Eski Kitaplarım - Eskiden günümüze kitaplar  

Go Back   Eski Kitaplarım - Eskiden günümüze kitaplar > Eski Kitaplarım Genel Bölüm > Kutlama Mesajları

Seçenekler
Alt 08-16-2016   #1
ada

User ID: 2669
Tecrübe Puanı: 112162477
ada Süper Üyeada Süper Üyeada Süper Üyeada Süper Üyeada Süper Üyeada Süper Üyeada Süper Üyeada Süper Üyeada Süper Üyeada Süper Üyeada Süper Üye
Smile Halet Çambel 100 Yaşında

Halet Çambel 100 Yaşında

Yaşar Öztürk

Tarihi değiştiren kadınlar arasında özel biri yeri olan Halet Çambel 100 yaşında. 16 Ağustos 1916 tarihinde babasının görevli olduğu Berlin’de doğdu.

Babası Atatürk’ün yakın çevresinde bulunanlardan biriydi. “Çambel” soyadı Atatürk’ün armağanıydı aileye. Ülkesi için çıkar, mevki beklemeden hizmet eden, Türk Tarih Kurumu başkanlığı da yapan Hasan Cemil Çambel, 24 yapıta imza attı. Selma Lagerlöf'ten çevirdiği öyküden uyarladığı “Aysel, Bataklı Damın Kızı” senaryosunu Muhsin Ertuğrul sinemaya uyarladı. Değerli evlatlar yetiştirdi. Türkiye’de kanserle mücadelenin öncüsü Perihan Çambel, Yakın Türkiye Tarihi ve Atatürk konusunda önemli yazılar kaleme alan Leyla Çambel ile bilimsel çalışmalarıyla uluslararası üne sahip mühendis Ali Bülent Çambel.

Türkiye’nin yüz akı kadınlarından biriydi, Halet Çambel. Atatürk’ün özlemini duyduğu bir dünyanın kapılarını aralayan öncü bir kadın. Suat Fetgeri Aşeni ile birlikte olimpiyatlara katılan ilk Türk kadın sporcu oldu. Berlin’de Hitlerin elini sıkmayan ellerini Hititler’e, arkeolojiye uzattı. Türkiye’nin ilk öncü kadın bilim insanlarındandı. Prehistorya Kürsüsü’nü kurdu.

“Ben” değil, “biz”di felsefesi. “Ben her şeyi bilirim, ben yaparım” demezdi. Kazı alanlarını insanlığın ortak mirası olarak görerek, kendi alanlarında yetkin ve deneyimli olan yerli ve yabancı mimarlar, antropologlar, botanikçiler gibi uzmanları konuk eder, dünü ve bugünü buluşturdu. Geleceğe bir bir köprüydü. Sözlü kültürü, yaşatmaya girişti. Ruhi Su yöre türkülerini derledi. Pertev Naili Boratav folklor araştırmaları yürüttü. Geleneksel el sanatları yeniden can buldu. Arkadaşları Nazım Hikmet’ten, Vedat Günyol’a, “O Güzel İnsanlar”la aydınlanmanın meşalesini taşıdı.

Çok okur, çok dinler, az ama öz konuşurdu. Balık vermeyi değil, balık tutmayı öğretirdi. Eğer Toroslar'da ya da Ergani Ovasında "Halet Hoca" adı insanların yüzünde hoş bir esinti yaratır. Çünkü o sadece öğrencilerinin değil, ulaşabildiği herkesin “Halet Hoca”sıydı. Çocukların, özellikle kadınların. “Varsınız!” demekle yetinmedi; onları ayrıca ekonomiye, üretime katılmaya güdüleyerek var olmalarını sağladı. Yerin altında ışığa çıkmayı bekleyenlere olduğu kadar yerin üstünde karanlıkta, gölgede kalanlara da ışıktı. Mütevazıydı. Yakın arkadaşı Yaşar Kemal'in doğduğu ve yapıtlarına kaynak olan topraklarda Karatepe, Diyarbakır’da ise Çayönü ile insanlık tarihinin aydınlatılmasına yeniden yazılmasına büyük katkı sağladı. Asla böbürlenmedi. Evrensel düşünüş ve duruş açısından da örnekti. Bir ışıktı. Bakanları kör etmeyen, tam tersine keskince görebilmelerini sağlayan bir ışık. Kul köle olmadığı gibi, kul ve köle de edinmedi. “Sahip olmak” değil “birlikte var olmak”tı tüm isteği. Giyimi, kuşamı, oturuşu kalkışı, iletişimi ve bildirişimi hiç bir zaman dışlayıcı ya da mesafe koyucu değil, kucaklayıcıydı.

Destansıydı yaptığı her iş ve yaşadığı “aşk”. Aşk “Leyla ile Mecnun” hikayesidir doğuda ve “Romeo ve Juliet”tir batıda. Fuzulî ya da Shakespeare tanığı olsaydı, Halet Çambel ile Nail Çakırhan’ın yaşadıklarına görkemli bir eser yazardı onlara. Halet Çambel aşkın başkahramanıdır. “Mutlu aşk yoktur!” diyenlere en güzel yanıtı verdi. Birbirlerini bulabilmiş iki odalı tek yürektiler. Birbirlerine hayat sunup durdular. Nail Çakırhan dizelerinde de yansıdı: KADIN TELAKİSİ/ Kimi der ki kadın,/ Uzun kış gecelerinde,/ Serip bir döşek gibi/ Yatmak içindir./ Kimi der ki kadın,/ Yeşil bir harman yerinde/ Dokuz zilli bir köçek gibi/ Oynatmak içindir/ Kimi der ki, hamur yoğurur,/ Kimi der ki, çocuk doğurur/ Her ağızdan bir söz,/ Kimi derki, ilk göz ağrım/ Kimi der ki, onunla dolu bağrım,/ Kimi der ki, bunca yıldır yaşıyorum/ hayalimdir/ Kimi der ki, boynumda taşıyorum/ Vebalimdir./ Ne bu,/ Ne şu,/ Ne öyle, / Ne böyle,/ Ne köçek,/ Ne ayal,/ Ne vebal.../ O benim/ Kollarım, bacaklarım, dudaklarım/ Ve başımdır/ Yavrum, anam, öz kardeşim/ karım/ Kavga yoldaşımdır/ hayat arkadaşımdır.”

Ölüm bile onları ayıramadı. Mezarda da yan yanalar. Çayönü, Karatepe, Akayaka’daki Ağahan Ödüllü alaylı mimar Nail Çakırhan imzalı evler. Onlar ışıklar içinde yatıyor ve bizlere de ışık olmaya devam ediyorlar.

Nail Çakırhan ya da şair Nail V.'nin dizelerinde dediği gibi: “Daha çok onlar yaşamalıydı,/ Daha çok onlar hak etmişlerdi bunu,/ Daha çok onlar bilirlerdi/ Yaşamanın ne olduğunu/ Ben onlardan öğrendim/ Sevmeyi sevilmeyi/ Bana onlar öğrettiler/ Dostu dost, düşmanı düşman bilmeyi/ Kafamı onlar yoğurdular/ Orada yepyeni/ Taptaze/ Gıcır gıcır bir alemi/ İlk önce onlar kurdular./ O topraklarda ayrı gayrı bilinmez/ O topraklarda hep el ele tutulmuştur/ O topraklarda dert unutulmuştur;/ Burcu burcu ekmek kokan baharlarda/ Ağız dolusu gülünür o topraklarda/ Daha çok onlar yaşamalıydı/ Daha çok onlar hak etmişlerdi bunu/ Daha çok onlar bilirlerdi/ Yaşamanın ne olduğunu/ Kavgam onların adıyla anılır./ Onlar öyle aç/ Öyle çıplak/ Sanılır/ Ama/ ilk önce onlar/ Alt ettiler yokluğu/ Onlar tattılar/ ilk önce asıl tokluğu"

(Aydınlık Gazetesi Kültür Sanat Sayfası)

ada isimli Üye şuanda  online konumundadır

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler