Eski Kitaplarım - Eskiden günümüze kitaplar  

Go Back   Eski Kitaplarım - Eskiden günümüze kitaplar > Eski Kitaplarım Genel Bölüm > Düzenlenecek - Taranacak Kitaplar Bölümü

Seçenekler
Alt 06-28-2012   #1
mursa

mursa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 335
Tecrübe Puanı: 155714290
mursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üye
Smile Kim Stanley Robinson - KIZIL MARS

650 sayfalık bu kitabı taradım ve nerdeyse düzenlemenin sonuna geldim.
Ancak son zamanlarda beni bu kadar çok zorlayan bir kitap olmamıştı diyebilirim.
Sebebi de o kadar çok yabancı kelime ve de türetilmiş kelime var ki doğru mudur değil midir diye neredeyse kitabı okumuş gibi oldum...

Sanırım 2-3 güne paylaşmaya açacağım ve internette bir ilk olacak zannediyorum...

Sevgiler...

Konu mursa tarafından (06-28-2012 Saat 14:05 ) değiştirilmiştir..
mursa isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 06-28-2012   #2
GANDALF

GANDALF - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 957
Tecrübe Puanı: 13250053
GANDALF Süper ÜyeGANDALF Süper ÜyeGANDALF Süper ÜyeGANDALF Süper ÜyeGANDALF Süper ÜyeGANDALF Süper ÜyeGANDALF Süper ÜyeGANDALF Süper ÜyeGANDALF Süper ÜyeGANDALF Süper ÜyeGANDALF Süper Üye

Harikasınız kitabı okumaktan çok sanki yazmaya benzemiş ve çok emek verdiğiniz belli.

Bekliyoruz merakla. Kolay gelsin.

GANDALF isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 06-28-2012   #3
*Aramis*

*Aramis* - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 856
Tecrübe Puanı: 37789415
*Aramis* isimli üye Tecrübe puanını kapatmıştır.

kitap hakkında olumlu eleştiriler var. mars üçlemesine ait bir kitapmış. yazarın soyadı robinson olarak geçiyor. asimovun vakıf(kitap forumlarının varlığını öğrenmemi sağlayan dizi) herbertin dune serilerine eş değerde olduğu söylenmiş. merakla bekliyorum. teşekkür ederim mursa

Azizim, güzel atlar güzel şiirler gibidirler
Öldükten sonra da tersine yarışırlar, vesselam!
Ece AYHAN

I LEV YE eskikitaplarim.com
*Aramis* isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 06-28-2012   #4
mursa

mursa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 335
Tecrübe Puanı: 155714290
mursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üye

Soyadını yanlış yazmışım , düzelttim hemen...

Kitapta o kadar çok teknik kelime var ki ve bunların büyük çoğunluğu da çeviren tarafından oluşturulduğundan düzenleme yapmakta ciddi sıkıntı yaşıyorum. Büyük çoğunluğunun TDK da bile karşılığı yok. Aslında bir çoğunun doğru olduğunu hissettiğim için Word sözlüğüne ilave ediyorum.
En basitinden "teraslanmış" diye bir kelime sözliüklerde geçmiyor olmasına karşılık bana ifade ettiği doğru olduğu için hemen ilave ediyorum bu tip kelimeleri. Ama bunlar romanda akla hayale gelmeyecek kadar çok.
Mesela "uluslarötesinin" diye kitapta geçen bir kelime var ve kitapta aynı şekilde defalarca geçiyor. Doğrusu "uluslar ötesinin" şeklinde olması gerekiyor olmasına rağmen ben bunu da yazıldığı şekilde muhafaza ettim. Eğer özgün şekliyle kaydetmezseniz tüm kitap düzenlemesi boyunca karşınıza "hatalı" kelime olarak işaretlenmiş geliyor ve de bu da insanı gerçekten sinir ediyor. Neticede düzenlemeyei bu hatalı kelimleri tarayarak yaptığım için karşıma sürekli çıkması ciddi anlamda zaman kaybına sebebiyet veriyor. Diğer taraftan önemli bir anlam bozukluğu da yaratmaması nedeniyle olduğu gibi Word sözlüğüne ilave etmeyi daha uygun buluyorum...
İki güne bitiririm zannediyordum ve bu günlerde evde oturmama ve neredeyse günümün tamamını bu işe vermiş olmama rağmen hala bitiremedim... Kitabın çok teknik bir dille yazılmış olması, içinde Mars yüzeyindeki kraterlerin isimlerine kadar binlerce yabancı kelime geçmesi ve de ciddi anlamda politik ve dinsel öğeler kullanılmış olması da bir diğer yavaşlatıcı sebep.
Ayrıca kitabın içinde binlerce "çevirenin notu" yer almkta ve bunlarda doğal olarak her sayfanın altında yer almaktadır. Ancak ben düzenlemeyi sayfa düzenine göre yapmadığım için bu notların hepsini kelimenin geçtiği yere 8 punto karakter ve parantez içine alarak yapıyorum. (Orjinal karakter büyüklüğü 12 punto) Bu sayede ileride formatlar arası çevrim yapanlar açıklamaları da kaybetmemiş olacaklardır. Ki şu an internetten indirdiğimiz kitapların büyük çoğunluğunda bu konu ciddi anlamda sıkıntı yaratmakta ve tam okuma yaparken hiç alakasız bir yerde karşımıza çıkmaktadır.

İşte tüm bu nedenlerde işin kağnı misali gitmesine sebep veriyor ne yazık ki ...

Keşke diyorum bazen bende bu kadar titiz olmasaydım ama buna engel olamıyorum , içime işlemiş bir kere...

Sevgiler...

mursa isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 06-28-2012   #5
*Aramis*

*Aramis* - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 856
Tecrübe Puanı: 37789415
*Aramis* isimli üye Tecrübe puanını kapatmıştır.

sabır isteyen bir işmiş gözüm korktu birden bende kitap düzenlemeyi öğrenmek istiyorum. zaman yiyen bir iş bu yüzden sabır istiyor. titizliğin için teşekkür ederim.bundan sonra düzenlenmiş kitaplara ayrı bi rözen gösterip saklayacağım.kitaplar bize sunulmadan önce harcanan emek çok fazla (yazar ve yayınevi tarafını hesaba katmıyorum bile)
bilim-kurgu ve fantastik romanlarda teknik terimler fazlaca oluyor dahası özellikle fantastik romanlarda yazarın yarattığı evren bambaşka bir dile anlayışa sahipse.

Azizim, güzel atlar güzel şiirler gibidirler
Öldükten sonra da tersine yarışırlar, vesselam!
Ece AYHAN

I LEV YE eskikitaplarim.com
*Aramis* isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 06-28-2012   #6
beyazdis

beyazdis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 223
Tecrübe Puanı: 2370059
beyazdis Süper Üyebeyazdis Süper Üyebeyazdis Süper Üyebeyazdis Süper Üyebeyazdis Süper Üyebeyazdis Süper Üyebeyazdis Süper Üyebeyazdis Süper Üyebeyazdis Süper Üyebeyazdis Süper Üyebeyazdis Süper Üye

Benimde tarayacaklarım arasında bulunan bir kitapdı.
Cep boy tabir edilen tarzdan olması, hep sonraya ertelememe neden oldu.
Elinize emeğinize sağlık şimdiden.

beyazdis isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 06-28-2012   #7
ads

ads - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 127
Tecrübe Puanı: 196314675
ads Süper Üyeads Süper Üyeads Süper Üyeads Süper Üyeads Süper Üyeads Süper Üyeads Süper Üyeads Süper Üyeads Süper Üyeads Süper Üyeads Süper Üye

Alıntı:
mursa Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Ayrıca kitabın içinde binlerce "çevirenin notu" yer almkta ve bunlarda doğal olarak her sayfanın altında yer almaktadır. Ancak ben düzenlemeyi sayfa düzenine göre yapmadığım için bu notların hepsini kelimenin geçtiği yere 8 punto karakter ve parantez içine alarak yapıyorum. (Orjinal karakter büyüklüğü 12 punto) Bu sayede ileride formatlar arası çevrim yapanlar açıklamaları da kaybetmemiş olacaklardır. Ki şu an internetten indirdiğimiz kitapların büyük çoğunluğunda bu konu ciddi anlamda sıkıntı yaratmakta ve tam okuma yaparken hiç alakasız bir yerde karşımıza çıkmaktadır.

İşte tüm bu nedenlerde işin kağnı misali gitmesine sebep veriyor ne yazık ki ...

Keşke diyorum bazen bende bu kadar titiz olmasaydım ama buna engel olamıyorum , içime işlemiş bir kere...

Sevgiler...
Dipnot sayısının çok olduğu kitaplarda ben de sizinle aynı yöntemi kullanıyorum.
Ancak bu şekilde çalışmak bence titizlikten ziyade üstlendiğimiz işi tam yapmakla ve hakkını vermekle ilgili.

Fi tarihinde indirdiğim bir Oblomov düzenlemesi o kadar girift, karman çorman haldeydi ki dipnotlar ve karşılıklarını bulmak imkansız olduğu için kitaptan vazgeçmek durumunda kaldım.

İşte bu yüzden en doğrusu sizin yönteminiz sayın Mursa üstadım.
Kolaylıklar dilerim.

ads isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 08-01-2014   #8
ksertbasli

User ID: 28125
Tecrübe Puanı: 0
ksertbasli Yeni Üye

Bir gelişme var mı ?

ksertbasli isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Etiketler
düzenleme

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler