Eski Kitaplarım - Eskiden günümüze kitaplar  

Go Back   Eski Kitaplarım - Eskiden günümüze kitaplar > Eski Kitaplarım Genel Bölüm > Düzenlenecek - Taranacak Kitaplar Bölümü > Kitap Tarayanın Takım Sandığı

Seçenekler
Alt 08-30-2013   #1
spiderh

spiderh - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 6440
Tecrübe Puanı: 83583872
spiderh Süper Üyespiderh Süper Üyespiderh Süper Üyespiderh Süper Üyespiderh Süper Üyespiderh Süper Üyespiderh Süper Üyespiderh Süper Üyespiderh Süper Üyespiderh Süper Üyespiderh Süper Üye
Post E-Kitap Düzenleme Kılavuzu

Taranmış kitapların OCR işleminden geçirilerek nasıl düzenleneceğini, PDF ve EPUB formatlarına nasıl dönüştürüleneceğini detaylı bir şekilde anlatan bir döküman hazırladım. Kitap düzenlemeye niyeti olan ama gözü korkan arkadaşlara faydalı olacağını düşünüyorum.

10. Baskı (Güncellendi): [Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL]

NOT: LibreOffice 4.0 ve üzeri sürümlerde çalışan "writer2xhtml" eklentisinin bağlantısı dökümana eklenmiştir.

Konu JimPhelps tarafından (12-01-2014 Saat 10:54 ) değiştirilmiştir..
spiderh isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 08-30-2013   #2
Pinokyo

Pinokyo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 2308
Tecrübe Puanı: 214748369
Pinokyo Süper ÜyePinokyo Süper ÜyePinokyo Süper ÜyePinokyo Süper ÜyePinokyo Süper ÜyePinokyo Süper ÜyePinokyo Süper ÜyePinokyo Süper ÜyePinokyo Süper ÜyePinokyo Süper ÜyePinokyo Süper Üye

Harika bir kılavuz olmuş, ellerinize sağlık. Uzun süre masaüstünden ayırmayacağım gibi görünüyor. LibreOffice kullanmıyordum ne zamandır, yeni versiyonun inmesini bekliyorum şu an. Denemek için sabırsızlanıyorum : )

Bu saatte okuyunca aklıma takılan tek soru: Dipnotlar da sorunsuz şekilde epub ve mobi dosyalarına aktarılıyor mu acaba? Denedikçe takıldığım diğer noktaları da danışmak isterim.

Çok teşekkürler.

Pinokyo isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 08-30-2013   #3
JimPhelps

JimPhelps - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 76
Tecrübe Puanı: 214748371
JimPhelps Süper ÜyeJimPhelps Süper ÜyeJimPhelps Süper ÜyeJimPhelps Süper ÜyeJimPhelps Süper ÜyeJimPhelps Süper ÜyeJimPhelps Süper ÜyeJimPhelps Süper ÜyeJimPhelps Süper ÜyeJimPhelps Süper ÜyeJimPhelps Süper Üye

Büyük bir açığı kapatacak, kaynak bir doküman olmuş.

Ellerine sağlık sevgili spiderh.

Kim okurdu kim yazardı, Bu düğümü kim çözerdi.

Koyun kurt ile gezerdi, Fikir başka başk olmasa
JimPhelps isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 08-30-2013   #4
kutuphaneci

kutuphaneci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 72
Tecrübe Puanı: 214748372
kutuphaneci Süper Üyekutuphaneci Süper Üyekutuphaneci Süper Üyekutuphaneci Süper Üyekutuphaneci Süper Üyekutuphaneci Süper Üyekutuphaneci Süper Üyekutuphaneci Süper Üyekutuphaneci Süper Üyekutuphaneci Süper Üyekutuphaneci Süper Üye

Teşekkürler spiderh taramayı nasıl yapacağız diye düşünen arkadaşlara büyük yardımı olacaktır. Ellerine sağlık.

kutuphaneci isimli Üye şuanda  online konumundadır

Alt 08-30-2013   #5
secretdream

secretdream - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 232
Tecrübe Puanı: 71532942
secretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üye

Güzel bir anlatım olmuş, emeğinize sağlık...bir zaman ben de [Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL] kısa bir anlatım yapmıştım...

ben şahsen text belgesine dönüştürmeyi pek sevmiyorum...
1-bold-italik biçimlendirmeleri gidiyor..
2-özellikle, dipnotu bol bir dökümansa, metin ve dipnot birbirine giriyor..çünkü text yapınca, normal metin ve dipnot metni aynı font boyutunda ve stilde eşitleniyor...
3-fine readerdan text çıkışı yerine, "tam kopya" wordpad(rtf) çıkışı yapmak daha iyi olabilir gibi...-->stil farkı ortadan kalkmaz ama ne olduğu belirsiz garip stil sorunları da ortaya çıkmaz...

Yaşamak Hayatın Tek Amacıdır
..Hangi dünyayı kurtarmak istiyorsunuz? Kendi projeksiyonunuzun dünyasını mı? Onu kendiniz kurtarın. Benim dünyamı mı? Benim dünyamı bana gösterin de ben onun icabına bakayım. Kendimden ayrı, kurtarıp kurtarmamakta özgür olduğum bir dünyadan haberim yok. Tüm dünyanın sizden kurtarılmaya ihtiyacı varken dünyayı kurtarmak sizin ne işinize? Sahneden çıkın ve görün bakalım kurtarılacak bir şey kalmış mı?
secretdream isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 08-30-2013   #6
Alladierre

Alladierre - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 22064
Tecrübe Puanı: 214748368
Alladierre Süper ÜyeAlladierre Süper ÜyeAlladierre Süper ÜyeAlladierre Süper ÜyeAlladierre Süper ÜyeAlladierre Süper ÜyeAlladierre Süper ÜyeAlladierre Süper ÜyeAlladierre Süper ÜyeAlladierre Süper ÜyeAlladierre Süper Üye

teşekkürler herkesin gözatması gereken güzel bir kaynak

Alt 08-30-2013   #7
spiderh

spiderh Süper Üyespiderh Süper Üyespiderh Süper Üyespiderh Süper Üyespiderh Süper Üyespiderh Süper Üyespiderh Süper Üyespiderh Süper Üyespiderh Süper Üyespiderh Süper Üyespiderh Süper Üye

Alıntı:
Pinokyo Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Harika bir kılavuz olmuş, ellerinize sağlık. Uzun süre masaüstünden ayırmayacağım gibi görünüyor. LibreOffice kullanmıyordum ne zamandır, yeni versiyonun inmesini bekliyorum şu an. Denemek için sabırsızlanıyorum : )

Bu saatte okuyunca aklıma takılan tek soru: Dipnotlar da sorunsuz şekilde epub ve mobi dosyalarına aktarılıyor mu acaba? Denedikçe takıldığım diğer noktaları da danışmak isterim.

Çok teşekkürler.
Aslında epub konusunda çok bilgili değilim, ama yapısı gereği dipnotlara uygun değil bu format, çünkü PDF ya da WORD gibi sayfa hesabına göre çalışmıyor, o yüzden de nasıl olur bilmiyorum. Benim çevirilerimde dipnotlarda soun yaşadım. Bakalım biraz araştırayım, profesyonel kitaplarda nasılmış.

Evet biraz araştırdım. Dipnotları genellikle HTML dosyası üzerinde düzenleme yaparak oluşturuyorlar, yani biraz uzamn işi. Ben biliyorum nasıl yapıldığını ama herkesin kolay bir şekilde yapabileceğini zannetmiyorum.

Machintosh'un iBook için Epub-3 diye bir programı varmış, o kolaylıkla oluşturmaya izin veriyormuş diye okudum.

Bir de SIGIL yapabiliyormuş galiba. Denemedim, ama çeviriden sonra üzerinde bir miktar oynamak gerekiyor epub dosyasının.

SIGIL'de bir deneme yaptım.

Örneğin tüm dipnotları kitabın sonuna Dipnotlar diye bir başlık açarak sıralayabilirsiniz.

* Her dipnota bir "ID" atayın.

* Sonra da dipnotu belirten sayıyı seçip "Link" ekleyip bu ID'ye yönlendirebilirsiniz.

Bu bir yöntemi. Daha kaliteli bir yöntem daha var aklımda, şu an ona bakınıyorum

Dedim ama epub ile olmuyor. HTML ile uyumlu ama epub desteklemiyor. Sanırım popup tarzı dipnotları sadece iBook'lar destekliyor.

Konu spiderh tarafından (08-30-2013 Saat 14:15 ) değiştirilmiştir..

Alt 08-30-2013   #8
spiderh

Alıntı:
secretdream Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Güzel bir anlatım olmuş, emeğinize sağlık...bir zaman ben de [Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL] kısa bir anlatım yapmıştım...

ben şahsen text belgesine dönüştürmeyi pek sevmiyorum...
1-bold-italik biçimlendirmeleri gidiyor..
2-özellikle, dipnotu bol bir dökümansa, metin ve dipnot birbirine giriyor..çünkü text yapınca, normal metin ve dipnot metni aynı font boyutunda ve stilde eşitleniyor...
3-fine readerdan text çıkışı yerine, "tam kopya" wordpad(rtf) çıkışı yapmak daha iyi olabilir gibi...-->stil farkı ortadan kalkmaz ama ne olduğu belirsiz garip stil sorunları da ortaya çıkmaz...
Ben hepsini denedim, ve stilsiz olmasının stilli olmasından daha avantajlı olduğu sonucuna vardım. Stilsiz bir dökümanı düzenlemek örneğin 5 dakikasını alıyorsa insanın, stilli bir dökümanı düzenlemek 20 dakikasını alıyor. O yüzden de ben tavsiye etmiyorum.

Kılavuzda bahsettiğim gibi paragraflar arasına en başta belirli bir miktar boşluk koyulursa, hiçbir şey birbirine girmiyor.

Alt 08-30-2013   #9
secretdream

secretdream - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 232
Tecrübe Puanı: 71532942
secretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üyesecretdream Süper Üye

Alıntı:
Pinokyo Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Bu saatte okuyunca aklıma takılan tek soru: Dipnotlar da sorunsuz şekilde epub ve mobi dosyalarına aktarılıyor mu acaba?
word veya libreoffice ile hazırladığınız, dipnotlarını düzenlediğiniz belgeyi, Atlantis Word Processor veya calibre ile epub yaptığınızda dipnotlar otomatik olarak düzenlenir..sigil bunu otomatik olarak yapmıyor bildiğim kadarıyla..dipnotları tekrardan program içinde düzenlemeniz gerekiyor...

Yaşamak Hayatın Tek Amacıdır
..Hangi dünyayı kurtarmak istiyorsunuz? Kendi projeksiyonunuzun dünyasını mı? Onu kendiniz kurtarın. Benim dünyamı mı? Benim dünyamı bana gösterin de ben onun icabına bakayım. Kendimden ayrı, kurtarıp kurtarmamakta özgür olduğum bir dünyadan haberim yok. Tüm dünyanın sizden kurtarılmaya ihtiyacı varken dünyayı kurtarmak sizin ne işinize? Sahneden çıkın ve görün bakalım kurtarılacak bir şey kalmış mı?
secretdream isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 08-30-2013   #10
spiderh

Alıntı:
secretdream Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
word veya libreoffice ile hazırladığınız, dipnotlarını düzenlediğiniz belgeyi, Atlantis Word Processor veya calibre ile epub yaptığınızda dipnotlar otomatik olarak düzenlenir..sigil bunu otomatik olarak yapmıyor bildiğim kadarıyla..dipnotları tekrardan program içinde düzenlemeniz gerekiyor...
Atlantis'i ben de deneyeyim bir.

Atlantis'i denedim. Dipnotları yukarıda belirttiğim yöntemi kullanarak otomatik hallediyor, fakat büyük "İ" lerde sorun çıkardı, ve de yer imlerini otomatik olarak oluşturamadı. Belki de ben yanlış yapmışımdır, bilmiyorum.

Konu spiderh tarafından (08-30-2013 Saat 15:26 ) değiştirilmiştir..

Etiketler
abby, alkinea, çeviri, convert, düzenleme, e-kitap, e-pub, ekitap, epub, fine, finereader, kitap, kılavuz, libre, libreoffice, mobi, ocr, office, pdf, reader, tarama, text

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler