Eski Kitaplarım - Eskiden günümüze kitaplar  

Go Back   Eski Kitaplarım - Eskiden günümüze kitaplar > Eski Kitaplarım Genel Bölüm > Duyurular

Seçenekler
Alt 07-29-2012   #1
25Temmuz

25Temmuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 75
Tecrübe Puanı: 214748384
25Temmuz Süper Üye25Temmuz Süper Üye25Temmuz Süper Üye25Temmuz Süper Üye25Temmuz Süper Üye25Temmuz Süper Üye25Temmuz Süper Üye25Temmuz Süper Üye25Temmuz Süper Üye25Temmuz Süper Üye25Temmuz Süper Üye
Standart Oğuz Aral öleli 8 sene oldu

Silivri 1936 - Bodrum 2004

Aksaklıklardan dolayı biraz geç oldu, ama unutmadık

Yazı Alaadin Arslan'dan alıntıdır (Oguz Aral öleli 5 sene oldu yazısından)
(Alaadin Arslan dergilerin teknik sekreter ve sorumlusu oguz ve tekin
aral'ı 1964 den beri tanıyor)

Oguz Aral öleli bu gün (26 Temmuz 2004'te Bodrum'da vefat etti) 5 sene oldu..
Ah be Oguz abi seni tanıyalı dün 35 sene oldu ilk doğum günü hediyemi
Tekin abi(Tekin Aral) ile sen yollamıştın BİR KALEM idi günlerden de 25Temmuz
çok çağırdın dergiye gel diye olmamıştı...Aslında ben de pek istememiştim
İbrahim Tapa vardı teknik sekreter,o yeter sana da söylemiştim abi, hatta
ofis boyun arnavut rızaydı, mumammer barutcu vardı ne bileyim vardı şimdi
hatırlamıyorum...Sonra ben Günaydın'a geldim yollarımız yine kesişti Gırgır'a
Fırt'a bak dedin kebabcı Mustafa'da çok konuştuk sonra geldim abi çalıştık
senle gazete çıkardık (Şenola), satmadı ama olsun,ganiler,galipler yetişti
sonra avni ve Fırfır'da beraber çalıştık,kimseyle geçinemeyen Tekin abi ile
can ciğer oldum(Allah rahmet eylesin Tekin Aral) İyi ki sizi tanıdım abi veee
sizi asla terk etmedim, sizi satmadım, ama zengin değilim, hatta tazminatlarımı
bile alamadım, olsun benim alnım açık, boynum dik, gururluyum

Bu yazı nette ilk yayınlanışının üzerinden de 3 koca sene geçmiş (25Temmuz)

25Temmuz isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 07-29-2012   #2
Mr.No

Mr.No - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 144
Tecrübe Puanı: 9364141
Mr.No Süper ÜyeMr.No Süper ÜyeMr.No Süper ÜyeMr.No Süper ÜyeMr.No Süper ÜyeMr.No Süper ÜyeMr.No Süper ÜyeMr.No Süper ÜyeMr.No Süper ÜyeMr.No Süper ÜyeMr.No Süper Üye

Bence, Duyurular ve Kutlama Mesajları bölümü, ayrılıp iki bölüm haline getirilirse iyi olur...

Allah rahmet eylesin Oğuz Aral.

Mr.No isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 07-29-2012   #3
Geceyürüyen

Geceyürüyen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 284
Tecrübe Puanı: 111739449
Geceyürüyen isimli üye Tecrübe puanını kapatmıştır.

Yeri dolmaz büyük ustanın,her daim sıcak bir tebessümdür Oğuz Aral.Allah rahmet eylesin...

Alt 07-29-2012   #4
profesör

User ID: 162
Tecrübe Puanı: 3111
profesör Süper Üyeprofesör Süper Üyeprofesör Süper Üyeprofesör Süper Üyeprofesör Süper Üyeprofesör Süper Üyeprofesör Süper Üyeprofesör Süper Üyeprofesör Süper Üyeprofesör Süper Üyeprofesör Süper Üye

Teksas Tommiksle başlayan çizgi dünyamda Gırgır'la samimiyet kurmakta ayağımı sürüdüm.

Dergiyi ilk gördüğümde kapaktaki karikatürleri yadırgamıştım. Uzun süre yüz vermedim. Okuyacak başka kitap bulamadığım bir gün, evde kardeşimin aldığı Gırgır'ı okudum. Çizgilerinden gıcık kapıyordum. Ama o gün esprilerine katıla katıla güldüm. Kardeşim devamlı okuruydu. Ben de ondan okumaya başladım.

Sonra farkettim ki Gırgır'cı olmuşum. Teksas Tommiks çizgilerinden farklı olan Gırgır çizgilerini sevmeye, çizerlerini tanımaya başlamışım.

Artık Cuma günleri Gırgır günü olmuştu. Utanmaz Adam maceralarının devamını sabırsızlıkla bekliyordum.

Latif Demirci, Hasan Kaçan, Ergin Ergönültaş kankam olmuşlardı. Oğuz Aral,Tekin Aral hane halkındandı. Yetmişli yıllarda ağır ekonomik sorunlar, ağır politik ortam ancak Gırgır'la tedavi edilebiliyordu. Zalim Şevki'nin maceraları kadar keyif veren az şey vardı.

Gırgır'ın yükselişini, dünyanın sayılı mizah dergisi olmasını yaşadım. Okuyucusu olarak gurur duydum. Sonra ne olduğunu anlayamadım. Gırgır'dan kopmalar, ayrı dergi çıkarmalar, çekişmeleri üzüntüyle izledim. Sevdiğim karikatüristler bölünmüştü, artık Gırgır ve Fırt'tan başka mizah derilerine de para ayırmak zorunda kalmıştım öğrenci kredisinden.

Oğuz Aral Avni'siyle anılır. Açık yürekli olmam gerekirse ben Avni karakterini sevemedim. Okuyordum ama Utanmaz Adam gibi sevmedim. Utanmaz Adam'ın yeri başka.
Saf Avni'yle dalga geçilmesinden, saflığının komik duruma düşürülmesinden hoşlanmadım. Ben, insanların fiziksel veya ruhsal durumlarının mizaha konu edilmesini, eksiklik veya zayıflıklarıyla alay edilmesine katlanamıyorum.
Mizahın bizatihi alay etme, dalga geçme olduğu doğru.

Ama bir politikacıyla, halkı ezen, sömüren veya kibirli, zalim kişiliklerin mizaha konulması apayrı bir şey. Sosyal bir sorunun mizah yoluyla işlenmesi de elbette... Mizahın bu yönlerini seviyorum.

Avni'nin her macerası benim eleştirdiğim yönde değildi, hatta sevdiğim, katıla katıla güldüğüm bantları da çoktu. Ama dediğim nedenle genelde Avni'yi bazen okumadan geçerdim.

Oğuz Aral'dan önce de Mizah Dergileri vardı, ünlü karikatüristlerimiz vardı. Fakat hiç birisi ekol olamadı. İz bırakan olmadı. Şimdi piyasadaki mizah dergilerinin yüzde yüzü, karikatüristlerin yüzde doksanı Oğuz Aral ekolüdür bence.

Peki mizah dergileri, ustanın yanında yetişmiş olup ün ve para kazanmış olanlar ustanın anısını ne kadar yaşatıyorlar sormak gerekir

Saygıyla anıyorum

profesör isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler