Eski Kitaplarım - Eskiden günümüze kitaplar  

Go Back   Eski Kitaplarım - Eskiden günümüze kitaplar > Eski Kitaplarım Genel Bölüm > Düzenlenecek - Taranacak Kitaplar Bölümü > Düzenlenecekler - Tüm Bölümler İçin

Seçenekler
Alt 10-06-2014   #1
Son_Silahsor

Son_Silahsor - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 22097
Tecrübe Puanı: 214748368
Son_Silahsor Süper ÜyeSon_Silahsor Süper ÜyeSon_Silahsor Süper ÜyeSon_Silahsor Süper ÜyeSon_Silahsor Süper ÜyeSon_Silahsor Süper ÜyeSon_Silahsor Süper ÜyeSon_Silahsor Süper ÜyeSon_Silahsor Süper ÜyeSon_Silahsor Süper ÜyeSon_Silahsor Süper Üye
Standart Robert Jordan - Zaman Çarkı Düzenlemeleri

Evet arkadaşlar, [Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL] sonunda bir destana, Zaman Çarkı'na, adına yaraşır bir şekilde el attık. Öncelikle kitapları temin eden arkadaşlarımız Sam_PP2 ve boookie ile on binlerce sayfalık seriyi taramayı üstlenen mursa'ya ne kadar teşekkür etsek az.

Ben de o zaman müjdeyi vereyim. Düzenlemeye başladım. İlk kitabın 1/4'ü bitti. Hikâye gerçekte sarıyor.

1/5'lik kısım: [Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL]

Kitapla ilgili şunu söylemeden geçemeyeceğim. İthaki'nin editörlüğünü beğenmedim. Buz ve Ateşin Şarkısı'nı düzenlerken Epsilon'a her fırsattta giydiriyordum; ama İthaki'nin de Epsilon'dan aşağı kalır yanı yok. Kitapları paylaştıkça hataları da yayınlayacağım ama bir iki örnek vereyim:

Alıntı:
“İstemiyorsan saklama,” dedi Rand. (Mat olması gerekiyor.)
“Sanırım sana harcaman için verdi,” dedi Rand.

Önce Bela ve araba, yoksa battaniyeler ve başka şeyler mi. (Bu nasıl bir cümledir, nasıl bir noktalama kullanımıdır?)
- - - - -

Düzenleme ile ilgili de şunu söyleyeceğim: Tek başıma süm seriyi okuyarak düzenleyebileceğime gönüllü olduğumu söylemiştim, hâlâ da aynı fikirdeyim. Yine de el atmak isteyenler varsa belli bir stantardın altına düşmemek adına yukarıda belirttiğim hususlara (okuyarak düzenlemek, paragraf paragraf karşılaştırıp paragraf hatalarını gidermek, editörlük hatalarını fark edip düzeltmek vs.) dikkat ederlerse seve seve yardım kabul edebilirim.

- - - - -

Paragraf hatalarından kastım ne? Calibre'de pdf'den epub'a çevirdiğimizde sık karşılaştığımız hata değil:

Alıntı:
Rand meraklanarak yavaşladı; Mat ayak bileğini tekmeleyince bağırmamak

için kendini zor tuttu. Arkadaşı başını ısrarla salonun arkasındaki kapıya

doğru salladı ve beklemeden o tarafa seyirtti. Rand hafifçe topallayarak,

daha yavaş takip etti. “Bunu neden yaptın?” diye sordu, mutfağa

giden koridora girer girmez. “Neredeyse bileğimi...” “İhtiyar Luhhan

yüzünden,” dedi Mat, Rand’ın omzunun üzerinden salonu gözetleyerek.
Buradaki paragraf hatası bariz. Ancak ABBYY'de bununla pek karşılaşmazsınız, şununla karşılaşırsınız:

Alıntı:
Rand meraklanarak yavaşladı; Mat ayak bileğini tekmeleyince bağırmamak için kendini zor tuttu. Arkadaşı başını ısrarla salonun arkasındaki kapıya doğru salladı ve beklemeden o tarafa seyirtti. Rand hafifçe topallayarak, daha yavaş takip etti. “Bunu neden yaptın?” diye sordu, mutfağa giden koridora girer girmez. “Neredeyse bileğimi...” “İhtiyar Luhhan yüzünden,” dedi Mat, Rand’ın omzunun üzerinden salonu gözetleyerek. “Sanırım şeyi yapanın ben olduğumdan kuşkulanıyor...” Al’Vere Hanım, taze pişmiş ekmek kokuları içinde, telaşla mutfaktan çıkınca aniden sustu. Kadın, elindeki tepside Emond Meydanı’nda onu meşhur eden çıtır ekmeklerinden taşıyordu. Turşu ve peynir tabakları da onlara eşlik ediyordu. Yiyecek, Rand’a aniden o sabah çiftlikten ayrılmadan önce yalnızca bir ekmeğin ucunu yiyebildiğini hatırlattı. Midesi utanç verici bir şekilde guruldadı.
Gördüğünüz gibi diyaloglar, paragraflar iç içe girmiş. Ancak pdf ile paragraf paragraf karşılaştığınızda metnin yukarıdaki gibi tek paragraf değil, şöyle olduğunu görürsünüz:

Alıntı:
Rand meraklanarak yavaşladı; Mat ayak bileğini tekmeleyince bağırmamak için kendini zor tuttu. Arkadaşı başını ısrarla salonun arkasındaki kapıya doğru salladı ve beklemeden o tarafa seyirtti. Rand hafifçe topallayarak, daha yavaş takip etti.
“Bunu neden yaptın?” diye sordu, mutfağa giden koridora girer girmez. “Neredeyse bileğimi...”
“İhtiyar Luhhan yüzünden,” dedi Mat, Rand’ın omzunun üzerinden salonu gözetleyerek. “Sanırım şeyi yapanın ben olduğumdan kuşkulanıyor...” Al’Vere Hanım, taze pişmiş ekmek kokuları içinde, telaşla mutfaktan çıkınca aniden sustu.
Kadın, elindeki tepside Emond Meydanı’nda onu meşhur eden çıtır ekmeklerinden taşıyordu. Turşu ve peynir tabakları da onlara eşlik ediyordu. Yiyecek, Rand’a aniden o sabah çiftlikten ayrılmadan önce yalnızca bir ekmeğin ucunu yiyebildiğini hatırlattı. Midesi utanç verici bir şekilde guruldadı.
Gördüğünüz gibi diyaloglar yan yana değil alt altadır, konuşmaları farklı kişilerin yaptığı bellidir.

- - - - -

Yine de bana bağımlı değilsiniz. "Zaten üç kitap paylaşıldı, bu kadar özene gerek yok," diyen arkadaşlar kalan yerden kendi düzenlemelerini yapabilirler. Ben bu şekilde düzenlemeye her halükârda devam edeceğim, bitirdikçe de kendi düzenlemelerini yapan arkadaşların açtığı konunun altında alternatif olarak sunarım.

Dediğim gibi, ayda en az bir tane sunmak niyetideyim; bu şekilde yarcımcı olabilirseniz seve seve kabul ederim. Size tavsiyem bu şekilde özenli yapmanız mümkün değilse hiç bulaşmamanız. Düzenlenecek çok kitap var, onlara el atmanız daha iyi olur düşüncesindeyim.

Son olarak daha önce, "Çok kitap var, okumaya eriniyorum," vs. diyen arkadaşlara da naçizane önerim benimle beraber okumaya başlamaları. Akşamları 30-60 dakikalik süre ayırsanız ortalama 800 sayfalık bir cildi rahatlıkla bitirirsiniz...

Emeği geçen herkese tekrar teşekkür ederim.

Konu Son_Silahsor tarafından (10-06-2014 Saat 15:33 ) değiştirilmiştir.. Sebep: Rober değil Robert
Son_Silahsor isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 10-06-2014   #2
mursa

mursa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 335
Tecrübe Puanı: 155714289
mursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üye

Sevgili dostum emeğine sağlık gerçekten çok güzel bir düzenleme yapmışsın.
Bir de ben bir şey sorayım. Gönderdiğim kitaplar tarama açısından nasıllar?
Özellikle 3. kitaptan sonrakileri ve öncekiler de dahil olmak üzere yorumlayabilir misin ?
Şu an 6. kitabı tarıyorum ve hızla da devam ediyorum. Her gece bir tane en azından bitirebileceğimi zannediyorum...Bu durumda da 10 güne kalmaz sanırım tamamı bitecek gibi.. Araya özel bir işim çıkmaz ise niyetim bu..

Bu arada Sam'in seninle büyük orjinal dosyaları paylaştığını biliyorum sorum o dosyalar için haberin olsun...

Sevgiler...

mursa isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 10-06-2014   #3
Son_Silahsor

Son_Silahsor Süper ÜyeSon_Silahsor Süper ÜyeSon_Silahsor Süper ÜyeSon_Silahsor Süper ÜyeSon_Silahsor Süper ÜyeSon_Silahsor Süper ÜyeSon_Silahsor Süper ÜyeSon_Silahsor Süper ÜyeSon_Silahsor Süper ÜyeSon_Silahsor Süper ÜyeSon_Silahsor Süper Üye

Sevgili mursa sadece ilk kitabı ocr'den geçirdim; kesinlikle çok temiz. Elinize sağlık. Birkaç gün ara vermeseydim çoktan yarıyı geçmiştim.

Konu Son_Silahsor tarafından (10-06-2014 Saat 16:00 ) değiştirilmiştir..

Alt 10-08-2014   #4
kingra

User ID: 30658
Tecrübe Puanı: 0
kingra Yeni Üye

Elimde bir bilgisayar olsa yardim etmek isterdim. Zaten suanda tekrar okumaya karar verdigim bir seri. Ama malesef mobilden giriyorum. Emeginize saglik. Ozenli calismanizi mutlaka arsivime katacagim.

kingra isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 10-09-2014   #5
mursa

mursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üye

Arkadaşlar bu seri konusunda yardımcı olmak isteyenler doğrudan Son_Silahsor'e başvursunlar. Farklı farklı iş yapıp zaman kaybı yaşamayalım. Biliyorsunuz bu seri aslında internette yok değil ama okunabilir de değil. Bu nedenle bu sefer gerçekten çok düzgün bir projeye imza atmak istiyoruz. Bu sebeple de düzenleme yapmak isteyenler ama tekrar ediyorum "OKUYARAK DÜZENLEME" yapmak isteyenlerin yardımları gerçekten çok makbule geçecektir. Son_Silahsor ve Sam_PP2 şu an zaten iş bölümü yapmış durumdalar. Yardımcı olacak kişilerin yapması gerekenin ne olduğunu da sevgili Son_Silahsor zaten yukarıda anlatmıştı... Katlımın olması bu serinin çok daha hızlı bitmesine de yardımcı olacağı aşikardır...

Sevgi ve saygılarımla...

Alt 10-10-2014   #6
cartok

User ID: 27092
Tecrübe Puanı: 0
cartok Yeni Üye

Yardımcı olamıyorum ama emeğiniz için teşekkürler arkadaşlar. Hakkınız ödenmez.

cartok isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 10-10-2014   #7
Sam_PP2

Sam_PP2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 27970
Tecrübe Puanı: 150024500
Sam_PP2 Süper ÜyeSam_PP2 Süper ÜyeSam_PP2 Süper ÜyeSam_PP2 Süper ÜyeSam_PP2 Süper ÜyeSam_PP2 Süper ÜyeSam_PP2 Süper ÜyeSam_PP2 Süper ÜyeSam_PP2 Süper ÜyeSam_PP2 Süper ÜyeSam_PP2 Süper Üye

Sevgili mursa abi iş tamamen Son_Silahsor'de adını e-kitap dünyasına altın harflerle kazıyabilmek için düzenlemeyi tek başına yapacak bütün planı budur bilesiniz. :P
Kendisinin yaptığı işlere hayran olmamak elde değil.

Sam_PP2 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 10-10-2014   #8
mursa

Ehhh...kendi düşen ağlamaz derler değil mi...

Bravo vallahi...!

Alt 10-11-2014   #9
JimPhelps

JimPhelps - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 76
Tecrübe Puanı: 214748371
JimPhelps Süper ÜyeJimPhelps Süper ÜyeJimPhelps Süper ÜyeJimPhelps Süper ÜyeJimPhelps Süper ÜyeJimPhelps Süper ÜyeJimPhelps Süper ÜyeJimPhelps Süper ÜyeJimPhelps Süper ÜyeJimPhelps Süper ÜyeJimPhelps Süper Üye

Alıntı:
Sam_PP2 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Sevgili mursa abi iş tamamen Son_Silahsor'de adını e-kitap dünyasına altın harflerle kazıyabilmek için düzenlemeyi tek başına yapacak bütün planı budur bilesiniz. :P
Kendisinin yaptığı işlere hayran olmamak elde değil.
Bana tek başına bitirilecek bir iş gibi gelmiyor nedense!

Son_Silahsor'un her kelimeyi ayrı ayrı incelemesi öyle mi olmalı, böylemi olmalıydı tarzında titizlenmesiyle hiç bitmez.

İnşallah yanılan ben olurum. Sizlere kolaylıklar diliyorum.

Kim okurdu kim yazardı, Bu düğümü kim çözerdi.

Koyun kurt ile gezerdi, Fikir başka başk olmasa

Konu JimPhelps tarafından (10-11-2014 Saat 00:45 ) değiştirilmiştir..
JimPhelps isimli Üye şuanda  online konumundadır

Alt 10-11-2014   #10
Son_Silahsor

Bugüne kadar başlayıp bitirmediğim iki seri var:

Birincisi Pardayanlar serisi. İkinci kitaba başlamadan bıraktım. Sebebi de eserin tam metin olmaması. 10 cilt çevirmişler -hangi akla hizmetse- kırpmışlar onu da. Benim için çeviri eserlerde iki ölçüt önemlidir: Tam metin olması ve aslından çeviri.

İkincisi de Fırtınışığı Arşivi. 10 kitap olacağı söyleniyor yazar tarafından. Türkçede ilk kitap Haziran 2014'te yayınlandı; ikinci kitap daha yayınlanmadı. Yazarın üçüncü kitabı bekleniyor.

İlk kitabın 1/3'ünü düzenledikten sonra bıraktım. Bırakmamın sebebi de görsellerin eksik olması, olanların kalitesiz olması, çok fazla ocr hatası olması ve çok fazla noktalama yanlışı olması. Forumun birinde "Kitabı satın aldım; ama çok kalın, e-kitabı çıkınca okumayı düşünüyorum," gibi bir yoruma denk gelince, "Ne uğraşıyorum yahu!" deyip bıraktım. Eee, hiç olmazsa tara bari!

Onu düzenleyeceğim sürede üç dört kitabı rahat düzenlerdim, ki Kazuo Ishiguro'nun iki kitabını (Beni Asla Bırakma ve Uzak Tepeler) okuyarak düzenledim ve paylaştım çeşitlı ortamlarda.

- - - - -

SAM'in bana takıldığını biliyorum ama ciddiye alan olursa diye şunu söyleyeyim; düzenlediğim hiçbir kitaba "Düzenleyen: Son_Silahsor" ibaresi eklemem (Yanlış anlaşılmasın, ekleyenlere laf etmiyorum, tercih meselesi); o yüzden öyle bir çabam olmadığını belirteyim.

- - - - -

Zaman Çarkı'yla ilgili şunu söyleyeceğim.

* Öncelikli amacım kitapları okumak. O yüzden ayda bir (800'den az olanlar iki) kitap düzenlemek gibi bir hedef koydum. Önce kendim için hazırlıyorum epub hazırlayan çoğu arkadaş gibi. Nasıl görmek istiyorsam o şekilde hazırlıyorum ve hazırlamışken de seve seve paylaşıyorum daha çok insana ulaşsın diye.

Yöntemim şu:

1. ABBYY'de ocr'den geçirme.
2. Metin dosyasına çevirme.
3. Tıpkıbasım pdf ile paragraf paragraf karşılaştırma. (Tıpkıbasım pdf bu yüzden çok önemli. Sonuçta yazar iş olsun diye paragraflara ayırmıyor.)
4. ocr, imla vs. denetimi.
5. Sigil'de epub'a çevirme. (CSS, italik vurgular, tırnak işaretleri, metadata vs.)
6. Okuma, gözden kaçanları işaretleme, Sigil'de düzeltme.
7. Yayınlama.

Serilerde bu maddelere bir aşama daha ekleniyor: Standartlaştırma. Örneğin çevirmen, bir kavram için kullandığı çeviriyi sonraki kitaplarda değiştiriyor. Veya harita yanlış, düzeltilmesi gerekiyor vs. Dolayısıyla ilk iki kitapta güncelleme yapmam gerekiyor. Mesela Zaman Çarkı'nda ilk ciltte "Saidin" kavramından sonra gelen ekleri ayırmamış, sonraki ciltlerde ayırmış. Dolayısıyla bunları standart hale getiriyorum.

Mesela Zaman Çarkı'da da yapacağım standartlaştırma işlemileri:

- "Yazar hakkında" sayfaları farklı. Yazar öldükten sonra piyasaya çıkan -Türkçe- kitaplarda yaşıyormuş gibi yazmışlar; 2013 sonrası baskılarda kafalarına dank etmiş bu durum ve düzeltmişler.
- Künye'nin tarzını durmadan değiştirmişler. Bir ortalamışlar, bir sola yaslamışlar, bir bazı bilgileri çıkarmışlar vs.
- Haritalar.

Kelime kelime incelemiyorum, ama 6. aşamanın bir örneğini vereyim: Buz ve Ateşin Şarkısı için: [Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL]

* Hızlıca yapayım, bir an önce bitireyim diye bir amacım yok. Kaldı ki burada "öğrenci" arkadaşlar dışında hepsini peş peşe okuyabilecek arkadaş düşünemiyorum. Dolayısıyla daha önce bu kitabı okumak isteyip de bahane bulanlar için de bu düzenimim bir fırsat olacağını düşünüyorum. Akşamları 1 saat ayırarak ayda bir cilt rahatlıkla okuyabilirler benimle beraber.

Benim tarzım bu. Ama değiyor. Yardım etmek isteyenlerden de aynı titizliği bekliyorum doğal olarak.

* İlk iletide de söyledim. Tekrar söylüyorum: Zaman Çarkı'nı bekleyen arkadaşlar beni beklemek zorunda değiller. "Bu kadar özenmeye ve süreye gerek yok," deyip isterlerse bir bir grup kurarak benden bağımsız düzenleyip paylaşabilirler.

Ben bu şekilde düzenleyeceğim, okuyacağım ve yayınlayacağım.

Konu Son_Silahsor tarafından (10-11-2014 Saat 02:41 ) değiştirilmiştir..

Etiketler
robert jordan, son-silahsor, zaman çarkı

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler