Eski Kitaplarım - Eskiden günümüze kitaplar  

Go Back   Eski Kitaplarım - Eskiden günümüze kitaplar > Eski Kitaplarım Genel Bölüm > Düzenlenecek - Taranacak Kitaplar Bölümü > Düzenlenecekler - Tüm Bölümler İçin

Seçenekler
Alt 10-09-2017   #1
reprep2

User ID: 59148
Tecrübe Puanı: 51539610
reprep2 Süper Üyereprep2 Süper Üyereprep2 Süper Üyereprep2 Süper Üyereprep2 Süper Üyereprep2 Süper Üyereprep2 Süper Üyereprep2 Süper Üyereprep2 Süper Üyereprep2 Süper Üyereprep2 Süper Üye
Standart Orhan Kemal - Önce Ekmek (düzenleme bitti)

Orhan Kemal en sevdiğim yazarlardan biri. Fakirliği, garibanlığı, kültür karmaşasını, köyden kente olan muazzam göçü, çaresizliği bu kadar iyi anlatan yazar var mıdır bilemiyorum.

Orhan Kemal'in Önce Ekmek hikaye kitabını tarayıp, düzenleyip, epub formatına dönüştürmeye karar verdim. Ana amacım arşivimde bulunması ve Kindle'ımda okuyabilmem ama belki süreci yazarak buradaki arkadaşlara da yardımcı olabilir ve/veya ben daha fazla azimli çalışabilirim.

İlk önce elimdeki basılı kitaptan yola çıkıyorum. Sayfa fotoğraflarını akıllı telefonumdaki office lens ile çekiyorum ve microsoft word formatında bilgisayarımdaki onedrive'a transfer ediyorum. Daha sonra bilgisayarımda sigil programını açıyor ve microsoft word belgesi içeriğini buraya aktarıyorum. Office Lens word dosyasının sonuna orijinal fotoğrafları da atıyor, bu şekilde bilgisayarda sayfanın yarısı sigildeki kitap ve yarısı word belgesindeki fotoğraflar olacak şekilde açıyorum ve sigilden okuyarak hatalı yerleri düzeltiyorum. Sigildeki yüklü Türkçe sözlükten de yardım alıyorum. Her hikayeyi TOC'a ekliyorum, smarten punctuation işlemini ("" yerine “”) bir plugin yardımıyla yapıyorum.

Tabii işlem biraz yavaş ama ne yapalım olacak o kadar. Serüvenimi sizlerle paylaşmak için bu güzel kitabı her hikayeyi eklediğimde burada güncelleyeceğim. İnşallah bitirdiğimde de ilgili foruma atarım. Kapak düzenlemesi vs.'yi bütün hikayeleri bitirdikten sonraya bırakacağım. Her türlü yoruma açığım, şimdiden teşekkürler.

Şu ana kadar bitirdiğim hikayeler:

1- Önce Ekmek
2- Bir Çocuk
3- Üçüncü
4- Tarzan
5- Coni
6- Mavi Taşlı Küpe
7- Çocuklar (Yeni Arkadaş)
8- Pazartesi
9- Sevmiyordu
10- İncir Çekirdeği
11- Elli Kuruş
12- Sağiç
13- Sezai Bey
14- Taş
15- İki Buçuk
16- Biletsiz
17- Uzman
[Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL]

Edit: Kitap sonunda bitti, sadece kapak ve giriş sayfaları kaldı, ama sanırım onları eklemeyeceğim. İyi okumalar.

Konu reprep2 tarafından (10-16-2017 Saat 00:32 ) değiştirilmiştir..
reprep2 isimli Üye şuanda  online konumundadır

Alt 10-09-2017   #2
heyula

heyula - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 36160
Tecrübe Puanı: 214748367
heyula Süper Üyeheyula Süper Üyeheyula Süper Üyeheyula Süper Üyeheyula Süper Üyeheyula Süper Üyeheyula Süper Üyeheyula Süper Üyeheyula Süper Üyeheyula Süper Üyeheyula Süper Üye

Paylaşımınız için teşekkürler, emeğinize afiyet...

heyula isimli Üye şuanda  online konumundadır

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler