Eski Kitaplarım - Eskiden günümüze kitaplar  

Go Back   Eski Kitaplarım - Eskiden günümüze kitaplar > E-Kitaplar - Mizah Dergileri - Dergiler - Cizgi Romanlar > Eski Kitap Kapakları > Yabancı Dilde Yayın Kapakları

Seçenekler
Alt 12-28-2013   #1
alpdeniz

alpdeniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 22617
Tecrübe Puanı: 214748370
alpdeniz Süper Üyealpdeniz Süper Üyealpdeniz Süper Üyealpdeniz Süper Üyealpdeniz Süper Üyealpdeniz Süper Üyealpdeniz Süper Üyealpdeniz Süper Üyealpdeniz Süper Üyealpdeniz Süper Üyealpdeniz Süper Üye
Arrow Hesse Kitapları - Bantam Books Kapak Tasarımları ve William Edwards

İngilizce Hermann Hesse kitaplarımın bir istisna (Siddhartha) dışında hepsi Bantam Books yayını.

Kapak tasarımlarını kimin yaptığını hep merak etmişimdir. Çünkü elimdeki kitaplarda belirtilmemiş. Internette tasarımcının William Edwards olduğunu öğrendim. Yukarıdaki kolajı yine benim gibi Hesse romanlarının Bantam Books kapak tasarımlarını beğenen biri yapmış.Tasarımlarda ortak özellik, Siddhartha dışında arka fonun bembeyaz olması.

Sanırım beni etkileyen şey kapakların sadeliği ve kitabın konusu hakkında çarpıcı bir şekilde özet bilgi vermesi. Kitapların konusunu anlatmadan (spoiler yok ) birkaç kapağa birlikte göz atalım:

Jungian bir roman: Demian (Anne-oğul ilişkileri, erkek çocuklarına kol kanat germiş bir kuş biçimli bir anne, annelerini korumak için ileri atılmaya hazır çocuklar)

"Her insanın yaşamı, onu kendine götüren bir yoldur, bir yol denemesi, bir yol taslağıdır. Hiçbir insan yüzde yüz kendisi olamamıştır, ama yine de herkes gücü yettiğinde ilerler bu yolda, kimi biraz daha gözü açık, kimi biraz daha gözü kapalı. Herkes kendi doğumuna ilişkin artıkları, bir İlk Çağ dünyasının sümüksü cismini ve yumurta kabuklarını sonuna dek sürükleyip götürür kendisiyle. Kimileri vardır, hiçbir vakit insan aşamasına ulaşamaz, kurbağa olarak, kertenkele olarak, karınca olarak kalır. Kimileri de vücutlarının üst yarımıyla insan, alt yarımıyla balıktır. Ama her biri doğanın insan doğrultusunda bir yaratısıdır. Çıkıp geldikleri kaynak ise ortaktır hepsinde:Anneler. Hepimiz aynı derinliklerden çıkıp geliriz, ama bir taslak olarak, derinliklerden çıkıp gelen bir yaratık olarak her birimiz kendi öz amacımıza varmak için uğraşıp didiniriz. Birbirimizi anlayabilir, ama kendimizi ancak kendimiz açıklayıp yorumlayabiliriz." (Demian'dan)

Bozkırkurdu
Yalnızlık, kırk kapılı yaşam tiyatrosu, Harry ve Hermine

Çarklar arasında; gençlik bunalımları, yaratıcılığını uyandıran bir arkadaşla tanışan, fakat hırsı teşvik eden ve duygu, ruh ve içgüdüleri öldüren bir eğitim sisteminin çarkları arasında kalan bir genç

Boş ve anlamsız evliliğine rağmen oğluna olan sevgisi nedeniyle kendini cennet gibi Rosshalde malikanesine hapsetmiş bir sanatçı

Uzun zamandır bu kapaklar hakkında düşüncelerimi paylaşmak istiyordum. Kısmet bugüneymiş. Sizler ne düşünürsünüz bilmem ama ben verdiğim kapakların hem sade, hem kitabın içeriğini oldukça iyi özetleyici nitelikte olduğunu düşünüyor ve kapaklara baktıkça estetik bir haz alıyorum.

alpdeniz isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Etiketler
bantam books, hermann hesse, kapak tasarımı, william edwards

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler