Eski Kitaplarım - Eskiden günümüze kitaplar  

Go Back   Eski Kitaplarım - Eskiden günümüze kitaplar > Eski Kitaplarım Genel Bölüm > Düzenlenecek - Taranacak Kitaplar Bölümü > Kitap Tarayanın Takım Sandığı

Seçenekler
Alt 06-18-2012   #21
lastconan

lastconan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 405
Tecrübe Puanı: 3520901
lastconan Süper Üyelastconan Süper Üyelastconan Süper Üyelastconan Süper Üyelastconan Süper Üyelastconan Süper Üyelastconan Süper Üyelastconan Süper Üyelastconan Süper Üyelastconan Süper Üyelastconan Süper Üye

Alıntı:
mursa Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Bazen aynı hatayı bende de veriyor. Bakıyorum her şey normal gibi gözüküyor. Bende “Joker Karakter Kullan” seçeneğini kontrol ediyorum önce ..Eğer doğruysa bu seferde \ ya da / gibi işaretlerden herhangi birisinde hata olup olmadığına bakıyorum. en küçük yazım hatası o dediğiniz mesajı veriyor.
Aynı makalede bir link vermiştim. Verdiğim kodlarda yazım hatası yapmışsam yazının orjinal yerindeki KOD tag lerinin içinden kopyalayıp alırsanız hata düzelecektir bana göre...
[Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL]

Sevgiler...
Teşekkürler üstad. Link tatile çıkmış gerçi ama buluruz birlikte çaresini.

Alt 06-19-2012   #22
diomethus

User ID: 748
Tecrübe Puanı: 2161179
diomethus Süper Üyediomethus Süper Üyediomethus Süper Üyediomethus Süper Üyediomethus Süper Üyediomethus Süper Üyediomethus Süper Üyediomethus Süper Üyediomethus Süper Üyediomethus Süper Üyediomethus Süper Üye

Hem hp 1610 hemde canon mp280 kullanıcısıyım. iki marka hakkında kıyaslama yaparsam evet canon daha hızlı ama hp daha yüksek bit derinlikli tarama yapıyor. Canon compact (all in one) tarayıcılar yazıcı toneri biterse veya yazıcı kısmında problem oluşursa sistem tamamı ile çalışmıyor tarama yapmıyor. Hp bu durum yok ama arkadaşların dediği konu yani biraz yavaş tarama problemi var. Ama hp de 200dpi veya 300 dpi da "yüksek bit deriniklerinde yavaş tarama" diye bir özellikte mevcut bu özelliği kullanır iseniz(kendi hp yazılımı ile geliyor) klasik Ocr hatalarını minimal düzeye indirmiş oluyorsunuz. lakin bu özelliği kullanırken dikkatli olun çünkü 200dpi da bile 20mb lık bir image oluşturuyor. Ortalama 400 sayfalık bir kitap ham 1 gb image dosyası kaplıyor. Bu arada tarayıcı üzrindeki toz zerreleri vs Ocr yazılımınızda noktalama işareti olarak görülmeside mümkün. Canon kısmında ise tarayıcı gayet hızlı ama genelikle tarayıcıları 1200 dpi üzerine çıkamıyor. Ve beirttiğim gibi yazıcıda oluşacak bir problemde tarayıcıyıda kullanmanızı engelleyebiliyor.

Ocr hataları gelecekte azalacağına hatta biteceğini düşünüyorum. Özellikle abby firması bu işte her geçen gün ilerleme kaydediyor. Şu an çoğu arkadaşında dediği gibi "rı" karakterini "n" olarak algılama, "m" yerine "rn" bunlar ne kadar iyi tarama yaparsanız yapın ocr yazılımından kaynaklanan problemlerdir.

diomethus isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 06-20-2012   #23
mursa

mursa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 335
Tecrübe Puanı: 155714289
mursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üye

Bana göre kitap taramak için çok fonksiyonlu cihaz kullanmak pek doğru değil gibi geliyor. Çünkü esas amacı tarama yapmaktan çok "her işi yapmak" ya da "yapmaya çalışmak" olduğu için işin rengi kaçıyor.
Hem ucuz hem hızlı hemde hemde güzel ve problemsiz tarama yapmaksa daha önce de söylediğim gibi düşünmeden Canon Lide 210 tercih edilebilir. Üstelik USB den çalışıyor ve de işi bitince masada yan konarak ciddi yer tasarrufu sağlıyor.

Bir diğer konuda şu:
Abbyy kullanırken bahsettiğiniz yüksek çözünürlükler ile tarama yaparsanız ciddi süreler harcamak zorunda kalırsınız ki bana göre buna gerçekten gerek yok. Zaten kendi tavsiye ettiği 300 dpi şu ana kadar son derece güzel neticeler verdi. Çok nadir kitaplarda bazen dediğiniz gibi değişiklik yapmak gerekebilecektir ama bana genellikle bu tip bir kitap rastlamadı henüz...

Diğer tarafta, yok ben çok profesyonel bir şey alacağım paramda çok diyorsanız zaten bu cihazların hiçbirisi sizi tatmin etmeyecektir. O zaman daha önceki yazılan Plustek Optic Book 4800 benzeri bir tarayıcı alacaksınız demektir ...

Sevgiler...

mursa isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 06-20-2012   #24
mursa

mursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üye

Bu arada daha önce verdiğim linki sanırım yanlış vermişim , şimdi dikkat ettim...
Sevgili lastconan'ın uyarısını da yeni gördüm...
Doğrusu şu şekilde olacak...

Sevgiler...

Alt 09-17-2012   #25
lastconan

lastconan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 405
Tecrübe Puanı: 3520901
lastconan Süper Üyelastconan Süper Üyelastconan Süper Üyelastconan Süper Üyelastconan Süper Üyelastconan Süper Üyelastconan Süper Üyelastconan Süper Üyelastconan Süper Üyelastconan Süper Üyelastconan Süper Üye

Microsoft'un Bul-Değiştir ve Joker karakterlerle arama yapmak konulu yardım linki. Tam aradığım şeydi. Çok faydası olacak.

Alt 09-17-2012   #26
mursa

Oooo çok iyi gerçekten. Aslında bende bir şeyler hazırlıyordum ama bu tam da türkçe ve istediğim gibiymiş...

Teşekkürler sevgili lastconan, çok işime yarayacak...

Alt 11-21-2012   #27
nightstalker

nightstalker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 14900
Tecrübe Puanı: 0
nightstalker Yeni Üye

Son derece yararlı ip uçları. Forumun bu kısmını aslında ayrı bir "başucu rehberi" haline getirmek lazım. Çok teşekkürler.

nightstalker isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 11-22-2012   #28
hozkara

User ID: 498
Tecrübe Puanı: 6
hozkara Yeni Üye

Paylaşımınız için teşekkür ederim.

hozkara isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 12-26-2012   #29
rapunzel

rapunzel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 996
Tecrübe Puanı: 214748369
rapunzel Süper Üyerapunzel Süper Üyerapunzel Süper Üyerapunzel Süper Üyerapunzel Süper Üyerapunzel Süper Üyerapunzel Süper Üyerapunzel Süper Üyerapunzel Süper Üyerapunzel Süper Üyerapunzel Süper Üye

Düzenleme yaparken "ö" karakteri genelde sorun oluyor.
Cümle içerisinde de büyük harfle görünebiliyor.
Noktadan sonra da büyük olması gerektiği için toptan bir çözüm düşünürken şöyle bir yöntem buldum:

Önce boşluk'tan sonra gelen tüm "Ö" leri küçültüyorum.
Bul: "<space>Ö"
Değiştir "<space>ö"

Sonra, noktadan sonra gelenleri büyütüyorum
Bul ".<space>ö"
Değiştir ".<space>Ö"

Başka karakterlerde de başınıza geliyorsa işinize yarayacaktır.

rapunzel isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 12-26-2012   #30
erdemli

erdemli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 128
Tecrübe Puanı: 204511253
erdemli Süper Üyeerdemli Süper Üyeerdemli Süper Üyeerdemli Süper Üyeerdemli Süper Üyeerdemli Süper Üyeerdemli Süper Üyeerdemli Süper Üyeerdemli Süper Üyeerdemli Süper Üyeerdemli Süper Üye

teşekkürler...

erdemli isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Etiketler
düzenleme, word

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler