Eski Kitaplarım - Eskiden günümüze kitaplar  

Go Back   Eski Kitaplarım - Eskiden günümüze kitaplar > Eski Kitaplarım Genel Bölüm > Düzenlenecek - Taranacak Kitaplar Bölümü > Kitap Tarayanın Takım Sandığı

Seçenekler
Alt 01-21-2013   #1
hakang

User ID: 637
Tecrübe Puanı: 214748371
hakang Süper Üyehakang Süper Üyehakang Süper Üyehakang Süper Üyehakang Süper Üyehakang Süper Üyehakang Süper Üyehakang Süper Üyehakang Süper Üyehakang Süper Üyehakang Süper Üye
Standart Beyazlatma ?

Arkadaşlar, ben taramalarımı JPEG olarak yedekliyorum. Bana göre JPEG formatı her türlü müdahaleye en uygun format. Benim sıkıntım JPEG'lerimde tarama sırasında oluşan gölgelenmeler. Tarayıcımdan mı kaynaklanıyor bilemiyorum, renkli veya siyah-beyaz tarıyor olmam fark etmiyor. Taradığım sayfaların zemin rengini beyaz yaparsam bu sorun çözülür gibime geliyor, bunu yapabilme imkanı varmı, varsa nasıl yapabilirim. Yardımcı olabilecek dostlara şimdiden teşekkürler.

hakang isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 01-21-2013   #2
spiderh

spiderh - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 6440
Tecrübe Puanı: 83583873
spiderh Süper Üyespiderh Süper Üyespiderh Süper Üyespiderh Süper Üyespiderh Süper Üyespiderh Süper Üyespiderh Süper Üyespiderh Süper Üyespiderh Süper Üyespiderh Süper Üyespiderh Süper Üye

O gölgeler kağıdın esneme payından, bazıları da parmak izi vb etkenlerden meydana geliyor.

Onu gidermenin birçok yolu var. Pek çok arkadaş Brightness-Contrast ya da Level ayarlarıyla oynayarak beyazlatma yapıyorlar, fakat bu büyük ölçüde detayları öldürüyor, ama salt yazıdan oluşan dökümanlarda pek de sorun olmuyor.

Eğer renkli resimli vs. görsel niteliği ön planda olan bir sayfa tarıyorsan, benim sana tavsiyem iki tane olacaktır.

Eğer siyah beyaz çini tarzı resimlerden oluşuyorsa görseller, sayfaya "Bilateral Blur" filtresi uygula. Photoshop'ta "Surface Blur" diye geçer. Gimp'te ise "G'MIC" plugin paketinin içinde bulabilirsin.

Eğer tonajlı bir resimse, o zaman "Anisotropic Blur" filtresi uygulamanı, ardından da "Inverse Diffusion" uygulamanı öneririm. Bu filtreler Photoshop'ta var mı bilmiyorum; fakat Gimp'te G'MIC plugini içinde bu iki harika ve hayat kurtaran filtreye erişebilirsin.

Ardından gerekirse çok küçük miktarlarda renk ve parlaklık ayarı gerçekleştirerek istediğin sonucu elde edebilirsin.

Alt 01-21-2013   #3
cala

cala - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 243
Tecrübe Puanı: 57546803
cala Süper Üyecala Süper Üyecala Süper Üyecala Süper Üyecala Süper Üyecala Süper Üyecala Süper Üyecala Süper Üyecala Süper Üyecala Süper Üyecala Süper Üye

---Ben tarama konusunda eski kafalıyım. Tarama sonrası düzenleme ile uğraşmak yerine temiz tarama yapmaya çalışırım. Özellikle tarayacının camı ile taradığım sayfa arasında boşluk kalmamasına gayret ederim.
--- JPEG formatı kesinlikle arşivlemeye uygun format değildir. JPEG dosyaları açılıp üzerinde düzenleme yapılıp kaydedildiğinde her seferinde kalite kaybına uğrarlar. Bu sebeple kayıpsız TIFF formatı tercih edilmeli. Bu formatta kayıt yaparken LZW sıkıştırması ile hem kayıpsız hem de düşük boyutlu dosyalar elde edilebilir.

cala isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 01-22-2013   #4
spiderh

spiderh - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 6440
Tecrübe Puanı: 83583873
spiderh Süper Üyespiderh Süper Üyespiderh Süper Üyespiderh Süper Üyespiderh Süper Üyespiderh Süper Üyespiderh Süper Üyespiderh Süper Üyespiderh Süper Üyespiderh Süper Üyespiderh Süper Üye

Alıntı:
cala Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
---Ben tarama konusunda eski kafalıyım. Tarama sonrası düzenleme ile uğraşmak yerine temiz tarama yapmaya çalışırım. Özellikle tarayacının camı ile taradığım sayfa arasında boşluk kalmamasına gayret ederim.
--- JPEG formatı kesinlikle arşivlemeye uygun format değildir. JPEG dosyaları açılıp üzerinde düzenleme yapılıp kaydedildiğinde her seferinde kalite kaybına uğrarlar. Bu sebeple kayıpsız TIFF formatı tercih edilmeli. Bu formatta kayıt yaparken LZW sıkıştırması ile hem kayıpsız hem de düşük boyutlu dosyalar elde edilebilir.
TIFF formatı baskıya gidecek çalışmalar haricinde gereksiz yere çok yer kaplayan bir formattır. Baskı sürecinde ise pek çok faydası vardır.

O yüzden de eğer sıkıştırmasız bir format aranıyorsa bunun günümüzdeki en iyi karşılığı PNG'dir. "9" değerinde bir sıkıştırmayla inanılmaz derecede boyutunu düşürebilmekte dosyaların.

Eğer ille de JPEG gerekiyorsa, kayıpsız JPEG olarak kaydetmek de mümkündür ve kalite kaybı yaşanmaz, fakat boyutu hayli artar.

O yüzden de benim tercihim PNG'dir. Eğer bir ara format arıyorsanız PNG'yi mutlaka kullanın derim ben.

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler