Eski Kitaplarım - Eskiden günümüze kitaplar  

Go Back   Eski Kitaplarım - Eskiden günümüze kitaplar > Eski Kitaplarım Genel Bölüm > Düzenlenecek - Taranacak Kitaplar Bölümü > Kitap Tarayanın Takım Sandığı

Seçenekler
Alt 12-04-2012   #11
Karagöz

Karagöz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 202
Tecrübe Puanı: 96618139
Karagöz Süper ÜyeKaragöz Süper ÜyeKaragöz Süper ÜyeKaragöz Süper ÜyeKaragöz Süper ÜyeKaragöz Süper ÜyeKaragöz Süper ÜyeKaragöz Süper ÜyeKaragöz Süper ÜyeKaragöz Süper ÜyeKaragöz Süper Üye

Alıntı:
Remaver Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
@Karagoz: Gri tonlamalı tarama yaptıktan sonra parlaklığı biraz arttırınca problem çözülüyor.
Ekstradan söyleyeyim sayfaları silik basılmış eski kitaplarda seviyeler bölümünden siyahlık arttırılarak harflerin daha iyi görünmesi sağlanıyor. Muhammediye'de biraz beceriksizce kullanmıştım.
Sağ tıkladığında Finereader seçenekleri çıksın özelliğini iptal etmiş olabilir misin kurulumda ? Ben XP kullanırken vardılar galiba tam hatırlamıyorum.
Aranabilir pdf yap seçeneği Acrobat reader programında mevcut adobe reader'in ücretli seçeneği. Onda OCR ile birlikte dpi'yi ayarlayabiliyorsun.

Üstadım parlaklık ayarı dediğim gibi okunurluğu zorlaştırıyor ve kimsenin de gözlerini bozmak istemiyorum parlaklığı arttırıp Şu halde sayfaları tek tek silgiyle silmeye devam edeceğim sanırım. Bana bir kitap taramaktan daha zor gelen tek kısım bu

Adobe ile yapılabildiğini söylemen iyi oldu aranabilir pdf yapıldığını bunu bilmiyordum. Ben Foixt Reader'in Phantom olanını kullanıyorum. Onda da yapılabiliyormuş aynı işlem. Çok teşekkür ederim.

עין תחת עין שן תחת שן

Karagöz isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 12-04-2012   #12
lerzesiz

lerzesiz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 131
Tecrübe Puanı: 214748369
lerzesiz Süper Üyelerzesiz Süper Üyelerzesiz Süper Üyelerzesiz Süper Üyelerzesiz Süper Üyelerzesiz Süper Üyelerzesiz Süper Üyelerzesiz Süper Üyelerzesiz Süper Üyelerzesiz Süper Üyelerzesiz Süper Üye

[QUOTE=Karagöz;78174]
Benim de iki sorum olacaktı Abbyy ile alakalı:

1- Görüntülerdeki/sayfalardaki siyah gölgeleri sadece görüntü düzenlemedeki silgi ile mi temizleyebiliyoruz. Bunun daha hızlı ve kolay bir yolu yok mu ?

2- Herhangi bir pdf dosyasına sağ tıkladığımda aranabilir pdf yap seçeneği bende çıkmıyor bu neden olabilir ? İşletim istemim Xp olduğu için olabilir mi ?
[/QUOTE

Sayfalardaki siyah bölgeler sayfa kenarlarında ise ve tüm kitabı kaplıyorsa kırpma ile (tüm sayfaları tek bir seçimle, ya da çift numaralı - tek numaralı sayfaları tek bir işlemle kırpma işlemi var fine readerda) ortadan kaldırabilirsin.

lerzesiz isimli Üye şuanda  online konumundadır

Alt 12-04-2012   #13
sezinn

sezinn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 1114
Tecrübe Puanı: 14213640
sezinn isimli üye Tecrübe puanını kapatmıştır.

Alıntı:
Karagöz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Resimde dikdörtgen içerisinde aldığım gibi bir gölgeden bahsediyorum. Bunları Abbyy ile daha seri bir şekilde "silgi"den başka bir yolla silme imkanı renk sayısını azaltmak demişsiniz ama onu nasıl yapacağımı da bilmiyorum Brightness ayarı ise dediğiniz bu sefer sayfa iyice beyazlıyor ve kelimeler okunmaz hale geliyor. Photoshop ile diyelim 300 sayfalık bir kitabın 300 sayfasına birden tek tıklamayla nasıl uygulayacağımı bilmiyorum.
Bende kendimce cevaplayayım

Sevgili karagöz bu resimdeki gibi kenarlardaki siyahlıkları hiç silmene gerek yok bende eskiden siliyordum yada kırpma yöntemini kullanıyordum ama baktım olacak gibi değil tek tek her sayfa için uğraşmak çok yorucu sonrasında bir yöntem keşfettim

Önce tüm kitabı tarıyorum, okutuyorum eğer kitapta resimler varsa haliyle onlar olmuyo okuma bitince resimlerin olduğu sayfalara gelip Görüntü den Resim Alanı Çiz e tıklayıp sadece resmi olan yeri kırmızı çerçeveye alıyorum sonra tekrar sadece o sayfayı okutuyorum kalan yazılar yine metin olarak okunmuş durumda bu işlemi resim olan tüm sayfalara uyguluyorum.(ki çok resim olmuyor hadi konu başlıklarını filanda okumada hata verse yinede olsa olsa 40 sayfa olsun tüm kitaba bunu yapmaktansa 40 sayfaya yapmak daha iyi )

Bu işlem bittikten sonra kayıt etmeye sıra geliyor kayıt ederken ise Kayıt Et / Diğer Uygulamalara Gönder / Web Tarayıcı yı seçiyorum ve Web Linki olarak tüm kitap çıkıyo sadece yazılar ve işaretlediğim resimler onun haricinde bu kenarlardayı siyahlıklar filan hiç çıkmıyor. Bu çıkan web linkini kopyala yapıştır yöntemi ile Word e alıyorum orada istersem gerekli düzenlemeleri yapıyorum (tarama düzgünse eğer böyle bir derdinizde olmuyor) sadece görüntü için gerekli istediğin ayarları yapıyorum sonra direk pdf ye çeviriyorum. Bu yöntemle dosyanızın boyutu otamatik zaten küçülüyor boyut küçültme derdinizde olmuyor.

Şahsen benim taramam düzgün olduğu için okutuyor resim bölümlerini ayarlıyor ve direk Web olarak çıkartıyorum ve pdf'ye çeviriyorum.Ve kitap bitmiş oluyor.

Konu sezinn tarafından (12-04-2012 Saat 16:15 ) değiştirilmiştir..
sezinn isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 12-04-2012   #14
kutuphaneci

kutuphaneci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 72
Tecrübe Puanı: 214748372
kutuphaneci Süper Üyekutuphaneci Süper Üyekutuphaneci Süper Üyekutuphaneci Süper Üyekutuphaneci Süper Üyekutuphaneci Süper Üyekutuphaneci Süper Üyekutuphaneci Süper Üyekutuphaneci Süper Üyekutuphaneci Süper Üyekutuphaneci Süper Üye

Bende silgiden başka yolunu bilmiyorum Karagöz.
Kenar kırpma ile sayfa görüntüsü bana göre kuşa dönüyor kullanmıyorum.
sezinn'in yöntemi düzenlenmiş PDF yapılırsa olur. Düzenlenmiş PDF lerimde bende düzeltmeyi programda yapıp direk Word a çıkış alıyorum.

Tıpkıçekim PDF yapacaksam FR 11 de : kolay olsun diye çift sayfa taranmış iken (iyi boyut vererek sadece ortadaki çizgi kalmalı) silgiyle ortayı, kenarları silip topluca ikiye bölüp, topluca eğriliği giderme yapıp tamamlıyorum. Taramayı gri yapıp başta belirttiğim yöntemle siyah-beyaz görüntüsünü alıyorum. Hem temizlik açısından hem boyut açısından avantaj sağlıyor.
Bende Windows 8 var FR 9,10,11 kurulu durumda hepsinde sağ tuşta aranabilir pdf yap komutu var.

kutuphaneci isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 12-04-2012   #15
sezinn

Alıntı:
kutuphaneci Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Bende silgiden başka yolunu bilmiyorum Karagöz.
Kenar kırpma ile sayfa görüntüsü bana göre kuşa dönüyor kullanmıyorum.
sezinn'in yöntemi düzenlenmiş PDF yapılırsa olur. Düzenlenmiş PDF lerimde bende düzeltmeyi programda yapıp direk Word a çıkış alıyorum.

Tıpkıçekim PDF yapacaksam FR 11 de : kolay olsun diye çift sayfa taranmış iken (iyi boyut vererek sadece ortadaki çizgi kalmalı) silgiyle ortayı, kenarları silip topluca ikiye bölüp, topluca eğriliği giderme yapıp tamamlıyorum. Taramayı gri yapıp başta belirttiğim yöntemle siyah-beyaz görüntüsünü alıyorum. Hem temizlik açısından hem boyut açısından avantaj sağlıyor.
Bende Windows 8 var FR 9,10,11 kurulu durumda hepsinde sağ tuşta aranabilir pdf yap komutu var.
Sevgili kütüphaneci düzenlenmiş pdf ye gerek yok bunu normal taramalarda bile yapabilirsiniz.

Ben tarama yaparken siyah-beyaz 300 dpi seçeneğini kullanıyorum ve çift sayfa tarayıp kendisi bölüyor tek sayfa olarak yapıyor kenarlarında ve ortasında karartılar oluyo aynı sevgili karagöz ün fotosunda gösterdiği gibi hatta dahada fazlası burda önemli olan kitabı tararken bastırıp yazıların silik olmaması eğer bu yoksa dediğim yöntem çok işe yarıyor Kelime hatası çıkmıyor gibi birşey, çünkü web linki çıkar dediğimizde sadece okunmuş çerçevli bölümleri baz aldığından o karaltıların hiçbiri çıkmıyor. Örneğin sevgili karagöz un verdiği örnek foto gibi oluyor benim taramalarım.

İlaveten Abbyy FineReader 11 kullanıyorum.

Konu sezinn tarafından (12-04-2012 Saat 13:11 ) değiştirilmiştir..

Alt 12-04-2012   #16
erdemli

erdemli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 128
Tecrübe Puanı: 204511253
erdemli Süper Üyeerdemli Süper Üyeerdemli Süper Üyeerdemli Süper Üyeerdemli Süper Üyeerdemli Süper Üyeerdemli Süper Üyeerdemli Süper Üyeerdemli Süper Üyeerdemli Süper Üyeerdemli Süper Üye

Sevgili Karagöz,
Ben de benim yöntemimi yazayım. Umulur ki sizin veya başkalarının işine yarar.
  1. Adobe Acrobat Pro ile dosyayı açıyorum.
  2. Pdf dosyalarında genellikle tekli sayfaların ve çift sayfaların düzenleri farklı olur. Mesela tekli sayfaların sağında, çift sayfaların solunda bahsettiğiniz çizgiler olur. Dolayısıyla tek ve çift sayfalar için ayrı işlemler yapılması gerekir.
  3. İlk sayfayı kırpıyorum. Kitabımız 300 sayfa olsun. Bu durumda kırpmanın uygulanacağı yer olarak 1-300 Tekli sayfaları (Odd pages) seçiyorum. Aşağıya doğru sadece tekli sayfaları kontrole devam ediyorum. Yaptığım değişiklikler bütün tekli sayfalara uymuyor. Diyelim ki 51. sayfadan sonraki tüm sayfalar bozulabiliyor. Bu durumda 51. sayfayı düzenliyor ve uygulama yeri olarak 51-300 tekli sayfaları seçiyorum. Bu şekilde tekli sayfalar sona kadar kontrol ediliyor. Aynı işlem sonra çift sayfalar için yapılıyor.
  4. Eğer dengeli bir taramaya sahipseniz, bu iş sizi yormuyor. Ama tarama yapılırken, kitabı bir sağa, bir sola kaydırmışsanız, yani sağ ve soldaki boşluklar nizami değilse, o zaman biraz vakit alıyor.
  5. Ama işlem henüz bitmedi.
  6. Elde ettiğiniz pdf dosyası, bazı sayfaları küçük bazıları büyük sayfalardan oluştu. Bunu arzu etmeyiz. Dosyayı bir pdf yazıcıyla (genellikle A5 boyutunda) "sayfaya sığdır" (fit page) seçeneğiyle yazdırıyoruz.
  7. Böylece tüm sayfalar eşit boyutlu olur.
  8. Eğer ortaya çıkan dosya fazla büyük olduysa, abbyy'nin pdf ayarlarını "sayfa görüntüsü altında metin" şeklinde belirledikten sonra, dosyaya sağ tıklayıp, abbyy ayarlarından "aranabilir pdf'e dönüştür"ü tıklayınız.
---
Eminim uzun bir yöntem gibi görünüyor. Ama ben böyle yapıyorum.

Alıntı:
Karagöz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Resimde dikdörtgen içerisinde aldığım gibi bir gölgeden bahsediyorum. Bunları Abbyy ile daha seri bir şekilde "silgi"den başka bir yolla silme imkanı renk sayısını azaltmak demişsiniz ama onu nasıl yapacağımı da bilmiyorum Brightness ayarı ise dediğiniz bu sefer sayfa iyice beyazlıyor ve kelimeler okunmaz hale geliyor. Photoshop ile diyelim 300 sayfalık bir kitabın 300 sayfasına birden tek tıklamayla nasıl uygulayacağımı bilmiyorum.

Konu erdemli tarafından (12-04-2012 Saat 13:04 ) değiştirilmiştir..
erdemli isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 12-04-2012   #17
sezinn

Sevgili krmz nın sorduğu bir soru vardı profilimde pdf yi şifrelendirmek için birkaç seneçek sunabilirim.

Normal şartlarda pdf yi şifrelendirmek için Adobe Reader Professional 8 kullanıyorum. Bu işlemi Abbyy Finerader den de yapabilirsiniz. Bunu Tıpkıçekim PDF lerde çok daha rahat kullanabilirisiniz. Tarama yapıp kırpma ve gerekli karaltıları silme işlemini yaptıktan sonra kayıt etmeden önce ARAÇLAR / SEÇENEKLER/ KAYDET / PDF bölününe geldiğinizde Pdf Güvenlik Ayarlarını göreceksiniz tıkladığınız iki seçenek çıkacak karşınıza;

1. si Belge açmak için parola iste.

2. si Belgeyi yazdırmayı, düzenlemeyi ve güvenlik ayarlarını sınırla.

1. seçeneği seçtiğinizde pdf yi açmak için şifre istiyor bu bölümde öyle aman aman bir koruma yok.

2. seçenekte ise pdf nizin üzerinde değişiklik yapılmasına izin vermiyor. Bu yöntem birçok ilave prg sayesinde şifrelendirilen prg nazaran çok daha güvenli oluyor.

Şifreyi yazdıktan sonra Kayıt et bölümünden Pdf olarak çıkart dediğinizde şifrelenmiş olarak pdf dosyanız çıkmış olucaktır.

Bu da kullandığım diğer bir seçenek.

Konu sezinn tarafından (12-04-2012 Saat 13:43 ) değiştirilmiştir..

Alt 12-04-2012   #18
krmz

krmz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 7
Tecrübe Puanı: 12417443
krmz Süper Üyekrmz Süper Üyekrmz Süper Üyekrmz Süper Üyekrmz Süper Üyekrmz Süper Üyekrmz Süper Üyekrmz Süper Üyekrmz Süper Üyekrmz Süper Üyekrmz Süper Üye

teşekkür ederim sezinn

krmz isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 12-04-2012   #19
secretdream

secretdream - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 232
Tecrübe Puanı: 66069945
secretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üye

Alıntı:
Remaver Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Arkadaşlar merhaba,
yeni sorum şu:
Muhammediye'yi foruma koymuştum 150 MB tuttu
Acrobat Reader ile daha düşük dpi ile kelime taraması yaptırdım sonuçta dosya küçüldü ama kalite de düştü.
Finereade ile ne yapmalıyım da dosya boyutu görüntü kalitesi düşmeden küçülsün.
Okuyunca küçülüyor elbette.
Onun dışında çözüm nedir?
Finereader'de OCR yaptırmak ne anlama geliyor tam anlaymadım ya da belki biliyorumdur da kelimeyi bilmiyorumdur.
Elmanın elma olduğunu bilmemek gibi yani
tam dediğiniz gibi bir durum remaver:..elmanın elma olduğunu bilmiyormuşsunuz....Don Quijote taramanızı bana ocr yapılmış haliyle göndermiştiniz...demek ki ocr'ın ne olduğunu biliyorsunuz..

Fine reader'da, resimde gösterilen ayarları yapıp pdfyi kaydederseniz, görüntü kalitesi bozulmamış, ocr ı yapılmış(aranabilir pdf haline gelmiş) ve görece daha küçük boyutlu bir pdf niz olmuş olur...(dosyaları resim olarak çıkartıp tekrar aranabilir pdf yapmanız gerekmez yani..ikisi de aynı kapıya çıkıyor ama yolu uzatmış oluyorsunuz sadece)..birazdan paylaşacağım, DOn Quijote kitabının resim-pdf halini bu şekilde kaydettim mesela...(sadece,"en iyi kalite resim" değil de "dengeli" seçeneğini seçtim..biraz daha küçük olsun boyut..)

Yaşamak Hayatın Tek Amacıdır
..Hangi dünyayı kurtarmak istiyorsunuz? Kendi projeksiyonunuzun dünyasını mı? Onu kendiniz kurtarın. Benim dünyamı mı? Benim dünyamı bana gösterin de ben onun icabına bakayım. Kendimden ayrı, kurtarıp kurtarmamakta özgür olduğum bir dünyadan haberim yok. Tüm dünyanın sizden kurtarılmaya ihtiyacı varken dünyayı kurtarmak sizin ne işinize? Sahneden çıkın ve görün bakalım kurtarılacak bir şey kalmış mı?
secretdream isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 12-04-2012   #20
spiderh

spiderh - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 6440
Tecrübe Puanı: 83583872
spiderh Süper Üyespiderh Süper Üyespiderh Süper Üyespiderh Süper Üyespiderh Süper Üyespiderh Süper Üyespiderh Süper Üyespiderh Süper Üyespiderh Süper Üyespiderh Süper Üyespiderh Süper Üye

Sevgili Karagöz. Ben görüntü düzenleme üzerinde tecrübeli sayılırım. O yüzden de sana bazı teknik bilgiler verebilirim. Ama tabi uygulayıp uygulamamak sana kalmış.

Brightness/Contrast, Level vs. gibi filtreler resmin yapısını geri döndürülemeyecek şekilde bozarlar. O yüzden de çok dikkatli ve bilinçli kullanılması gerekir.

Brightness resmin parlaklığını arttırır ve siyah tonlamaları yok eder. Contrast ise tonlar arası geçişi keskinleştirir (daha teknik bir ifadeyle "gamut" da denilen renk tonlamasının aralığını daraltır) ve bu aralık ne kadar daralırsa resim o kadar keskin, ama o kadar da kaba ve detaylardan yoksun gözükür. Kontrastı fazla olan bir resmin ışık bilgisi yok olur ve bunu bir daha da geri getiremezsin.

Eğer taradığım kitap kaliteli olsun diyorsanız, önerebileceğim şeyler şunlar:

1. Eğer sayfalar çok karanlık çıktı diyorsanız "Gamma" değerini yükseltin.

2. Eğer sayfam çok aydınlık çıktı diyorsanız "Level" komutunu kullanın.

3. Eğer sağda solda istenmeyen çizgiler vs. oluşmuşsa, ya resmi kırpacaksınız, ya her resmi elle rötuşlayacaksınız, ya da buna benzer otomatik işlemlerden birini kullanacaksınız.

4. Eğer sayfalarda parmak izi ya da dalgalanma gibi karartılar varsa, bunu "Brightness" vs. gibi yöntemlerle gidermeye çalışmayın. Kitabın tüm kalitesinin bozuverirsiniz. Bu gibi durumlarda "Bilateral Blur" filtresi en iyi sonucu verecektir. Hatta bunun üzerine bir de "Inverse Diffuse" denilen filtreyi uygularsanız on numara sonuç elde edersiniz (Gimp'te G'MIC plugininde mevcut). Eğer dergi vs. gibi resimli bir sayfa ise, bu durumda "Bilateral" yerine "Anisotropic Blur" kullanmanız daha doğru olacaktır. Bu filtreler GIMP'te G'MIC plugininde mevcuttur.

5. Ya da en çok kullandığım yöntem, renk sayısını düşürmektir. Bu aynı zamanda dosya boyutunuzu da önemli ölçüde düşürecektir (tabi dergi vs. dışındaki kitaplarda).

Bunların hepsini "FineReader" ile yapamayabilirsiniz. Photoshop ya da Gimp gibi bir program kullanmanız daha faydalı olacaktır.

Diğer tüm yöntemler ise size hız kazandırırken kaliteden ödün vermenize neden olacaktır ne yazık ki. Yani seçim size kalıyor. Ya biraz daha uğraşıp kaliteden ödün vermeden kitabınızı hazırlayacaksınız, ya da otomatik işlemlere başvurup kaliteden ödün vereceksiniz.

Ama benim görüşüm, eğer tıpkıçekim paylaşacaksanız, hiçbiriyle uğraşmayın. Eğer okumayı zorlaştıran bazı durumlar varsa onları giderin yeter. Çünkü ilerde illa birisi onu OCR yapıp düzenleyecektir. İki kere uğraşılmış olunmaz bu sayede.

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler