Eski Kitaplarım - Eskiden günümüze kitaplar  

Go Back   Eski Kitaplarım - Eskiden günümüze kitaplar > Eski Kitaplarım Genel Bölüm > Düzenlenecek - Taranacak Kitaplar Bölümü > Kitap Tarayanın Takım Sandığı

Seçenekler
Alt 04-21-2015   #1
Sam_PP2

Sam_PP2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 27970
Tecrübe Puanı: 150024500
Sam_PP2 Süper ÜyeSam_PP2 Süper ÜyeSam_PP2 Süper ÜyeSam_PP2 Süper ÜyeSam_PP2 Süper ÜyeSam_PP2 Süper ÜyeSam_PP2 Süper ÜyeSam_PP2 Süper ÜyeSam_PP2 Süper ÜyeSam_PP2 Süper ÜyeSam_PP2 Süper Üye
Lightbulb Kaliteli ePub Yapım Kılavuzu - Sesli Video Anlatım - Yeni Başlayanlar İçin

Merhaba arkadaşlar,

Uzun zamandır aklımda olan bir işti bir kılavuz hazırlamak ancak şimdiye kısmetmiş.

Bu kılavuzu epub yapmak isteyen fakat nasıl yapacaklarını bilmeyen acemiler için hazırladım. Videoda benim anlatığım gibi düzenleme yapmaya başlarsanız elinizde kaliteli okunmaya değer bir epub dosyanız olacaktır bunu garanti ediyorum. Video anlatım tam 98 dakika sürdü. Umarım anlaşılır olmuştur anlamadığınız bir yer olursa ya da videoda yanlışımız varsa lütfen yorum yazınız. Lafı daha fazla uzatmayalım.

Sigil Download:
[Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL]

Sigil İmla Kılavuzu:

Sigil Macro, Clip Editörüm ve Yayınevi Logoları:

__________________________________________________ ___________

1.EPUB NEDİR?
İnternetteki açıklamasını direk buraya aktarıyorum.
ePUB ya da tam adıyla Electronic Publication, Uluslararası Sayısal Yayıncılık Forumu (IDPF) tarafından e-kitap standardı olarak ilan edilen, mobil cihazlarda ve bilgisayarlarda kullanılmak üzere geliştirilmiş bir dosya biçimidir. Bu dosya biçimini şu şekilde de düşünebilirsiniz. ePub, html ve css dosyalarının sıkıştırılmış halidir. Zip veya rar dosyaları gibi düşünebiliriz. Resimde de görüldüğü üzere Text dizini içindeki 001, 002, 003… html dosyaları kitabın bölümlerini oluşturuyor. Epub’ı bölümlendirmek bu işin temelidir ve en önemlisidir.

2.NİYE SİGİL?
Sigil, kolay ve basit arayüzüyle harikalar yaratabileceğiniz bir epub tasarlama yazılımıdır. Tek bir çatı altında ePub’ın her kontrolü tamamen sizin elinizde. Kapak(Cover), Kitap Bilgileri(Metadata), İçindekiler(Table of Contents), basit Dipnot ekleme ve daha bir sürü kolaylık sunan harika bir epub düzenleyici ve yaratıcı yazılımıdır.

Sigil başlarda karışık gelecektir bu çok doğaldır. Eğer öğrenmek istiyorsanız aşağıdaki pdf dosyasını indirip benimle birlikte düzenleme yapmanızı isteyeceğim.

Şimdi hangi dosyalardan nasıl verim alacağımızı konuşalım.
Kod:
1) Öncelikle OCR yapılmış dosya ile yapılmamış dosyayı tanıyalım.
  • OCR İŞLEMİNDEN GEÇMEMİŞ DOSYA SADECE FOTOĞRAFLARDAN OLUŞUR. DOLAYISIYLA FOTOĞRAFTA GÖZÜKEN YAZIYI KOPYALA – YAPIŞTIR YAPAMAYIZ. ÇÜNKÜ ORTADA YAZI YOKTUR SADECE GÖRÜNTÜ VAR. BUNU ŞU ŞEKİLDE DÜŞÜNEBİLİRİZ. SUNUM HAZIRLAYACAĞINIZ BİR KONU HAKKINDA BİR KİTAPTAN BİR SAYFA ALINTI YAPACAKSINIZ ANCAK KİTABIN BİR KAÇ CÜMLESİNİ ÇIKARTMAK İSTİYORSUNUZ. AMA CÜMLE SAYFANIN ORTA YERİNDE YA ÇIKARTMAK İSTEDİĞİNİZ BÖLÜMÜ KARALARSINIZ.  YA DA O SAYFAYI ELİNİZE ALIP WORD, NOTEPAD GİBİ PROGRAM AÇIP BİR SAYFAYA BAKIP BİR TUŞLARA BASARAK SAYFADAKİ KARAKTERLERİ(HARFLERİ) WORD’E TANIMLARSINIZ. İŞTE ABBYY BİZİM İÇİN BU İŞLEMİ GERÇEKLEŞTİRİYOR. ANCAK BAZI HATALAR OLUŞUYOR. BU HATALARIDA PARMAKLARIMIZ VE GÖZLERİMİZİN EMEĞİYLE DÜZELTİYORUZ. UMARIM ANLAŞILABİLİR OLMUŞTUR.
  • OCR YAPILMIŞ DOSYALAR İSE KOPYALA – YAPIŞTIR YAPILABİLİR DURUMDADIR. FOTOĞRAFTAKİ GÖRÜNTÜYÜ PROGRAM KULLANARAK(ABBYY) GÖRÜNTÜDE NE YAZDIĞINI ALGILAYIP YAZIYA AKTARIYOR. BÖYLELİKLE DÜZENLEME ŞANSI ELDE EDİYORUZ.
  • ŞİMDİ İSE ABBYY’DE KARAKTER TANIMA YAPARKEN DOSYALARDAN EN FAZLA VERİMİ( KARAKTER TANIMA İŞLEMİNDE GERÇEKLEŞEN HATALARI EN AZA İNDİRMEK) NASIL ALACAĞIMIZI KONUŞALIM.
  • EĞER TARAMA YAPIP EPUB HAZIRLAYACAKSANIZ MÜMKÜN OLDUĞUNCA GRİ TONLAMA İLE TARAMA YAPINIZ.
  • TARAMA YAPMAYACAKSANIZ ELİNİZDEKİ PDF’NİN NE OLDUĞUNA BAKIP HAREKET EDİNİZ. AŞAĞIDA PDF DOSYALARININ ÖZELLİKLERİNİ BİLDİĞİM KADARIYLA UZUN UZUN ANLATACAĞIM.
Kod:
2. Elimizdeki malzemenin düzenleme yapılabilir olduğunu anlamak.
  • Ham (Tıpkıçekimli*) PDF ya da fotoğraflanmış dosyalar(RENKLİ ya da GRİ-TONLAMALI): Bu dosyalara internette fazla rastlanmaz. Genellikle tarama yapan kişilerin yedek dosyalarıdır ve en kaliteli görüntüye bu dosyalar sahiptir. Bu dosyalar karakter tanımadan geçtikten sonra ortalama sayfa başına 2-3 hata çıkarır. O yüzden sevgili tarayıcı dostlar, taramalarınızı 2 farklı dosya olarak paylaşırsanız o dosyayı epub yapmak isteyen arkadaşa çok büyük iyilik yapmış olursunuz. ve bu dosyaları düzenlemek ÇOCUK OYUNCAĞIDIR.
  • Tıpkıçekimli Siyah-beyaz PDF dosyası: Bu dosyalarda fazla hata çıkmaz eğer görüntü kirli değilse.(PDF'deki istenmeyen noktalar çizgileri temizlemek için şu konuya bakınız.) İnternette paylaşılan en yaygın pdflerdir. Bu tarz dosyaları düzenlemek ZOR DEĞİLDİR.
  • Tıpkıçekimli ve Clearscan'den** geçirilmiş dosya: Bu dosyalarda noktalama hatalarına çok fazla rastlanır o yüzden bu dosyaları düzenlemek epub yapmak isteyen kişide sıkıntıya, strese ve depresyona yol açabilir. Yani bu kategoriye giren dosyaların bazıları UĞRAŞTIRICIDIR. Sevgili paylaşımcıların dikkatine
  • Karakter tanımadan(OCR) geçirilmiş PDF dosyalar: Bu dosyaların hammaddesi görüntü değildir. O yüzden karakter tanımayı yapmış olan kişi kitabı okumadan direk karakter tanıma yapıp pdf yaptıysa o dosyayla hiç uğraşmayın derim. Çünkü eksik cümleler, sayfalar ve hatalı olan kelimelerin orijinallerinden tam emin olamadığımızdan DOĞRU DÜZENLEME YAPMANIZA BÜYÜK ENGELDİR.
BU BİLGİLERDEN SONRA VİDEOLARI İZLEYEREK SİZDE KENDİ EPUBINIZI YAPABİLİRSİNİZ.

1. Video: Abbyy'de dipnot işlemleri, Abbyy hakkında, Karakter tanıma
Kod:
2. ve 3. Video: İç Bölümleri Oluşturmak, Paragraf ve Kelime Hatalarını Düzeltmek, Dipnotları Köprülendirmek, Metadata Girmek, Kapak Eklemek
Kod:
[Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL] [Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL]

Alternatif Video 3'ü bir arada

ARKADAŞLAR VİDEOLARDAN BiRİ SİLİNMİŞ. VİDEOLARI DOWNLOAD ETMEK İSTeYENLER İÇİN: [Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL]

Epub yapan bazı üyelerimizin izledikleri yollar

Alıntı:
SAM'in ve Son_Silahsor Tarifi:
• Gerekli malzemeler:
Abbyy Finereader 12
Sigil
• İlk önce kendimi garantiye almak için ABBYY'de yaptığım karakter tanımayı hızlıca kontrol ediyorum.
• Dipnotları ayrı bir text dosyasına kaydediyorum. Dipnotun sahibi olan kelime yada cümlenin yanına rakamlar(1,2,3,...) koyuyorum.
• Daha sonra kitabı ePub olarak kaydedip sigil’de düzenlemeye başlıyorum.
• Yapıştırma işleminden sonra kitabın her bölümünü ayrı parçalara ayırıyorum.
• Ayırma işleminden sonra kelime, tire ve paragraf kontrollerine başlıyorum.
• Üstteki işlemleri gerçekleştirdikten sonra text olarak kaydettiğim dipnotları, önceden hazırladığım dipnot bölümüne sırayla yapıştırıyorum.
• Daha sonra arama bölümüne "[a-zöçşğüı][0-9]{1,2}" kodunu yazıp sırayla dipnotların sahiplerini bulup kısayol olarak kaydettiğim clip'e "Dipnotİleri"ye tıkladığımda anda otamatik yönlendirip şekillendiriyor. Daha sonra köprü kurmak zorunda kalmıyorum.
• Daha sonra kitabın bilgilerini(metadata), kapak ve css kodlarını ekleyip okumaya hazır hale getiriyorum.
• Daha sonra Kindle'da okumaya başlıyorum. Okurken gördüğüm ince/görünmez hataları highlight özelliğiyle hatalı yeri işaretliyorum. Kitabı bitirdikten sonra tekrar ePub dosyasını Sigil'de açıp işaretlediğim hataları düzeltiyorum. Kaydedip mutlu sona ulaşıyorum.

Erdemli'nin Tarifi:
• Gerekli malzemeler:
Abbyy Finereader 10-11-12
Word 2007 üzeri
• Abbyy ile web sayfası olarak dosyayı kaydediyorum. Sonra word'e aktarıyorum.
• Ardından hazırladığım makroları uyguluyorum. Makroları eskikitaplarim'da paylaşmıştım.
• Başlıklar (1, 2 ve varsa 3)
• Genel sayfa düzenlemesi (4. Makro)
• Satır sonunda tire bulunan ve küçük harfle başlayan paragraflar
• Küçük harfle başlayan paragraflar
• Satır aralarındaki tireler
• En son 8. Makro. Hatalı kelimeleri topluca düzeltiyor.
• Ardından keyfim hâlâ yerindeyse, yorgunluk hissetmiyorsam, Word'ün kelime denetimini yapıyorum.
• Geriye epub yapıp, kindle'da okuyarak son yanlışları tespit etmek kalıyor. Ama kitabı okumayacaksam, bu son aşamayı mecburen atlıyorum.
• Bahsi geçen macrolar için buraya tıklayınız.

Mursa'nın Tarifi:
• Gerekli malzemeler:
Word 2007 üzeri
Atlantis Word Processor
• Ben aslında bütün işi Word ile yapıyorum.
• Çünkü Word yanlış kelimelerin altını çizdiği için hızlı bir şekilde aşağı kayarak bu kelimeleri tespit edebiliyorum.
• Tabii tarama kötü olmuşsa ciddi anlamda hata çıkıyor ve tabii bu da düzenlemeyi işkence haline getirebiliyor.
• İşlemi bitirdikten sonra dosyayı doğrudan doğruya Atlantis Word processor'a atıp Epub 'a çevrim işini oradan yapıyorum.

eldkaan'ın Tarifi:
• Gerekli malzemeler:
Word 2007 üzeri
Sigil
• Benim izlediğim yol sizinkine oldukça benzer. Aynı şekilde word üzerinde gözden geçirme yapıyorum.
• En uzun kısım burası. Gözüme çarpan italik, ortala, kalın, sağa yasla gibi biçimlendirme ayarlamalarını yapıyorum.
• Daha sonra E-Book Tools adlı word eklentisi ile html şekline getiriyorum.
• Geri kalan biçimlendirme, resim ekleme, metadata, kapak, içindekiler, kendim hazırladığım stil dosyasını ekleme vs. düzenleme işlemlerini ise sigil programı ile hallediyorum.
• Bu arada eğer kitabın orijinal veya İngilizce dilinde e-kitap hali var ise taramanın eksik kısımlarını tamamlıyor ve görsellik kısmında da bazen onlardan yararlanıyorum.
• Bundan sonra da her kitapta olmasada sizin gibi kindle'in highlight özelliği ile işaretleyip tekrar sigil programı ile düzeltme yapıyorum.

balci60'ın Tarifi:
• Ben epub hazırlarken; eğer kitabı ben taramışsam sorun yok, eğer hazır pdf'den yapıyorsam, Tipard ve Abbyy ile ayrı ayrı word yapıyorum.
• Üstün körü gözden geçirip hangisinde ocr hatası az ise onu alıyorum. (Not: Tipard'ın yeni sürümü doğrudan word'e çevirebiliyor. Eski sürümü ise önce epub yapıyor bunu sigil ile açıp kopyala yapıştır ile word dosyası haline getiriyorum.) Çünkü Tipard çoğunlukla Abbyy'den daha az ocr hatası yapıyor, sanki birebir fotokopisini almış gibi word haline getiriyor.
• Sonra bu word dosyasını wordpad ile açıp içindeki bütün formatları sıfırlıyorum.
• Yani bu işlem bütün style'leri sıfırlıyor. İtalik, altı çizili, bold gibi durumları etkilemiyor.
• Sonra bunu docx olarak kaydediyorum.
• Bu kaydettiğim dosya benim ham dosyam oluyor.
• Word ile açıp önce imla ve yazım kontrolü yapıyorum.
• Sonra dosyayı tek tek kontrol ederek kalan hataları düzeltiyorum.
• Başlıktı içindekilerdi kapaktı falan ekleyip, dipnotlar varsa onları ekleyip epub'a hazır hale getiriyorum.
• Bu işlenmiş dosyayı Atlantis ile açıp hiçbir işlem yapmadan doğrudan epub haline getiriyorum. Burada font eklenecekse ekliyorum, başlıkları falan düzenleyip epub yapıyorum.
• Sonra epub dosyasını sigil ile açıp son şeklini veriyorum, Atlantis kapak sayfasını değişik yapıyor, ben sigil'de bu sayfayı silip cover olarak tekrar ekliyorum, içindekileri falan düzenleyip, font eklemişsem fontları embed ediyorum. Şeklini şemalini düzeltiyorum. Bunun için genelde kullandığım kendi css sitilim var hep onu kullanıyorum, tabii .p'ler .t'lerin isimleri değiştiği için kendi css'm içindekiler düzelecekse değiştiriyorum, bazen word'de yaptığım düzenlemeyi yani italik olsun, paragraf düzeni olsun, font boyutu falan değiştirmek istediklerimi de sigil ile yapıp metadata'sını düzeltip kaydediyorum. Bir de Atlantis epub yaparken bütün dipnotları kitabın sonuna atıyor. Eğer değişecekse bunları da sigil'de düzeltiyorum. Hepsi bu kadar, sonra son bir kontrol için bende Nook var onda kontrol ediyorum, istediğim gibi olmuşsa tamam deyip paylaşıyorum.

Konu 25Temmuz tarafından (2 Hafta önce Saat 19:55 ) değiştirilmiştir.. Sebep: Link yenilendi
Sam_PP2 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 04-21-2015   #2
rhazman

rhazman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 20256
Tecrübe Puanı: 214748368
rhazman Süper Üyerhazman Süper Üyerhazman Süper Üyerhazman Süper Üyerhazman Süper Üyerhazman Süper Üyerhazman Süper Üyerhazman Süper Üyerhazman Süper Üyerhazman Süper Üyerhazman Süper Üye

Söylenecek söz yok. Gerçekten muhteşem bir kılavuz.
Epub üstadlarının & emektarlarının tekniklerini ayrı ayrı yazmaları da
harika olmuş.
Bi kötü yanı, "tarayıcım yok", "nasıl yapılacağını bilmiyorum",
"anlıyorum ama konuşamıyorum" gibi mazeretleri bitirecek olması
Ellerine sağlık Sam, ellerinize sağlık dostlar.

"Sözcükler, icat edilmiş en iyi kamuflajlardır.
Aldatırlar, çünkü gizlileri açığa çıkardıklarını sanırız.
Oysa gizlemek için vardırlar!"
rhazman isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 04-21-2015   #3
evrenup

evrenup - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 1416
Tecrübe Puanı: 214748370
evrenup Süper Üyeevrenup Süper Üyeevrenup Süper Üyeevrenup Süper Üyeevrenup Süper Üyeevrenup Süper Üyeevrenup Süper Üyeevrenup Süper Üyeevrenup Süper Üyeevrenup Süper Üyeevrenup Süper Üye

Sonunda A'dan Z'ye detaylı anlatılmış sesli görüntülü bir epub oluşturma klavuzu yapıldı. Artık düzenleme yapmaktan ben dahil kimse kaçamaz Teşekkürler Sam.

evrenup isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 04-22-2015   #4
JimPhelps

JimPhelps - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 76
Tecrübe Puanı: 214748371
JimPhelps Süper ÜyeJimPhelps Süper ÜyeJimPhelps Süper ÜyeJimPhelps Süper ÜyeJimPhelps Süper ÜyeJimPhelps Süper ÜyeJimPhelps Süper ÜyeJimPhelps Süper ÜyeJimPhelps Süper ÜyeJimPhelps Süper ÜyeJimPhelps Süper Üye

Eline, diline sağlık sevgili sammy.

Çok faydalı bir çalışma olmuş. Benim gibi bu işi yeni yeni öğrenmeye çalışanlar için bulunmaz bir görsel kaynak. Örneğin ben clipleri kullanmayı bilmiyordum. Harika bir kolaylıkmış sayende öğrenmiş oldum.

Ben word'den kalma bir alışkanlıkla kod modunda kırmızılanmış kelimelere göz atarım. Özellikle yabancı kökenli isimler hemen kırmızı çıkar. Onu sözlüğe eklerisin bir yığın hal eki çıkar. Birde isimin hallerini sözlüğe ekleyecek bir makro yazabilseniz ne hoş olacak.

Sevgilerimle.

Kim okurdu kim yazardı, Bu düğümü kim çözerdi.

Koyun kurt ile gezerdi, Fikir başka başk olmasa

Konu JimPhelps tarafından (04-22-2015 Saat 15:23 ) değiştirilmiştir..
JimPhelps isimli Üye şuanda  online konumundadır

Alt 04-22-2015   #5
followers

User ID: 22475
Tecrübe Puanı: 0
followers Yeni Üye

Mükemmel bir çalışma olmuş, teşekkürler dostum

followers isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 04-22-2015   #6
mursa

mursa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 335
Tecrübe Puanı: 155714289
mursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üye

Eh yani bu kadar olur...! Tam anlamıyla harika olmuş diyecek bir şey bulamıyorum...Emeğine sağlık sevgili Sam...

Bu arada Jim Phelps'in bahsettiği şu olay beni de deli eder.
"Birde isimin hallerini sözlüğe ekleyecek bir makro yazabilseniz ne hoş olacak."
Keşke yapılabilse müthiş bir şey olur.

Konu JimPhelps tarafından (04-22-2015 Saat 21:43 ) değiştirilmiştir..
mursa isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 04-23-2015   #7
R13VoLutioN

R13VoLutioN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 146
Tecrübe Puanı: 114772270
R13VoLutioN Süper ÜyeR13VoLutioN Süper ÜyeR13VoLutioN Süper ÜyeR13VoLutioN Süper ÜyeR13VoLutioN Süper ÜyeR13VoLutioN Süper ÜyeR13VoLutioN Süper ÜyeR13VoLutioN Süper ÜyeR13VoLutioN Süper ÜyeR13VoLutioN Süper ÜyeR13VoLutioN Süper Üye

çok teşekkürler en kısa sürede buna bakacağım

Bizi yanlış yola sevkeden soysuzlar bilirsiniz ki,
çok kere din perdesine bürünmüşler, sâf ve temiz
halkımızı hep din kuralları sözleriyle aldata gelmişlerdir.

R13VoLutioN isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 04-24-2015   #8
balci60

balci60 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 12726
Tecrübe Puanı: 165326269
balci60 Süper Üyebalci60 Süper Üyebalci60 Süper Üyebalci60 Süper Üyebalci60 Süper Üyebalci60 Süper Üyebalci60 Süper Üyebalci60 Süper Üyebalci60 Süper Üyebalci60 Süper Üyebalci60 Süper Üye

Eline sağlık Sam, çok güzel olmuş.

balci60 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 04-24-2015   #9
JimPhelps

JimPhelps - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 76
Tecrübe Puanı: 214748371
JimPhelps Süper ÜyeJimPhelps Süper ÜyeJimPhelps Süper ÜyeJimPhelps Süper ÜyeJimPhelps Süper ÜyeJimPhelps Süper ÜyeJimPhelps Süper ÜyeJimPhelps Süper ÜyeJimPhelps Süper ÜyeJimPhelps Süper ÜyeJimPhelps Süper Üye

Sevgili Sam,
Videoyu ilk izlediğimde yapılan işlemlere odaklandığımdan arada bir husus çok dikkatimi çekmemiş...
Sonlara doğru şöyle bir ifade var. "Yaptığımız düzenleme ne kadar orjinal kitaba benzerse okuma zevkimiz o kadar artar..." diyorsun.
Bence (tabii ki şahsi görüşümdür ) düzenleme başlıklara, paragraflara, girintilere dikkat edilerek yapıldığında okuma zevki artar. Kitap evinin editörün tercihleri bizi çok bağlamamalı.
Bu güne kadar forumda düzenleme yapan çok arkadaşın (buna sende dahilsin) tercihleri bu işi profesyonel olarak yapanlardan daha düzeyli.
Bu vesileyle sana bir kez teşekkür ediyor, çalışmalarında başarılar diliyorum.

Kim okurdu kim yazardı, Bu düğümü kim çözerdi.

Koyun kurt ile gezerdi, Fikir başka başk olmasa
JimPhelps isimli Üye şuanda  online konumundadır

Alt 04-24-2015   #10
Sam_PP2

Sam_PP2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 27970
Tecrübe Puanı: 150024500
Sam_PP2 Süper ÜyeSam_PP2 Süper ÜyeSam_PP2 Süper ÜyeSam_PP2 Süper ÜyeSam_PP2 Süper ÜyeSam_PP2 Süper ÜyeSam_PP2 Süper ÜyeSam_PP2 Süper ÜyeSam_PP2 Süper ÜyeSam_PP2 Süper ÜyeSam_PP2 Süper Üye

Alıntı:
JimPhelps Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Sevgili Sam,
Videoyu ilk izlediğimde yapılan işlemlere odaklandığımdan arada bir husus çok dikkatimi çekmemiş...
Sonlara doğru şöyle bir ifade var. "Yaptığımız düzenleme ne kadar orjinal kitaba benzerse okuma zevkimiz o kadar artar..." diyorsun.
Bence (tabii ki şahsi görüşümdür ) düzenleme başlıklara, paragraflara, girintilere dikkat edilerek yapıldığında okuma zevki artar. Kitap evinin editörün tercihleri bizi çok bağlamamalı.
Bu güne kadar forumda düzenleme yapan çok arkadaşın (buna sende dahilsin) tercihleri bu işi profesyonel olarak yapanlardan daha düzeyli.
Bu vesileyle sana bir kez teşekkür ediyor, çalışmalarında başarılar diliyorum.
Abi tekrar izlediğine göre ocr hatasız kitaplar geliyor sanırım :P

Benim bu şekilde dememin nedeni mesela epubtan okuma yapan kişinin içine sinmeyen acaba yanlış mı düzenlemişler diye düşündüğünde açıp tıpkıçekim pdfden bakıp tekrar epub'a dönmesini sağlamak. Dediğin gibi sonuçta o ayarlar başkalarının kişisel tercihi.

Sam_PP2 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Etiketler
sigil epub hazırlamak yapmak oluşturmak

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler