Eski Kitaplarım - Eskiden günümüze kitaplar  

Go Back   Eski Kitaplarım - Eskiden günümüze kitaplar > E-Kitaplar - Mizah Dergileri - Dergiler - Cizgi Romanlar > Gerçek Yayınevi 100 Soruda Serisi

Seçenekler
Alt 09-29-2015   #11
amraselanesse

amraselanesse - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 38887
Tecrübe Puanı: 5
amraselanesse Yeni Üye

Merhabalar
22 - Doğan Kuban - Türkiye Sanatı Tarihi bu kitaba ulaşabilir miyiz?

amraselanesse isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 06-01-2017   #12
25Temmuz

25Temmuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 75
Tecrübe Puanı: 214748384
25Temmuz Süper Üye25Temmuz Süper Üye25Temmuz Süper Üye25Temmuz Süper Üye25Temmuz Süper Üye25Temmuz Süper Üye25Temmuz Süper Üye25Temmuz Süper Üye25Temmuz Süper Üye25Temmuz Süper Üye25Temmuz Süper Üye

Vay be! Bir seriyi daha bitirdik. Seriye katkı sunan tüm dostlarıma emekleri için teşekkürler. Daha nice serilere

Alt 06-01-2017   #13
cepbook

cepbook - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 33774
Tecrübe Puanı: 214748370
cepbook Süper Üyecepbook Süper Üyecepbook Süper Üyecepbook Süper Üyecepbook Süper Üyecepbook Süper Üyecepbook Süper Üyecepbook Süper Üyecepbook Süper Üyecepbook Süper Üyecepbook Süper Üye

Tebrikler,
50 Yıllık efsanevi bir " okul " u 50000 yıl yaşayacak hale getirdiniz. Fethi Naci yaşasaydı o da desteklerdi bu projeyi sanırım.

Hele bir de tam okka dört yüz dirhemse yürek/ Yolu yok, Don Kişot'um benim, yolu yok/ Yel değirmenleriyle dövüşülecek.
cepbook isimli Üye şuanda  online konumundadır

Alt 06-02-2017   #14
taramaci

taramaci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 46517
Tecrübe Puanı: 214748367
taramaci Süper Üyetaramaci Süper Üyetaramaci Süper Üyetaramaci Süper Üyetaramaci Süper Üyetaramaci Süper Üyetaramaci Süper Üyetaramaci Süper Üyetaramaci Süper Üyetaramaci Süper Üyetaramaci Süper Üye

Yazan, çizen, basan, yayan, tarayan, paylaşan... emeği geçen herkese teşekkürler...
Paylaşım aşkı ile hiçbir karşılık beklemeden, özverili paylaşımlarda bulunan bütün dostlara selam olsun...
İyi ki varsın eskikitaplarim.com

taramaci isimli Üye şuanda  online konumundadır

Alt 06-21-2017   #15
fermuar

User ID: 48630
Tecrübe Puanı: 64424514
fermuar Süper Üyefermuar Süper Üyefermuar Süper Üyefermuar Süper Üyefermuar Süper Üyefermuar Süper Üyefermuar Süper Üyefermuar Süper Üyefermuar Süper Üyefermuar Süper Üyefermuar Süper Üye

Ellerine sağlık. Sağol varol.

fermuar isimli Üye şuanda  online konumundadır

Alt 09-15-2017   #16
10at

User ID: 58597
Tecrübe Puanı: 0
10at Yeni Üye

Elinize sağlık. Bu seri 59. yayınında mı kalmış acaba ? Hatırladığım kadarıyla Fethi Naci 100 kitabı hedefliyordu ancak dönem koşulları izin vermedi.

10at isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 01-03-2018   #17
dedo11

User ID: 19686
Tecrübe Puanı: 35750746
dedo11 Süper Üyededo11 Süper Üyededo11 Süper Üyededo11 Süper Üyededo11 Süper Üyededo11 Süper Üyededo11 Süper Üyededo11 Süper Üyededo11 Süper Üyededo11 Süper Üyededo11 Süper Üye

Sayın 25 Temmuz ;

Çok üzülüyorum. Bu denli değerli kitapların yeterince farkına varılmamasına ve onlardan yararlanılmamasına çoook üzülüyorum. Gerçek kitaplığımda neredeyse tamamı vardı.

Ayrıca Rauf Mutluay'ın tüm kitaplarını ve Mümtaz Soysalın kitabını ders kitabı olarak gördük. İnanılmaz ama gerçek bu güzelim kitaplar ders kitaplarımızdı. 1974-1977 'de ( ilk bitirdiğim ) Başkent ( Sonradan Gazi Üniversitesi oldu ) Gazetecilik ve Halklar İlişkiler Yüksek Okulu , Radyo ve Televiziyon Bölümünde okuyordum. O zaman bu kitaplar ders kitaplarımızdı. Tabi bu şeker gibi kitapları ders olduğu için diye değil büyük kültür birikimi ürünü oldukları için adeta yutarak okuyor ve özümsüyorduk.

Ya seri olarak diğer yazarlar. Hangisini saysam diğerinin hatırı kalır. Eksik kalır. Her biri kendi çapında Türk düşün ve sanat dünyasının büyük değeri.
İçinde faşistlerce CİA emretti diye öldürülenler ( Cavit Orhan Tütengil ) , Yıllarca hapis yatanlar ( Mümtaz Soysal ) , kendi konularında yetkin kişiler ... Hangi birini sayıp anlatayım.

100 Soruda dizisi , tür olarak da yeni biçim yaratmış bir dizi idi. Yeni kitapları çıkacak diye dört gözle bekler , çıkınca da alır satırlarını çize , çize okurduk.

Yazık , yazık ki ne yazık. Bir toplumda değerli şeylerin değeri değil de ücreti merak ediliyor ise o toplum bitmiş demektir. O toplum pislik içinde yüzer ve boğulur gider.

Uzattığımın farkındayım.
Tümünüzün emeğine ve paylaşım isteğine en içten teşekkürlerimi sunarım...
Var olun !!!!!

dedo11 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 01-03-2018   #18
Acem

User ID: 22343
Tecrübe Puanı: 214748371
Acem Süper ÜyeAcem Süper ÜyeAcem Süper ÜyeAcem Süper ÜyeAcem Süper ÜyeAcem Süper ÜyeAcem Süper ÜyeAcem Süper ÜyeAcem Süper ÜyeAcem Süper ÜyeAcem Süper Üye

Alıntı:
dedo11 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Sayın 25 Temmuz ;

Çok üzülüyorum. Bu denli değerli kitapların yeterince farkına varılmamasına ve onlardan yararlanılmamasına çoook üzülüyorum. Gerçek kitaplığımda neredeyse tamamı vardı.

Ayrıca Rauf Mutluay'ın tüm kitaplarını ve Mümtaz Soysalın kitabını ders kitabı olarak gördük. İnanılmaz ama gerçek bu güzelim kitaplar ders kitaplarımızdı. 1974-1977 'de ( ilk bitirdiğim ) Başkent ( Sonradan Gazi Üniversitesi oldu ) Gazetecilik ve Halklar İlişkiler Yüksek Okulu , Radyo ve Televiziyon Bölümünde okuyordum. O zaman bu kitaplar ders kitaplarımızdı. Tabi bu şeker gibi kitapları ders olduğu için diye değil büyük kültür birikimi ürünü oldukları için adeta yutarak okuyor ve özümsüyorduk.

Ya seri olarak diğer yazarlar. Hangisini saysam diğerinin hatırı kalır. Eksik kalır. Her biri kendi çapında Türk düşün ve sanat dünyasının büyük değeri.
İçinde faşistlerce CİA emretti diye öldürülenler ( Cavit Orhan Tütengil ) , Yıllarca hapis yatanlar ( Mümtaz Soysal ) , kendi konularında yetkin kişiler ... Hangi birini sayıp anlatayım.

100 Soruda dizisi , tür olarak da yeni biçim yaratmış bir dizi idi. Yeni kitapları çıkacak diye dört gözle bekler , çıkınca da alır satırlarını çize , çize okurduk.

Yazık , yazık ki ne yazık. Bir toplumda değerli şeylerin değeri değil de ücreti merak ediliyor ise o toplum bitmiş demektir. O toplum pislik içinde yüzer ve boğulur gider.

Uzattığımın farkındayım.
Tümünüzün emeğine ve paylaşım isteğine en içten teşekkürlerimi sunarım...
Var olun !!!!!
Muhterem dedo11 güzel paylaşımınız için teşekkürler. Öyle ya, paylaşım ille de kitap paylaşarak olmaz, eski kitaplar üzerine belki nostaljik ve duygusal, belki bilgilendirici paylaşımlar da elbette bu siteye yakışan türden paylaşımlardır.
Ancak bu kadar üzgün, karamsar olmaya gerek var mı sahiden?
Rahmetli Fethi Naci’nin bu dizisi yayıncılığımız açısından gerçekten önemli girişimdi. Rasgele, hasbelkader o ay önüne telif-tercüme kimden ne gelmişse basıp yayan veya yabancı yayınevlerinin hazır dizilerini çevirtip piyasaya süren türden bir yayıncılık yerine, akademik alanda sıkışıp kalmış bazı konuları herkese açacak, planlı programlı, belli bir konsepte ve hedef kitlesine sahip özgün bir yerli dizi üretmek bugün bile büyük yayınevlerimizin pek cesaret edemedikleri bir alan maalesef.
Tabii dizinin bütün kitaplarında baştan belirlenmiş standartların korunabildiği söylenemez. Önceden yazılmış bir kitaba zorlama sorular monte edilerek üretilmiş bazı kitaplar da var dizide ne yazık ki.
Bu tür dizileri belli bir standardı tutturarak sürdürmek için piyasanın gerçekten büyük (ölçek ekonomisi!) ve istikrarlı olması, bu sayede kurumlaşmış büyük yayınevlerinin varlığı gerekiyor, çünkü yazardan geleni geldiği gibi öylesine yayımlamak yerine çok ciddi editoryal katkı gerekiyor bu kitaplarda.
Yine de 100 Soruda dizisi o dönem için çok önemli bir yayıncılık hamlesiydi ve dizinin bazı kitapları bugün de önemlerini ve güncelliklerini koruyor.
Biliyorsunuz bu diziyi Koçbank’ın yayınevi yüklüce bir meblağ ödeyerek F. Naci’den satın almıştı, bir tür emekli ikramiyesi olarak! Fakat sadece birkaçını yeniden yayımlayabildiler, çünkü dizinin güncellenmesi gerekiyordu ve kitapların bir kısmı için malum nedenlerle bu artık mümkün değildi. Baştan belliydi olmayacağı, olmadı, kaldı öyle…
Bu durum neredeyse “doğal” diyebileceğimiz bir gelişme aslında, bence üzülmeye, hayıflanmaya çok da gerek yok. Aynı konularda bugün o denli ilgi çekici formatta olmasa da birçok yayın var. Bence günümüz gençleri daha şanslı. Hem yeni yayınlar var, hem de isterlerse bu dizi EskiKitaplar’da eksiksiz olarak emirlerine amade!
Sağlıcakla kalın.

Acem isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 01-03-2018   #19
dedo11

dedo11 Süper Üyededo11 Süper Üyededo11 Süper Üyededo11 Süper Üyededo11 Süper Üyededo11 Süper Üyededo11 Süper Üyededo11 Süper Üyededo11 Süper Üyededo11 Süper Üyededo11 Süper Üye

Sayın Acem;

Yazıma ilginiz ve yaklaşımınız nedeniyle öncelikle teşekkür ederim.
Ancak ben karamsar değil , "toplumcu gerçekçiyim". Biliyorsunuz toplumcu gerçekçilerin karamsar olmaya hakları yoktur. Onlar için ancak ve ancak var olanı olduğunca gerçekçi bir şekilde saptamak ve olanakları ölçüde değişmesi için kendi çapında mücadele etmektir. Bunu yapmaya çalışıyorum. Toplumun çürümüş ve kokuşmuş halini saptamakla başlamak gerek. Ondan sonra değişmesi için çabalamak gerek. Saptamam pek güzel şeyler yansıtmıyor , biliyorum. Ama şu cümle ile anlatmaya çalışayım ; "Fotoğrafta çok kötü şeyler görüyorsanız , fotoğraf makinasının ( veya çekenin ) suçu değil fotoğrafa malzeme olanın kötü olmasındandır."

Elbette 100 Soruda dizisinin bir çok sorunu var. Elbette ki "Bilim ve Gelecek" yayınlarının bunun için ( telif nedeniyle ) "50 Soruda" dizisi girişimini de biliyor ve izliyorum. Sizin aktardığınız bilgiler de yerinde ve bu konuda bilgili olduğunuzu gösteriyor. Böylesi bilinçli dostlarla aynı siteyi paylaştığımın bilincindeyim ( başkaları da önemli sayıda var. )

Benim asıl yazımdaki çıkış noktam. Sitemizde sunulan bu denli değerli kitapların pek ilgi görmemiş olması. Her kitapla ilgili sayfalara baktım. Bir kaç kişi ilgi göstermiş. Birkaç satır yazmış. Bunu emek verenler açısından da bendeki üzüntüye neden olması nedeniyle yukarıdaki satırları yazmıştım.

Bunun dışında toplumun pek iç açıcı bir yerde olmadığını da gözlemlemekteyiz. Bu da ayrı bir üzüntü konusuydu.

Hepinize kucak dolusu dostluklar sunarım.

(***Not : Ben eski üyelerdenim. Ancak neredeyse iki yıla yakındır siteye , daha doğrusu internete girememiştim. Nedeni benden ( Türk Telekom ) 8-9 ay ücret aldıkları halde ( yazlığımda ) bütün başvurularıma rağmen bağlantı ( kablo ucu ) vermediler. İnanılmaz bir durum ve zor durum. Ben de bu sürede hep utanmadan ücret kesilmesine devam edildi. Çok kızdım. Ankara'ya ilk geldiğimde gittim aboneliğimi iptal ettirdim. İki yıla yakındır da internetim yok , kullanmıyorum. Şu an bir kaç günlüğüne İstanbul'da bulunduğum evde geçici olarak internete girebiliyorum. Ankara'ya veya Datça'ya gittiğimde tekrar internetsiz kalacağım.)

Konu zamangezgini tarafından (01-03-2018 Saat 16:27 ) değiştirilmiştir..

Alt 01-03-2018   #20
dedo11

Çok üzgünüm yazım garip çıktı. Suç benim değil...

Konu zamangezgini tarafından (01-03-2018 Saat 16:29 ) değiştirilmiştir..

Etiketler
gerçek yayınevi 100 soruda serisi, gerçek yayınevi 100 soruda serisi sıralı liste

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler