Eski Kitaplarım - Eskiden günümüze kitaplar  

Go Back   Eski Kitaplarım - Eskiden günümüze kitaplar > Eski Kitaplarım Genel Bölüm > Düzenlenecek - Taranacak Kitaplar Bölümü > Kitap Tarayanın Takım Sandığı

Seçenekler
Alt 12-04-2012   #21
kutuphaneci

kutuphaneci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 72
Tecrübe Puanı: 214748373
kutuphaneci Süper Üyekutuphaneci Süper Üyekutuphaneci Süper Üyekutuphaneci Süper Üyekutuphaneci Süper Üyekutuphaneci Süper Üyekutuphaneci Süper Üyekutuphaneci Süper Üyekutuphaneci Süper Üyekutuphaneci Süper Üyekutuphaneci Süper Üye

Ne kadar değişik yoğurt yeniyormuş görmüş olduk.

Alıntı:
Ben tarama yaparken siyah-beyaz 300 dpi seçeneğini kullanıyorum ve çift sayfa tarayıp kendisi bölüyor tek sayfa olarak yapıyor kenarlarında ve ortasında karartılar oluyo
sezinn'in dediği gibi program tararken direk böler ama orta çizgi bir yere kadar sağda sonra solda gibi kalır. Birde önemlisi şiir tarıyorsanız çok kötü keser çoğunluk ortadan kesmez bir sayfa metin bir sayfa şiir gelincede kötü olur. Ben, onun için çift sayfa bitirip temizlik yapıp bütünü bölüyorum daha kusursuz oluyor.
Silik baskı sorunu yoksa siyah beyaz taranabilir ama gri tarayıp ilk mesajda belirttiğim yöntemle içerden siyah beyaz packpit görüntü almak kalite açısından çok daha iyidir. Özellikle Tercüman serisi tarayan arkadaşlar silik sorunuyla karşılaşır aynı sayfayı siyah beyaz tarama ve gri tarayıp siyah beyaz packpit alıp karşılaştırınca farkı görürler.

kutuphaneci isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 12-04-2012   #22
Karagöz

Karagöz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 202
Tecrübe Puanı: 97615981
Karagöz Süper ÜyeKaragöz Süper ÜyeKaragöz Süper ÜyeKaragöz Süper ÜyeKaragöz Süper ÜyeKaragöz Süper ÜyeKaragöz Süper ÜyeKaragöz Süper ÜyeKaragöz Süper ÜyeKaragöz Süper ÜyeKaragöz Süper Üye

Alâka gösterip yazma inceliğini lütfeden ve buna vakit ayıran bütün değerli üstatlarıma teşekkür ederim.

עין תחת עין שן תחת שן

Karagöz isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 12-10-2012   #23
Remaver

Remaver - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 1171
Tecrübe Puanı: 48069432
Remaver Süper ÜyeRemaver Süper ÜyeRemaver Süper ÜyeRemaver Süper ÜyeRemaver Süper ÜyeRemaver Süper ÜyeRemaver Süper ÜyeRemaver Süper ÜyeRemaver Süper ÜyeRemaver Süper ÜyeRemaver Süper Üye

Alıntı:
kutuphaneci Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Ne kadar değişik yoğurt yeniyormuş görmüş olduk.

sezinn'in dediği gibi program tararken direk böler ama orta çizgi bir yere kadar sağda sonra solda gibi kalır. Birde önemlisi şiir tarıyorsanız çok kötü keser çoğunluk ortadan kesmez bir sayfa metin bir sayfa şiir gelincede kötü olur. Ben, onun için çift sayfa bitirip temizlik yapıp bütünü bölüyorum daha kusursuz oluyor.
Silik baskı sorunu yoksa siyah beyaz taranabilir ama gri tarayıp ilk mesajda belirttiğim yöntemle içerden siyah beyaz packpit görüntü almak kalite açısından çok daha iyidir. Özellikle Tercüman serisi tarayan arkadaşlar silik sorunuyla karşılaşır aynı sayfayı siyah beyaz tarama ve gri tarayıp siyah beyaz packpit alıp karşılaştırınca farkı görürler.
Bu işlem sonrası alınan word çıktısı ile gri tarama sonrası alınan word çıktısı arasıdna pek fark göremedim. belki daha iyi oluyordur ama daha kötüye varmıyor gördüğüm kadarıyla

Finereader'da da pdf dosyasına OCR yaptım ama arama yaptığımda sonuç bulunamadı diyor örnek olarak Acrobat sonrası Finereader OCR yapılan pdf:
[Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL]
tuhaf geldi bana

Remaver isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 12-10-2012   #24
secretdream

secretdream - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 232
Tecrübe Puanı: 71532943
secretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üye

Alıntı:
Remaver Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Bu işlem sonrası alınan word çıktısı ile gri tarama sonrası alınan word çıktısı arasıdna pek fark göremedim. belki daha iyi oluyordur ama daha kötüye varmıyor gördüğüm kadarıyla

Finereader'da da pdf dosyasına OCR yaptım ama arama yaptığımda sonuç bulunamadı diyor örnek olarak Acrobat sonrası Finereader OCR yapılan pdf:
tuhaf geldi bana
linkte verdiğiniz kitap ocr yapılmış bir kitap değil.....nasıl kaydettiniz? (ocr yapıp ocrsız halini kaydetmişsiniz sanırım)

Yaşamak Hayatın Tek Amacıdır
..Hangi dünyayı kurtarmak istiyorsunuz? Kendi projeksiyonunuzun dünyasını mı? Onu kendiniz kurtarın. Benim dünyamı mı? Benim dünyamı bana gösterin de ben onun icabına bakayım. Kendimden ayrı, kurtarıp kurtarmamakta özgür olduğum bir dünyadan haberim yok. Tüm dünyanın sizden kurtarılmaya ihtiyacı varken dünyayı kurtarmak sizin ne işinize? Sahneden çıkın ve görün bakalım kurtarılacak bir şey kalmış mı?
secretdream isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 12-10-2012   #25
Remaver

Remaver Süper ÜyeRemaver Süper ÜyeRemaver Süper ÜyeRemaver Süper ÜyeRemaver Süper ÜyeRemaver Süper ÜyeRemaver Süper ÜyeRemaver Süper ÜyeRemaver Süper ÜyeRemaver Süper ÜyeRemaver Süper Üye

Alıntı:
secretdream Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
linkte verdiğiniz kitap ocr yapılmış bir kitap değil.....nasıl kaydettiniz? (ocr yapıp ocrsız halini kaydetmişsiniz sanırım)
Merhaba,
linkinde bulunan Acrobat OCR yapılmış dosyayı Finereader OCR'sinden geçirdim
farklı kaydettim elbette
İki artı bir eksi etmez düşüncesindeyim

Alt 12-11-2012   #26
Ka-fa_1500

Ka-fa_1500 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 2214
Tecrübe Puanı: 92761228
Ka-fa_1500 isimli üye Tecrübe puanını kapatmıştır.

Alıntı:

tuhaf geldi bana

Bu konuda ben de acemiyim ama belki yardımcı olur diye kendi kanaatimi söyleyeyim.

Yazıyı kısa tutmak açısından, sadece metin içeren bir belge veya PDf dosyası varsayımıyla:

Fine reader ile bir belge tararken ya da mevcut bir dosyayı açarken ekranın sol tarafında
sayfanın resim görüntüsü, sağ tarafında ise sayfa okunduktan sonra OCR görüntüsü yer alıyor.
Araçlar-Seçenekler-Tara/Aç sekmesinde "Alınan sayfa görüntülerini otomatik olarak oku"
seçeneğinin önünde tik varsa (default), belge taranırken veya dosya açılırken bir yandan da
belge okunuyor. (OCR işlemi yapılıyor) Yani solda resim halinde bulunan sayfa analiz edilerek
sağ tarafa -bilgisayarda bulunan fontlar kullanılarak- yazı halinde aktarılıyor.

Bu sağ tarafta olması muhtemel OCR hatalarını düzeltip;
Araçlar-Seçenekler-kaydet-PDF-"Yalnızca Metin ve Resim" satırını seçip PDF olarak kaydedersek
Tamamen aranabilir ve diğer seçeneklere nazaran çok küçük boyutlu bir PDF dosyası elde ediyoruz.

Sizin bu linkteki dosya sanırım 4. seçenek olan "Yalnızca sayfa görüntüsü" seçiliyken kaydedilmiş.

Buradaki seçenekler:
1-Yalnızca metin ve resimler
Yalnızca tanınan metni ve ilgili görüntüleri kaydetmenize imkan tanır. Sayfa tamamen aranabilecektir ve PDF
dosya boyutu küçük olacaktır. (Sağdaki pencerede ne varsa onu kaydeder)

2-Sayfa görüntüsü üzerinde metin
Orijinal belgenin arka planını ve görüntülerini kaydeder ve metni bunu üzerine yerleştirir. Genellikle, bu PDF
türü Yalnızca metin ve resim'den daha fazla alan gerektirir ve tamamen aranabilirdir. Bazı durumlarda, metnin
görüntü üzerine yerleştirilmesinden dolayı orijinal düzene göre ufak bir farklılık olabilir.

3-Sayfa görüntüsü altında metin
Sayfa görüntüsünün tamamını görüntü olarak kaydeder ve tanınan metni 'görünmez olarak' alta yerleştirir. Bu
seçeneği kullanarak tamamen mükemmel bir orijinal düzeni ve tam metin arama özelliklerine sahip bir belge
oluşturur.

4-Yalnızca sayfa görüntüsü
Sayfanın tam görüntüsünü kaydeder. BU PDF türü orijinalinden neredeyse ayrılamaz olacaktır. Ancak dosya aranabilir
olmayacaktır.
(Soldaki pencerede ne varsa onu kaydeder.)

Fine Reader 11'in Kullanıcı Kılavuzu Linki:
Özellikle 61. sf. bakın.

Konu Ka-fa_1500 tarafından (12-11-2012 Saat 02:21 ) değiştirilmiştir.. Sebep: Kullanıcı Kılavuzu linki ekledim
Ka-fa_1500 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 12-11-2012   #27
secretdream

secretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üye

Alıntı:
Merhaba,
linkinde bulunan Acrobat OCR yapılmış dosyayı Finereader OCR'sinden geçirdim
farklı kaydettim elbette
İki artı bir eksi etmez düşüncesindeyim
o zaman olay şöyle bir şey olabilir:
sizin abbyy fine readerınızda, kungfu pandanın verdiği resimde gösterdiği "yalnızca sayfa görüntüsü olarak" kaydetme seçeneği aktifdir..

siz ocr lı dosyanıza, sağ tıklayıp fine reader okuması yaptırmış olabilirsiniz ya da fine reader ile açmış olabilirsiniz..o da yeni dosyayı oluştururken "yalnızca sayfa görüntüsü"nü kaydetmiş olabilir..(metni kaydetmeyip sadece resim görüntüyü kaydetmiş)

..Hangi dünyayı kurtarmak istiyorsunuz? Kendi projeksiyonunuzun dünyasını mı? Onu kendiniz kurtarın. Benim dünyamı mı? Benim dünyamı bana gösterin de ben onun icabına bakayım. Kendimden ayrı, kurtarıp kurtarmamakta özgür olduğum bir dünyadan haberim yok. Tüm dünyanın sizden kurtarılmaya ihtiyacı varken dünyayı kurtarmak sizin ne işinize? Sahneden çıkın ve görün bakalım kurtarılacak bir şey kalmış mı?

Konu secretdream tarafından (12-11-2012 Saat 02:38 ) değiştirilmiştir..

Alt 12-11-2012   #28
Remaver

Merhaba,
Erdemli demişti ki daha önceki mesajlarda yanlış hatırlamıyorsam sayfa görüntüsünü seçip pdf üzerinden sağ tıklayarak OCR yap dediğinde yapıyormuş.

Alt 12-11-2012   #29
secretdream

Alıntı:
Merhaba,
Erdemli demişti ki daha önceki mesajlarda yanlış hatırlamıyorsam sayfa görüntüsünü seçip pdf üzerinden sağ tıklayarak OCR yap dediğinde yapıyormuş.
Erdemli neyi kastetmiş bilemem ama sizin dosyada metin yok,sadece görüntü var...
bildiğim kadarıyla, fine readerı açmadan, pdfye sağ tıklayıp abbyy ile okutursanız, kaydettiği dosya, fine readerın seçeneklerinde hali hazırda hangi seçenek aktifse ona göre yeni dosyayı oluşturur...diyelim; "yalnızca metin ve resim" seçeneği aktif olsaydı, o zaman tam tersine hiç resim görüntüyü katmadan metin-pdf dosyası oluştururdu..

edit:
bu dediğimi küçük bir dosya üzerinden tekrar denedim..aynen dediğim gibi..o seçeneklerde "yalnızca sayfa görüntüsü" aktif olunca resmin arksında metin olmuyor..(ocr yapsa bile onu kaydetmiyor)

Konu secretdream tarafından (12-11-2012 Saat 03:01 ) değiştirilmiştir..

Alt 12-11-2012   #30
Remaver

Alıntı:
secretdream Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Erdemli neyi kastetmiş bilemem ama sizin dosyada metin yok,sadece görüntü var...
bildiğim kadarıyla, fine readerı açmadan, pdfye sağ tıklayıp abbyy ile okutursanız, kaydettiği dosya, fine readerın seçeneklerinde hali hazırda hangi seçenek aktifse ona göre yeni dosyayı oluşturur...diyelim; "yalnızca metin ve resim" seçeneği aktif olsaydı, o zaman tam tersine hiç resim görüntüyü katmadan metin-pdf dosyası oluştururdu..

edit:
bu dediğimi küçük bir dosya üzerinden tekrar denedim..aynen dediğim gibi..o seçeneklerde "yalnızca sayfa görüntüsü" aktif olunca resmin arksında metin olmuyor..(ocr yapsa bile onu kaydetmiyor)
merhaba,
Alıntı:
erdemli Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Sevgili Remaver,
Abbyy'de pdf ayarları kısmında, kaydetme modu olarak "Yalnızca sayfa görüntüsü"nü seçiniz.
Abbyy'yi kapatınız. Dönüştürmek istediğiniz pdf dosyasına sağ tıklayın. Abbyy seçeneklerinde, içinde arama yapılabilen pdf'e dönüştür'ü tıklayın.
Sorunun çözüleceğini düşünüyorum.
O da zaten emin değilmiş, ama denemekten zarar gelmedi

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler