Eski Kitaplarım - Eskiden günümüze kitaplar  

Go Back   Eski Kitaplarım - Eskiden günümüze kitaplar > E-Kitaplar - Mizah Dergileri - Dergiler - Cizgi Romanlar > Fantastik ve Bilimkurgu Kitapları > Baskan Yayınları "Kurgu-Bilim Dizisi"

Seçenekler
Alt 12-25-2013   #1
zamangezgini

zamangezgini - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 268
Tecrübe Puanı: 214748371
zamangezgini Süper Üyezamangezgini Süper Üyezamangezgini Süper Üyezamangezgini Süper Üyezamangezgini Süper Üyezamangezgini Süper Üyezamangezgini Süper Üyezamangezgini Süper Üyezamangezgini Süper Üyezamangezgini Süper Üyezamangezgini Süper Üye
Standart Baskan Yayınları Bilimkurgu Dizisi Rehberi

Baskan Yayınları Bilimkurgu Dizisi
(Kurgu Bilim Dizisi)

1.UZAYDA DEHŞET
Orijinal adı: Tora
Yazarı: Peter RANDA (André DUQUESNE),
Çev: Atilla TOKATLI
152 sayfa, 1983

André DUQUESNE, pek çok takma isim kullanmıştır. Bunlardan biri Peter RANDA adıdır.
Diğerleri de şöyedir: Jean-Jacques Alain, Urbain Farrel, Herbert Ghilen, Jules Hardouin, Jim Hendrix, Henri Lern, André Ollivier, H.T. Perkins, F.M. Roucayrol, Diego Suarez, Jehan Van Rhyn, Percy Williams

Yüreğim çarpıyor hızlı hızlı.. Prototipin ilk belirtisi olmasın bu sakın? Amblemin bu gövdeye ne zaman çizilmiş olduğuna bağlı… Massart’a işaret edip fırlıyorum. Tarr’la birlikte hemen yetişiyorlar.
- Bakın
- Uzay Muhafızlarının amblemi bu.
Yakından inceleyince boynu bükülüyor:
- Ne yazık ki çok yeni.. Sanki daha dün çizilmiş.. Hatta belki de Gelma çizmiştir bunu. Yeniden çarpmaya başlıyor yüreğim. Tarr yanıbaşımda birden kaskatı kesiliyor… Hemen sonra da Massart.. Düşünmeye kalmadan ben de katılaşıyorum… Bir paralizatörden fışkıran buzlu sıvı, tepeden tırnağa donduruyor gövdemi. Bir kementin hızla uzanıp omuzlarımı sardığını görebiliyorum ancak. Ve kendimden geçiyorum.

2.DÜNYANIN SONUNA DOĞRU
Orijinal adı: The War of The Words, 1895
Yazarı: H.H. WELLS,
Çev: Osman Talât TAŞKIN
152 sayfa, 1983

Kitabın başka bir çevirisi, Armağan Çocuk Dizisi'inde MERİHLİLER YERYÜZÜNDE adıyla yayınlanmıştır.

… Hayretten bağırdım.
Diğer dört canavarı düşünmedim bile.
Tüm dikkatim bana en yakın olan bu canavarın üzerine toplanmıştı. Çalıların arkasındaki silahlardan ateşlenen mermilerden biri canavarı bulmuştu. Canavar şaşırdı, çevresinde dönmeye çalışırken, ikinci, üçüncü, derken dördüncü mermi de yerini bulmuştu.
Son mermi yüzünde patlamıştı. Yaratık sendeledi, fakat hemen yere düşmedi. Sarhoş bir insan gibi yalpalamaya başladı. Dengesini tekrar kurdu. Shepperton yönüne doğru seğirtti. Fakat bir süre sonra yine sallandı, yalpaladı ve Shepperton kulesine çarptı. Bu çarpma sonucunda kule parça parça oldu. Derken birden korkunç bir gürültü duyduk.
Canavar yere devrilmişti…

3.UZAY ŞEYTANLARI
Orijinal adı: Les Whums se Vengent
Yazarı: Louis Thirion, takma adı: Ronny LAWS,
160 sayfa, 1983

Dizinin diğer kitabı:Evrenin Ucu (15.kitap)

İnsanların hücumu başladığı gibi birden sona ermişti. Son Koniler de kaçmış, çemberlerine dönmüşlerdi. Ardlarında bütün Vüm avcı gemileriyle, sonsuza daldıklarını gördü Maogan. Aradaki büyük mesafeye rağmen, uzaydaki sessiz savaşı izlemek mümkündü.
Vüm karşı hücumuna göğüs germekten aciz olan Dünyalı gemiler kurtuluşu ani yön değiştirmelerde arıyor, ancak bu taktik daima başarılı olamıyordu.
- Bir, iki gemi dünyaya dönebilse onlar için başarı sayılır diye söylendi Maogan. Buna düpedüz intihar denir.
Eliyle kozmodromu göstererek ekledi:
- Avlanmış gemilerimize bakın bir. Ardı ardına iniyorlar durmadan. Böyle bir hücum daha yapacak olurlarsa, bütün Dünya donanması Vümlerin eline geçer…

4.ALFA CELLATLARI
Orijinal adı: Alpha Yes, Terra No, 1965
Yazarı: Emile PETAJA,
Çev: Şerif YENEN
176 sayfa, 1983

Bu korkunç düzeyde genişletilmiş beyin gücü bütün uzayı geçerek Dünya’mıza ulaşacak bütün uygarlığınızı ve sanat yapıtlarınızı silecek. Anlatılacak hiçbir şey kalmayacak.
Çok kötü olduğu için Tanrılar tarafından sonsuzluğa dek yok edilmesine karar verilen bir kral hakkında kitaplarınızı okuduğum eski bir öykü gibi olacak.
Dünya sonsuzluğa dek yok edilecek. Herşeyin üstünde donuk bir ışık. Sonra hiçbir şey.
Oren kanının dondugunu hissetti. Daha bitmemişti.
Yüksek Mahkeme’nin planının güzelliği ırkımızdan herkesin bu işe katkıda bulunmasından kaynaklanıyor. Hepimiz kendi isteğimizle cellatlarınız olduk.
Derin inancımızdan doğan bir istek. Bu işte hiç kimse hatta Yüksek Mahkeme bile kendini suçlu hissedemez.

5.MARSTAN GELEN ÖLÜM
Orijinal adı: Le Ides de Mars,
Yazarı: Peter RANDA (André DUQUESNE),
160 sayfa, 1983

André DUQUESNE, pek çok takma isim kullanmıştır. Bunlardan biri Peter RANDA adıdır.

Diğerleri de şöyledir: Jean-Jacques Alain, Urbain Farrel, Herbert Ghilen, Jules Hardouin, Jim Hendrix, Henri Lern, André Ollivier, H.T. Perkins, F.M. Roucayrol, Diego Suarez, Jehan Van Rhyn, Percy Williams.

… Çok eskiden Marslılar da senin ve benim gibi birer insandı. Fizik yapı bakımından demek istiyorum. Sonra yavaş yavaş solunabilir havanın azalması ve daha binlerce nedenle biçim değiştirip ufala ufala, mikroskopik bir hayat unsuru haline geldiler ve en uzun süre yaşayabilen bir bitkinin; bir kaktüsün içine sığındılar. Binlerce yıllık bir ırkın bütün ırsi zekasıyla donanmış mikroskopik bir unsur…
Bunların sana doğru fırlatılması gerekiyordu. Sende, geçmişte girdiği şekillerin birini tanımıştı. Ve işte o anda koskoca bir yuvarlak haline büründü ve onu patlatmak suretiyle de kendini senin yüzüne attı.
Derindeki delikçilerin birinden organizmana daldı. Aslında daldılar demek gerekiyor. Çünkü sen aynı anda iki Marslıyı birden aldın. Bir erkek unsurla bir dişi unsuru…

6.ÇELİK MAĞARALAR
Orijinal adı: The Caves of Steel, 1953
Yazarı: Isaac ASIMOV,
Çev: Aslı KAYABAL
240 sayfa, 1983

Kitabın bundan önceki çevirisi, OKAT yayınlarınca 1971'de 12.kitap olarak aynı isimle yayınlanmıştır. 1984'de tam çevirisi ALTIN Kitaplarda ÖLÜ GEZEGEN adıyla basılmıştır.

R. Daneel gömleğinin sağ kolunun bileğine dokundu vemanyetik fermuarı kolu boyunca birden açıldı. İnsan derisine çok benzeyen kaslı kolu boylu boyunca meydana çıktı. Bu cildin üstü de kısa ve sarı tüylerle kaplıydı. Her bakımdan bir insan koluna benziyordu.
- Evet, sonra? dedi Baley.
R. Daneel bu kez sol elinin baş ve işaret parmaklarıyla sağ elinin ucunu tutup hafifçe sıktı. Baley, bu hareketin devamını görmeye fırsat bile bulamadı. Çünkü robotun kolu bir şimşek hızıyla ikiye ayrılıverdi.
Ve dedektif hayretten faltaşı gibi açılan gözlerle, ete benzeyen ince bir maddenin altında pırıl pırıl ve gri-mavi renkte çelik teller, kordonlar ve madeni contalar gördü…

7.ŞAFAK PROJESİ PHOBOS
Orijinal adı: The Sands of Mars, 1951
Yazarı: A.C.CLARKE,
Çev: Ayşe-Osman T.TAŞKIN
196 sayfa, 1983

Yirmi üçüncü Yüzyılda…
Mars’ta, aralarında Dünya’nın en parlak, zekâlarının da bulunduğu bir grup insan, gezegenin yüzünü değiştirmek amacıyla savaş veriyorlardı.
… Son birkaç haftada bu bitkiler nasılda büyümüştü!.. Şimdi boyları bir insan boyundan çok daha yüksekti. Gibson, bunların bir kısmının normal büyüme olduğunu kabul etse de diğer etkenin yapay güneş “Phobos” olduğunu çok iyi biliyordu.
“Şafak Projesi” tüm hızıyla yaşıyordu.
… Zamanla Phobos gökyüzünde yavaş yavaş kaybolurken, bu kez Güneş yükselmeye başladı. Güneş en tepeye çıkınca, “Phobos” onun yanında daha sönük kaldı.
Ama yine de görevini yerine getirecek kadar parlaktı ve bin yıl süreyle Mars gecelerini aydınlatacaktı…

8.ASİ GEZEGEN TYRRAN
Orijinal adı: The Stars Like Dust / The Rebellius Stars, 1950
Çev: Orhan YÜKSEL
240 sayfa, 1983

İki ismi olan bu roman, ASIMOV'un EMPIRE (İmparatorluk) dizisnin 2.Kitabıdır. Roman, 1954 yılında, Roger DEE'nin AN EARTH GONE MAD (Çıldıran Dünya) romanı ile birlikte (ace double) basılmıştır. ÇILDIRAN DÜNYA ise, 1954 ÇAĞLAYAN Yeni Dünyalarda dizisinin 9.kitabı olarak Türkçeye çevrilmiştir. 3.Çeviri ise Altın Kitaplar tarafından yapılmış ve SONSUZLUĞUN TOHUMLARI adıyla yayınlanmıştır.

…Autarque dehşet içinde Rizetté dönerek haykırdı:
- Hain!
- Hayır efendim, ben hain değilim. Asıl hain Widemos Raucherin’e ihanet eden ve onun ölümüne sebep olandır. Bunu siz kendi ağzınızla söylediniz. Öyle ki yalnız ben değil, ekipte bulunan herkes duydu. Ve artık tüm ekip sizin nasıl bir insan olduğunuzu anlamış bulunuyor…
- Ben sizin Autarque’nizim.
- Aynı zamanda gelmiş geçmiş hainlerin en büyüğü!
Autarque bir süre konuşmadı, sonra iradesinin en son kalıntılarını da kullanarak tehdit edici bir tonla:
- Bunlar doğru olsa bile ne çıkar? dedi. Bana bir şey yapamazsınız. Keşfedecek bir gezegenimiz daha var: Asilerin Gezegeni. O gezegenin koordinatlarını da yalnız ben biliyorum…

9.DÜNYALI İSTİLACILAR
Orijinal adı: Invaders From Earth, 1958
Yazarı: Robert SILVERBERG,
Çev: İlker TUĞAL
168 sayfa, 1983

Pohl ve Kornbluth'un THE SPACE MERCHANTS (Uzay Tacirleri) eserinde olduğu gibi, yakın bir gelecekteki, bir siyaset arayışının romanıdır. Yazıldığı tarihte (1957), Silverberg henüz 22 yaşındadır. Hayli merak uyandıran bu roman, geleceğin bk ödüllerini kazanacak olan büyük bir bilimkurgu yazarının da müjdecisidir.

… Yabancı yaratık konuşurken, Kennedy, Şef Gunther’in onları daha yakından tanımasını niçin istemediğini daha iyi anlıyordu. Onlar, ilkel vahsiler olmaktan çok uzaktılar.
Belki de dünyalılarınkinden çok daha eski bir kültürleri vardı. Gezegenlerinin açık genişliği, onların teknolojik gelişmelerini olanaksız kılmıştı. Ama bu eksikliklerini giderme yollarını bulmuşlardı. Onlar, beklemeyi ve yenilgiyi kabullenmeyi bilen yaratıklardı. Gökyüzünün çok çok dışından gelip, kendilerini tehdit eden istilacılar karşısında bile umutlarını yitirmeyen bir yaradılışa sahiptiler.

10.UĞURSUZ GEZEGEN GALACTİCA
Orijinal adı: Pebble in The Sky, 1950
248 sayfa, 1983

ASIMOV'un EMPIRE (İmparatorluk) dizisnin 1. Kitabıdır. Altın Kitaplar tarafından ZAMANDAN KAÇIŞ adıyla yayınlanmıştır.

1949 Şikago'sunda Joseph Schwartz, emekliliğinin mutlu günlerini yaşıyan bir terzidir. Bir anda kendini İlk Galaktik İmparatorluğun en şaşaalı günlerinde buluverir. Dünya, İmparatorluğun 200 milyon gezegeni tarafından adeta bir çakıl (pebble) gibi hor görülmektedir; çünkü dünya halkı insanlığın çıkışının buradan olduğunu iddia etmektedir. Oysa Dünya toprağının yüksek radyasyon yayması dolayısıyla insanlar ancak 60 yaşına kadar yaşayabilmektedirler. Joseph Schwartz ise 62 yaşındadır.

11.UZAY DÜĞÜMÜ
Orijinal adı: Brothers of Earth, 1976
Yazarı: Caroline Janice CHERRYH,
Çev: Yücel AYDEMİR
HANAN REBELLION dizisinin ilk kitabıdır.
248 sayfa, 1983

Bir savaş gemisi Kurt Morgan'ın 100'den fazla yolcu taşıdığı gemiyi tahrip eder. Kurtarma kapsülü garip bir gezegene iner. Hayatta kalabilmek için Morgan, ya uyum sağlayacak ya da ölümle yüzleşecektir.

12- Uzaylı, A.E. Van Vogt, Çev: Osman Talat Taşkın, 240 sayfa, 1984
12.UZAYLI
Orijinal adı: Childreen of Tomorrow, 1970
Yazarı: A.V.Van VOGT,
Çev: Osman T. TAŞKIN
240 sayfa, 1984

"Evinize hoşgeldiniz Uzaylı Komutan Lane. Geçen yıl, uzaydaki yıldızlar arasında yerleri haritalanmamış bu dost ve gizemli yabancılar arasında zor anlar yaşadığınızı biliyoruz. Geride bıraktığınız Dünya'da büyük değişiklikler oldu. Şu anda indiğiniz uzaylimanı, tuhaf sorunlara sahip özel bir kenttir. Bu yüzden biz çocuklar örgütlenmek ve birbirimizi korumak zorunda kaldık. Çünkü babalarımız çok zaman önce gitmişlerdi; ve döndüklerinde tıpkı sizin gibi şaşıracaklar. Görüyor musunuz, biz şimdine kadar güçlüyüz!"

13.SUSUZ DENİZ
Orijinal adı: A Fall of Moondust, 1962
Çev: Fatoş SANDERSON
224 sayfa, 1984

Boğucu Ay tozuna gömülen turist gemisi "Selene"nin yolcuları ve mürettebatı için zaman işliyordu. Yüzeyde, kurtarıcıları kendilerini, bu yabancı çevrede, öngörülmeyen acımasız koşullarda, kaynaklarının sonuna dayanmış buldular.

Konu zamangezgini tarafından (03-05-2016 Saat 15:00 ) değiştirilmiştir..
zamangezgini isimli Üye şuanda  online konumundadır

Alt 12-25-2013   #2
zamangezgini

zamangezgini Süper Üyezamangezgini Süper Üyezamangezgini Süper Üyezamangezgini Süper Üyezamangezgini Süper Üyezamangezgini Süper Üyezamangezgini Süper Üyezamangezgini Süper Üyezamangezgini Süper Üyezamangezgini Süper Üyezamangezgini Süper Üye

14.GÜMÜŞ ÇEKİRGELER
Orijinal adı: The Silver Locusts, 1950
Yazarı: Ray BRADBURY,
Çev: Talât O. TAŞKIN
232 sayfa, 1984

Yazarın Dünyaca ünlü THE MARTIAN CRONICLES adlı birbirini tamamlayan öyküler dizisinin ilki, 1946 Planet Stories dergisinde MILLION-YEAR PICNIC olarak basılmıştır. Bu öykü, kitabın sonunda yer almaktadır. Roman, 1980 yılında filme de alınmıştır.

… Tom bir çığlık attı ve onların gözleri önünde değişti… Tom oldu, William oldu, yaşlı kadının kocası oldu, genç Judith oldu. Sürekli değişiyor ve her kafadan bir çığlığın çıkmasına neden oluyordu. Sanki kafalardaki görüntülerle eriyen bir sabun gibiydi. Taşların üzerinde uzandı. Yüzü bütün yüzler; gözleri mavi, yeşil, elâ; saçları sarı, kahverengi, siyah, düz, kıvırcık, her şeydi. Bir uzun boylu oluyordu, bir kısa. Bir şişman bir zayıf. Bakıyordunuz çocuk, bakıyordunuz ihtiyar…Birden herkes durdu:
Öldü!” dedi biri sonunda…

15.EVRENİN UCU
Orijinal adı: Alkinos
Yazarı: Louis Thirion, Takma adı: Ronny LAWS,
Çev: Atillâ TOKATLI
144 sayfa, 1984
Roman, "UZAY ŞEYTANLARI" dizisindendir.

…Dev lazere çarpılmak üzereyken Maogan tarafından modülden çıkarılan mahkum susuyordu. Rolling atıldı:-”Bütün evreni yönetecek çapta, gezegen büyüklüğünde bir yapay beyin bu.” dedi. Ve biz bu beyini yaralamış bulunuyoruz. Gezegene gelince, kısırdı; onu da tohumladık.
Böylece yol açtığımız felaketleri düşünmeye cesaret edemiyorum. Soluğu kesilmek üzere olan Maogan:
-”Evet, ama bitti artık işte…” dedi. Biz de bitiyoruz. Beyinin birer basıl gibi mikroplaştırdığımız kısmını yakarak imha edecekler. Bu düzenin sorumlusu ben de çekinmeden aynı şeyi yapardım…

16.YILDIZLARIN DÖNÜŞÜ
Orijinal adı: Return From The Stars, 1980
Yazarı: Stalislav LEM,
256 sayfa, 1984

Sadece 10 yıllık bir uzay gezisinin Dünya'da 125 yılına mal olduğu, bir uzay pilotunun gezegene döndüğünde karşılaştığı sürprizler...

- Ben pilottun, dedim. En son burada ne zaman bulundum biliyor musun? Korkmazsın değil mi?…
- Hayır, konuş.
- Tam yüzyirmiyedi yıl önce. O zaman otuz yaşındaydım. Bir keşif gezisinde pilottum. Yolculuğumuz yüzyirmiyedi dünya yılı sürdü ve izafî olarak da on yıl. Dört gün önce döndük. Uzay gemimiz Luna’da kaldı. Ben döndüm, hepsi bu kadar…

17.KARA GÜNEŞ
Orijinal adı: Against The Fall of Night, 1948
Çev: Mustafa ŞARMAN
184 sayfa, 1984

İnsanlığın önceden kurduğu kentlerden hiçbiri Diaspar gibi olmamıştır. Çünkü üzeri, dünya dışından gelebilecek her tür tehlike ve şiddete karşı kubbe ile korunmuştur. Bir zamanlar, yıldızların yasalarından gücünü almıştır. Ama sonradan bu, bir efsaneye dönüşmüştür. Derken istilacıler gelir, insanlığı bu son korunaktan söküp atarlar... geriye tek bir adam kalır. Yapacağı tek şey, Diaspar'ın üzerindeki efsaneyi aralamak ve istilacıların gerçek doğasını keşfetmek olacaktır.

Şehir ve Yıldızlar yazarın 8 yıl sonra Kara Güneşi genişleterek ve biraz değiştirerek yayınladığı versiyondur.

18.SÜPER KOMPÜTER
Orijinal adı: Colossus, 1966
Yazarı: D.F.JONES,
Çev: Fatoş SANDERSON
224 sayfa, 1984

Roman, COLOSSUS THE FORBIN PROJECT adıyla filme alınmıştır.

Profesör Charles Forbin yıllarca süren bir çalışmadan sonra meydana getirdiği süper kompütere COLOSSUS adını vermişti.
COLOSSUS bilimin gerçek bir zaferi, tekniğin görkemli bir başarısıydı. Görevi ise Amerika kıtasını savunmak ve dünya barışını korumaktı. Ancak bu süper kompüter kısa zamanda insanlık için bir ölüm tehlikesi haline gelecekti…

A.E. van VOGT'un da THE ANARCHISTIC COLOSSUS adlı bir romanı vardır.

19.UZAYDA SATRANÇ
Orijinal adı: Le Gambit des Etoiles (Starmaster's Gambit), 1973
Yazarı: Gèrard KLEIN,
Çev: Ayşe TAŞKIN
164 sayfa, 1984

Garip şeyler vardı Jerg Algan’ın kafasında. Bildikleri ve bilmedikleri vardı. Ulcinor’daki Püritenlerin inandığı yüksek duvarlı kaleler, Betelgeuselilerin görmek istediği şeyler vardı. Zotl içildiğinde görülen garip hayaller vardı.
Problemin çözümü Betelgeuse’de olmalıydı. Belki bu gerçek, arşivlerdeki dev bilgisayarlarda gizliydi.
Ayrıca altmış dört kareli satranç tahtası vardı. Üzerinde açıklanamayan garip şekiller ve kareleri arasında kurulabilecek sonsuz sayıda kombinasyon içeriyordu. Bu bir sembol olabilir miydi? Evrenin sembolü?

20.FAHRENHEIT 451
Yazılım yılı: 1953
Yazarı: Ray BRADBURY,
Çev: Dilârâ ÖZMAN
160 sayfa, 1984

Gelecekte itfaiyeyi yangın söndürmek için değil, kitap yakmak için kullanan bir toplum... Sevgisiz, uyuşturucularla ve ekran karşısında boşa geçirilen hayatlar. İlginç bir toplumsal taşlama...

21.ONUNCU GEZEGEN,
Orijinal adı: The Tenth Planet, 1973
Yazarı: Edmund COOPER,
232 sayfa, 1984

Siyah saçlı kadın konuştu:
- Minerva’da, güneş sisteminin onuncu gezegenindesiniz. Alaycı olmayın. Kumandan Hamilton. Sizi bilincinize kavuşturmak, başkalarıyla ilinti imkânları verebilmek için çok sayıda cesur ve inançlı kişi aralıksız çalıştı, çabaladı. İşte onlardan biri…
Görüş alanında bir başka kişi belirdi; ak saçlı bir ihtiyar:
- Selam Idrim Hamilton. Ben sizin psiko-cerrahınızım ve siz de hayatımın eserisiniz. Sizi Minerva’ya getirdiklerinde genç bir adamdım. Siz de bir avuç kurumuş dokudan ibarettiniz.

22.DÜNYAMIZI KİM YOKETTİ?
Orijinal adı: After Doomsday, 1962
Yazarı: Poul William ANDERSON,
Çev: Yücel AYDEMİR
1984, 128 sayfa.

Uzay araştırmalarından dönen FRANKLIN gemisinin mürettebatı Dünya atmosferine yaklaştıkları zaman, gemilerinin ekranında o korkunç manzaranın görüntüsüyle karşılaştılar:
Dünya yok olmuştu!
Bunu kim ya da kimler yapmıştı? Ve neden yapmıştı?
Bu bir avuç insan nereye gidecek, nasıl yaşayacak ve soylarını nasıl devam ettireceklerdi?

23.TERRA'nın GİZLİ AJANI
Roman iki isimlidir: Secret Agent of Terra / The Avengers of Carring, 1962
Yazarı: John BRUNNER,
Çev: O. Talât TAŞKIN
128 sayfa, 1984

Bir grup mültecinin yaşadığı bir dünya olan Gezegen 14 Belfeor için bir para yatağı idi ve bütün istediği oradaki radyoaktif madenleri kendi gezegenine taşımaktı.
Maddalena’ya göre bu son bir sınavdı.
Galaktika Müfrezesi üyeliğine layık olduğunu kanıtlaması açısından da çok önemliydi.
Gus Langenschmidt’e göreyse, bu onun gökyüzünü gözlemek ve esir alınmış insanlara yardım etmek olan görevinin bir parçasıydı.
Fakat varlığından haberi bile olmayan bu insanlara nasıl yardım edebilirdi?

24.NEW YORK 5000
Orijinal adı: The Shadow Girl, 1922
Yazarı: Ray CUMMINGS,
160 sayfa, 1985

Bu kitap, MATTA, SPACE AND TIME dizisindendir.

Zaman içinde nasıl seyahat edilebileceği ilk olarak bu romanda açıklandı.
Romanın kahramanları, şimdiki zamanda ve geçmiş zamanda yaşadıkları bir dizi maceradan sonra, gelecek zamanda yaşayan, bizimkinden çok daha adil ve çok daha mutlu bir topluma varırlar. Gelgelelim bu toplumun temel bir kusuru vardır:
Kötülere karşı kendini savunmamaktadır; çünkü silah denen şeyin ne olduğunu bilmemektedir.
Ama kahramanlarımızı gene de taa 5000 yıl sonrasından gelip onlara katılan güzeller güzeli bir genç kız kurtarır.

25.UZAYDA İNTİKAM
Almanca adı: Das Elektronische Genie (Elektronik Cin)
Yazarları: (Robert) Randal Garret ve Robert Silverberg.
Her iki yazar, NIDORIAN dizisi olarak anılan iki roman yazmışlardır:
*The Shrouded Planet (Kefenlenmiş Gezegen) - 1957
*The Drawning Light (Ağaran Işıklar) - 1959
196 sayfa, 1985

Yoğun bulutlar tarafından adeta kefenlenmiş gibi sarılp sarmalanmış Nidor gezegeninin bir yılı, 3.000 dünya yılına eşittir. Nidorianlar için, oraya Dünyalılar gelmeden önce değişim akla gelmeyen bir durumdur. İlk bin yılda değişim öylesine hızlı ve etkili olur ki, gezegen kendi kendisinin hasmı durumuna gelir.

Alt 12-25-2013   #3
sahafci

sahafci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 58
Tecrübe Puanı: 64621961
sahafci Süper Üyesahafci Süper Üyesahafci Süper Üyesahafci Süper Üyesahafci Süper Üyesahafci Süper Üyesahafci Süper Üyesahafci Süper Üyesahafci Süper Üyesahafci Süper Üyesahafci Süper Üye

Süper bir sunum çok güzel olmuş.

sahafci isimli Üye şuanda  online konumundadır

Alt 12-25-2013   #4
aytor

aytor - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 21455
Tecrübe Puanı: 206737877
aytor Süper Üyeaytor Süper Üyeaytor Süper Üyeaytor Süper Üyeaytor Süper Üyeaytor Süper Üyeaytor Süper Üyeaytor Süper Üyeaytor Süper Üyeaytor Süper Üyeaytor Süper Üye

elinize sağlık zamangezgini.
bu tür sunumlarınızı beğeniyle izliyorum.

aytor isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 02-18-2014   #5
memogianni

User ID: 26167
Tecrübe Puanı: 6
memogianni Yeni Üye

Yıllar öncesine gittim birden. Ortaokula giderken okumaya başlamıştım bu seriyi 28 yıl önceydi galiba

memogianni isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 05-08-2014   #6
ksertbasli

User ID: 28125
Tecrübe Puanı: 0
ksertbasli Yeni Üye

linkleri yenileyebilirmisiniz

ksertbasli isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 05-08-2014   #7
zamangezgini

Alıntı:
ksertbasli Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
linkleri yenileyebilirmisiniz
Burası serinin tanıtım sayfasıdır. Kitapların linkleri için altta verdiğim bağlantıya tıklayın lütfen:
[Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL]

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler