Eski Kitaplarım - Eskiden günümüze kitaplar  

Go Back   Eski Kitaplarım - Eskiden günümüze kitaplar > Eski Kitaplarım Genel Bölüm > Düzenlenecek - Taranacak Kitaplar Bölümü > Düzenlenecekler - Tüm Bölümler İçin

Seçenekler
Alt 09-22-2014   #1
mursa

mursa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 335
Tecrübe Puanı: 155714289
mursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üye
Standart Canon DR-C120 Doküman tarayıcı incelemesi ve neticeleri

Canon DR-C120 Doküman tarayıcı incelemesi:
Aldığım Canon DR-C120 doküman tarayıcı ile ilgili birkaç gündür yazmayı düşünüyordum ve sonunda fikirlerimi paylaşıyorum.
Baştan beri aklımdaki fikir buydu ama hem pahalı olması hem de o parayı hak edip edemeyeceği konusundaki endişelerim yüzünden uzun süre beklemek zorunda kalmıştım. Sonunda iş yerimin de verdiği bir destek ile cihaza nihayet sahip olabildim.
İlk denemelerden ve aldığım neticelerden sonra da tam anlamıyla harika bir cihaz olduğunu net olarak söylemek isterim. Her şeyden önce sürat konusu bir muhteşem ki 550 sayfalık ilk taramamı acemiliğime rağmen 15-16 dakikada tamamladım. Netice ise gerçekten müthişti. Açıkçası bu kadar iyi bir netice almayı beklemiyordum. Öncelikle doğrudan tıpkıçekim bir pdf oluşturdum. Netice fotoğraf tarayıcılarla asla ulaşamayacağınız kadar hatasız çıkıyor. Sadece bu bile başlı başına yeter de artar ama benim esas amacım daha sonra OCR’dan geçirmek olduğu için esas onun neticesini merak ediyordum. Hemen tekrar bir tarama yaparak bu seferde 50 sayfayı tek bir TIFF dosyası olarak kaydettim. Arkasından da Abbyy ile OCR işlemini gerçekleştirdim. Netice nerdeyse mükemmele yakın olduğunu görünce sevincimi anlatamam. Çünkü bu daha sonraki düzenlemeler için son derece büyük kolaylık sağlayacağını göstermesi açısından büyük önem taşıyordu. Tabii ki tamamen hatasız bir OCR olmuyor ama ciddi anlamda çok az hata barındırdığını ve üzerinde düzenleme yapmanın çok daha kolay olduğunu söylemeye gerek yok.
Tabii ki tarayıcının tek sorunu kitapların arka tarafından giyotin ile kesilmesi. Birçok kişi buna yanaşmak istemeyecektir doğal olarak. Ancak ben hobi olarak ciltleme işine de başladığım için bu da benim için ayrı bir uğraş konusu oluyor. Yani o işi de severek yapıyorum. Hatta ilk taradığım kitabı gayet güzel ciltledim ve sadece arka tarafı farklı oldu ki oraya da yazıcıyla orijinaline benzer bir parça yapıştıracağım ve bana göre hiç farkı kalmayacak. Cildi dikişle yaptığım için de kolay kolay dağılacağını zannetmiyorum.
Bunlarda cilt görüntüleri:
[Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL]

Bu da ilk tarama denemeleri esnasında çektiğim şu görüntü. Ortalama bir fikir sahibi olabilirsiniz.
Buradaki kitap oldukça uzun olduğundan dik olarak taradım. Ancak şu an son taradığım kitap Asimov’un oldukça eski bir kitabı ve kitap küçük formatta olduğunda yan tarayarak zaman kazanmak söz konusu olabiliyor. Şu an bu kitap tam 400 sayfa ve dakika tutarak tam 15 dakikada bitirdiğimi tespit ettim. Zamanım kalırsa en azından pdf olarak burada birazdan yayınlamayı düşünüyorum.
Paylaşacağım kitap şu :
ISAAC ASIMOV – İnsanlığın Geleceği
Kitap biraz deforme olmuş ve nasıl olduysa birazda gereğinden fazla sararmıştı. Bu nedenle tıpkıçekim neticesi oldukça sarı tabanlı çıktı. Ancak daha sonra OCR yaptıktan sonra aldığım PDF daha güzel oldu ama tabii word’den düzenleme yaptıktan sonra PDF yaptığım için tıpkıçekim değil.
Bu arada OCR işlemi tahminimden daha iyi oldu. Halbuki eski kitap olması nedeniyle biraz sıkıntı olacak diye düşünüyordum ama çok güzel netice verdi. Diğer taraftan sadece bölüm başlıklarını düzelttim ve kapak resmi koydum, yani hiç kelime hatası düzelttmedim. Sebebi de neticeyi daha iyi algılayabilmek için bu şekilde yayınlamak daha mantıklı geldi bana.
Taramaya saat 10:30 da başladım ve tüm işlem şu an saat 12:15 yani 1 saat 15 dakika sürmüş. Bana göre bir rekor…!

Forumda da paylaşıyorum ama linkleri örnek olması açısından buraya da kopyaladım.

Bu da tıpkı Çekim :

mursa isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 09-22-2014   #2
rhazman

rhazman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 20256
Tecrübe Puanı: 214748368
rhazman Süper Üyerhazman Süper Üyerhazman Süper Üyerhazman Süper Üyerhazman Süper Üyerhazman Süper Üyerhazman Süper Üyerhazman Süper Üyerhazman Süper Üyerhazman Süper Üyerhazman Süper Üye

Her satırı heyecan verici!
Döküman tarayıcıları hiç böyle düşünmemiştim. Kitap tarama için uygun değil diye düşünürdüm.
Şimdi görüyorum ki, kitabın kesilmesi sorun değilse tabi, açık ara gördüğüm en iyi kitap tarayıcı!
(Uçuk fiyatlı profesyonel cihazları saymıyorum tabi).
OCR-epub düzenlemeye uygun olması kısmı özellikle beni sevindirdi.

Ah, fiyatı da uygun olsaydı!

Güle güle kullanın sevgili Mursa, Asimov için de ellerinize sağlık.

rhazman isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 09-22-2014   #3
draisik

User ID: 22403
Tecrübe Puanı: 7023459
draisik Süper Üyedraisik Süper Üyedraisik Süper Üyedraisik Süper Üyedraisik Süper Üyedraisik Süper Üyedraisik Süper Üyedraisik Süper Üyedraisik Süper Üyedraisik Süper Üyedraisik Süper Üye

Merhaba;

Ben bu tarayıcıdan yaklaşık 1 yıl kadar önce aldım , 100000'den fazla tarama yaptım. Her iki tarafı aynı anda çekip OCR yapması güzel. Ama daha sonra 3-4 kağıdı aynı anda almaya başladı, ince kağıtları çekmez oldu v.s. 3-4 aydır teknik servisle uğraşıyorum. 3 kez yaptık diye gönderdiler ama olmadı. İnş. aynı sıkıntıları yaşamazsınız.

draisik isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 09-22-2014   #4
mursa

mursa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 335
Tecrübe Puanı: 155714289
mursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üyemursa Süper Üye

Çift sayfa alması üzerindeki paten takımından oluyor diyor her yerde ve 100000 kopyadan sonra bu paten takımını mutlaka yenisiyle değiştirin diye uyarı var . Değiştirdiniz ve buna rağmen oluyorsa düşünmek lazım. Ancak benim yabancı sitelerde okuduğum kadarıyla çok daha yüksek doküman döngülerinde bile sıkıntısız çalıştığını okudum. Hatta bazı büroların milyonlarca kopya taradıklarını okuduğum bile oldu. Sizin ki sanki biraz şansızlık gibi geldi bana. İnşallah düzeltirler diyorum.

mursa isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 09-23-2014   #5
lone_warrior

lone_warrior - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 19238
Tecrübe Puanı: 108794077
lone_warrior Süper Üyelone_warrior Süper Üyelone_warrior Süper Üyelone_warrior Süper Üyelone_warrior Süper Üyelone_warrior Süper Üyelone_warrior Süper Üyelone_warrior Süper Üyelone_warrior Süper Üyelone_warrior Süper Üyelone_warrior Süper Üye

Şapırt! Ağzımın suları akmaya başladı.

Şaka bir yana, nazar değmesin değerli mursa.

lone_warrior isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 11-13-2015   #6
zfrdmr

User ID: 40376
Tecrübe Puanı: 0
zfrdmr Süper Üyezfrdmr Süper Üyezfrdmr Süper Üyezfrdmr Süper Üyezfrdmr Süper Üyezfrdmr Süper Üyezfrdmr Süper Üyezfrdmr Süper Üyezfrdmr Süper Üyezfrdmr Süper Üyezfrdmr Süper Üye

bende de fujitsu ix500 var. cidden mükemmel performansları var. ayrıca gelen yazılımla elimdeki herhangi pdf dosyasını tektek jpg olarak kaydedebiliyor bu da bana düzenleme yapma imkanı veriyor ayrıca bir fayda. güle güle kullanın.

zfrdmr isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler