Eski Kitaplarım - Eskiden günümüze kitaplar  

Go Back   Eski Kitaplarım - Eskiden günümüze kitaplar > Eski Kitaplarım Genel Bölüm > Düzenlenecek - Taranacak Kitaplar Bölümü > Kitap Tarayanın Takım Sandığı

Seçenekler
Alt 05-26-2012   #11
secretdream

secretdream - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 232
Tecrübe Puanı: 71532943
secretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üye

"ın" harflerini "m" olarak görmek, "tı" harflerini "ü" olarak okumak..vs...fine reader böyle şeyler yapıyor..neden yapıyor bilmiyorum...

şu an taramasını yeni bitirdiğim kitapta çok fazla "tı" yı "ü" olarak görme hatası yaptı...bir çok kitapta bunu yapmıyor mesela ama bunda yaptı...bir sayfanın köşesinde bulanıklık vardı, tekrar taradım...ama tekrar olduğu için tek sayfa olarak taradım..(2 sayfayı bir kerede taramadım yani)..ilginçtir, ikinci taramada, sayfayı hiç hatasız okudu...(önceki taramada net olmasına rağmen, "tı" yı "ü" olarak görme hatası vardı, ikincisinde aynı netlik var ama hata yok..benim gözüme görünen netlikle, programın algıladığı netlik aynı olmuyor herhalde, diye düşündüm..)

benim kullandığım fine reader'a göre, gri tonlamalı tarama ocr için en uygun olanı diyor..ben de hep o seçeneği işaretliyorum.. (belki siyah/beyaz tarayınca daha iyi sonuçlar alınabilir, denemek lazım)

programın ifade etme şekliyle ilgili bir farklılık olabilir sanırım bu...

Konu secretdream tarafından (05-26-2012 Saat 22:31 ) değiştirilmiştir..
secretdream isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 05-27-2012   #12
secretdream

secretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üye

sayın dehamuhtar,

benim finereader, 300 dpi ın üzerinde tarama yap deyince "parametre hatalı" diyor...

acaba bunun bir çözümü var mıdır? tarayıcıyla ilgili bir sorun mu acaba? daha önceki tarayıcımda böyle bir sorun yoktu...

Alt 05-28-2012   #13
mursa

mursa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 335
Tecrübe Puanı: 155714290
mursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üye

Aslında bu sanıyorum tarayıcıdan da kaynaklanıyor. Daha önce kullandığım HP scanner hem daha yavaş hemde ciddi OCR hatalarına sebep oluyordu. Ancak şu an kullandığım tarayıcı Canon lide 210 ile hem 3 kat hızlı hemde son derece az OCR hatasına rastlıyorum.
Daha önce rn, mn vs türü o kadar çok hata oluyordu ki düzenlerken sinir katsayımı yükseltiyordu. Şimdi aynı ayarlarla 300dpi / Ocr seçerek çok güzel neticeler alıyorum...
Bazen de kendi kendime diyorum ki: acaba yavaş tarayıcı insanın sabrını taşırıp elinin oynamasına felan mı sebep oluyordu... İddaada bulunamam ama eski tarayıca da yaptığım baskının çok daha azını yapmak ya da daha kısa aralıklarla baskı yapmak da acaba buna bir katkıda bulunuyor muydu diye düşünmekten kendimi alamıyorum...

Sevgiler...

mursa isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 05-28-2012   #14
secretdream

evet bu hp tarayıcılar kitap taramak konusunda gerçekten iyi değilmiş,gördüğüm kadarıyla...

şimdiye kadar kullandığım tarayıcıları hiç kendim almadım(2 farklı hp kulllandım)...ilk defa lg nin mouse scanner ını alayım dedim, o da bende çalışmadı...

sizin bahsettiğiniz tarayıcı da usb bağlantısı ile çalışmaktaydı yanlış hatırlamıyorsam...onun da bende çalışmama ihtimali var sanırım...

uzun zamandır ilgilenmediğim bilgisayar donanımımla ilgilenme vakti geldi artık sanırım...bir şeyleri yenilemek lazım herhalde...

teşekkür ederim ilginiz için..

Alt 05-28-2012   #15
DehaMuhtar

User ID: 97
Tecrübe Puanı: 14801961
DehaMuhtar Süper ÜyeDehaMuhtar Süper ÜyeDehaMuhtar Süper ÜyeDehaMuhtar Süper ÜyeDehaMuhtar Süper ÜyeDehaMuhtar Süper ÜyeDehaMuhtar Süper ÜyeDehaMuhtar Süper ÜyeDehaMuhtar Süper ÜyeDehaMuhtar Süper ÜyeDehaMuhtar Süper Üye

Alıntı:
secretdream Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
"ın" harflerini "m" olarak görmek, "tı" harflerini "ü" olarak okumak..vs...fine reader böyle şeyler yapıyor..neden yapıyor bilmiyorum...

şu an taramasını yeni bitirdiğim kitapta çok fazla "tı" yı "ü" olarak görme hatası yaptı...bir çok kitapta bunu yapmıyor mesela ama bunda yaptı...bir sayfanın köşesinde bulanıklık vardı, tekrar taradım...ama tekrar olduğu için tek sayfa olarak taradım..(2 sayfayı bir kerede taramadım yani)..ilginçtir, ikinci taramada, sayfayı hiç hatasız okudu...(önceki taramada net olmasına rağmen, "tı" yı "ü" olarak görme hatası vardı, ikincisinde aynı netlik var ama hata yok..benim gözüme görünen netlikle, programın algıladığı netlik aynı olmuyor herhalde, diye düşündüm..)

benim kullandığım fine reader'a göre, gri tonlamalı tarama ocr için en uygun olanı diyor..ben de hep o seçeneği işaretliyorum.. (belki siyah/beyaz tarayınca daha iyi sonuçlar alınabilir, denemek lazım)

programın ifade etme şekliyle ilgili bir farklılık olabilir sanırım bu...
Sayın secretdream, gri tonlama denilen şey, fotoğraflamaktan farkı yoktur, sayfayı fotoğraf gibi alır, pixel pixel görünür foto gibi, ama siyah beyaz da tonlama yoktur, ya siyah ya da beyaz, böyle olunca vektörel olur.. Kısacası ocr için muhakkak siyah/beyaz veya aynı anlamda kullanılan ocr seçeneğiyle taramak, hatalı okuma problemini çözecektir.

Alıntı:
sayın dehamuhtar,

benim finereader, 300 dpi ın üzerinde tarama yap deyince "parametre hatalı" diyor...

acaba bunun bir çözümü var mıdır? tarayıcıyla ilgili bir sorun mu acaba? daha önceki tarayıcımda böyle bir sorun yoktu...
300 dpi ve gri tonlama seçeneği yüksek çözünürlüklü foto olduğundan bu tarz problem olabilir, ben de yaşadım. Çünkü boyutu çok yüksek oluyor, sıkıntı oluşabiliyor. Yukarda dediğim gibi siyah/beyaz seçeneği ile tararsanız ve döküman olarak kaydederseniz (pdf gibi) bir sorun çıkarmaz. Tabi Abbyy ile taramanız en iyisi, 11 versiyonunu tavsiye ederim. Forumda linki bulunmaktadır.

(Aklıma şimdi nedense geldi, bilmeyen arkadaşlar için Küçük Bir Not:
1-Tüm Tarayıcılarda, tarayan ışık bir defa kitabın ucuna gittikten sonra, dönerken kitabı kaldırabilirsiniz, çünkü tek seferde tarar.
2- Önizleme seçeneğini kitap ölçülerine göre 1 defa kullanın, sanrakilerde sadece tara deyin)

DehaMuhtar isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 05-28-2012   #16
beyazdis

beyazdis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 223
Tecrübe Puanı: 2370059
beyazdis Süper Üyebeyazdis Süper Üyebeyazdis Süper Üyebeyazdis Süper Üyebeyazdis Süper Üyebeyazdis Süper Üyebeyazdis Süper Üyebeyazdis Süper Üyebeyazdis Süper Üyebeyazdis Süper Üyebeyazdis Süper Üye

Amaneyyy
Ne karışık işler...
Kullandığım scanner/mouse..
Bunların hiçbiri ile uğraşmıyorum

beyazdis isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 05-29-2012   #17
secretdream

Alıntı:
DehaMuhtar Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Sayın secretdream, gri tonlama denilen şey, fotoğraflamaktan farkı yoktur, sayfayı fotoğraf gibi alır, pixel pixel görünür foto gibi, ama siyah beyaz da tonlama yoktur, ya siyah ya da beyaz, böyle olunca vektörel olur.. Kısacası ocr için muhakkak siyah/beyaz veya aynı anlamda kullanılan ocr seçeneğiyle taramak, hatalı okuma problemini çözecektir.
bunu öğrendiğim iyi oldu...siyah-beyaz taramanın avantajı var demek ki...

Alıntı:
DehaMuhtar Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
300 dpi ve gri tonlama seçeneği yüksek çözünürlüklü foto olduğundan bu tarz problem olabilir, ben de yaşadım. Çünkü boyutu çok yüksek oluyor, sıkıntı oluşabiliyor. Yukarda dediğim gibi siyah/beyaz seçeneği ile tararsanız ve döküman olarak kaydederseniz (pdf gibi) bir sorun çıkarmaz. Tabi Abbyy ile taramanız en iyisi, 11 versiyonunu tavsiye ederim. Forumda linki bulunmaktadır.
fine reader 11 i kullanıyorum zaten...ayrıca her seçeneği denedim..hiç birisinde 300 dpi ın üzerine çıkmıyor...renkli-siyah/beyaz-gri tonlamalı, farketmiyor yani...bilgisayarım yenilenince bu durum da değişir mi bilmiyorum ama hp nin farklı bir versiyonunu kullanırken böyle bir sorunum yoktu...dpi ile rahatlıkla oynayabiliyordum...ben şu anki bilgisayarımda, hp nin kendi yazılımını da kullanamıyorum mesela..(yazılım, simsiyah bir pencere olarak görünüyor)...tarayıcıda mıdır bilgisayarda mıdır sorun bilmiyorum artık ama bilgisayar yenilenecek...

Alt 05-29-2012   #18
secretdream

Alıntı:
beyazdis Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Amaneyyy
Ne karışık işler...
Kullandığım scanner/mouse..
Bunların hiçbiri ile uğraşmıyorum
evet kesinlikle öyle...onunla taramak çok kolay..ocr,yüksek çözünürlüklü tara deniyor o kadar...tarayıveriyor...

Alt 06-17-2012   #19
lastconan

lastconan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 405
Tecrübe Puanı: 3520902
lastconan Süper Üyelastconan Süper Üyelastconan Süper Üyelastconan Süper Üyelastconan Süper Üyelastconan Süper Üyelastconan Süper Üyelastconan Süper Üyelastconan Süper Üyelastconan Süper Üyelastconan Süper Üye

Yöntem çok güzel üstad. Çok istifade ediyorum. Özellikle Paragraf Boşluklarını temizlemek konusunda çok işe yarıyor.

Yalnız 12 - 13 - 14 ve 15. maddelerde "Değiştirme metni, aralık dışında bir grup numarası içeriyor." hatası veriyor. Bunu çözemedim.

Var mı bir çaresi ?

Alt 06-17-2012   #20
mursa

mursa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 335
Tecrübe Puanı: 155714290
mursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üye

Bazen aynı hatayı bende de veriyor. Bakıyorum her şey normal gibi gözüküyor. Bende “Joker Karakter Kullan” seçeneğini kontrol ediyorum önce ..Eğer doğruysa bu seferde \ ya da / gibi işaretlerden herhangi birisinde hata olup olmadığına bakıyorum. en küçük yazım hatası o dediğiniz mesajı veriyor.
Aynı makalede bir link vermiştim. Verdiğim kodlarda yazım hatası yapmışsam yazının orjinal yerindeki KOD tag lerinin içinden kopyalayıp alırsanız hata düzelecektir bana göre...
[Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL]

Sevgiler...

mursa isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Etiketler
düzenleme, word

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler