Eski Kitaplarım - Eskiden günümüze kitaplar  

Go Back   Eski Kitaplarım - Eskiden günümüze kitaplar > Eski Kitaplarım Genel Bölüm > Düzenlenecek - Taranacak Kitaplar Bölümü > Düzenlenecekler - Tüm Bölümler İçin

Seçenekler
Alt 05-20-2012   #1
ads

ads - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 127
Tecrübe Puanı: 196314675
ads Süper Üyeads Süper Üyeads Süper Üyeads Süper Üyeads Süper Üyeads Süper Üyeads Süper Üyeads Süper Üyeads Süper Üyeads Süper Üyeads Süper Üye
Lightbulb Kitapları Nasıl Düzenliyoruz?

1. PDF formatındaki dosyamızda düzenleme yapabilmek için öncelikle bu dökümanı word ortamına aktarmak gerekiyor.
Bu işlem için Abby Fine Reader, Abby PDF Transform veya Solid Converter PDF gibi dönüştürücü programlar kullanacağız.

2. Word ortamına aktarılan kitapta yer alan dipnotlar, şayet abby fine reader kullandıysak kendiliğinden köprüleme yapar.
Ancak bunun için kitabın orijinal formatının bozulmamış olması gerek.
Abby Fine Reader’ın köprüleme yapmadığı dipnotlar için word üzerinden veya Atlantis Processor gibi yardımcı programlar üzerinden dipnot veya sonnot ekle seçeneğini kullanarak düzenlemeyi elle yapacağız.

3. Word ortamına aktardığımız kitabın başlıklarını Görünüm>Anahat tercihlerini kullanarak alt başlık sayısına göre düzey belirleyip yapabiliriz.
Ancak bu konuda Atlantis Processor programının sağladığı kolaylıklardan da faydalanmak mümkün.

4. Mobi formatında kusursuz bir dönüşüm istiyorsak Word’de yaptığımız düzenlemeleri Atlantis Processor’a aktarıp önce epub formatına dönüştürmemiz gerekiyor.

5. Atlantis Processor ile epub’a dönüştüreceğimiz dosyanın ön izlemesini görmek mümkün.
Böylece ön izlemedeki son düzeltmeleri de yaptıktan sonra Save As seçeneğinden epub olarak dosyayı kaydedebiliriz

6. Bu işlemlerden sonra epub olarka kaydettiğimiz dosyayı Calibre’den mobi veya lit formatlarına kolaylıkla çevirebiliriz.

Alt 05-21-2012   #2
ozkann05

ozkann05 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 73
Tecrübe Puanı: 52278255
ozkann05 Süper Üyeozkann05 Süper Üyeozkann05 Süper Üyeozkann05 Süper Üyeozkann05 Süper Üyeozkann05 Süper Üyeozkann05 Süper Üyeozkann05 Süper Üyeozkann05 Süper Üyeozkann05 Süper Üyeozkann05 Süper Üye

Anlatım için teşekkürler...

Mustafa Kemal Atatürk
20 Ekim 1927

ozkann05 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 05-21-2012   #3
secretdream

secretdream - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 232
Tecrübe Puanı: 71532943
secretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üye

kısa ve öz bir anlatım olmuş ads...

genel olarak düzenlemeleri nasıl yaptığımı ben de anlatayım..

1-pdf ten worde dönüştürmek gerekiyor tabii mutlaka...bunun için, her ne kadar ben de tembelliğim yüzünden bazen abbyy fine reader'ı seçsem de, fine rader'ın dönüştürme konusunda gerçekten kötü bir program olduğunu da aklımızda tutmakta fayda var.. fine reader ile yaptığım pdf dosyalarını, yine fine reader ile açtığımda, ilk dosyada olmayan bir sürü hatalı ocr okuması yapıyor mesela...o yüzden, dönüştümek için bir dönüştürme programı kullanılmalı bence...(fine reader,hepimizin bildiği gibi bir tarama programı..tarayıcıdan gelen görüntüleri çok iyi okuyor ama hazır pdfleri okumakta o kadar başarılı değil..)

dönüştürmek için benim kullandığım ve çok memnun olduğum program ABBYY PDF Transformer 'dır..(bu programı,tarayıcının takım sandığı" bölümünde verdim)...(solid pdf converter programı da iyi gibi duruyor ama, sevgili adsnin sabırlı yardımlarına rağmen benim pc'de ocr okuma dili olarak "türkçe" seçeneği çıkmadığı için başarılı sonuçlar alamıyorum.....ads nin bilgisayarında böyle bir sorun yok..bendeki sorun nedir bulamadık bir türlü...)

2-ABBYY PDF Transformer (APT), resim olarak kaydedilmiş, ve ekranda baktığınızda silik olarak gördüğünüz kelimeleri bile doğru okuyabiliyor..ben genelde, "original layout" seçenği tikli olarak rtf dosyalarına dönüştürüyorum...
word de yapılabilir bu şekilde ama bazen gereksiz metin kutuları içine alıveriyor düzyazıları..ve bu da sonrasında Atlantis Word Processor'u kullanacaksak tehlikeli...çünkü, metin kutularına direkt "yok" muamelesi yapıyor program (çünkü, aslen rtf dosyası açıyor ve rtf dosyalarında metin kutuları olmaz)...

o yüzden uzun veya dipnotu çok kitaplarda, hiç bu riske girmeyerek rtf dosyaları oluşturuyorum genelde...daha sonra bu dosyayı kopyala -yapıştır ile worde aktararak düzenlemeye başlıyorum...
not: "original layout" dediğimizde, alt bilgi ve üstbilgiler hiç görünmüyor rtf dosyasında...word yapıyorsanız, alt bilgi ve üst bilgi olarak kodlu olarak çıkıyor karşınıza ki, "alt bilgileri kaldır" dediğimizde tüm sayfa nolarından kurtulmuş oluyoruz...(ya da bir iki sayfa nosunu elle sildiğimizde hepsi kalkıyor)

3-worde dönüştürdüysem, dipnotlar dipnot kodlu olarak çıkıyor karşıma..ama rtf ye dönüştürürsem, normal sayfanın altında, farklı bir puntoyla görünüyor...
..evet,dipnot olarak kodlanmıyor ama arada kaynayan dipnotların olup olmadığını kontrol edebiliyoruz...(fine readerı kullanmak bu noktada da tehlikeli mesela...her dipnotu doğru olarak worde aktarmayabiliyor...numaraları karıştırabiliyor)

4-bundan sonra, wordde yaptıklarım:

a-tüm metni seçip türkçe karakter sorunu olmadığını bildiğim herhangi bir fonta dönüştürüyorum hepsini..(genelde amasisi kullanıyorum bu aralar)..bunu böyle yapmazsak, epub a dönüştürürken tr karakter sorunları yaşarız...

b-font boyutlarını ayarlıyorum..(nihai sonuçta, kitap okuyucumda ,"medium" boyutunda normal büyüklükte görünmesini sağlıyacak bir boyut)

c-tüm metni seçerek,satır aralığı seçeneklerinden ,bu aralığı "birden çok->1,4" olarak ayarlıyorum...yazıların kargacık burgacık görünme ihtimaline karşı bir önlem..

d-daha sonra , sayfa boyutunu ve sayfa boşluklarını ayarlıyorum (B4 boyutunda "dar" yapıyorum ki, epub stiline en uygun sayfa boyutu bu...yani,böylece,düzenlerken,epub olarak da aşağı yukarı nasıl görüneceğini de görmüş oluyorum).

e-bundan sonra da metni düzenlemeye başlıyorum..ilk önce kapağını resim olarak ekliyorum,başlıkları düzenliyorum(worddeki stil sekmesini kullanarak,başlıkları "başlık1" veya başlık2" vs olarak kodluyorum) , genel olarak kelime hatalarını düzeltiyorum...en sonunda da "içindekiler" tablosunu oluşturuyorum (başvurular kısmından)...

f-"Atlantis Word Processor"
bu düzenlenmiş word belgesini, tüm stillemeleriyle, başlıklarıyla vs..olduğu gibi tanıyor...dosyayı bu programla açıyorum..lazımsa son bir kaç rütuşu da atıyorum ve "epub" olarak kaydediyorum...

**
biraz uzun gibi oldu benimkisi ama eylemde baktığınızda,sadece, metindeki hataları düzeltme kısmı vakit alan bir çaba..diğerleri vakit almıyor...başarılı bir pdf-word dönüştürmesi yaptırabilmek işin can alıcı kısmı...

secretdream isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 08-02-2012   #4
Remaver

Remaver - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 1171
Tecrübe Puanı: 48069432
Remaver Süper ÜyeRemaver Süper ÜyeRemaver Süper ÜyeRemaver Süper ÜyeRemaver Süper ÜyeRemaver Süper ÜyeRemaver Süper ÜyeRemaver Süper ÜyeRemaver Süper ÜyeRemaver Süper ÜyeRemaver Süper Üye

Merhaba, benim sormak istediğim :
pdf word'e çevrildiğinde bölüm sonu diye bir şey çıkıyor karşıma ve sayfa numaralandırmasını illa bölüm sonuna göre yapıyor. Bölümlemeyi nasıl kaldırabilirim.
Bunun yanında biliyorum Abby Fine Reader'de üst ve alt bilgiyi kaldır fonksiyonu var ama ben hep unutuyorum kaldırmayı kaldırmadan worde aktarıyorum. Kitabın adı ve eski yanlış sayfa numaraları üst ve alt bilgi ve tablo olarak karşıma çıkıyorlar.
Bunları tek tek kaldırmam gerekiyor ve zaman alıyor. tek seferde kaldırmanın kolay yolu yok mu bu tabloları? Mesela kitabın adı silahlara veda ise silahlara veda üst bilgi olrak hger sayfada karşıma çıkıyor.

Remaver isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 01-02-2013   #5
medetres

medetres - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 1327
Tecrübe Puanı: 214748374
medetres Süper Üyemedetres Süper Üyemedetres Süper Üyemedetres Süper Üyemedetres Süper Üyemedetres Süper Üyemedetres Süper Üyemedetres Süper Üyemedetres Süper Üyemedetres Süper Üyemedetres Süper Üye

ben babadan kalma usullerle tek tek okuyarak düzenliyorum kitabın özelliği bozuluyor belki ama "konuşmaları kalın font yapıyorum" dipnot"21" sayıları ve açıklamaları farklı renk yapıyorum biraz uğraştırıyor ama 100 sayfalık bir kitabı 2 günde toparlıyorum,düzenlemelerde katkıda bulunmak isterim taranmış düzenlenecek kitabı olan varsa özelden yollasın el atmış olayım vakit buldukça yaparım ,çok şükür bu gün de bir kitap okuyabildim

Alt 01-03-2013   #6
barayoka

User ID: 17754
Tecrübe Puanı: 0
barayoka Yeni Üye

tarih kitapları bölümü forumdan kalktımı

barayoka isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 03-04-2016   #7
Baypusat

User ID: 37141
Tecrübe Puanı: 0
Baypusat Yeni Üye

.txt ortamına aktardıktan sonra, tüm biçimlendirmelerden arınmış saf metin elde etmek için, metni Repligo'ya çevirip, sonra .txt ortamına geri kopyala-yapıştır yapmayı tavsiye ederim. Bu, sihir yapmak gibi bir şey. Sizi pek çok zahmetten kurtaracaktır.

Baypusat isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler