Eski Kitaplarım - Eskiden günümüze kitaplar  

Go Back   Eski Kitaplarım - Eskiden günümüze kitaplar > Eski Kitaplarım Genel Bölüm > Düzenlenecek - Taranacak Kitaplar Bölümü > Kitap Tarayanın Takım Sandığı

Seçenekler
Alt 06-09-2013   #11
enişte

enişte - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 17819
Tecrübe Puanı: 214748369
enişte Süper Üyeenişte Süper Üyeenişte Süper Üyeenişte Süper Üyeenişte Süper Üyeenişte Süper Üyeenişte Süper Üyeenişte Süper Üyeenişte Süper Üyeenişte Süper Üyeenişte Süper Üye

Gerçekten de her yiğidin yoğurt yemesi farklıymış, tenkyu büyük üstad.

enişte isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 06-10-2013   #12
lastconan

lastconan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 405
Tecrübe Puanı: 3520902
lastconan Süper Üyelastconan Süper Üyelastconan Süper Üyelastconan Süper Üyelastconan Süper Üyelastconan Süper Üyelastconan Süper Üyelastconan Süper Üyelastconan Süper Üyelastconan Süper Üyelastconan Süper Üye

İnternette eksikliği en çok hissedilen bir konuydu üstad. Ellerine sağlık.

Alt 06-22-2013   #13
ORXXAN

ORXXAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 1215
Tecrübe Puanı: 45937358
ORXXAN Süper ÜyeORXXAN Süper ÜyeORXXAN Süper ÜyeORXXAN Süper ÜyeORXXAN Süper ÜyeORXXAN Süper ÜyeORXXAN Süper ÜyeORXXAN Süper ÜyeORXXAN Süper ÜyeORXXAN Süper ÜyeORXXAN Süper Üye
Arrow

Çok Teşekkürler. Gerçekten De Çok Güzel Bir Kılavuz Olmuş. Gördüğüm An İndirdim Ve Uyğuladım.

ORXXAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 06-22-2013   #14
akademya

User ID: 1819
Tecrübe Puanı: 214748371
akademya Süper Üyeakademya Süper Üyeakademya Süper Üyeakademya Süper Üyeakademya Süper Üyeakademya Süper Üyeakademya Süper Üyeakademya Süper Üyeakademya Süper Üyeakademya Süper Üyeakademya Süper Üye

Teşekkür ederim, ellerinize gözlerinize sağlık. İnşaallah tarama hatalarımızı telafi eder, daha güzel paylaşımlara imza atarız.

Kapatırlar seni bir hâl-i haraba yalınız.
Ol karanlık geceler kendine bir yâr arabul!
akademya isimli Üye şuanda  online konumundadır

Alt 06-27-2013   #15
JimPhelps

JimPhelps - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 76
Tecrübe Puanı: 214748372
JimPhelps Süper ÜyeJimPhelps Süper ÜyeJimPhelps Süper ÜyeJimPhelps Süper ÜyeJimPhelps Süper ÜyeJimPhelps Süper ÜyeJimPhelps Süper ÜyeJimPhelps Süper ÜyeJimPhelps Süper ÜyeJimPhelps Süper ÜyeJimPhelps Süper Üye
Question

Sayın süper moderatörümüz kütüpheneciye bir sorum olacak.

Lütfedip cevap verirse çok sevineceğim.

Hazırladığı öğreticiyi incelerken dikkatimi çekti. FR11 programında sayfaları okutup Word programına gönderiyoruz da, bizi ışığıyla aydınlatan kutup yıldızı kitaplığına ait kitaplarda tüm sayfalar neden görüntü (image) biçiminde?

Bunun özel bir nedeni var mı?

Kim okurdu kim yazardı, Bu düğümü kim çözerdi.

Koyun kurt ile gezerdi, Fikir başka başk olmasa
JimPhelps isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 06-27-2013   #16
kutuphaneci

kutuphaneci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 72
Tecrübe Puanı: 214748373
kutuphaneci Süper Üyekutuphaneci Süper Üyekutuphaneci Süper Üyekutuphaneci Süper Üyekutuphaneci Süper Üyekutuphaneci Süper Üyekutuphaneci Süper Üyekutuphaneci Süper Üyekutuphaneci Süper Üyekutuphaneci Süper Üyekutuphaneci Süper Üye

Sayın Jim Phelps kılavuzda Şekil 5 te görüldüğü gibi okuma ve inceleme kapalı ve Word'a göndermiyoruz. Kitabın koşulları uygunsa siyah-beyaz sayfa görüntüsünü (image) temizleme, bölme, birleştirmekten oluşan hızlı ve kolay bir yöntem. Bu işe gönül verdiğim 1998 den 2010 a gelinceye kadar (FR 6,7,8,9 kullanarak) Word'a aktararak okuyup, düzelterek 200 kitap yapabildim. Taramam ise 550 e ulaşmıştı. 2010 da geçirdiğim rahatsızlık sonucunda ömrümün yetmeyeceği telaşı içinde bu yönteme geçtim. Üç yılda şu anda 1300 bitmiş 300 de taranmış var. Birde işin teknolojik boyutu var 1996 da ilk aldığım bilgisayarımın HD si 1700 Mb idi. Windows ve Ofis kurulduğunda geriye bana 700 Mb kalıyordu. Tarayıp Word'a geçirmeden ikinci bir kitap tarayacak yerim olmuyordu zaten, Word-Düzenleme zorunlu bir yöntemdi. Çok ağır ve zahmetli bir yöntemdi. Bellekler büyüdü biraz rahat ettik ama Taşınır Bellek bu iş için hayat demektir. İlk 40 GB lik taşınır belleğim hala duruyor. Şimdi 5 TB ile iş görüyorum 1000 kitabın bach dosyaları duruyor temizlemeye başladım.
Kitap düzeltme yöntemi roman için güzel bir yöntem. Bilimsel, Tarih kitabı gibi yer ya da kavramın parantez içinde Osmanlıcasının verildiği bir durumda bunu uygulamak olanaksız. Bu tür başvuru kitaplarında sayfa bağlantısını koparmak zaten kitabın değerini yok eder. Akademisyen ve öğrenci arkadaşlar bunun değerini bilir. Özel neden bundan ibaret.
FR 11 ile beraber gelen kitabı siyah-beyaz olarak açabilme özelliği bence çok önemli. Tabi bunu tekrar okutmak, Word almak, düzenlemek olası.

kutuphaneci isimli Üye şuanda  online konumundadır

Alt 06-27-2013   #17
JimPhelps

JimPhelps - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 76
Tecrübe Puanı: 214748372
JimPhelps Süper ÜyeJimPhelps Süper ÜyeJimPhelps Süper ÜyeJimPhelps Süper ÜyeJimPhelps Süper ÜyeJimPhelps Süper ÜyeJimPhelps Süper ÜyeJimPhelps Süper ÜyeJimPhelps Süper ÜyeJimPhelps Süper ÜyeJimPhelps Süper Üye

Alıntı:
kutuphaneci Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Sayın Jim Phelps kılavuzda Şekil 5 te görüldüğü gibi okuma ve inceleme kapalı ve Word'a göndermiyoruz.

.................

FR 11 ile beraber gelen kitabı siyah-beyaz olarak açabilme özelliği bence çok önemli. Tabi bunu tekrar okutmak, Word almak, düzenlemek olası.
Sayın üstadım,

Nazik cevabınız için teşekkürler.

Paylaşımlarınızı takip etmeye başladığım günden bu yana bir çok ender bulunur eseri kitaplığıma katmak bahtiyarlığına erişmiş bulunuyorum.

Benim gibi bilgisayar başında kitap okuyamayan bir kişi için tıpkı baskı pdf leri okumak çok zor oluyor.(Bilgisayar başında olduğumda her zaman yapacak başka bir işim oluyor.)

Okumayı arzu ettiğim paylaşımlarınızı tekrar abbyy den geçirip istediğim biçime getirmem gerekiyor, buda çoğu zaman hevesimi köreltiyor.

Size sağlık ve sıhhat içerisinde uzun bir ömür diliyorum.

Sağlıcakla kalın.

Kim okurdu kim yazardı, Bu düğümü kim çözerdi.

Koyun kurt ile gezerdi, Fikir başka başk olmasa
JimPhelps isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 06-27-2013   #18
Alp Yağmur

Alp Yağmur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 19654
Tecrübe Puanı: 52717138
Alp Yağmur Süper ÜyeAlp Yağmur Süper ÜyeAlp Yağmur Süper ÜyeAlp Yağmur Süper ÜyeAlp Yağmur Süper ÜyeAlp Yağmur Süper ÜyeAlp Yağmur Süper ÜyeAlp Yağmur Süper ÜyeAlp Yağmur Süper ÜyeAlp Yağmur Süper ÜyeAlp Yağmur Süper Üye

Alıntı:
kutuphaneci Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
İlk 40 GB lik taşınır belleğim hala duruyor. Şimdi 5 TB ile iş görüyorum 1000 kitabın bach dosyaları duruyor temizlemeye başladım.

Arkadaşlar,öncelikle konu hakkında emek veren ve bilgilendiren herkese teşekkürler.Konu benim gibi acemiler açısından çok faydalı oluyor.Benim burada sormak istediğim abby'de tarama yaptıktan sonra oluşan kalıp dosyasını(sanırım adı bach dosyası) ne yaptığımız?Mevcut haliyle elimizde tutuyor muyuz,siliyor muyuz,boyutları çok yüksek olduğu için harici belleklerde mi tutuyorsunuz?Bir de bu dosyaların en düşüğü 1 gb birbirimize gönderebilme imkanımız var mı?Bilgi verirseniz sevinirim,teşekkürler.

Alp Yağmur isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 06-27-2013   #19
kutuphaneci

kutuphaneci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 72
Tecrübe Puanı: 214748373
kutuphaneci Süper Üyekutuphaneci Süper Üyekutuphaneci Süper Üyekutuphaneci Süper Üyekutuphaneci Süper Üyekutuphaneci Süper Üyekutuphaneci Süper Üyekutuphaneci Süper Üyekutuphaneci Süper Üyekutuphaneci Süper Üyekutuphaneci Süper Üye

Evet Sayın Alp Yağmur FR oluşturduğu tarama dosyasına Bach Dosyası adını veriyor. Şimdiye kadar alıntıda belirttiğiniz gibi 1000 kadarını ben harici belleklerde tutuyordum. Artık gri taramışsam (kılavuzda anlattığım yöntemle) gri ve siyah-beyaz bir tıpkı-basım kitap alıp siliyorum artık. 1-2 gb gibi bir boyutta ancak ücretli üye olunursa mümkün yoksa 150-200 mb a kadar izin var bildiğim kadarıyla.

kutuphaneci isimli Üye şuanda  online konumundadır

Alt 10-18-2013   #20
gülgun

User ID: 16760
Tecrübe Puanı: 108328075
gülgun Süper Üyegülgun Süper Üyegülgun Süper Üyegülgun Süper Üyegülgun Süper Üyegülgun Süper Üyegülgun Süper Üyegülgun Süper Üyegülgun Süper Üyegülgun Süper Üyegülgun Süper Üye

ellerine sağlık üstad

gülgun isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Etiketler
ekitap, paylaşma, tarama

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler