tecrübe Puanı: 107176924
eskide Süper Üyeeskide Süper Üyeeskide Süper Üyeeskide Süper Üyeeskide Süper Üyeeskide Süper Üyeeskide Süper Üyeeskide Süper Üyeeskide Süper Üyeeskide Süper Üyeeskide Süper Üye

Alıntı:
mursa Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Teşekkürler spiderh çok güzel bir anlatım olmuş,
Şimdi bir kitapta denedim ve gayet başarılı oldu. Yalnız adobe XI de bahsettiğin menü Tools/pages seçeneğinden çıkıyor. Gerisi aynı.

Bu arada bir kaç şey sorayım yeri gelmişken. Diyelim ki elimizdeki pdf dosya tarama nedeniyle benim tabirimle "dansöz" gibi bir sola bir sağa kayıyor. Yani hızlı bir şekilde pdf dosyaya baktığımızda, sayfanın bir sola bir sağa yaslı olduğunu görüyoruz. (ki bilirisin internetet bu tip çok tarama mevcut..)
Aynı şekilde bunu düzeltmenin de bir yolu var mı ?

Bu arada bahsettiğin menü de bir de "remove white margins" (Beyaz kenar boşluklarını kaldır) diye bir seçenek de tiklenebiliyor. Aslında denedim ama ne yaptığını da bulamadım açıkcası...

Bir bilgin var mı ?
Benim de en büyük sıkıntılarımdan biri bu. Sayfaların hepsini tek tek kırpmam gerekiyor. Aslında Abby tararken metnin olduğu yeri blok olarak saptayabiliyor. Ama kırpma yaparken işe yaramıyor. Adobe'da denedim, o da başarılı olmadı.

eskide isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 11-06-2013   #4
spiderh

spiderh - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 6440
Tecrübe Puanı: 83583873
spiderh Süper Üyespiderh Süper Üyespiderh Süper Üyespiderh Süper Üyespiderh Süper Üyespiderh Süper Üyespiderh Süper Üyespiderh Süper Üyespiderh Süper Üyespiderh Süper Üyespiderh Süper Üye

Sevgili mursa, aslında sorunun cevabını kendin vermişsin.

O seçeneğe tıklayınca, sayfanın etrafındaki beyaz kısımlar otomatik olarak kırpılır.

İlk olarak bu seçeneği kullanarak kenarlardaki beyazlıkları tüm sayfalar için kaldır. Ardından tekrar aynı şekilde kenarlara istediğin kadar boşluk ekle.

Alt 11-06-2013   #5
mursa

mursa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 335
Tecrübe Puanı: 155714291
mursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üye

Hımmm bak bu iyi fikir... Hemen akşam deneyeceğim...
Teşekkürler sevgili spiderh...

mursa isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Etiketler
acrobat, adobe, boyut, boşluk, canvas, crop, çıkarma, ekleme, kırpma, pdf, size

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler