Eski Kitaplarım - Eskiden günümüze kitaplar  

Go Back   Eski Kitaplarım - Eskiden günümüze kitaplar > Eski Kitaplarım Genel Bölüm > Düzenlenecek - Taranacak Kitaplar Bölümü

Seçenekler
Alt 10-01-2013   #21
Son_Silahsor

Son_Silahsor - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 22097
Tecrübe Puanı: 214748370
Son_Silahsor Süper ÜyeSon_Silahsor Süper ÜyeSon_Silahsor Süper ÜyeSon_Silahsor Süper ÜyeSon_Silahsor Süper ÜyeSon_Silahsor Süper ÜyeSon_Silahsor Süper ÜyeSon_Silahsor Süper ÜyeSon_Silahsor Süper ÜyeSon_Silahsor Süper ÜyeSon_Silahsor Süper Üye

Alıntı:
mahmutkart Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Sorun tamda paragraflarda. Birinci (uygun olmayan) ve ikinci (uygun olan) örnekte verdiğiniz kodlar aynı sayfa uzunluğuna neden olmadığı için ikincisi ekrana sığarken birincisi sığmıyor. Eğer her iki örnekte aynı p ve h1'ler aynı alt ve üst uzunluklarla kullanılmış olsaydı <br/> ya da empty kullanmanız arasında değişen bir şey olmazdı.
İyi de <html></html> kodları değil mi önemli olan? Sonuçta kodları açık bırakmamışım, ister <p> ister <p class="empty"> olarak kullanmak kullanıcının kendi seçeneği değil mi? </html> kodundan sonra diğer sayfaya geçmesi lazım. Sonuçta p, h1, br html standartlarına uyan kodlar.

Yani Adobe DE, Calibre hatta Firefox'taki epup Reader eklentisi tanıyor da bunlar neden tanımıyor?

Bana çok saçma geldi. İç kapağı <p> kodlarıyla oluşturup içndekiler kısmında görünsün diye ayrıdan h1 kullanıp gizlemek?

Alt 10-01-2013   #22
mahmutkart

User ID: 2978
Tecrübe Puanı: 213612257
mahmutkart Süper Üyemahmutkart Süper Üyemahmutkart Süper Üyemahmutkart Süper Üyemahmutkart Süper Üyemahmutkart Süper Üyemahmutkart Süper Üyemahmutkart Süper Üyemahmutkart Süper Üyemahmutkart Süper Üyemahmutkart Süper Üye

Alıntı:
Son_Silahsor Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
</html> kodundan sonra diğer sayfaya geçmesi lazım. Sonuçta p, h1, br html standartlarına uyan kodlar.
Daha önce belirtmiştim herbir </html> dosyasından sonra diğer sayfaya geçmesi bir kural ya da standart değildir. Bu çoğu (önde gelen) okuyucunun özelliğidir.

mahmutkart isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 10-01-2013   #23
Son_Silahsor

Son_Silahsor Süper ÜyeSon_Silahsor Süper ÜyeSon_Silahsor Süper ÜyeSon_Silahsor Süper ÜyeSon_Silahsor Süper ÜyeSon_Silahsor Süper ÜyeSon_Silahsor Süper ÜyeSon_Silahsor Süper ÜyeSon_Silahsor Süper ÜyeSon_Silahsor Süper ÜyeSon_Silahsor Süper Üye

Okumuştum sevgili @mahmutkart, dediğim gibi bir şekilde çözümledim de, bana saçma geldi yine de. Sanırım bildiğim gibi devam edeceğim.

Eskiden tarayıcı standartları vardı, şimdi bunlarla uğraşıyoruz.

Alt 10-01-2013   #24
spiderh

spiderh - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 6440
Tecrübe Puanı: 83583873
spiderh Süper Üyespiderh Süper Üyespiderh Süper Üyespiderh Süper Üyespiderh Süper Üyespiderh Süper Üyespiderh Süper Üyespiderh Süper Üyespiderh Süper Üyespiderh Süper Üyespiderh Süper Üye

Alıntı:
Okumuştum sevgili @mahmutkart, dediğim gibi bir şekilde çözümledim de, bana saçma geldi yine de. Sanırım bildiğim gibi devam edeceğim.

Eskiden tarayıcı standartları vardı, şimdi bunlarla uğraşıyoruz.
h1{
page-break-before: always
}
Bunun yerine
body{
page-break-after: always
}
kullanmayı bir deneyin isterseniz. O zaman her defasında "h1" oluşturmanıza gerek kalmaz.

Alt 10-01-2013   #25
Son_Silahsor

Alıntı:
spiderh Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
h1{
page-break-before: always
}
Bunun yerine
body{
page-break-after: always
}
kullanmayı bir deneyin isterseniz. O zaman her defasında "h1" oluşturmanıza gerek kalmaz.
Hepsini denedim; maalesef tanımadı.

Neyse arkadaşlar, ben sorunu anladım (alternatif bir çözümü de var; ama içime sinmedi).

Sorun tamamen android'deki epub okuyucunun html yorum farkı...

Alt 10-02-2013   #26
Son_Silahsor

Sevgili dostlar, dün bu işe biraz daha kafa yorduktan sonra şunu uyguladım sadece.

Örneğin Anna Karenina'da "Birinci Bölüm" şu şekilde tek sayfada:

Kodu da sadece şu:

HTML-Kodu:
<body>
  <p><br/></p>

<h1>Birinci Bölüm</h1>
</body>
Bu şekilde elbette yine birleştirdi.

Bu sefer de şöyle yaptım:

Alıntı:
HTML-Kodu:
<body>
  <h1 class="book-episode">Birinci Bölüm</h1>

<p class="empty">&nbsp;</p>
</body>
Kod:
.book-episode {margin-top: 2.5em}
.empty {margin: 1em 0;}
"<p class="empty">&nbsp;</p>" ile biterse iki ayrı html sayfasını ayırıyor; ama bu sefer de ".book-episode" için tanımladığım değeri kabul etmiyor.

Özetle programa göre tanımlanmış <p class="...">...</p> ile bitmesi gerekiyor sayfaları birleştirmemesi için...

Konu Son_Silahsor tarafından (10-02-2013 Saat 16:50 ) değiştirilmiştir..
Son_Silahsor isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 10-02-2013   #27
spiderh

spiderh Süper Üyespiderh Süper Üyespiderh Süper Üyespiderh Süper Üyespiderh Süper Üyespiderh Süper Üyespiderh Süper Üyespiderh Süper Üyespiderh Süper Üyespiderh Süper Üyespiderh Süper Üye

Alıntı:
Sevgili dostlar, dün bu işe biraz daha kafa yorduktan sonra şunu uyguladım sadece.

Örneğin Anna Karenina'da "Birinci Bölüm" şu şekilde tek sayfada:

Kodu da sadece şu:

HTML-Kodu:
<body>
  <p><br/></p>

<h1>Birinci Bölüm</h1>
</body>
Bu şekilde elbette yine birleştirdi.

Bu sefer de şöyle yaptım:

"<p class="empty">&nbsp;</p>" ile biterse iki ayrı html sayfasını ayırıyor; ama bu sefer de ".book-episode" için tanımladığım değeri kabul etmiyor.

Özetle programa göre tanımlanmış <p class="...">...</p> ile bitmesi gerekiyor sayfaları birleştirmemesi için...
Bunu daha önce belirtmiştim, XHTML 1.1 standardından kaynaklanıyor bu durum. Anladığım kadarıyla program bu standarda sıkı sıkıya bağlı.

Onun yerine bunu denerseniz aynı sonucu verecektir büyük ihtimalle:

Kod:
h1.book-episode {margin-top: 2.5em; margin-bottom: 1em}
Kod:
<body>
  <h1 class="book-episode">Birinci Bölüm</h1>
</body>

Alt 10-02-2013   #28
Son_Silahsor

@spiderh, zaten en başta onları da denemiştim; h1. p. gibi.

Her neyse zaten bilgilendirme amaçlı yazmıştım, yine bildiğim gibi yapacağım. Calibre ve Adobe DE düzgün gösterdikten sonra sorun yok.

Çünkü Cool Reader'ın tanıdığını, Albite, Moon+ tanımıyor; onların tanıdığını bir başkası tanımıyor. Saçmasapan işler, insan bir standart tutturur.

Alt 10-02-2013   #29
spiderh

Alıntı:
@spiderh, zaten en başta onları da denemiştim; h1. p. gibi.

Her neyse zaten bilgilendirme amaçlı yazmıştım, yine bildiğim gibi yapacağım. Calibre ve Adobe DE düzgün gösterdikten sonra sorun yok.

Çünkü Cool Reader'ın tanıdığını, Albite, Moon+ tanımıyor; onların tanıdığını bir başkası tanımıyor. Saçmasapan işler, insan bir standart tutturur.
Tarayıcılar bile standartlara uymuyor ki onlardan standartlara uymasını bekliyorsun. Biz programcılar bu standartsızlıklardan çok çektik, hele ki Microsoft'un yaptıklarından.

Alt 10-19-2013   #30
secretdream

secretdream - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 232
Tecrübe Puanı: 74142866
secretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üye

Alıntı:
Normalde ayrı ayrı sayfalarda olması gerekirken, Android'deki e-kitap okuyucular sayfaları birleştiriyor.
bu durum benim açımdan da sıkıntı vericiydi..konuyu takip ettim ama net bir sonuç çıkmadı gibi...

geçen şöyle bir şey denedim, ki ben sizler gibi sigil ve css kodları ile pek uğraşmıyorum, word ile düzenleme yaparken, birleşmesini istemediğim sayfaları "sayfa sonu ekle" ile ayırıyordum önceden, bu sefer, "bölüm sonu ekle" diyerek ayırdım...bunu yaptığım word dosyasını atlantis ile epub yapıp cool reader ile açtığımda, bölüm başlarında sayfalar birleşmemişti..yani bu taktik işe yaradı gibi..yalnız hangi kodun işe yaradığından pek emin değilim...atlantisin otomatik yaptığı style dosyası aşağıdaki gibi:

page-break-after:avoid; gibi bir kod var mesela..belki odur..

Kod:
p{text-indent:3.2em;margin-left:0;line-height:140%;margin-right:0;text-align:justify;margin-top:0;margin-bottom:1.3em;font-size:100%}
.p0{text-indent:3.2em;text-align:center;margin-bottom:0}
.p1{text-indent:3.2em;margin-bottom:.55em}
.p2{text-indent:3.2em;text-align:left;page-break-after:avoid}
.p3{text-indent:3.2em;text-align:left;margin-top:1.1em}
.p4{text-indent:3.2em;text-align:left}
.p5{text-indent:0;margin-left:0;text-align:center;page-break-after:avoid}
.p6{text-indent:0;margin-left:0;text-align:center}
.p7{text-indent:0;margin-left:0;text-align:center;margin-bottom:.55em}
.p8{text-indent:0;margin-left:3.2em;margin-bottom:.55em}
.p9{text-indent:0;margin-left:0;text-align:center;margin-bottom:.45em}
.p10{text-indent:0;margin-left:0;margin-bottom:.55em}
.p11{text-indent:0;margin-left:0;text-align:left}
.p13{text-indent:0;margin-left:0}
.p14{text-indent:0;margin-left:0;margin-bottom:0}
.p15{text-indent:3.2em;margin-bottom:0}
.p16{text-indent:3.2em;text-align:right;page-break-after:avoid;margin-bottom:0}
.p17{text-indent:3.2em;page-break-after:avoid}
.p18{text-indent:3.2em;margin-top:1.1em}
.p19{text-indent:3.2em;page-break-after:avoid;margin-bottom:0}
.p20{text-indent:0;margin-left:0;margin-top:.55em;margin-bottom:.55em}
.p21{text-indent:0}
h1{text-indent:0;margin-left:0;line-height:150%;margin-right:0;text-align:center;page-break-after:avoid;margin-top:1em;margin-bottom:1.5em;font-size:109%;font-weight:bold;color:#171717}
.h11{text-indent:0}
.t2{font-size:1em;line-height:140%;font-weight:bold}
.t3{font-size:.82em;line-height:140%;font-weight:bold}
.t4{font-size:.95em;line-height:140%;font-style:italic}
.t5{font-size:.82em;line-height:140%;font-weight:bold;font-style:italic}
.t6{font-size:.91em;line-height:140%}
.t7{font-size:.91em;line-height:140%;font-weight:bold;font-style:italic}
.t8{font-size:.91em;line-height:140%;font-style:italic}
.t9{font-weight:bold}
.t10{font-size:1.5em;line-height:140%;font-weight:bold}
.t11{font-size:1.1em;line-height:140%;font-weight:bold}
.t12{font-size:1.3em;line-height:140%;font-style:italic}
.t13{font-size:1.1em;line-height:140%}
.t14{font-size:.091em;line-height:140%}
.t15{font-size:.86em;line-height:140%;font-style:italic}
.t16{font-style:italic}
.t17{font-size:.65em;line-height:140%;vertical-align:super}
.t18{font-weight:bold;font-style:italic}
.t19{font-size:.77em;line-height:140%}
.t20{font-size:1.1em;line-height:140%;font-style:italic}
.t21{font-size:1.2em;line-height:140%}
.t22{font-size:.55em;line-height:140%}
.t23{font-size:.59em;line-height:140%;vertical-align:super}

Yaşamak Hayatın Tek Amacıdır
..Hangi dünyayı kurtarmak istiyorsunuz? Kendi projeksiyonunuzun dünyasını mı? Onu kendiniz kurtarın. Benim dünyamı mı? Benim dünyamı bana gösterin de ben onun icabına bakayım. Kendimden ayrı, kurtarıp kurtarmamakta özgür olduğum bir dünyadan haberim yok. Tüm dünyanın sizden kurtarılmaya ihtiyacı varken dünyayı kurtarmak sizin ne işinize? Sahneden çıkın ve görün bakalım kurtarılacak bir şey kalmış mı?
secretdream isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler