Eski Kitaplarım - Eskiden günümüze kitaplar  

Go Back   Eski Kitaplarım - Eskiden günümüze kitaplar > Eski Kitaplarım Genel Bölüm > Düzenlenecek - Taranacak Kitaplar Bölümü > Kitap Tarayanın Takım Sandığı

Seçenekler
Alt 05-24-2012   #1
mursa

mursa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 335
Tecrübe Puanı: 155714289
mursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üye
Post WORD İLE DÜZENLEME YAPMAK (Versiyon 2)

WORD İLE DÜZENLEME YAPMAK (Versiyon 2)

Daha iyi bir okuma deneyimi kazanabilmek için kendi taradığınız ya da diğer paylaşımlardan edinmiş olduğunuz kitap, roman ve benzeri her türlü eseri aşağıdaki yöntemlerle düzenleyebilirsiniz.

Burada ben kendi uyguladığım yöntemleri sırasıyla anlattım. Sizlerde ister ilave yapabilir isterseniz de tamamen kendi fikirlerinizi yazarak paylaşabilirsiniz. Böylece ortak bir noktaya ulaşmak konusunda önemli bir adım atmış oluruz.
Unutmayalım ki, tüm paylaşım yapanlar olarak aynı yöntemi veya benzerlerini kullanmamız halinde son derece kaliteli bir arşive sahip olmak bizim için uzak bir hayal olmayacaktır.

El elden üstündür…! Lütfen sizlerde deneyimlerinizi paylaşmaktan çekinmeyiniz ve bizleri de ilave bilgilerinizden mahrum bırakmayınız.

Sevgilerimle,
Mursa…

Romanları genellikle kendim taramama rağmen bazen okumak istediğim bir eser olduğu vakit hazır taranmış kitapları da düzenlediğim oluyor. Her ne kadar bunlar genellikle sıkıntılı bir sürece girmeme neden oluyorsa da “gülü seven dikenine katlanır” mantığıyla işin başına çökmek zorunda kalıyorum.

1. Taramayı yaparken Abbyyfinereader 11 kullanıyorum. Şu ana kadar özel bir problem yaşamadım.

2. Canon Lide 210 bir tarayıcı kullanıyor ve müthiş beğeniyorum. Bir A4 renkli sayfayı 10-11 saniyede tarayabiliyor. Bu da bana müthiş bir zaman tasarrufu sağlıyor. Aman diyeyim daha kaliteli ve pahalı bir tarayıcı ve de özellikle HP türevlerine bulaşmayın. Yaptığım araştırmaların hiçbirisinde A4 sayfayı 25-30 saniyenin altına inebilen bir modeline rastlamadım. Daha yüksek çözünürlük sunabilirler ancak kesinlikle daha yavaş ve kitap taramaya da uygun değillerdir.

3. Tarama sonrası kitabı doğrudan Word olarak kaydediyorum. Eğer internet üzerinden pdf olarak indirdiğim bir kitap varsa onu da aynı şekilde Abbyy FineReader yardımıyla Word’e çeviriyorum.

4. Word’e çevrilen pdf dokümanlar genellikle beraberinde format yapılarını da getiriyorlar. Bu da daha sonra yapacağınız düzenlemelerde ciddi biçimde sıkıntı çıkarabiliyor. Bu nedenle açılan Word dosyasını öncelikle "CTRL + A" tuşuyla tamamını seçili hale getirdikten sonra aynı şekilde "CTRL + C" ile kopyalıyor ve bilgisayarın hafızasına alıyorum.

5. Daha sonra bir Notepad dokümanı açıyor ve bu seferde "CTRL + V" ile tüm romanı buraya yapıştırıyorum. Böylece tüm formatlardan arınmış bir text dosyası elde etmiş oluyorum. Ancak bazen roman içindeki önemli formatlar da bu işlemle beraber yok olabiliyor. Mesela içlerinde BOLD yazı olanlar veya İTALİK türü yazı kullanılmış yerlere sahip olan kitapları örnek verebilirim. Bu tip dosyalarda bold ya da italik karakterleri yeniden oluşturmak mümkün olmadığından bu tip kitaplarda başka bir yöntem kullanmaya başladım.

6. Wordpad…! İlginç bir şekilde wordpad ile birçok format silinmesine karşılık, bold ve italik gibi tanımlamalar olduğu formatta kaldığı gibi ayrıca konuşma girintileri gibi formatları da saklıyor. Ve bu nedenle bir müddettir bu tip romanlarda wordpad kullanmak daha çok işime geliyor.

7. Artık elimizde kelime ve diğer benzeri hataları rahatça düzeltebileceğimiz bir Word dosyamız oldu. Şimdi artık daha ince işlere başlamanın zamanıdır. İlk olarak alışkanlıkla mutlaka bir kapak sayfasını kitaba ilave ederek işe başlıyorum. Böylece hem diğer ham dokümandan rahatça ayırt edilmesini sağlıyor hem de unutkanlıkla göndermeye kalkarsam başıma iş çıkartmamış oluyorum.

8. İlk olarak romana şöyle bir genel göz attıktan sonra Bul/Değiştir ile dikkatimi çeken karakterleri temizliyorum. Bunlar genellikle şunlar oluyor:
    a) (çift tire) –
    b) Tek tire ve boşluk
    c) Uzun tire —
    d) Notepad den sonra tire yerine gelen karakter ⌐
    e) Ve Benzeri dikkat çeken karakterler…..
  9. Bundan sonraki kısımda Word’ün oldukça az bilinen özelliklerini kullanmaya başlayacağız. Bunun için aşağıdaki karakterleri bul/değiştire yapıştırdığınızda gelişmiş sekmesinde de "Joker karakter kullan" seçili olmalıdır. Zaten tek tek hepsine ayrıca bunu yazdım.

10. SATIR NUMARALARINI SİLMEK (Bul/Değiştir) :
    Find : (^13)[0-9]@^13
    Repl: \1<space> Not: Burada \1 den sonra bir boşluk olacak)

Not: Bul/Değiştir - Tüm Seçeneklerden : "Joker Karakter Kullan" seçili olmalıdır.
  11. PARAGRAF BOŞLUKLARINI TEMİZLEMEK (Bul/Değiştir) :
    Find: ([!.\?:"\!”'’\)0-9])^13
    Repl: \1<space> (Burada \1 den sonra bir boşluk olacak)

Not: Bul/Değiştir - Tüm Seçeneklerden : "Joker Karakter Kullan" seçili olmalıdır.
  12. PARAGRAF İŞARETİNDEN SONRA KÜÇÜK HARFLE BAŞLAYAN SATIRLARI BULMAK (Bul/Değiştir) :
    Find: ^13([a-z])
    Repl: \1<space> (Burada \1 den sonra bir boşluk olacak)

13. YANLIŞ HECELEMELERİ DÜZENLEMEK (Bul/Değiştir) :
    Find: -
    Repl: \1<Boşluk>
    İle her seferinde bir tane olmak üzere düzenleme yapılır.

14. ÇİFT BOŞLUK KARAKTERİNİ DEĞİŞTİRMEK :
    Find: <Boşluk><Boşluk>
    İle her seferinde bir tane olmak üzere düzenleme yapılır. Daha sonra uygun görüyorsanız "Tümünü Değiştir" yapabilirsiniz.

15. ÇİFT NOKTA KARAKTERİNİ DEĞİŞTİRMEK :
    Find: ..

Not: Bul/Değiştir - Tüm Seçeneklerden : “Joker Karakter Kullan” seçili olmalıdır.
  16. [ ] KARAKTERLERİNİ DEĞİŞTİRMEK :

Genelde OCR hatasından kaynaklanan karakterlerdendir ve bu nedenle temizlemek gerekiyor.
    Find: [ (büyük parantez Sol) ve (Büyük parantez Sağ) ] (Tabii ayrı ayrı işlenecek…)

17. Bundan sonrası tek tek yanlış kelimeleri düzenlemeye kalıyor. Bunun içinde Word’ün yanlış kelimelerin ALTINI ÇİZMESİ’nden yararlanıyorum. Sayfayı hızlıca aşağıya kaydırırken gördüğüm her hata da durarak düzeltme yapıyorum. Ve tabii bu esnada daha önce atlanan her türlü hatayı da incelemiş oluyorum. Oldukça zahmetli olmasına karşılık bana göre yapılması en gerekli işlerden birisi diye düşünüyorum. Bu esnada o kadar ilginç hatalar rastlıyorsunuz ki şaşırıyorsunuz. Yanlış yerden bölünmüş tirelemeler nedeniyle aşağı atlamış satırlardan tutunda tüm satırın hiçbir şey ifade etmediği yerlere kadar bir çok kusur çıkıyor karşınıza. Hatta taramayı ben yaptıysam ve kitap biraz kirliyse defalarca orijinal sayfayı bulup yeniden yazdığım satırlar bile olabiliyor.
    Diğer forumumuzda bir arkadaşımız bir macro yollamıştı. Zaman zaman onu da kullanıyorum ancak ne yaptığını tam anlayamadığım içinde pek fazla her zaman kullanmıyorum. Ancak kendime ait olmayan berbat taramalarda çok iyi neticeler verdiğine şahit oldum. Bu konu için kendisine mail attım ama şu ana kadar cevap vermediği için izni olmadan kullanmam, daha doğrusu burada yayınlamam söz konusu olamaz. Ama çok merak edenler diğer forumda inceleyebilirler. Neticede açık paylaşılan bir macro ama dediğim gibi benim paylaşmam doğru değil.

Bu vesile herkese kolaylıklar dilerim.

Sevgi ve saygılarımla,
Mursa…

Not: Yukarıdaki bilgilerin bir kısmı [Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL] daki forumdan alınmadır. Oldukça da geniş bilgi var ancak ben sadece anlayabildiğim ve kullanabildiklerimi buraya aktardım .

Konu spiderh tarafından (10-20-2013 Saat 20:23 ) değiştirilmiştir..
mursa isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 05-25-2012   #2
ads

ads - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 127
Tecrübe Puanı: 163799429
ads Süper Üyeads Süper Üyeads Süper Üyeads Süper Üyeads Süper Üyeads Süper Üyeads Süper Üyeads Süper Üyeads Süper Üyeads Süper Üyeads Süper Üye

Sayın Mursa şahane bir düzenleme kılavuzu hazırlamışsınız.
Elinize sağlık!
Ham taramadan ziyade doc'den pdf'e dönüştürülüp cümle arasına sayfa no'su giren kitaplar için ideal bir yönteme benziyor.
Özellikle sevgili Yaşar Mutlu'nun taradığı romanları bu yordamla kazanmak mümkün gibi.
Paylaşımınız için çok teşekkür ederim.

Alt 05-25-2012   #3
secretdream

secretdream - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 232
Tecrübe Puanı: 66069945
secretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üye

ellerinize sağlık sayın mursa...çok net güzel bir anlatım olmuş...

secretdream isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 05-25-2012   #4
JimPhelps

JimPhelps - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 76
Tecrübe Puanı: 214748371
JimPhelps Süper ÜyeJimPhelps Süper ÜyeJimPhelps Süper ÜyeJimPhelps Süper ÜyeJimPhelps Süper ÜyeJimPhelps Süper ÜyeJimPhelps Süper ÜyeJimPhelps Süper ÜyeJimPhelps Süper ÜyeJimPhelps Süper ÜyeJimPhelps Süper Üye

Sevgili mursa,

Makalen başlı başına bir kaynak, yaptığım düzenlemelerde çok yararlandım.

Ellerine sağlık.

Sevgiyle kal.

JimPhelps isimli Üye şuanda  online konumundadır

Alt 05-25-2012   #5
R13VoLutioN

R13VoLutioN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 146
Tecrübe Puanı: 114772270
R13VoLutioN Süper ÜyeR13VoLutioN Süper ÜyeR13VoLutioN Süper ÜyeR13VoLutioN Süper ÜyeR13VoLutioN Süper ÜyeR13VoLutioN Süper ÜyeR13VoLutioN Süper ÜyeR13VoLutioN Süper ÜyeR13VoLutioN Süper ÜyeR13VoLutioN Süper ÜyeR13VoLutioN Süper Üye

mesela benim elimde taradığım resimler var bunu Abbyy Fine Readerla worlde dönüştürdüm ancak harf hatası çok fazla hataları elimle düzeltiyorum mesela sonu ın'la bitiyorsa m dye çıkıyor bu hataları nasıl en az'a indirebilirim

Bizi yanlış yola sevkeden soysuzlar bilirsiniz ki,
çok kere din perdesine bürünmüşler, sâf ve temiz
halkımızı hep din kuralları sözleriyle aldata gelmişlerdir.

R13VoLutioN isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 05-25-2012   #6
DehaMuhtar

User ID: 97
Tecrübe Puanı: 14801960
DehaMuhtar Süper ÜyeDehaMuhtar Süper ÜyeDehaMuhtar Süper ÜyeDehaMuhtar Süper ÜyeDehaMuhtar Süper ÜyeDehaMuhtar Süper ÜyeDehaMuhtar Süper ÜyeDehaMuhtar Süper ÜyeDehaMuhtar Süper ÜyeDehaMuhtar Süper ÜyeDehaMuhtar Süper Üye

Alıntı:
R13VoLutioN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
mesela benim elimde taradığım resimler var bunu Abbyy Fine Readerla worlde dönüştürdüm ancak harf hatası çok fazla hataları elimle düzeltiyorum mesela sonu ın'la bitiyorsa m dye çıkıyor bu hataları nasıl en az'a indirebilirim
Sayın R13VoLutioN, bu tarz hatalar ocr de çok oluyor, bu hataların önüne geçebilmenin en iyi yolu yüksek dpi ile ve siyahbeyaz/ocr modunda tarama yapmaktır. Tabi yeniden taramak olmaz, worde attıklarınız ile ilgili sadece şunu yapabilirsiniz: Word 2007 de Gözden Geçir> Yazım ve Dil Bilgisi diyerek hataları tek tek açılan pencerede gösterir size, alternatif doğrusunu altta verir, doğrusu alttaki kısımda ise değiştir dersiniz, değilse doğrusunu üstteki kutuda yazıp değiştir dersiniz. Ya da sayın mursanın dediği gibi altı çizili olanları kontrol edersiniz.

Makrolardan bahsedildi, bir yerde bir arkadaş sizin bahsettiğiniz "ın" "m" eşleşmesine benzer "rn" "m" gibi birkaç eşleşme bulmuş (şuan unuttum), bunları birbirleri ile değiştiriyordu. rn ile m nin değişmesi gibi değişimler dökümana ne kadar zarar verir bilmiyorum, dilbilgisi iyi olan bir arkadaş belki söyleyebilir, örneğin şunun gibi : rn türkçede yanyana pek bulunmaz, bunlar m dir. (benim aklıma az kelime geliyor, barnabas, korna ... ), belki bir yolu vardır?

DehaMuhtar isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 05-26-2012   #7
R13VoLutioN

R13VoLutioN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 146
Tecrübe Puanı: 114772270
R13VoLutioN Süper ÜyeR13VoLutioN Süper ÜyeR13VoLutioN Süper ÜyeR13VoLutioN Süper ÜyeR13VoLutioN Süper ÜyeR13VoLutioN Süper ÜyeR13VoLutioN Süper ÜyeR13VoLutioN Süper ÜyeR13VoLutioN Süper ÜyeR13VoLutioN Süper ÜyeR13VoLutioN Süper Üye

Alıntı:
DehaMuhtar Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Sayın R13VoLutioN, bu tarz hatalar ocr de çok oluyor, bu hataların önüne geçebilmenin en iyi yolu yüksek dpi ile ve siyahbeyaz/ocr modunda tarama yapmaktır. Tabi yeniden taramak olmaz, worde attıklarınız ile ilgili sadece şunu yapabilirsiniz: Word 2007 de Gözden Geçir> Yazım ve Dil Bilgisi diyerek hataları tek tek açılan pencerede gösterir size, alternatif doğrusunu altta verir, doğrusu alttaki kısımda ise değiştir dersiniz, değilse doğrusunu üstteki kutuda yazıp değiştir dersiniz. Ya da sayın mursanın dediği gibi altı çizili olanları kontrol edersiniz.
Makrolardan bahsedildi, bir yerde bir arkadaş sizin bahsettiğiniz "ın" "m" eşleşmesine benzer "rn" "m" gibi birkaç eşleşme bulmuş (şuan unuttum), bunları birbirleri ile değiştiriyordu. rn ile m nin değişmesi gibi değişimler dökümana ne kadar zarar verir bilmiyorum, dilbilgisi iyi olan bir arkadaş belki söyleyebilir, örneğin şunun gibi : rn türkçede yanyana pek bulunmaz, bunlar m dir. (benim aklıma az kelime geliyor, barnabas, korna ... ), belki bir yolu vardır?

Teşekkürler sevgili DehaMuhtar aslında taramalar 300 dpi daha yüksek değeri var mi bilemiyorum word'le ilgili yöntemi biliyorum word 2010 kullanıyorum elimden geldiğince çalışmayı düzeltip paylaşmaya calisacam

Bizi yanlış yola sevkeden soysuzlar bilirsiniz ki,
çok kere din perdesine bürünmüşler, sâf ve temiz
halkımızı hep din kuralları sözleriyle aldata gelmişlerdir.

R13VoLutioN isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 05-26-2012   #8
Zagor-T

User ID: 358
Tecrübe Puanı: 4125125
Zagor-T Süper ÜyeZagor-T Süper ÜyeZagor-T Süper ÜyeZagor-T Süper ÜyeZagor-T Süper ÜyeZagor-T Süper ÜyeZagor-T Süper ÜyeZagor-T Süper ÜyeZagor-T Süper ÜyeZagor-T Süper ÜyeZagor-T Süper Üye

Bu anlatıma büyük emek vermişsiniz. Sağolun.

Zagor-T isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 05-26-2012   #9
secretdream

secretdream - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 232
Tecrübe Puanı: 66069945
secretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üye

Alıntı:
DehaMuhtar Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
....bu tarz hatalar ocr de çok oluyor, bu hataların önüne geçebilmenin en iyi yolu yüksek dpi ile ve siyahbeyaz/ocr modunda tarama yapmaktır.
anladığım kadarıyla sizin teknik bilginiz benden daha fazla...

ve benim bildiğimle pek uyuşmayan bir şey söylemişsiniz...

bir noktada öğrenmek için soruyorum, yanlış anlaşılma olmasın:

ocr taraması için,

yüksek dpi (kitabı burnunuzun dibine yaklaştırıp okumak gibi oluyor) iyi olmuyor

düşük dpi da iyi olmuyor ama (kitabı, çok çok uzak mesafeden okumak gibi)...

ocr için oprimum, uygun bir uzaklık gerekir...(kitapları kendimize uygun olan bir mesafeden okuruz ne çok uzak ne çok yakın) bu uzaklık da ortalama 300 dpi civarındadır ve fine reader, uygun (optimum) uzaklığı kendisi tespit eder genelde..(250 olur 350 olur vs..)

sizin dediğiniz ise, resim dosyaları için geçerli..resme bakmak ile yazı okumak farklı şeyler...resimlerin dpiları ne kadar yüksek olursa, görüntü netliği de o kadar fazlalaşır...ama yazılar için netliğin fazlalaşması, anlamsız bir şey... yani, "zaman" kelimesini okuyabilmem için "z" harfini tüm ayrıntılarıyla görmem gereksizdir...

çok silik görüntülü dosyaların bile ocr okumasından başarılı birşekilde geçtiğini deneyimlediğim de olmuştur...o yüzden ben, hep, ocr okumalı text olarak pdf oluşturulmasını tavsiye ederim...aynı dosyanın resim halinden çok çok daha güzel bir görüntü ve okuma rahatlığı verir çünkü..

bilmiyorum ben mi yanlış biliyorum...

secretdream isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 05-26-2012   #10
DehaMuhtar

User ID: 97
Tecrübe Puanı: 14801960
DehaMuhtar Süper ÜyeDehaMuhtar Süper ÜyeDehaMuhtar Süper ÜyeDehaMuhtar Süper ÜyeDehaMuhtar Süper ÜyeDehaMuhtar Süper ÜyeDehaMuhtar Süper ÜyeDehaMuhtar Süper ÜyeDehaMuhtar Süper ÜyeDehaMuhtar Süper ÜyeDehaMuhtar Süper Üye

Doğru düşünüyorsunuz sayın secretdream, tespitleriniz doğru.
"Zaman" kelimesinin okunması için z yi çok büyük görmek gerekmez ancak "kitapların" kelimesindeki "rı" veya "ın" harflerini yüksek dpi ile okumamışsa tarayıcı, abbyy bunu m harfi olarak görebiliyor. Tabi bunu kitabın fontu, kitabın okunabilirliği, tarayıcıdaki ayar (Siyah/Beyaz veya OCR veya Döküman diye her tarayıcının kendi farklı ayarı var), etkileyen nedenler. Normal yazılar için 300 dpi yeterlidir. Yazı büyükse 200 dpi de yeterli oluyor. Abbyy küçük yazılar için 600 dpi seçin diyor, bence de gerek yok, ama en iyisi 300 dür.
En önemli etken, tarayacağımız dökümanın nasıl tarandığının ayarı bence, eğer "gri tonlama", "renkli resim", "resim", "gri resim" gibi taranmışsa, o döküman ocr de hatalar verir. "siyah/beyaz", "ocr", "döküman", "resim içermeyen döküman" şeklinde ayarlanıp taranırsa ocr kolay kolay hata vermiyor. Çünkü ocr veya siyah/beyaz taranmışsa, yazılar vektörel olarak kaydediliyor, isterseniz 1000 katı büyütün bir bozulma olmaz.

DehaMuhtar isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Etiketler
düzenleme, word

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler