Eski Kitaplarım - Eskiden günümüze kitaplar  

Go Back   Eski Kitaplarım - Eskiden günümüze kitaplar > Eski Kitaplarım Genel Bölüm > Düzenlenecek - Taranacak Kitaplar Bölümü

Seçenekler
Alt 06-08-2014   #1
Cuklata

User ID: 28792
Tecrübe Puanı: 4
Cuklata Yeni Üye
Standart Kitap tarama hakkında sorular

Öncelikle merhaba arkadaşlar foruma yeni üye oldum.Henüz lise sonda okumama ragmen 500 kitaba yakın bir kitaplıgım var.Neredeyse tamamı roman ve romanların da çogu fantastik.Fantastik kitaplara özel bir ilgim var ve Türkçeye çevrilen fantastik kitapların çogunu ya almışımdır yada almayı düşünüyorumdur.Bir süredir de e kitaba merak sardım.Eger türkiyede satılsaydı orjinal olarak e kitap almak isterdim çünkü e kitap gerçekten çok ucuz.Fakat satılmadıgı için şu an burası gibi sitelerden illegal olarak indiriyorum.Ben de bir katkım olsun en azından bu edebiyata insanları özendirmek için begendigim serilerin ilk kitaplarını paylaşmayı düşündüm.Fakat aklımda soru işaretleri var.Öncelikle kamera yoluyla kitap taratılabilir mi? İkincisi ve en önemlisi ise hakkımda hukuki işlem başlatılır mı ? Veya taratılmış kitapları tamamen anonim paylaşmanın yolu var mı?

Cuklata isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 06-08-2014   #2
mursa

mursa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 335
Tecrübe Puanı: 155714289
mursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üye

Öncelikle hoşgeldiniz. İlk mesajınızda taramaya ve paylaşmaya meraklı olduğunuzu yazmanız tabii ki çok güzel bir şey ve burada kalıcı olacağınızdan eminim.
Tara konusunda neredeyse arayıp da bulamayacağınız kadar çok bilgi var forumumuzda. Bunun için şuraya bakabilirsiniz.
[Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL]

Yasallık konusunda şu ana kadar hiç birimiz bir sıkıntı yaşamadık. En fazla yayınevi tarafından uyarılıyor ve arkasından o yayınevine ait kitapları sitemizden kaldırıyoruz.
Zaten yasaklı yayınevleri de sitemizde şu listede var:
[Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL]

Oradan bakar ve yasaklı olmayan bir yayınevine ait kitabı rahatlıkla paylaşabilirisin.
Bu arada bakma o kadar çok isim olduğuna şu sıra o listedeki yayınevlerinin büyük çoğunluğunun aktivitesi bile yok piyasada...

Tekrar hoşgeldiniz.

mursa isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 06-11-2014   #3
btrcixx

btrcixx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 28510
Tecrübe Puanı: 21474840
btrcixx Süper Üyebtrcixx Süper Üyebtrcixx Süper Üyebtrcixx Süper Üyebtrcixx Süper Üyebtrcixx Süper Üyebtrcixx Süper Üyebtrcixx Süper Üyebtrcixx Süper Üyebtrcixx Süper Üyebtrcixx Süper Üye

Tarayıcı alıp taraman aslında en mantıklısı.İpodla ''My scans'' programıyla kamera yoluyla tarayabilirsin.Ben denedim oldu.Ama benim ipodum, 5. nesil 16 gb.Yani bu demek oluyor ki arkada kamera yok.Bende alınca farkına vardım ama çok geçti artık.Keşke 150 lira fazla verip 32 gb olanında alsaydım.Ön kamerayla kitap taradım 100-110 sayfa civarında.Arka kamera olmayınca olmuyor.Üstelik ön kamera o kadar iyi resim çekmiyor,arka kameraya oranla.Düşün ki ön kamera 1.4 megapiksel.Umarım anlatabildim olayı.Şu an tarayıcı almayı düşünüyorum.Ama benim kitaplığımdaki kitaplar zaten nette bulunan şeyler.Konya İl Halk Kütüphanesinden ödünç aldıklarımı tarayacağım tarayıcı alınca.
Bu arada yasal masal diyorsun.Ben sana desem ki ;tanıtım amacıyla bir diziyi ,filmi zaten paylaşabilirsin.Buna kitapta dahil.Dosyayı indiren 24 saat içinde ,indirdiği dosyayı silmezse o suçludur.Senle ne alakası olacak?Bak bunları ben değil ,yasalar diyor.Türk warez sitelerinin özellikle alt kısımlarında; ''Dosyalar tanıtım içindir.24 saat içinde silmeniz gereklidir.'' yazar.
O değilde Selim İleri Bey'in ''Kitap Çalmak Kutsaldır'' isimli bir köşe yazısını okuyunca warez hakkında düşüncelerim değişti.Selim Bey demek istiyor ki yazısında, yayımcılık sektöründen neler dönüyor siz bilmiyorsunuz ama ben biliyorum.Paranız yoksa kitap çalabilirsiniz.Varsa zaten niye çalıyorsunuz.
O değilde size bir olayın linkini paylaşsam ve arşivcilik hakkındaki ,korsan hakkındaki düşünceleriniz ,önyargılarınız varsa değişsin.Benim ki çok değişti.Neden derseniz ,devletler aslında arşivcilik konusunda çokta özenli olacak diye bi şey olmaması.Yani Emevi gider,Abbasi gelir ama olan yine otlara olur hesabı demek istediğim şeyler tam olarak.Her neyse linke gelecek olursak; [Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL]
Bugün Irakta gördük ki, hariciler ,Şii yönetimle savaştı ve Musul'u aldı.Hemde istihbaratı alan Irak ordu milisleri tası tarağı topladı kaçtı.Çünkü kendileri de biliyordu,Irak Ordusunun hava gücü yok.Bu yüzden sıcak çatışmada başlarına bir şey gelme riski çok çok fazla.Ve adamlar Musul'u bir güzel savaşmadan Haricilere teslim ediverdi.Şimdi siz düşünün oradaki eserlerin geleceğini.Kitapların geleceğini.Şahsen benim düşüncelerim az çok böyle.Hemde çok ütopik ve ben bunun farkındayım.Alakasız olayları birbirine bağlıyorum kendimce.Umarım sende benim gibi interneti yedeklemeye çalışmazsın.

btrcixx isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 03-01-2015   #4
Mürekkep

User ID: 33608
Tecrübe Puanı: 4
Mürekkep Yeni Üye

Yeni başlık açmaktansa buraya yazmayı uygun buldum. Benim de bir tarayıcım var. Ancak kimi kitaplarım çok ağır. Kitabı parçalasam, yazık kıyamıyorum. Parçalamasam tarayıcım ağırlığını taşıyamayacak, camı kırılacak. Fotoğraf makinesi kullanmayı düşündüm. Ancak makinem resimleri jpg uzantılı çekiyor. Bu jpg uzantılı resimleri birleştirip pdf'ye dönüştürmek mümkün mü? Bilgi vereceklere şimdiden teşekkür ederim.

Mürekkep isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 03-01-2015   #5
zamangezgini

zamangezgini - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 268
Tecrübe Puanı: 214748369
zamangezgini Süper Üyezamangezgini Süper Üyezamangezgini Süper Üyezamangezgini Süper Üyezamangezgini Süper Üyezamangezgini Süper Üyezamangezgini Süper Üyezamangezgini Süper Üyezamangezgini Süper Üyezamangezgini Süper Üyezamangezgini Süper Üye

Adobe Acrobat Pro ile oluştur seçeneğinden dosyaları tek pdf de birleştiri seçerek dosyaları ekle deyip dosya türü olarak jpg seçin hepsini seçerek birleştir komutunu tıklayıp pdf dosyanızı elde edersiniz.

Ayrıca jpg2pdf programını kullanarak pdf dosyaya dönüştürebilirsiniz.

Alt 09-19-2015   #6
ilyaoblomov

User ID: 38982
Tecrübe Puanı: 0
ilyaoblomov Yeni Üye

Kütüphanemdeki mevcut kitapları ePub formatına çevirmek için bir program arıyorum. Daha sonra calibre ile .mobi formatında Kindle ile okumak istiyorum. Çoğu kaliteli yayınevlerinden. İPhone ile kullanılan programlardan bahsedilmiş ama bunların hepsi PDF ye çeviriyor. Benim ne yapmam gerekiyor ?

ilyaoblomov isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler