Eski Kitaplarım - Eskiden günümüze kitaplar  

Go Back   Eski Kitaplarım - Eskiden günümüze kitaplar > E-Kitaplar - Mizah Dergileri - Dergiler - Cizgi Romanlar > Yazarlar - Hayatları ve Eserleri

Seçenekler
Alt 09-12-2014   #1
zamangezgini

zamangezgini - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 268
Tecrübe Puanı: 214748371
zamangezgini Süper Üyezamangezgini Süper Üyezamangezgini Süper Üyezamangezgini Süper Üyezamangezgini Süper Üyezamangezgini Süper Üyezamangezgini Süper Üyezamangezgini Süper Üyezamangezgini Süper Üyezamangezgini Süper Üyezamangezgini Süper Üye
Standart Stephen King Hayatının Romanı Kubbenin Altında için hangi kaynaktan esinlendi?

Stephen King Hayatının Romanı Kubbenin Altında için hangi kaynaktan esinlendi?

Stephen King Hayatının Romanını 25 Yıl Sonra Tamamladı!

Stephen King, 1980’li yıllarda yazmaya başladığı epik romanını nihayet tamamladı. “Under the Dome (Kubbe Altında)” ismini taşıyan ve sayfa sayısı 1000’i aşan romanın orjinali, kasım ayı içinde piyasaya çıkıyor. Daha fazla alegorik anlatım kullandığı belirtilen kitap ilgili King bir röportajında 'Yeni bir roman üzerinde çalışıyorum. İlk taslak neredeyse bitecek. İsmi 'Under the Dome'. İlk yazmaya başladığında yirmi beş yaşındaydım ama fikir çok büyüktü ve bu yüzden bir kenara bıraktım. Çok uzun bir roman iki 'Duma Adası' ediyor... El yazması taslak bin 500 sayfanın üzerinde. Ne zaman yayınlanacağı hakkında ise hiçbir fikrim yok' açıklamasında bulunmuştu.

King’in, aklından uzun yıllar atamadığı ve sonunda tamamladığı kitabı, kasaba sakinlerinin, bilinmez bir gücün etkisiyle kendilerini kasabaya hapsedilmiş bulmalarının ardından gelişen olayları konu alıyor. Güzel ve tamamen sakin bir bahar gününde, Maine`deki Chester`s Mills kasabasının dünyanın geri kalanıyla ilişkisi, açıklanamayan görünmez bir güç alanı tarafından ansızın kesilir. Yukarıdan kasabaya düşen, yanan uçak parçaları vardır; `Kubbe` düşüp bir bahçıvanın elini ikiye ayırır; insanlar kaçışırken ailelerinden ayrılırlar ve arabalar olayın etkisiyle patlar. Kimse bu bariyerin ne olduğunu, nereden geldiğini ve ne zaman yok olacağını (ya da yok olup olmayacağını) kestiremez.
Irak`ta savaşmış ve şu an aşçılık yapmakta olan Dale Barbara, birkaç vatandaş ile gruplaşır: Kasaba gazetesinin sahibi Julia Shumway, fizik terapi uzmanının hastanedeki asistanı, seçilmiş bir kadın ve üç cesur çocuk. Bunların karşısındaysa, her şeyi gözden çıkarmış -cinayete bile bulaşabilecek- politikacı Big Jim Rennie vardır; gücünü elinde tutmak istemektedir ve oğlu da korkunç bir sırra sahiptir.
Fakat herkesin asıl düşmanı, aslında Kubbe`nin kendisidir. Zaman sadece az değildir; aynı zamanda durmaksızın akıp gitmektedir.

"King bir röportajında 'Yeni bir roman üzerinde çalışıyorum. İlk taslak neredeyse bitecek. İsmi 'Under the Dome'. İlk yazmaya başladığında yirmi beş yaşındaydım ama fikir çok büyüktü ve bu yüzden bir kenara bıraktım. Çok uzun bir roman iki 'Duma Adası' ediyor... El yazması taslak bin 500 sayfanın üzerinde. Ne zaman yayınlanacağı hakkında ise hiçbir fikrim yok' açıklamasında bulunmuştu."

Bu kitabı nereden esinlenerek yazdığını King büyük olasılıkla biliyordur ama açıklamıyordur. Her neyse anımsamıyorsa da ben hatırlatmış olurum kendisine... Çocukluğunda ya da ilk gençlik yıllarında okuduğu bir "BlackHawk" adlı kahramanın 7 sayfalık çizgiromanından...
Altta bu kısa BlackHawk serüvenini bulacaksınız... Serüvenin adı da "The Bubbles of Doom" 1955 Temmuz ayında yayınlanan BlackHawk 90. sayıdan...
Öykü yazarı Dick Wood ve resimleyen Dick Dillin'dir. Dick Dillin aynı zamanda Chuck Cuidera ile birlikte "Future Justice League of America" nın ressamıdır.
1941 yılında Military Comics ile başlayan seri Quality Comics' le 1956 yılına kadar sürmüştür. Daha sonraları DC Comics tekrar seriye can vermiştir.

Bu konu dünyada ilk kez ZamanGezgini tarafından gündeme getirilmiştir.

ZamanGezgini

Konu zamangezgini tarafından (09-12-2014 Saat 19:16 ) değiştirilmiştir..
zamangezgini isimli Üye şuanda  online konumundadır

Alt 09-12-2014   #2
bull

bull - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 308
Tecrübe Puanı: 123786900
bull Süper Üyebull Süper Üyebull Süper Üyebull Süper Üyebull Süper Üyebull Süper Üyebull Süper Üyebull Süper Üyebull Süper Üyebull Süper Üyebull Süper Üye

zamangezgini tek kelime ile müthişsiniz...

bull isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 09-13-2014   #3
Son_Silahsor

Son_Silahsor - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 22097
Tecrübe Puanı: 214748369
Son_Silahsor Süper ÜyeSon_Silahsor Süper ÜyeSon_Silahsor Süper ÜyeSon_Silahsor Süper ÜyeSon_Silahsor Süper ÜyeSon_Silahsor Süper ÜyeSon_Silahsor Süper ÜyeSon_Silahsor Süper ÜyeSon_Silahsor Süper ÜyeSon_Silahsor Süper ÜyeSon_Silahsor Süper Üye

Bu kitabı okuyan arkadaşların fikirlerini öğrenebilir miyiz? Yakın zamanda okuma listeme alacaktım ki gerek yerli forumlarda gerekse yabancı forumlarda pek iyi şeyler yazılmamış.

Özellikle Stephen King'in sözcük başına para aldığı için uzattıkça uzattığını düşünenlere sıklıkla rastladım.

Konu Son_Silahsor tarafından (09-13-2014 Saat 01:38 ) değiştirilmiştir..
Son_Silahsor isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 09-13-2014   #4
JimPhelps

JimPhelps - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 76
Tecrübe Puanı: 214748372
JimPhelps Süper ÜyeJimPhelps Süper ÜyeJimPhelps Süper ÜyeJimPhelps Süper ÜyeJimPhelps Süper ÜyeJimPhelps Süper ÜyeJimPhelps Süper ÜyeJimPhelps Süper ÜyeJimPhelps Süper ÜyeJimPhelps Süper ÜyeJimPhelps Süper Üye

Teşekkürler sevgili dostum. Eline sağlık.

Kim okurdu kim yazardı, Bu düğümü kim çözerdi.

Koyun kurt ile gezerdi, Fikir başka başk olmasa
JimPhelps isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 09-13-2014   #5
zamangezgini

zamangezgini - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 268
Tecrübe Puanı: 214748371
zamangezgini Süper Üyezamangezgini Süper Üyezamangezgini Süper Üyezamangezgini Süper Üyezamangezgini Süper Üyezamangezgini Süper Üyezamangezgini Süper Üyezamangezgini Süper Üyezamangezgini Süper Üyezamangezgini Süper Üyezamangezgini Süper Üye

Alıntı:
Son_Silahsor Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Bu kitabı okuyan arkadaşların fikirlerini öğrenebilir miyiz? Yakın zamanda okuma listeme alacaktım ki gerek yerli forumlarda gerekse yabancı forumlarda pek iyi şeyler yazılmamış.

Özellikle Stephen King'in sözcük başına para aldığı için uzattıkça uzattığını düşünenlere sıklıkla rastladım.
Sevgili dostum; ben çoğunlukla olumlu yorumlar buldum ki epey araştırma yaptım nette... Ben de olumlu bulanlardanım... Uzattığı kanısında değilim çünkü; yüzden fazla karakterin bulunduğu kitabın hacmi daha da büyük olabilirdi. Çizgiromanda öykü doğası gereği romana göre çok daha az sayfada anlatılabilir.
Ama BlackHawk'ın öyküsü ise 7 sayfadan çok daha fazla olabilirdi yani çok kısa bir anlatım olmuş. King gibi yazarlar için yeni bir roman yazmak çok zor olmasa gerek. Para söz konusu olduğunda uzatmasına gerek yok diye düşünüyorum.
Dizisini beğenmedim... Romanını okumanızı öneririm.

Konu zamangezgini tarafından (10-19-2015 Saat 14:11 ) değiştirilmiştir..
zamangezgini isimli Üye şuanda  online konumundadır

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler