Eski Kitaplarım - Eskiden günümüze kitaplar  

Go Back   Eski Kitaplarım - Eskiden günümüze kitaplar > Eski Kitaplarım Genel Bölüm > Düzenlenecek - Taranacak Kitaplar Bölümü > Kitap Tarayanın Takım Sandığı

Seçenekler
Alt 08-25-2012   #1
Remaver

Remaver - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 1171
Tecrübe Puanı: 23984671
Remaver Süper ÜyeRemaver Süper ÜyeRemaver Süper ÜyeRemaver Süper ÜyeRemaver Süper ÜyeRemaver Süper ÜyeRemaver Süper ÜyeRemaver Süper ÜyeRemaver Süper ÜyeRemaver Süper ÜyeRemaver Süper Üye
Standart Abby Finereader - Sorular, Cevaplar

Finereader için ayrı başlık amak daha uygun olur bence, program hakkında sorduğum bir milyon sorudan sonra
Kitap tarıyorum, resimler çıkmıyor nedense Türkçe anlamıyorumdur diye arayüzü değiştirdim hatamı bulamadım
Resimleri saklayı tıklıyorum almıyor tiki kaldırıyorum gene olmuyor.
Hata bende mi düşünüyorum, ama ilk defa başıma geliyor.

Not:

Problemi çözdüm sayfanın üstüne geldikten sonra arka plan resmini seçip resim alanını belirlemek yeterli
Ama başka sorularım olabilir diye silinmezse konu sevinirim

Konu Remaver tarafından (08-25-2012 Saat 21:24 ) değiştirilmiştir..
Remaver isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 12-04-2012   #2
Remaver

Remaver Süper ÜyeRemaver Süper ÜyeRemaver Süper ÜyeRemaver Süper ÜyeRemaver Süper ÜyeRemaver Süper ÜyeRemaver Süper ÜyeRemaver Süper ÜyeRemaver Süper ÜyeRemaver Süper ÜyeRemaver Süper Üye

Arkadaşlar merhaba,
yeni sorum şu:
Muhammediye'yi foruma koymuştum 150 MB tuttu
Acrobat Reader ile daha düşük dpi ile kelime taraması yaptırdım sonuçta dosya küçüldü ama kalite de düştü.
Finereade ile ne yapmalıyım da dosya boyutu görüntü kalitesi düşmeden küçülsün.
Okuyunca küçülüyor elbette.
Onun dışında çözüm nedir?
Finereader'de OCR yaptırmak ne anlama geliyor tam anlaymadım ya da belki biliyorumdur da kelimeyi bilmiyorumdur.
Elmanın elma olduğunu bilmemek gibi yani

Alt 12-04-2012   #3
erdemli

erdemli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 128
Tecrübe Puanı: 204511253
erdemli Süper Üyeerdemli Süper Üyeerdemli Süper Üyeerdemli Süper Üyeerdemli Süper Üyeerdemli Süper Üyeerdemli Süper Üyeerdemli Süper Üyeerdemli Süper Üyeerdemli Süper Üyeerdemli Süper Üye

Sevgili Remaver,
Abbyy'de pdf ayarları kısmında, kaydetme modu olarak "Yalnızca sayfa görüntüsü"nü seçiniz.
Abbyy'yi kapatınız. Dönüştürmek istediğiniz pdf dosyasına sağ tıklayın. Abbyy seçeneklerinde, içinde arama yapılabilen pdf'e dönüştür'ü tıklayın.
Sorunun çözüleceğini düşünüyorum.

erdemli isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 12-04-2012   #4
Remaver

Alıntı:
erdemli Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Sevgili Remaver,
Abbyy'de pdf ayarları kısmında, kaydetme modu olarak "Yalnızca sayfa görüntüsü"nü seçiniz.
Abbyy'yi kapatınız. Dönüştürmek istediğiniz pdf dosyasına sağ tıklayın. Abbyy seçeneklerinde, içinde arama yapılabilen pdf'e dönüştür'ü tıklayın.
Sorunun çözüleceğini düşünüyorum.
Teşekkür ederim

Alt 12-04-2012   #5
spiderh

spiderh - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 6440
Tecrübe Puanı: 83583872
spiderh Süper Üyespiderh Süper Üyespiderh Süper Üyespiderh Süper Üyespiderh Süper Üyespiderh Süper Üyespiderh Süper Üyespiderh Süper Üyespiderh Süper Üyespiderh Süper Üyespiderh Süper Üye

Sevgili Remaver. OCR, yani "optical character recognition", Türkçe manası "optik karakter tanımlama". Yapılan işlem resimdeki yazıyı okuyup düzenlenebilir yazı haline dönüştürmek. Tabi bunu %100 hatasız yapan bir program yok ne yazık ki. İlla bazı hatalar oluşuyor ve iş yine bizim emektar gözlerimize ve ellerimize düşüyor. Taranan dökümanın DPI değeri ne kadar büyükse (yani büyük taranmışsa) ve temizse, OCR'dan alınan sonuç da bir o kadar hatasız oluyor.

Alt 12-04-2012   #6
kutuphaneci

kutuphaneci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 72
Tecrübe Puanı: 214748373
kutuphaneci Süper Üyekutuphaneci Süper Üyekutuphaneci Süper Üyekutuphaneci Süper Üyekutuphaneci Süper Üyekutuphaneci Süper Üyekutuphaneci Süper Üyekutuphaneci Süper Üyekutuphaneci Süper Üyekutuphaneci Süper Üyekutuphaneci Süper Üye

Benim önerim
100 Sayfa kitapta 2-99 arasını seçip
Dosya-> Görüntüleri Kaydet-> Kayıt Türü -> olarak listeden Siyah Beyaz Packpit seçmeniz. Tabiiki 1 ile 100 kapak ise Renkli JPG seçmeniz. Dosya Adı olarak a deyip Masaüstünde önceden açtığınız bir klasöre açın. Kolay gelsin.

Konu kutuphaneci tarafından (12-04-2012 Saat 03:37 ) değiştirilmiştir..
kutuphaneci isimli Üye şuanda  online konumundadır

Alt 12-04-2012   #7
Karagöz

Karagöz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 202
Tecrübe Puanı: 97615980
Karagöz Süper ÜyeKaragöz Süper ÜyeKaragöz Süper ÜyeKaragöz Süper ÜyeKaragöz Süper ÜyeKaragöz Süper ÜyeKaragöz Süper ÜyeKaragöz Süper ÜyeKaragöz Süper ÜyeKaragöz Süper ÜyeKaragöz Süper Üye

Benim de iki sorum olacaktı Abbyy ile alakalı:

1- Görüntülerdeki/sayfalardaki siyah gölgeleri sadece görüntü düzenlemedeki silgi ile mi temizleyebiliyoruz. Bunun daha hızlı ve kolay bir yolu yok mu ?

2- Herhangi bir pdf dosyasına sağ tıkladığımda aranabilir pdf yap seçeneği bende çıkmıyor bu neden olabilir ? İşletim istemim Xp olduğu için olabilir mi ?

עין תחת עין שן תחת שן

Karagöz isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 12-04-2012   #8
spiderh

spiderh - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 6440
Tecrübe Puanı: 83583872
spiderh Süper Üyespiderh Süper Üyespiderh Süper Üyespiderh Süper Üyespiderh Süper Üyespiderh Süper Üyespiderh Süper Üyespiderh Süper Üyespiderh Süper Üyespiderh Süper Üyespiderh Süper Üye

Alıntı:
Karagöz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Benim de iki sorum olacaktı Abbyy ile alakalı:

1- Görüntülerdeki/sayfalardaki siyah gölgeleri sadece görüntü düzenlemedeki silgi ile mi temizleyebiliyoruz. Bunun daha hızlı ve kolay bir yolu yok mu ?

2- Herhangi bir pdf dosyasına sağ tıkladığımda aranabilir pdf yap seçeneği bende çıkmıyor bu neden olabilir ? İşletim istemim Xp olduğu için olabilir mi ?

Sorularına elimden geldiğince cevap vermeye çalışacağım:

1- Bunu Gimp ya da Photoshop'ta sayfana/resmine "Bilateral Blur" filtresi atarak ya da renk sayısını azaltarak sağlayabilirsin.

2- Neden olduğunu bilmiyorum ama XP ile alakalı bir şey değil.

Alt 12-04-2012   #9
Remaver

@Spider teşekkür ederim.
@kutuphaneci bu harika bir şey Elimdekileri sunduktan sonra ilk hali yedeklenmiş bazı kitaplarda güncelleme yapacağım
@Karagoz: Gri tonlamalı tarama yaptıktan sonra parlaklığı biraz arttırınca problem çözülüyor.
Ekstradan söyleyeyim sayfaları silik basılmış eski kitaplarda seviyeler bölümünden siyahlık arttırılarak harflerin daha iyi görünmesi sağlanıyor. Muhammediye'de biraz beceriksizce kullanmıştım.
Sağ tıkladığında Finereader seçenekleri çıksın özelliğini iptal etmiş olabilir misin kurulumda ? Ben XP kullanırken vardılar galiba tam hatırlamıyorum.
Aranabilir pdf yap seçeneği Acrobat reader programında mevcut adobe reader'in ücretli seçeneği. Onda OCR ile birlikte dpi'yi ayarlayabiliyorsun.

Alt 12-04-2012   #10
Karagöz

Karagöz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 202
Tecrübe Puanı: 97615980
Karagöz Süper ÜyeKaragöz Süper ÜyeKaragöz Süper ÜyeKaragöz Süper ÜyeKaragöz Süper ÜyeKaragöz Süper ÜyeKaragöz Süper ÜyeKaragöz Süper ÜyeKaragöz Süper ÜyeKaragöz Süper ÜyeKaragöz Süper Üye

Alıntı:
spiderh Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Sorularına elimden geldiğince cevap vermeye çalışacağım:

1- Bunu Gimp ya da Photoshop'ta sayfana/resmine "Bilateral Blur" filtresi atarak ya da renk sayısını azaltarak sağlayabilirsin.

2- Neden olduğunu bilmiyorum ama XP ile alakalı bir şey değil.

Resimde dikdörtgen içerisinde aldığım gibi bir gölgeden bahsediyorum. Bunları Abbyy ile daha seri bir şekilde "silgi"den başka bir yolla silme imkanı renk sayısını azaltmak demişsiniz ama onu nasıl yapacağımı da bilmiyorum Brightness ayarı ise dediğiniz bu sefer sayfa iyice beyazlıyor ve kelimeler okunmaz hale geliyor. Photoshop ile diyelim 300 sayfalık bir kitabın 300 sayfasına birden tek tıklamayla nasıl uygulayacağımı bilmiyorum.

עין תחת עין שן תחת שן

Karagöz isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler