Eski Kitaplarım - Eskiden günümüze kitaplar  

Go Back   Eski Kitaplarım - Eskiden günümüze kitaplar > Eski Kitaplarım Genel Bölüm > Duyurular

Seçenekler
Alt 04-24-2013   #1
mur.uz

User ID: 18610
Tecrübe Puanı: 214748370
mur.uz Süper Üyemur.uz Süper Üyemur.uz Süper Üyemur.uz Süper Üyemur.uz Süper Üyemur.uz Süper Üyemur.uz Süper Üyemur.uz Süper Üyemur.uz Süper Üyemur.uz Süper Üyemur.uz Süper Üye
Standart İzmir Kitap Fuarı

Bu sene oldukça fazla yayınevinin olduğu kitap fuarında benim ilgimi her zamanki gibi türk tarih kurumu , kültür bakanlığı , diyanet ve türk dil kurumu kitapları çekti.Bu standlarda olan eserlerin yüzde 50 indirimli ise çok güzeldi.Türk tarih kurumunun İsmail hakkı uzunçarşılı , mehmet altay köymen ,ismail aka ,zeki arıkan gibi yazarların kitaplarını yeni baskı yapması ve bazı kitapları cildli satması çok hoşuma gitti.

Fuarla ilgili Hürriyet gazatesi haberi :

TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. ve Türkiye Yayıncılar Birliği’nin ortaklaşa düzenlediği İzmir Kitap Fuarı, 18’inci kez kapılarını açtı. 20-28 Nisan tarihleri arasında açık kalacak olan kitap fuarına 390 yayınevi stand açarken, fuar boyunca 800 yazar İzmirli kitapseverler ile buluşacak.Bu yıl 18’incisi düzenlenen İzmir Kitap Fuarı, "Kitabın Ege Yolculuğu" sloganıyla başladı. Uluslararası İzmir Fuar Alanı Salon 1A ve 1B’de gerçekleştirilen fuar kurdele kesim töreni ile açıldı. CHP Milletvekilleri Mehmet Ali Susam, Alaattin Yüksel, Milli Eğitim İl Müdürü Vefa Bardakçı, Vali Yardımcısı Fazıl Akgün, Bornova Belediye Başkanı Kamil Okyay Sındır, İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Danışmanı Muzaffer Tunçağ, Gazeteci Yazar Doğan Hızlan, Kültür Fuarları Genel Müdürü Deniz Kavukçuoğlu ve Türkiye Yayıncılar Birliği Genel Sekreteri Kenan Kocatürk katıldı.

FUARA İLGİ BÜYÜK / FOTO GALERİ

Açılışta konuşma yapan Kültür Fuarları Genel Müdürü Deniz Kavukçuoğlu, İzmir Fuarı’nı 18 yıl önce ilk defa düzenlediklerini içlerinde "Fuar tutacak mı", "İzmirliler ilgi gösterecek mi?" şeklinde endişeleri olduğunu belirterek, "Biz bu ürkekliği, çekingenliği 4-5 yıl yaşadık. Bir fuarın yaşaması, olgunlaşması, kent kültürünün bir parçası olması 4-5 yıllık bir süreç istiyor. Bunu başardık. 18’inci yılımızdayız. Bu fuar geçen yıla oranla önemli bir gelişme, büyüme gösterdi. Bu yıl fuarı katılacak yayın evi 340’dan 390’a çıktı. İstanbul’dan sonra en büyük en görkemli fuar, İzmir Fuarı oldu. Bu fuar sadece kitap alışverişinin yapıldığı bir fuar değil. 9 gün boyunca çok önemli edebiyat sanat faaliyetleri yer alıyor. Yaklaşık 800 yazar katılıyor. Bu da çok önemli bir sayı. Fuar boyunca Egeli kitapseverler okudukları bir çok yazarla söyleşip kitap imzalatabilecekler" dedi.

ONUR KONUĞU AHMET CEMAL

İzmir Kitap Fuarı’nın bu yıl ki onur konuğu çevirmen ve yazar Ahmet Cemal olduğunu belirten Kavukçuoğlu, Doğan Hızlan, Vali Yardımcısı Fazıl Akgün ve Muzaffer Tunçağ ile birlikte Cemal’e plaket verdi. Plaket teslimi sonrası söz alan Ahmet Cemal, İzmir doğumlu olduğunu belirterek, "71 yıl önce burada doğmuşum. İzmir’de hiç yaşamadım. Sonra sonra Ege ile tuhaf bir ilişki başladı. Hayatta gizli enerjiler var biraraya gelen. Özellikle son yıllarda bu ilişki yoğunlaştı. Homeros çok önemli bir Egeliydi. Doğduğum bölgenin havası sonra sonra hayatıma girmeye başladı. Bunun çok olumlu etkilerini gördüm. Doğduğum kent beni onur konuğu olarak davet etti. Teşekkür ediyorum. İzmirliler’e bana bu şerefi verdikleri için teşekkür ederim. İzmirlilik benim için kalıcı olacak" diye konuştu.

"İZMİR’DE ÇOK GÜZEL KİTAPÇILAR GÖRDÜM"

Gazeteci yazar Doğan Hızlan, İzmir’e övgüler yağdırırak, "Benim annem İzmir’de doğmuş. Aslında İzmir daima yükselen ve gelişen bir kenttir. 70’lerde Ilıca ve Çeşme’ye gitmiştim. Oralarda bir kitapçı görmemiştim. Ama şimdi geçen bir hafta evvel geldiğimde İzmir’in tüm beldelerini gezdim, İzmir’de çok güzel kitapçılar gördüm. İzmir’e geldiğimizde her adım bu kentin yükselişini gösteriyor. İzmir’in orkestrası, operası var. Bunları da tamamlayan bir kitap fuarı var. Bu yıl fuarın alanı da arttı. İzmir kitap fuarını çok önemsiyorum. İzmirliler’e kitabı yüksekte tuttukları için teşekkür ediyorum. Fuarın Onur Konuğu olan Ahmet Cemal çok eski dostum. İlk çevirilerini ben yayınladım. Cemal, bir çeviriyi yaparken içine sinmeyen bir çevreyi ondan alamazsınız. Böyle bir adam olmazsa Alman ve Avusturya edebiyatının en ünlü adlarını bize tanıtabilir miydi" dedi.

"YAYINCILIK SEKTÖRÜNDE 13. SIRADAYIZ"

Türkiye Yayıncılar Birliği Genel Sekreteri Kenan Kocatürk, "Bugün Türkiye yayıncılık sektörü 43 bin başlıkla dünya sıralamasında 13’üncü sırada, pazar büyüklüğü olarak 15’inci sıraya yerleşti. Türkiye ekonomi de 17’nci sırada olduğu düşünüldüğünde, yayıncılıkta çok önemli noktaya gelmişiz. Önde gelen yazar ve edebiyatçılarının çok önemli payı vardır. Önemli etkisi olanlardan biri de öğretmenlerdir. İyi öğretmenler iyi kitaplarla çocukların başka kapılar açmasını sağlar. 23 Nisan Bizim için Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ve UNESCO tarafından Dünya Kitap Günü olarak kutlanıyor. UNESCO 23 Nisan Dünya Kitap Günü’nü seçerek dünyada kitapla buluşmanın bir günü olarak tespit ediyor. Tüm dünya ekran bağımlısı haline gelmiş çocukların başka kapıları açması için elinden geleni yapıyor. Bilgisayarları yasaklayan ülkeler var. İzmirli anne ve babaları çocukları kitap fuarına getirerek başka hayal dünyalarına kapılarını açmaları için buraya getirmelerini rica ediyorum" dedi. İzmir Vali Yardımcısı Fazıl Akgün, okumayan bir toplum olduğumuzu ve toplumun büyük bölümünün dizi ve magazin programlarını izlediğini ifade etti.

Konu mur.uz tarafından (04-24-2013 Saat 13:59 ) değiştirilmiştir..
mur.uz isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 04-24-2013   #2
canacan

canacan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 18246
Tecrübe Puanı: 119002992
canacan Süper Üyecanacan Süper Üyecanacan Süper Üyecanacan Süper Üyecanacan Süper Üyecanacan Süper Üyecanacan Süper Üyecanacan Süper Üyecanacan Süper Üyecanacan Süper Üyecanacan Süper Üye

E kitap çıktıktan sonra benim için kitap fuarları bitmiştir...

canacan isimli Üye şuanda  online konumundadır

Alt 04-24-2013   #3
Karagöz

Karagöz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 202
Tecrübe Puanı: 119090818
Karagöz Süper ÜyeKaragöz Süper ÜyeKaragöz Süper ÜyeKaragöz Süper ÜyeKaragöz Süper ÜyeKaragöz Süper ÜyeKaragöz Süper ÜyeKaragöz Süper ÜyeKaragöz Süper ÜyeKaragöz Süper ÜyeKaragöz Süper Üye

Gittim gördüm ve beğenmedim. İstediğim kitaplar, kitapçılardaki fiyatlarından daha farklı değildi. Senede bir kere olsun, ucuza kitap satılmayacaksa neden kitap fuarı açıyorsunuz ki ?

עין תחת עין שן תחת שן

Karagöz isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 04-26-2013   #4
rest

User ID: 1196
Tecrübe Puanı: 2841371
rest Süper Üyerest Süper Üyerest Süper Üyerest Süper Üyerest Süper Üyerest Süper Üyerest Süper Üyerest Süper Üyerest Süper Üyerest Süper Üyerest Süper Üye

Cumartesi saat 14:00'de 1 nolu konferans salonunda Fuarın onur konuğu olan Ahmet Cemal ile söyleşi vardı. Birlikte söyleşi yapacağı kişi 10 dakika önce geldi. Söyleşinin başlaması için Ahmet Cemal'i bekledik. Ama o 14:15'e kadar gelmeyince salonu terkettim. Daha sonra gelmiş midir bilmiyorum.
Fuarın bana göre en hoş yanı İzmir'e yazar takımının gelip konuşmalar yapması.
Ekitap güzel ama fuarda bir tane bile ekitap satıcısı yoktu. Girişimci ruhlu biri bunu seneye değerlendirsin. Girişimciliğini göstersin

Konu rest tarafından (04-26-2013 Saat 09:13 ) değiştirilmiştir..
rest isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 04-28-2013   #5
metehan35

metehan35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 68
Tecrübe Puanı: 193845979
metehan35 Süper Üyemetehan35 Süper Üyemetehan35 Süper Üyemetehan35 Süper Üyemetehan35 Süper Üyemetehan35 Süper Üyemetehan35 Süper Üyemetehan35 Süper Üyemetehan35 Süper Üyemetehan35 Süper Üyemetehan35 Süper Üye

Bugün, kitap fuarının son günü gidebildim.Hulki Cevizoğlu'nun bir kitabını aldım ve dahi imzalattım.Kendisine kitap fiyatlarının bu derece pahalı olduğu sürece Türkiye'nin uykudan uyanmasının her zaman geç olacağını söyledim.(Kitabının adı Sen Uyu, Beni Bekleme Türkiye)
Oda bana kitap fiyatları ile alakalı bir konu olmadığını okumuyan insana kitabı bedava da verseniz almaz yada alsada okumaz diye yanıt verdi.

metehan35 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler