Eski Kitaplarım - Eskiden günümüze kitaplar  

Go Back   Eski Kitaplarım - Eskiden günümüze kitaplar > Eski Kitaplarım Genel Bölüm > Düzenlenecek - Taranacak Kitaplar Bölümü > Kitap Tarayanın Takım Sandığı

Seçenekler
Alt 12-11-2012   #31
secretdream

secretdream - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 232
Tecrübe Puanı: 74142866
secretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üye

fine readerın ilginçliği aslında..
hem sağ tuşa "aranabilir pdf yap" seçeneği koyuyor hem de bu seçeneği programdaki diğer kullanıcı seçeneğine bağımlı yapıyor...

Yaşamak Hayatın Tek Amacıdır
..Hangi dünyayı kurtarmak istiyorsunuz? Kendi projeksiyonunuzun dünyasını mı? Onu kendiniz kurtarın. Benim dünyamı mı? Benim dünyamı bana gösterin de ben onun icabına bakayım. Kendimden ayrı, kurtarıp kurtarmamakta özgür olduğum bir dünyadan haberim yok. Tüm dünyanın sizden kurtarılmaya ihtiyacı varken dünyayı kurtarmak sizin ne işinize? Sahneden çıkın ve görün bakalım kurtarılacak bir şey kalmış mı?
secretdream isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 12-11-2012   #32
erdemli

erdemli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 128
Tecrübe Puanı: 204511255
erdemli Süper Üyeerdemli Süper Üyeerdemli Süper Üyeerdemli Süper Üyeerdemli Süper Üyeerdemli Süper Üyeerdemli Süper Üyeerdemli Süper Üyeerdemli Süper Üyeerdemli Süper Üyeerdemli Süper Üye

Alıntı:
Remaver Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Arkadaşlar merhaba,
yeni sorum şu:
Muhammediye'yi foruma koymuştum 150 MB tuttu
Acrobat Reader ile daha düşük dpi ile kelime taraması yaptırdım sonuçta dosya küçüldü ama kalite de düştü.
Finereade ile ne yapmalıyım da dosya boyutu görüntü kalitesi düşmeden küçülsün.
Okuyunca küçülüyor elbette.
Onun dışında çözüm nedir?
Finereader'de OCR yaptırmak ne anlama geliyor tam anlaymadım ya da belki biliyorumdur da kelimeyi bilmiyorumdur.
Elmanın elma olduğunu bilmemek gibi yani

Alıntı:
Remaver Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Merhaba,
Erdemli demişti ki daha önceki mesajlarda yanlış hatırlamıyorsam sayfa görüntüsünü seçip pdf üzerinden sağ tıklayarak OCR yap dediğinde yapıyormuş.

Sevgili remaver,
Burada iki şey birbirine karışmış.
1. Orijinal görüntüyle birebir aynı olsun, kalite kaybı olmasın, ama boyut düşsün diyorsanız, sadece sayfa görüntüsünü seçip işlemi yapabilirsiniz. Bu durumda istekleriniz yerine gelir, demiştim. Ama siz aranabilir bir pdf istediğinizi söylememiştiniz.
2. Hem dosya boyutu düşsün hem de aranabilir olsun diyorsanız, sevgili kungfu-panda ve sevgili secretdream'ın belirttiği gibi, "sayfa görüntüsü altında metin" seçeneği seçili olmalıdır. Bu durumda dosyaya sağ tıklayıp abbyy seçeneklerinden arama yapılabilir pdf'e dönüştür dediğinizde, hem orijinal görüntü korunmuş hem de dosya aranabilir hale gelmiş olacaktır.

erdemli isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 12-12-2012   #33
Remaver

Remaver - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 1171
Tecrübe Puanı: 52826838
Remaver Süper ÜyeRemaver Süper ÜyeRemaver Süper ÜyeRemaver Süper ÜyeRemaver Süper ÜyeRemaver Süper ÜyeRemaver Süper ÜyeRemaver Süper ÜyeRemaver Süper ÜyeRemaver Süper ÜyeRemaver Süper Üye

Alıntı:
erdemli Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Sevgili remaver,
Burada iki şey birbirine karışmış.
1. Orijinal görüntüyle birebir aynı olsun, kalite kaybı olmasın, ama boyut düşsün diyorsanız, sadece sayfa görüntüsünü seçip işlemi yapabilirsiniz. Bu durumda istekleriniz yerine gelir, demiştim. Ama siz aranabilir bir pdf istediğinizi söylememiştiniz.
2. Hem dosya boyutu düşsün hem de aranabilir olsun diyorsanız, sevgili kungfu-panda ve sevgili secretdream'ın belirttiği gibi, "sayfa görüntüsü altında metin" seçeneği seçili olmalıdır. Bu durumda dosyaya sağ tıklayıp abbyy seçeneklerinden arama yapılabilir pdf'e dönüştür dediğinizde, hem orijinal görüntü korunmuş hem de dosya aranabilir hale gelmiş olacaktır.
Galiba ben karıştırmışım ama öbür seçenek de galbia işe yaramadı benim için belki yine bir yerde hata yaptım ya neyse

Remaver isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 12-25-2012   #34
Karagöz

Karagöz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 202
Tecrübe Puanı: 119090818
Karagöz Süper ÜyeKaragöz Süper ÜyeKaragöz Süper ÜyeKaragöz Süper ÜyeKaragöz Süper ÜyeKaragöz Süper ÜyeKaragöz Süper ÜyeKaragöz Süper ÜyeKaragöz Süper ÜyeKaragöz Süper ÜyeKaragöz Süper Üye

Selamlar Abby Fine Reader programında bir sorun ile karşı karşıyayım neden olduğunu çözemedim yardımcı olacak olan kişiye şimdiden teşekkür ediyorum.

Şöyle ki; bir kitabı düzenlemek istediğimde ya da sağ tıklayıp içinde aranabilir pdf yap dediğimde daha önceden pdf dosyalarında ya da cbr dosyalarında hiç karakter hatası yapmazdı. Fakat son zamanlarda sürekli olarak karakter katası alıyorum. Kelimeleri ve harfleri hep yanlış karakterlendiriyor. Bu sorun neden olmuş olabilir ? Nasıl düzeltebilirim ? Font mu eklemem gerekiyor acaba sistem dosyalarına ?

עין תחת עין שן תחת שן

Karagöz isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 12-25-2012   #35
Remaver

Remaver - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 1171
Tecrübe Puanı: 52826838
Remaver Süper ÜyeRemaver Süper ÜyeRemaver Süper ÜyeRemaver Süper ÜyeRemaver Süper ÜyeRemaver Süper ÜyeRemaver Süper ÜyeRemaver Süper ÜyeRemaver Süper ÜyeRemaver Süper ÜyeRemaver Süper Üye

ben de bu sorun olduğundan hiç kullanmıyotum doğrusu. Bir özelliği işaretlememiz gerekiyordur tahminimce ama neyi?

Remaver isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 12-25-2012   #36
Karagöz

Karagöz Süper ÜyeKaragöz Süper ÜyeKaragöz Süper ÜyeKaragöz Süper ÜyeKaragöz Süper ÜyeKaragöz Süper ÜyeKaragöz Süper ÜyeKaragöz Süper ÜyeKaragöz Süper ÜyeKaragöz Süper ÜyeKaragöz Süper Üye

İşte bilen biri beni aydınlatırsa çok makbule geçecek

עין תחת עין שן תחת שן

Alt 12-25-2012   #37
secretdream

secretdream - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 232
Tecrübe Puanı: 74142866
secretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üye

fine reader ocr hatası yapabilir zaten..ama siz olduğundan daha farklı bir sorunla karşılaşıyorsunuz sanırım..belki belge dili "türkçe" veya "otomatik" olmaktan çıkmıştır?

ya da; pdf kaydet seçeneğinde "yalnızca metin ve resim" seçeneğini seçmişsinizdir o yüzden daha önce görünmeyen karakter hatalarını görüyorsunuzdur?...

ya da sorunlu olarak gördüğünüz dönüştürülmüş pdf dosyasından bir ekran görüntüsü ya da kendisinden bir kaç sayfayı yükleyin..sorunun ne olduğu tam açık değil gibi..

Yaşamak Hayatın Tek Amacıdır
..Hangi dünyayı kurtarmak istiyorsunuz? Kendi projeksiyonunuzun dünyasını mı? Onu kendiniz kurtarın. Benim dünyamı mı? Benim dünyamı bana gösterin de ben onun icabına bakayım. Kendimden ayrı, kurtarıp kurtarmamakta özgür olduğum bir dünyadan haberim yok. Tüm dünyanın sizden kurtarılmaya ihtiyacı varken dünyayı kurtarmak sizin ne işinize? Sahneden çıkın ve görün bakalım kurtarılacak bir şey kalmış mı?
secretdream isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 12-25-2012   #38
spiderh

spiderh - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 6440
Tecrübe Puanı: 88341280
spiderh Süper Üyespiderh Süper Üyespiderh Süper Üyespiderh Süper Üyespiderh Süper Üyespiderh Süper Üyespiderh Süper Üyespiderh Süper Üyespiderh Süper Üyespiderh Süper Üyespiderh Süper Üye

Sadece PDF yapıp PDF dosyasını açtığınızda bu hatalar gözüküyor, fakat Abby'de gözükmüyorsa, büyük ihtimalle fontları PDF dosyasına gömmüyordur.

Ya da karakterlerin resmin önünde kaydediliyordur. Kaydederken PDF özelliklerinden "Text under the page image"i seçip öyle kaydetmeyi deneyin ve yine aynı yerdeki "Embed fonts" seçeneğinin seçili olduğundan emin olun.

Alt 12-25-2012   #39
mursa

mursa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 335
Tecrübe Puanı: 155714291
mursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üye

Taradığınız kitabın mürekkep yoğunluğu bile bazen buna sebep olabiliyor. Mesela evvelsi gün Dune serisinin 3üncü kitabına başlamıştım ve bir müddet sonra dikkatimi çeken bir şeyler olunca durup sayfaları tanımasını bekledim.
Hakikaten rezalet bir OCR tanıma durumu söz konusuydu.
tekrar başka başka modlar ve seçenekler denedim ama ne yaptıysam OCR hatalarını aşağı çekemedim...
Hatta bilgisayarıma Win 8 yüklemiştim açıkcası ondan bile şüphelendiğim için daha önce taradığım ve neredeyse hiç hatasıza yakın tarama yapan bir kitabı yeniden denedim...
Aman Allahım...harika tarıyordu...
Tabii hemen kitabın üzerine çöktüm...İyice yakından ve yüksek ışıkta bakınca olayı fark ettim. Kitap resmen koyu karakterlerle basılmış gibi duruyordu. Yani sanki BOLD seçilmiş gibiydi ama kitabın genelinde baktığımda böyle bir şey yoktu...
Ve anladımki mürekkep yoğunluğu fazlaydı ve sırf bu yüzden de kötü algılıyordu ...
Şimdi kitabın başka yayınevinden çıkan baskısını istedim bakalım onda sorun olmayacak inşallah...

Size de tavsiyem daha önce iyi netice aldığınız bir kitabı 1-2 sayfa tarayıp deneme yapmanız olacak...Aynı şeyi yaşıyor olabilirsiniz...

Sevgiler...

mursa isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 12-25-2012   #40
Karagöz

Yardım eden ve cevap yazma nezaketini gösteren arkadaşlara teşekkür ediyorum. Sorunu açılıştaki; "Sayfa görüntüsü altında metin" seçeneğini seçerek çözdüm.

Daha önceden bu şekilde düzenliyordum fakat daha sonra tarama işini iyi bilen üyelerimizden birinin bir mesajında "Sayfa görüntüsü üstünde metin" (kim olduğunu hatırlayamadım) seçeneğini tavsiye ettiğini görmüştüm. Onun için öyle değiştirmiştim. Önceleri bir sorun yoktu falan son zamanlarda çok fazla sorun yaratmıştı

עין תחת עין שן תחת שן

Konu Karagöz tarafından (12-25-2012 Saat 19:01 ) değiştirilmiştir..

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler