Eski Kitaplarım - Eskiden günümüze kitaplar  

Go Back   Eski Kitaplarım - Eskiden günümüze kitaplar > Eski Kitaplarım Genel Bölüm > Düzenlenecek - Taranacak Kitaplar Bölümü > Kitap Tarayanın Takım Sandığı

Seçenekler
Alt 09-01-2013   #21
spiderh

spiderh - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 6440
Tecrübe Puanı: 83583872
spiderh Süper Üyespiderh Süper Üyespiderh Süper Üyespiderh Süper Üyespiderh Süper Üyespiderh Süper Üyespiderh Süper Üyespiderh Süper Üyespiderh Süper Üyespiderh Süper Üyespiderh Süper Üye

Alıntı:
secretdream Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
-Karşınıza çıkan pencerede alttaki "Kayıt türü" listesinden "EPUB (.epub) (*.epub)" u seçin.
-Dosya isminizi yazın ve "Kaydet" butonuna tıklayın.
-Karşınıza "EPUB Options" penceresi gelecektir. Bu pencerede aşağıdaki ayarlamaları yapın..

sayın spiderh, "kaydet"e tıklayınca direkt kayıt yapıyor karşıma "epub options" penceresi çıkmıyor..neden olabilir?
Bilmiyorum, listeden epub'u seçtiğinizden emin misiniz?

Düzeltme: Evet, yeni sürümde bu durum yaşanıyor. Nedenini araştıracağım.

Konu spiderh tarafından (09-01-2013 Saat 18:00 ) değiştirilmiştir..
spiderh isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 09-01-2013   #22
Baybolla

User ID: 82
Tecrübe Puanı: 214748369
Baybolla Süper ÜyeBaybolla Süper ÜyeBaybolla Süper ÜyeBaybolla Süper ÜyeBaybolla Süper ÜyeBaybolla Süper ÜyeBaybolla Süper ÜyeBaybolla Süper ÜyeBaybolla Süper ÜyeBaybolla Süper ÜyeBaybolla Süper Üye

Kılavuzu deneme çabam sonucu ortaya çıkan sonuç: [Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL]

Dipnot ve sayfaların bağımsızlığı benim için büyük sorun. Halledemeyeceğim sanırım.

Baybolla isimli Üye şuanda  online konumundadır

Alt 09-01-2013   #23
spiderh

spiderh Süper Üyespiderh Süper Üyespiderh Süper Üyespiderh Süper Üyespiderh Süper Üyespiderh Süper Üyespiderh Süper Üyespiderh Süper Üyespiderh Süper Üyespiderh Süper Üyespiderh Süper Üye

EPUB eklentisi LibreOffice 4.0 ve üzeri sürümlerde sorun yaratıyormuş.

Yeni yamalanmış versiyonunu foruma yükledim ve dökümanı yenileyip yeniden upload ettim. Artık sorunsuz bir şekilde kullanabilirsiniz.

Sevgili secretdream, foruma yüklediğim eklentiyi indirip yeniden kurarsanız sorununuz hallolacaktır. Ben 3.6 sürümünü kullandığım için farkında olmamışım durumun.

Konu spiderh tarafından (09-01-2013 Saat 18:44 ) değiştirilmiştir..

Alt 09-01-2013   #24
spiderh

Alıntı:
Baybolla Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Kılavuzu deneme çabam sonucu ortaya çıkan sonuç: [Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL]

Dipnot ve sayfaların bağımsızlığı benim için büyük sorun. Halledemeyeceğim sanırım.
Sevgili Baybolla, kılavuzu güncelledim ve dipnotlarla birlikte nasıl EPUB oluşturulabileceğini detaylı bir şekilde anlattım. Örnek sonuç olarak şu çalışmaya bakabilirsiniz:

[Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL]

Alt 09-01-2013   #25
secretdream

secretdream - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 232
Tecrübe Puanı: 71532942
secretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üye

Alıntı:
spiderh Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
EPUB eklentisi LibreOffice 4.0 ve üzeri sürümlerde sorun yaratıyormuş.

Yeni yamalanmış versiyonunu foruma yükledim ve dökümanı yenileyip yeniden upload ettim. Artık sorunsuz bir şekilde kullanabilirsiniz.

Sevgili secretdream, foruma yüklediğim eklentiyi indirip yeniden kurarsanız sorununuz hallolacaktır. Ben 3.6 sürümünü kullandığım için farkında olmamışım durumun.
indirdim ve kurdum ve işe yaradı.. çok teşekkür ediyorum...bu writer eklentisini doğru düzgün kullanabilmeyi hiç başaramamıştım...epub konusunda çok işlevsel bir yöntem aslında...bildiğim kadarıyla, kitap içindeki tabloları da düzgün tanıyarak epub oluşturabilen nadir programlardan biri..(misal, calibre de yapıyor ama en fazla 2 sütunlu, atlantis hiç tanımıyor zaten..)

Yaşamak Hayatın Tek Amacıdır
..Hangi dünyayı kurtarmak istiyorsunuz? Kendi projeksiyonunuzun dünyasını mı? Onu kendiniz kurtarın. Benim dünyamı mı? Benim dünyamı bana gösterin de ben onun icabına bakayım. Kendimden ayrı, kurtarıp kurtarmamakta özgür olduğum bir dünyadan haberim yok. Tüm dünyanın sizden kurtarılmaya ihtiyacı varken dünyayı kurtarmak sizin ne işinize? Sahneden çıkın ve görün bakalım kurtarılacak bir şey kalmış mı?
secretdream isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 09-01-2013   #26
spiderh

Alıntı:
indirdim ve kurdum ve işe yaradı.. çok teşekkür ediyorum...bu writer eklentisini doğru düzgün kullanabilmeyi hiç başaramamıştım...epub konusunda çok işlevsel bir yöntem aslında...bildiğim kadarıyla, kitap içindeki tabloları da düzgün tanıyarak epub oluşturabilen nadir programlardan biri..(misal, calibre de yapıyor ama en fazla 2 sütunlu, atlantis hiç tanımıyor zaten..)
5x5'lik bir tabloda denedim ve çok iyi sonuç verdi.

Ben Calibre'de istediğim gibi sonuç alamıyorum. Şu an elimdeki en iyi alternatif bu.

Tablolar, Yer İmleri, Dipnotlar vs. her şeyi çeviriyor. Bölümlemeleri otomatik olarak atıyor. Ve daha birçok özelliği var.

Çok iyi bir eklenti. Herkese tavsiye ederim.

Konu spiderh tarafından (09-01-2013 Saat 20:29 ) değiştirilmiştir..

Alt 09-02-2013   #27
secretdream

secretdream - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 232
Tecrübe Puanı: 71532942
secretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üye

Atlantis Word Processor da,bu küçük eklenti-programdan esinlenerek yapılmış bir program zaten...mantık olarak birbirlerine çok benziyorlar...

aralarında 3 fark var:

1- atlantis, bağımsız bir program..atlantis ile epub yapmak için sistemimizde herhangi bir office programının kurulu olması gerekmiyor...3,5-4 mb lık küçük bir program..her türlü word-office düzenlemsini kendi içinde de yapabiliyoruz..

2- bu eklentiyle epub yaptığımızda epubın nasıl görüneceğini "epub options" seçeneğinden düzenlenebiliyor..atlantiste böyle bir seçenek yok...düzenlemeyi herhangi bir office programıyla yapıyoruz(veya kendi içinde) ve yapılan düzenlemeyi otomatik tanıyor..(font boyutu, fontun kendisi, paragraflar,başlıklar..vs)

3- atlantis tablo tanımıyor...bu eklenti onu da tanıyor..(ki bu önemli bir avantaj)

küçük bir not;

writer2html programında "document division" altında sayfaları düzgünce böldürebiliyoruz..."at heading level" -->1 seçili olduğunda başlık 1 olarak etiketlenmiş tüm noktalarada html bölünüyor ki böylece her başlık sayfanın başında görünüyor...

"at page breaks" --> all explicit
seçili olduğunda word dökümanında "sayfa sonu" veya bölüm sonu" olarak etiketlenmiş, libreoffice ile, "elle sonlandırma" olarak işaretlenmiş noktalarda da ayrıca html i bölüyor ki, özellikle kitabın başlangıç kısmının düzgün olması için bu önemli...word ile, kapak ve künye bilgilerinin ayrı sayfalarda karışmadan görünmesi için koyduğumuz sayfa sonu işaretleri sayesinde epub içerisinde de sayfaların karışmadan görünmesini sağlayabiliyoruz..

ben, writer2html ile epub yaptıktan sonra tekrar sigil ile düzenleme ihtiyacı hissetmedim şahsen.....writer2html seçeneklerinden görünüm, bölümlemeler ve içindekiler ayarlanabiliyor....küçük bir eklenti ama çok iş yapıyor...

Yaşamak Hayatın Tek Amacıdır
..Hangi dünyayı kurtarmak istiyorsunuz? Kendi projeksiyonunuzun dünyasını mı? Onu kendiniz kurtarın. Benim dünyamı mı? Benim dünyamı bana gösterin de ben onun icabına bakayım. Kendimden ayrı, kurtarıp kurtarmamakta özgür olduğum bir dünyadan haberim yok. Tüm dünyanın sizden kurtarılmaya ihtiyacı varken dünyayı kurtarmak sizin ne işinize? Sahneden çıkın ve görün bakalım kurtarılacak bir şey kalmış mı?
secretdream isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 09-02-2013   #28
spiderh

Alıntı:
Atlantis Word Processor da,bu küçük eklenti-programdan esinlenerek yapılmış bir program zaten...mantık olarak birbirlerine çok benziyorlar...

aralarında 3 fark var:

1- atlantis, bağımsız bir program..atlantis ile epub yapmak için sistemimizde herhangi bir office programının kurulu olması gerekmiyor...3,5-4 mb lık küçük bir program..her türlü word-office düzenlemsini kendi içinde de yapabiliyoruz..

2- bu eklentiyle epub yaptığımızda epubın nasıl görüneceğini "epub options" seçeneğinden düzenlenebiliyor..atlantiste böyle bir seçenek yok...düzenlemeyi herhangi bir office programıyla yapıyoruz(veya kendi içinde) ve yapılan düzenlemeyi otomatik tanıyor..(font boyutu, fontun kendisi, paragraflar,başlıklar..vs)

3- atlantis tablo tanımıyor...bu eklenti onu da tanıyor..(ki bu önemli bir avantaj)

küçük bir not;

writer2html programında "document division" altında sayfaları düzgünce böldürebiliyoruz..."at heading level" -->1 seçili olduğunda başlık 1 olarak etiketlenmiş tüm noktalarada html bölünüyor ki böylece her başlık sayfanın başında görünüyor...

"at page breaks" --> all explicit
seçili olduğunda word dökümanında "sayfa sonu" veya bölüm sonu" olarak etiketlenmiş, libreoffice ile, "elle sonlandırma" olarak işaretlenmiş noktalarda da ayrıca html i bölüyor ki, özellikle kitabın başlangıç kısmının düzgün olması için bu önemli...word ile, kapak ve künye bilgilerinin ayrı sayfalarda karışmadan görünmesi için koyduğumuz sayfa sonu işaretleri sayesinde epub içerisinde de sayfaların karışmadan görünmesini sağlayabiliyoruz..

ben, writer2html ile epub yaptıktan sonra tekrar sigil ile düzenleme ihtiyacı hissetmedim şahsen.....writer2html seçeneklerinden görünüm, bölümlemeler ve içindekiler ayarlanabiliyor....küçük bir eklenti ama çok iş yapıyor...
Evet, çok kullanışlı. Ama ben yine de SIGIL'de açıp ince ayar çekiyorum. Örneğin bu eklentiyle EPUB'a dönüştürünce bir kitabımda başlıklarda biraz sorun çıktı. SIGIL'de açıp CSS ayarı yapmam gerekti. Aynı zamanda son bir gözden geçirme ve kodlama hatalarını aratma (Validate) yapılması gerekenlerden, tabi sonradan süprizlerle karşılaşmak istemiyorsak. Tabi SIGIL'i kullanmak biraz da uzman işi. En efektif olarak kodlarla oynayarak düzeltme yapabiliyorsunuz, ama onu da herkesten beklememek gerekiyor.

Kısaca EPUB ve MOBI denilen meret, XHTML dosyalarının bir araya getirilip belirli bir formatta ZIP ile sıkıştırılması sonucu oluşan bir format. O yüzden EPUB'un başlı başına bir format olmadığından bahsetmiştim daha önceden de. Bu da onun en büyük eksisi olarak gözüküyor, çünkü pek çok şeyi desteklemiyor.

Örneğin iBook, epub'larında dip not numaralarının üzerine gelince bir baloncuk açıp dipnotu görüntülüyor. Bunun gibi kullanışlı düzenlemelere gidilirse o zaman daha kullanıcı dostu bir formata dönüşecektir.

Bu arada Word ile çalışanlar da bu eklentiyi kullanabilir. LibreOffice WORD dosyalarını çok iyi bir şekilde açabiliyor. Word'un EPUB desteği nasıl bilmiyorum, ama yeterli değilse WORD'de işiniz bittikten sonra DOC dosyanızı LibreOffice ile açıp bu eklenti ile EPUB'a çevirebilirsiniz.

Konu spiderh tarafından (09-02-2013 Saat 12:12 ) değiştirilmiştir..

Alt 09-02-2013   #29
balci60

balci60 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 12726
Tecrübe Puanı: 165326269
balci60 Süper Üyebalci60 Süper Üyebalci60 Süper Üyebalci60 Süper Üyebalci60 Süper Üyebalci60 Süper Üyebalci60 Süper Üyebalci60 Süper Üyebalci60 Süper Üyebalci60 Süper Üyebalci60 Süper Üye

Teşekkürler sayın spiderh. Epub yapmasını bir miktar biliyorum ama el elden üstündür, o yüzden sizin bu anlatımınızı inceleyeceğim. İnsan ne öğrenirse kardır.

balci60 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 09-25-2013   #30
spiderh

Dökümanın 3. baskısını paylaştım. Ana mesajdan ulaşabilirsiniz.

Etiketler
abby, alkinea, çeviri, convert, düzenleme, e-kitap, e-pub, ekitap, epub, fine, finereader, kitap, kılavuz, libre, libreoffice, mobi, ocr, office, pdf, reader, tarama, text

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler