Eski Kitaplarım - Eskiden günümüze kitaplar  

Go Back   Eski Kitaplarım - Eskiden günümüze kitaplar > Eski Kitaplarım Genel Bölüm > Düzenlenecek - Taranacak Kitaplar Bölümü > Kitap Tarayanın Takım Sandığı

Seçenekler
Alt 05-25-2012   #1
JimPhelps

JimPhelps - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 76
Tecrübe Puanı: 214748371
JimPhelps Süper ÜyeJimPhelps Süper ÜyeJimPhelps Süper ÜyeJimPhelps Süper ÜyeJimPhelps Süper ÜyeJimPhelps Süper ÜyeJimPhelps Süper ÜyeJimPhelps Süper ÜyeJimPhelps Süper ÜyeJimPhelps Süper ÜyeJimPhelps Süper Üye
Arrow Excel İle Kitaplarda Temizlik Yapmak

Excel programı yardımıyla eski taramalardan istenilmeyen bölümleri kaldırma işlemi nasıl yapılır?

Microsoft Office’in en güçlü programı bana göre Excel’dir. Elektronik tablo, hesap işlemlerinden tutunda yazı yazmaya kadar her işi halleder.
Burada biz de paylaşılmış eski pdf veya metin dosyalardaki istenilmeyen sayfa numaraları, yazar adı, kitap adı, tire, yıldız veya anlamsız karakterleri Excel programı yardımıyla temizleyeceğiz.

Sonra Word ile düzenlemeleri yapabiliriz. Nasıl yapılacağı konusunda ise sevgili mursanın nefis bir çalışması forumda mevcut.

1- Öncelikle elimizde düzenlemeyi arzu ettiğimiz bir pdf kitap var diye kabul ederek işe koyuluyoruz. Pdf kopyamız iki türlü olabilir. Birincisi resimlerden oluşan sayfaların bir pdf yazıcıyla yazdırılarak oluşturulmuş olan, yani düzenlenemez pdflerden olabilir, veya bir metinden yazdırılarak oluşturulmuş düzenlenebilir pdf olabilir.

2- Elimizdeki e-kitabımız resimlerden oluşan bir pdf ise, bir ocr yazılımıyla (örneğin Abbyy Fine Reader) optik tanıma yaptırarak Düz Metin (txt) biçiminde kayıt ediyoruz.

3- Elimizdeki e-kitabımız düzenlenebilir bir pdf ise, Tüm satırları seçip bir metin belgesine yapıştırarak veya Calibre gibi bir program yardımıyla Düz Metin (txt)biçimine çeviriyoruz.

Düzenlemek istediğimiz PDF dosyayı açtık.

Tüm satırları seçerek (CTRL+A) kopyala dedik (CTRL+C)

Yeni bir metin dosyası açarak satırları yapıştırdık. (CTRL+V) Bu noktada kopyaladığımız satırları Excel’e de yapıştırabilirdik ama bu dosyayı sonraki düzenlemelerimizde kullanacağız. Bu nedenle metin dosyamıza isim verip kaydediyoruz.
(Çalıştığımız kitabın adını vermek her zaman daha iyi sonuç verir.)

Bu sefer metin dosyasında tüm satırları seçerek (CTRL+A) kopyala dedik (CTRL+C)

Yeni bir Excel dosyası açıp kopyaladığımız satırları B sütunun ilk hücresine tıklayarak yapıştırıyoruz.

Sonra A1 hücresinden başlayarak yapıştırdığımız tüm satırları numaralandırıyoruz.
(A1 hücresine 1, A2 hücresine 2 yazıp, iki hücreyi seçerek son satıra kadar sürüklüyoruz.)

Numaralandırdığımız ve satırları yapıştırdığımız sütunları seçerek Veri >Sırala diyoruz.

Açılan Diyalog Penceresinde Sıralama ölçütü olarak Sütun B’yi seçiyoruz.
Bu arada verilerimde üstbilgi var kutucuğunun işaretli olmamasına dikkat ediyoruz.

Böylelikle satır numaraları bir araya,

Kitap isimleri bir araya toplandı.

Silmek istediğimiz satırları satır sil yöntemiyle siliyor ve
Veri > Sırala işlemini sütun A için uyguluyoruz.

B sütunundaki satırları tekrar seçerek Kopyala (CTRL+C) Yapıştır (CTRL+V) yöntemiyle satırları seçili metin dosyamıza yapıştırarak eski metinin yerine istenmeyen satırları temizlenmiş yeni metinimizi kayıt ediyoruz.

Metin dosyamıza sağ tıklayarak Birlikte Aç > Microsoft Office Word seçeneği ile açıyor ve düzenleme işlemine devam ediyoruz.

Burada bir sayfa için anlatmaya çalıştığım yönetimi 500 sayfalık bir kitapta uygularsanız çok pratik olduğunu göreceksiniz.

JimPhelps isimli Üye şuanda  online konumundadır

Alt 05-25-2012   #2
mursa

mursa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 335
Tecrübe Puanı: 155714289
mursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üye

Sevgili üstad inan bana kırk yıl düşünsem aklıma gelmezdi muhteşem bir yol bu. Üstelik ben iyi derece excel bilirim...Resmen şok oldum ve çok akıllıca bir yöntem...
hemen kaydedip başucu sayfası yapıyorum...
Çok teşekkürler, işte bilgi paylaşımı diye ben buna derim...

Sevgiler...

mursa isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 05-25-2012   #3
DehaMuhtar

User ID: 97
Tecrübe Puanı: 14801960
DehaMuhtar Süper ÜyeDehaMuhtar Süper ÜyeDehaMuhtar Süper ÜyeDehaMuhtar Süper ÜyeDehaMuhtar Süper ÜyeDehaMuhtar Süper ÜyeDehaMuhtar Süper ÜyeDehaMuhtar Süper ÜyeDehaMuhtar Süper ÜyeDehaMuhtar Süper ÜyeDehaMuhtar Süper Üye

Çok Teşekkürler Sayın Jimphels, ben bu yöntemle bir çok döküman düzenledim, ama nedense kitapların sayfa numaralarına uygulamayı hiç düşünmemiştim, gerçekten çok iyi bir noktaya parmak bastınız, burada pek çok arkadaşımızın işine yarayacak çok önemli bir teknik. Tekrar teşekkürler

DehaMuhtar isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 05-25-2012   #4
Baybolla

User ID: 82
Tecrübe Puanı: 214748369
Baybolla Süper ÜyeBaybolla Süper ÜyeBaybolla Süper ÜyeBaybolla Süper ÜyeBaybolla Süper ÜyeBaybolla Süper ÜyeBaybolla Süper ÜyeBaybolla Süper ÜyeBaybolla Süper ÜyeBaybolla Süper ÜyeBaybolla Süper Üye

gözlerime mi kulaklarıma mı inanamıyorum demek istiyorum

Baybolla isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 05-25-2012   #5
secretdream

secretdream - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 232
Tecrübe Puanı: 66069945
secretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üye

dün gece gördüğümde, anlam önemini kavrayamadım...
şimdi tekrar görünce farkettim..(mantığını anlyamamıştım)...
ve dejavu yaşamama sebep oldunuz..

teşekkürler paylaşım için...

secretdream isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 05-25-2012   #6
flanken

flanken - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 361
Tecrübe Puanı: 9004975
flanken Süper Üyeflanken Süper Üyeflanken Süper Üyeflanken Süper Üyeflanken Süper Üyeflanken Süper Üyeflanken Süper Üyeflanken Süper Üyeflanken Süper Üyeflanken Süper Üyeflanken Süper Üye

Çok teşekkür ederim, büyük iyiliğiniz dokundu.

flanken isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 05-25-2012   #7
bursevi

bursevi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 158
Tecrübe Puanı: 1799848
bursevi Süper Üyebursevi Süper Üyebursevi Süper Üyebursevi Süper Üyebursevi Süper Üyebursevi Süper Üyebursevi Süper Üyebursevi Süper Üyebursevi Süper Üyebursevi Süper Üyebursevi Süper Üye

Kırk yıl düşünsem, aklıma gelmezdi. Ama son derece pratik görünüyor.
Çok teşekkür ederim.

Alt 05-26-2012   #8
secretdream

secretdream - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 232
Tecrübe Puanı: 66069945
secretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üye

sayın JimPhelps, ve excel bilen arkadaşlar...
bir sorum olacaktı:

ben bir deneme yapayım dedim ve notepadda bulunan yazıları excele aktardığımda excel bir sürü "formül" buldu...exceli pek bilmiyorum...satırlarda eşit işareti de yok...bunlar neden kaynaklanıyor olabilir nasıl engellenebilir?

bende bir ayar hatası mı var?

secretdream isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 05-26-2012   #9
JimPhelps

JimPhelps - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 76
Tecrübe Puanı: 214748371
JimPhelps Süper ÜyeJimPhelps Süper ÜyeJimPhelps Süper ÜyeJimPhelps Süper ÜyeJimPhelps Süper ÜyeJimPhelps Süper ÜyeJimPhelps Süper ÜyeJimPhelps Süper ÜyeJimPhelps Süper ÜyeJimPhelps Süper ÜyeJimPhelps Süper Üye

Alıntı:
secretdream Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
sayın JimPhelps, ve excel bilen arkadaşlar...
bir sorum olacaktı:

ben bir deneme yapayım dedim ve notepadda bulunan yazıları excele aktardığımda excel bir sürü "formül" buldu...exceli pek bilmiyorum...satırlarda eşit işareti de yok...bunlar neden kaynaklanıyor olabilir nasıl engellenebilir?

bende bir ayar hatası mı var?

Hayır hocam bir ayar hatası değil, Excel ' - ' işaretlerini bazen formül olarak algılıyor. Sonraki kelime fonksiyon listesinde olmadığından hata mesajı veriyor.

Bu tür sıkıntı çok çıkarsa metin dosyasında Bul / Değiştir ile ' - ' işaretlerini siliyorum.

JimPhelps isimli Üye şuanda  online konumundadır

Alt 05-26-2012   #10
Zagor-T

User ID: 358
Tecrübe Puanı: 4125125
Zagor-T Süper ÜyeZagor-T Süper ÜyeZagor-T Süper ÜyeZagor-T Süper ÜyeZagor-T Süper ÜyeZagor-T Süper ÜyeZagor-T Süper ÜyeZagor-T Süper ÜyeZagor-T Süper ÜyeZagor-T Süper ÜyeZagor-T Süper Üye

İlginç bir yöntem. Ama sanıyorum aşırı dikkat gerektiren bir yöntem. Temizleyiyem derken önemli notları da silme tehlikesi var. Ama cok güzel açıklamışşın. Çok teşekkürler.

Zagor-T isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Etiketler
düzenleme, e-kitap, excel, www.eskikitaplarim.com

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler