Eski Kitaplarım - Eskiden günümüze kitaplar  

Go Back   Eski Kitaplarım - Eskiden günümüze kitaplar > Eski Kitaplarım Genel Bölüm > Düzenlenecek - Taranacak Kitaplar Bölümü

Seçenekler
Alt 06-16-2012   #1
adivar

adivar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 113
Tecrübe Puanı: 26702789
adivar Süper Üyeadivar Süper Üyeadivar Süper Üyeadivar Süper Üyeadivar Süper Üyeadivar Süper Üyeadivar Süper Üyeadivar Süper Üyeadivar Süper Üyeadivar Süper Üyeadivar Süper Üye
Thumbs up Klasik ocr hatalarına örnekler

hatası

haürlanmaya --> hatırlanmaya

üpkı --> tıpkı

ın hatası

Swann'm --> Swann'ın

Tanrı'nm --> Tanrı'nın

varmcaya --> varıncaya

Zola Davası'nm --> Zola Davası'nın

olacaklarmı --> olacaklarını

birasmı --> birasını

etrafmda --> etrafında

kızlarm --> kızların

r hatası

Fransızlafa --> Fransızlara

hatası

şefgarsonlann --> şefgarsonların

başağnıları --> başağrıları

kansına --> karısına

li hatası

geüp --> gelip

hatası

karşıhk --> karşılık

zavalh --> zavallı

karışık hata

hayaünm --> hayatının

satırsonu hatası

duyabilme- leri --> duyabilmeleri

Alt 06-16-2012   #2
mursa

mursa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 335
Tecrübe Puanı: 155714291
mursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üye

Sevgili adivar, bir ara bende bunları biriktiriyordum ...Fakat ciddi şekilde çok olduklarını farkedince vazgeçmiştim. Ancak yukarıda verdiklerinin görünce artık ben de devam edeyim diye düşünmeye başladım. Bunları bu listeye ilaveler yaparak biriktirsek çok güzel bir veri tabanı olmuş olur elimizde.

Sevgiler...

mursa isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 06-16-2012   #3
secretdream

secretdream - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 232
Tecrübe Puanı: 74142866
secretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üye

benden de bir kaç tane en çok karşılaştığım hatalar:

lann hatası
kadınlann --> kadınların

lan hatası
onlan --> onların

larm hatası
onlarm --> onların

'mn veya 'nm hatası
Anna'mn (nm) -->Anna'nın

yanma hatası
doğrusu "yanına" olması gerek

akim hatası
doğrusu "aklın" olacak

kaim hatası
doğrusu "kalın" olacak

secretdream isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 06-17-2012   #4
mursa

mursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üye

Mesela buradaki "yanma" kelimesini ne yazık ki "tümünü değiştir" seçeneği ile yapamayız. Ve de "nm" ve "mn" ler de aynı durumda ve işin kötüsü de en çok bu tür hatalara rastlanıyor. Bunları mecburen "elle" düzeltmek zorunda kalıyorum ama yapacak bir şey yok. Ne zaman ki yapay zeka okurken "ANLAMAYA DA" başlar o zaman bu işler artık otomatik olur... Ama biz (Ya da ben diyim) görürmüyüz bilmem...

Ama diğerleri çok iyi işte böyle böyle elimizde çok güzel bir liste olacak demektir.

Teşekkürler secretdream...

Sevgiler...

Alt 06-17-2012   #5
lastconan

lastconan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 405
Tecrübe Puanı: 3520903
lastconan Süper Üyelastconan Süper Üyelastconan Süper Üyelastconan Süper Üyelastconan Süper Üyelastconan Süper Üyelastconan Süper Üyelastconan Süper Üyelastconan Süper Üyelastconan Süper Üyelastconan Süper Üye

Ben de bölünen kelimelerle ilgili örnekler biriktiriyorum. Şu ana kadar en iyi düzeltme yapılabilen bölünmüş kelime harfleri :

O r , l a . u r , a r , ş t , ğ r , ö y , e ş , ı r , k l , ı ğ , o l , u ş , n l , i ş , a ğ , e l ,

Alt 06-17-2012   #6
secretdream

secretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üye

Alıntı:
mursa Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Mesela buradaki "yanma" kelimesini ne yazık ki "tümünü değiştir" seçeneği ile yapamayız. Ve de "nm" ve "mn" ler de aynı durumda ve işin kötüsü de en çok bu tür hatalara rastlanıyor. Bunları mecburen "elle" düzeltmek zorunda kalıyorum ama yapacak bir şey yok. Ne zaman ki yapay zeka okurken "ANLAMAYA DA" başlar o zaman bu işler artık otomatik olur... Ama biz (Ya da ben diyim) görürmüyüz bilmem...

Ama diğerleri çok iyi işte böyle böyle elimizde çok güzel bir liste olacak demektir.

Teşekkürler secretdream...

Sevgiler...
"yanma" hatasını, teker teker tam kelime buldurarak yapıyorum ben..çok da zor olmuyor o zaman...

'nm ve 'mn hatasını ise, tümüyle bul-değiştirden değiştiriyorum...

benim deneyimime göre, belli dökümanlarda belli tip hataların tekrarlaması durumu söz konusu...o yüzden, dökümandaki hatalar her dosyaya göre farklılık göstrebilir...ama üzerinde çalıştığımız dökümanın hangi hatları yapma eğilimde olduğunu anlayınca, o hataları, "bul-değiştir" den teker teker veyatopluca bularak değiştirmek mümkün...artı olarak, wordun altını çizdiği kırmızı hataları da değiştirdik mi, gayet okunabilir bir metin çıkabiliyor karşımıza..

not: yapay zeka "anlama"ya başlayınca biz "zayıf" insalardan kontrolü almak isteyebilir...dikkatli olmak lazım..

Alt 06-17-2012   #7
mursa

Alıntı:
benim deneyimime göre, belli dökümanlarda belli tip hataların tekrarlaması durumu söz konusu...o yüzden, dökümandaki hatalar her dosyaya göre farklılık göstrebilir...ama üzerinde çalıştığımız dökümanın hangi hatları yapma eğilimde olduğunu anlayınca, o hataları, "bul-değiştir" den teker teker veyatopluca bularak değiştirmek mümkün...artı olarak, wordun altını çizdiği kırmızı hataları da değiştirdik mi, gayet okunabilir bir metin çıkabiliyor karşımıza..
Tamamen katılıyorum...Ve bende aynen dediğin gibi çalışıyorum. Bir müddet sonra alışkanlık haline geliyor...

Yalnız "mn" ve "nm" leri toplu değiştirisen cümle içinde geçen kelimeleri de değiştirmiş oluyorsun. Özellikle türkçe de "mak" mastar ekinden önce "n" harfine çok sık rastlanır. "mn" de keza cümle kelime ortasına çok rastlayan bir ikili...Ne yazık ki bunları tek tek temizliyorum ben...

Sevgiler...

Alt 06-17-2012   #8
secretdream

mursa'nm

ben bu kırmızı olan şekildeki "mn" - "nm" hatalarını kastettim...değilse, "nm" harfleri kelime içinde o kadar çok bir araya geliyor ki, onları topluca değiştirsem, düzelttiğimden daha fazla hatayı ben yapmış olacağım..

Alt 06-18-2012   #9
DehaMuhtar

User ID: 97
Tecrübe Puanı: 14801962
DehaMuhtar Süper ÜyeDehaMuhtar Süper ÜyeDehaMuhtar Süper ÜyeDehaMuhtar Süper ÜyeDehaMuhtar Süper ÜyeDehaMuhtar Süper ÜyeDehaMuhtar Süper ÜyeDehaMuhtar Süper ÜyeDehaMuhtar Süper ÜyeDehaMuhtar Süper ÜyeDehaMuhtar Süper Üye

Bir kaç tane de benden:

uçuyormuşçasına gibilerde

...casına ==> ...casma
...çasına ==> ...çasma

Bu problemlerin çözümünü buldum arkadaşlar (daha önce denememişti, şimdi denedim, başarılı), ABBYY den. Kalıp Editörü ile. Bu tarz mn nın gibi kelimelerdeki yerlerin doğrusunu yazıyorsunuz, o şekilde tanıyor.
Seçeneklerden oku>Kalıp Editörü ve tümleşik kullan, alttaki Kalıbı eğit, diyerek okutturuyorsunuz dökümanı, bariz hataları gösteriyor, doğrusunu yazıyorsunuz. Ancak bir kitabın karakterine uyumlu bu özellik. 5-6 dakika sürüyor ayarlaması.
Bir deneyin derim.
(Vaktim olmadığımdan böyle hızlıca anlattım, yapamayanlar biraz araştırsınlar interneti, yine de olmazsa yardımcı olmaya çalışırım elimden geldiğince)

DehaMuhtar isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 06-18-2012   #10
lastconan

lastconan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 405
Tecrübe Puanı: 3520903
lastconan Süper Üyelastconan Süper Üyelastconan Süper Üyelastconan Süper Üyelastconan Süper Üyelastconan Süper Üyelastconan Süper Üyelastconan Süper Üyelastconan Süper Üyelastconan Süper Üyelastconan Süper Üye

Bir gün tüm problemleri Bul-Değiştir yapacağız, kanaatim geldi.

Etiketler
hata, ocr

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler