Eski Kitaplarım - Eskiden günümüze kitaplar  

Go Back   Eski Kitaplarım - Eskiden günümüze kitaplar > E-Kitaplar - Mizah Dergileri - Dergiler - Cizgi Romanlar > Fantastik ve Bilimkurgu Kitapları > Baskan Yayınları "Kurgu-Bilim Dizisi"

Seçenekler
Alt 12-25-2013   #11
zamangezgini

zamangezgini - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 268
Tecrübe Puanı: 214748372
zamangezgini Süper Üyezamangezgini Süper Üyezamangezgini Süper Üyezamangezgini Süper Üyezamangezgini Süper Üyezamangezgini Süper Üyezamangezgini Süper Üyezamangezgini Süper Üyezamangezgini Süper Üyezamangezgini Süper Üyezamangezgini Süper Üye

14.GÜMÜŞ ÇEKİRGELER
Orijinal adı: The Silver Locusts, 1950
Yazarı: Ray BRADBURY,
Çev: Talât O. TAŞKIN
232 sayfa, 1984

Yazarın Dünyaca ünlü THE MARTIAN CRONICLES adlı birbirini tamamlayan öyküler dizisinin ilki, 1946 Planet Stories dergisinde MILLION-YEAR PICNIC olarak basılmıştır. Bu öykü, kitabın sonunda yer almaktadır. Roman, 1980 yılında filme de alınmıştır.

… Tom bir çığlık attı ve onların gözleri önünde değişti… Tom oldu, William oldu, yaşlı kadının kocası oldu, genç Judith oldu. Sürekli değişiyor ve her kafadan bir çığlığın çıkmasına neden oluyordu. Sanki kafalardaki görüntülerle eriyen bir sabun gibiydi. Taşların üzerinde uzandı. Yüzü bütün yüzler; gözleri mavi, yeşil, elâ; saçları sarı, kahverengi, siyah, düz, kıvırcık, her şeydi. Bir uzun boylu oluyordu, bir kısa. Bir şişman bir zayıf. Bakıyordunuz çocuk, bakıyordunuz ihtiyar…Birden herkes durdu:
Öldü!” dedi biri sonunda…

15.EVRENİN UCU
Orijinal adı: Alkinos
Yazarı: Louis Thirion, Takma adı: Ronny LAWS,
Çev: Atillâ TOKATLI
144 sayfa, 1984
Roman, "UZAY ŞEYTANLARI" dizisindendir.

…Dev lazere çarpılmak üzereyken Maogan tarafından modülden çıkarılan mahkum susuyordu. Rolling atıldı:-”Bütün evreni yönetecek çapta, gezegen büyüklüğünde bir yapay beyin bu.” dedi. Ve biz bu beyini yaralamış bulunuyoruz. Gezegene gelince, kısırdı; onu da tohumladık.
Böylece yol açtığımız felaketleri düşünmeye cesaret edemiyorum. Soluğu kesilmek üzere olan Maogan:
-”Evet, ama bitti artık işte…” dedi. Biz de bitiyoruz. Beyinin birer basıl gibi mikroplaştırdığımız kısmını yakarak imha edecekler. Bu düzenin sorumlusu ben de çekinmeden aynı şeyi yapardım…

16.YILDIZLARIN DÖNÜŞÜ
Orijinal adı: Return From The Stars, 1980
Yazarı: Stalislav LEM,
Çev: Aslı KAYABAL
256 sayfa, 1984

Sadece 10 yıllık bir uzay gezisinin Dünya'da 125 yılına mal olduğu, bir uzay pilotunun gezegene döndüğünde karşılaştığı sürprizler...

- Ben pilottun, dedim. En son burada ne zaman bulundum biliyor musun? Korkmazsın değil mi?…
- Hayır, konuş.
- Tam yüzyirmiyedi yıl önce. O zaman otuz yaşındaydım. Bir keşif gezisinde pilottum. Yolculuğumuz yüzyirmiyedi dünya yılı sürdü ve izafî olarak da on yıl. Dört gün önce döndük. Uzay gemimiz Luna’da kaldı. Ben döndüm, hepsi bu kadar…

17.KARA GÜNEŞ
Orijinal adı: Against The Fall of Night, 1948
Yazarı: A.C.CLARKE,
Çev: Mustafa ŞARMAN
184 sayfa, 1984

İnsanlığın önceden kurduğu kentlerden hiçbiri Diaspar gibi olmamıştır. Çünkü üzeri, dünya dışından gelebilecek her tür tehlike ve şiddete karşı kubbe ile korunmuştur. Bir zamanlar, yıldızların yasalarından gücünü almıştır. Ama sonradan bu, bir efsaneye dönüşmüştür. Derken istilacıler gelir, insanlığı bu son korunaktan söküp atarlar... geriye tek bir adam kalır. Yapacağı tek şey, Diaspar'ın üzerindeki efsaneyi aralamak ve istilacıların gerçek doğasını keşfetmek olacaktır.

Şehir ve Yıldızlar yazarın 8 yıl sonra Kara Güneşi genişleterek ve biraz değiştirerek yayınladığı versiyondur.

18.SÜPER KOMPÜTER
Orijinal adı: Colossus, 1966
Yazarı: D.F.JONES,
Çev: Fatoş SANDERSON
224 sayfa, 1984

Roman, COLOSSUS THE FORBIN PROJECT adıyla filme alınmıştır.

Profesör Charles Forbin yıllarca süren bir çalışmadan sonra meydana getirdiği süper kompütere COLOSSUS adını vermişti.
COLOSSUS bilimin gerçek bir zaferi, tekniğin görkemli bir başarısıydı. Görevi ise Amerika kıtasını savunmak ve dünya barışını korumaktı. Ancak bu süper kompüter kısa zamanda insanlık için bir ölüm tehlikesi haline gelecekti…

A.E. van VOGT'un da THE ANARCHISTIC COLOSSUS adlı bir romanı vardır.

19.UZAYDA SATRANÇ
Orijinal adı: Le Gambit des Etoiles (Starmaster's Gambit), 1973
Yazarı: Gèrard KLEIN,
Çev: Ayşe TAŞKIN
164 sayfa, 1984

Garip şeyler vardı Jerg Algan’ın kafasında. Bildikleri ve bilmedikleri vardı. Ulcinor’daki Püritenlerin inandığı yüksek duvarlı kaleler, Betelgeuselilerin görmek istediği şeyler vardı. Zotl içildiğinde görülen garip hayaller vardı.
Problemin çözümü Betelgeuse’de olmalıydı. Belki bu gerçek, arşivlerdeki dev bilgisayarlarda gizliydi.
Ayrıca altmış dört kareli satranç tahtası vardı. Üzerinde açıklanamayan garip şekiller ve kareleri arasında kurulabilecek sonsuz sayıda kombinasyon içeriyordu. Bu bir sembol olabilir miydi? Evrenin sembolü?

20.FAHRENHEIT 451
Yazılım yılı: 1953
Yazarı: Ray BRADBURY,
Çev: Dilârâ ÖZMAN
160 sayfa, 1984

Gelecekte itfaiyeyi yangın söndürmek için değil, kitap yakmak için kullanan bir toplum... Sevgisiz, uyuşturucularla ve ekran karşısında boşa geçirilen hayatlar. İlginç bir toplumsal taşlama...

21.ONUNCU GEZEGEN,
Orijinal adı: The Tenth Planet, 1973
Yazarı: Edmund COOPER,
Çev: Aslı KAYABAL
232 sayfa, 1984

Siyah saçlı kadın konuştu:
- Minerva’da, güneş sisteminin onuncu gezegenindesiniz. Alaycı olmayın. Kumandan Hamilton. Sizi bilincinize kavuşturmak, başkalarıyla ilinti imkânları verebilmek için çok sayıda cesur ve inançlı kişi aralıksız çalıştı, çabaladı. İşte onlardan biri…
Görüş alanında bir başka kişi belirdi; ak saçlı bir ihtiyar:
- Selam Idrim Hamilton. Ben sizin psiko-cerrahınızım ve siz de hayatımın eserisiniz. Sizi Minerva’ya getirdiklerinde genç bir adamdım. Siz de bir avuç kurumuş dokudan ibarettiniz.

22.DÜNYAMIZI KİM YOKETTİ?
Orijinal adı: After Doomsday, 1962
Yazarı: Poul William ANDERSON,
Çev: Yücel AYDEMİR
1984, 128 sayfa.

Uzay araştırmalarından dönen FRANKLIN gemisinin mürettebatı Dünya atmosferine yaklaştıkları zaman, gemilerinin ekranında o korkunç manzaranın görüntüsüyle karşılaştılar:
Dünya yok olmuştu!
Bunu kim ya da kimler yapmıştı? Ve neden yapmıştı?
Bu bir avuç insan nereye gidecek, nasıl yaşayacak ve soylarını nasıl devam ettireceklerdi?

23.TERRA'nın GİZLİ AJANI
Roman iki isimlidir: Secret Agent of Terra / The Avengers of Carring, 1962
Yazarı: John BRUNNER,
Çev: O. Talât TAŞKIN
128 sayfa, 1984

Bir grup mültecinin yaşadığı bir dünya olan Gezegen 14 Belfeor için bir para yatağı idi ve bütün istediği oradaki radyoaktif madenleri kendi gezegenine taşımaktı.
Maddalena’ya göre bu son bir sınavdı.
Galaktika Müfrezesi üyeliğine layık olduğunu kanıtlaması açısından da çok önemliydi.
Gus Langenschmidt’e göreyse, bu onun gökyüzünü gözlemek ve esir alınmış insanlara yardım etmek olan görevinin bir parçasıydı.
Fakat varlığından haberi bile olmayan bu insanlara nasıl yardım edebilirdi?

24.NEW YORK 5000
Orijinal adı: The Shadow Girl, 1922
Yazarı: Ray CUMMINGS,
Çev: Atilla TOKATLI
160 sayfa, 1985

Bu kitap, MATTA, SPACE AND TIME dizisindendir.

Zaman içinde nasıl seyahat edilebileceği ilk olarak bu romanda açıklandı.
Romanın kahramanları, şimdiki zamanda ve geçmiş zamanda yaşadıkları bir dizi maceradan sonra, gelecek zamanda yaşayan, bizimkinden çok daha adil ve çok daha mutlu bir topluma varırlar. Gelgelelim bu toplumun temel bir kusuru vardır:
Kötülere karşı kendini savunmamaktadır; çünkü silah denen şeyin ne olduğunu bilmemektedir.
Ama kahramanlarımızı gene de taa 5000 yıl sonrasından gelip onlara katılan güzeller güzeli bir genç kız kurtarır.

25.UZAYDA İNTİKAM
Almanca adı: Das Elektronische Genie (Elektronik Cin)
Yazarları: (Robert) Randal Garret ve Robert Silverberg.
Her iki yazar, NIDORIAN dizisi olarak anılan iki roman yazmışlardır:
*The Shrouded Planet (Kefenlenmiş Gezegen) - 1957
*The Drawning Light (Ağaran Işıklar) - 1959
196 sayfa, 1985

Yoğun bulutlar tarafından adeta kefenlenmiş gibi sarılp sarmalanmış Nidor gezegeninin bir yılı, 3.000 dünya yılına eşittir. Nidorianlar için, oraya Dünyalılar gelmeden önce değişim akla gelmeyen bir durumdur. İlk bin yılda değişim öylesine hızlı ve etkili olur ki, gezegen kendi kendisinin hasmı durumuna gelir.

Konu zamangezgini tarafından (12-25-2013 Saat 19:03 ) değiştirilmiştir..
zamangezgini isimli Üye şuanda  online konumundadır

Alt 02-19-2014   #12
richards

User ID: 21241
Tecrübe Puanı: 0
richards Yeni Üye

Alıntı:
mücellit Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
2,14,16 ve 18. kitapları da siz paylaşsanız da bizim de 1-20 arası ful olsa.
Hepinize çok selamlar, ailemin yanına gittiğimde yazdığınız kitapları ve tarayıcımı alıp, elimden geleni yapmaya çalışacağım.

richards isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 12-20-2015   #13
memogianni

User ID: 26167
Tecrübe Puanı: 6
memogianni Yeni Üye

Ben bir yerlerden 2. kitabı bulup linkini (alıntı) paylaşmıştım. Benim de çok sevdiğim bir seridir. Geri kalan kitapları paylaşan arkadaşlara müteşekkir olurum (tabii sitede var olan kitapları paylaşanlara da...)

[Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL]

memogianni isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 01-17-2016   #14
chormyr

User ID: 41784
chormyr Yeni Üye

Selam herkese
sitede yeniyim arkadaslar..yasim 45 .. bu seriyi bulduguma okadar heyecanlandim ve sevindim ki.
emegi gecenlere sonsuz tesekkurler ediyorum.
bir de serinin tamamlanip tamamlanmiyacagini sormak isterim..eksik kitaplari dort gozle beklemekteyim.
saygilarimla,

chormyr isimli Üye şuanda  online konumundadır

Alt 03-04-2016   #15
rest

User ID: 1196
Tecrübe Puanı: 2841371
rest Süper Üyerest Süper Üyerest Süper Üyerest Süper Üyerest Süper Üyerest Süper Üyerest Süper Üyerest Süper Üyerest Süper Üyerest Süper Üyerest Süper Üye

Gerard Klein ve Ronny Laws'a ait ingilizce ekitabı olanlar paylaşabilir mi ikisi de bu seri sayesinde tanıdığım ve sevdiğim yazarlar.

rest isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 01-04-2018   #16
Mitek Papilio

User ID: 64391
Mitek Papilio Yeni Üye

Hazırlayan, sunan, yükleyen herkese çok teşekkürler. Bilimkurgunun daha büyük kitlelerce sahiplenileceği günleri görmek dileğiyle.

Mitek Papilio isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 02-04-2018   #17
Cancenk

User ID: 62947
Tecrübe Puanı: 2
Cancenk Yeni Üye

Baskan Bilim Kurgu Serisi

16) Yıldızların Dönüşü - Stanislaw Lem
21) - Onuncu Gezegen - Edmund Cooper
22) - Dünyamızı Kim Yok Etti - Poul Anderson
25) - Uzayda İntikam - Randall Garrett

bende bunlar eksik kaldı elinde olup bana yardımcı olabilecek var mı?

Cancenk isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Etiketler
baskan yayınları "kurgu-bilim dizisi" liste

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler